Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
25. 3. 2015 13:05

Nahý Úsvit. Nahý Okamura. Pod slupkou demokracie zeje tunel

Komentář Martina Fendrycha: Kolik ještě Bártů a Okamurů a Babišů musí přijít, aby voliči prohlédli?
Místo konce bordelu a korupce přichází konec Úsvitu.
Místo konce bordelu a korupce přichází konec Úsvitu. | Foto: Radek Nohl

S Úsvitem přímé demokracie je amen. V úterý byl Tomio Okamura vyloučen z poslaneckého klubu hnutí. Vyhodili i bývalého předsedu poslanců Úsvitu Radima Fialu, který s Okamurou drží basu. Předsednictvo hnutí po předsedovi Okamurovi žádá, aby položil předsednickou funkci a vrátil 760 tisíc korun. Jediným „straníkem“ v poslaneckém klubu Úsvitu je dnes Marek Černoch, podle Okamury „pučista“. Zbytek jsou členové Bártových Věcí veřejných plus nestraníci.

V úterý vedení Úsvitu přijalo usnesení, v němž stojí: „Předsednictvo vyzývá k vyvození osobní odpovědnosti Tomio Okamuru za nehospodárné utrácení peněz hnutí prostřednictvím jím doporučených společností pod záminkou své osobní propagace.“ – Pánové se rvou o peníze. Jen přesně nevíme, kdo a kolik vytuneloval a kolik kdo ještě ukrást chce.

Během volebního období Úsvit přímé demokracie získá od státu 122 milionů korun na státních příspěvcích. Za volby a mandáty poslanců. Dosud dostal asi polovinu peněz. Ale vybráno má podle tajemníka hnutí Jana Zilvara už předem vše do mrtě: „Disponibilní prostředky strany do konce volebního období jsou nula korun,“ oznámil Zilvar. Na peníze, které stát straně teprve pošle, už byly uzavřeny smlouvy. Z Úsvitu je chudobinec.

Snad jen ukázka, jak to tam vypadalo. Pánové vesele vypláceli peníze jeden druhému. Okamura včera v ČT řekl „pučistovi“ Černochovi: „Marku, ty mluvíš o fakturách, ale vždyť ty sám sis na fyzickou osobu fakturoval do Úsvitu 297 tisíc. No tak já neříkám, že to bylo špatně, ale tady se prostě vytahujou nějaký věci vždycky.“

Na to mu odbojný Marek Černoch odvětil: „Je to i v čestném prohlášení ve Sněmovně, protože je to práce, kterou jsem vykonával po celý rok, byly v tom videoklipy, 14 videoklipů. Ty sis, Tomio, nafakturoval 450 tisíc za jeden videoklip v eurokampani.“ - Slušný vejvar.

Bizár. Stát strany nekontroluje

Další fascinující částky: 643 tisíc korun hnutí zaplatilo za propagaci Okamurova facebookového profilu. Firmy ATM a 10 minutes obdržely pět milionů za PR pro Okamuru, připravovaly mu projevy a analýzy. Smlouvy mají až do konce volebního období, dostanou dalších dvacet milionů korun. Přitom ČT zjistila, že firma ATM má sídlo v rozpadlé chatrči, kde místo PR expertů žijí bezdomovci. Atd.

Nemá smysl pokračovat. Je to bizár. Padají trestní oznámení. Uvědomíte si jeden zarážející fakt: stát stranám platí jak mourovatý. Hnutí, které dostalo 7 procent ve volbách, inkasuje ze státní kasy, tedy od nás, nikoli od Sobotky nebo Babiše, 122 milionů na čtyři roky. (Má stále pouhých devět členů.) A vydané peníze v podstatě nikdo nekontroluje.

Hospodaření politických stran upravuje zákon číslo 424/1991 Sb., o sdružování v politických stranách a v politických hnutích, paragrafy 17 až 20b. Hospodaření musí být auditované. V paragrafu 18 je založena povinnost předkládat výroční finanční zprávy. Ty však nic moc neříkají, nejsou podrobné, přesné. Podle paragrafu 20a Kontrolní výbor Sněmovny jednou za rok zkontroluje úplnost zpráv. Naprosto chybí nezávislá obsahová kontrola. (Audit si objednává strana sama.)

Financování politických subjektů volá po změně zákona, po skutečné, nejen „jako“ kontrole. Až dosud experti za největší malér považovali výdaje na kampaně. Čísla, která dříve uváděla ODS, ČSSD, ale taky třeba hnutí ANO nebo SPO(Z), se zdají podhodnocená. Mluví se o černých milionech, snad až stamilionech, které v kampaních mizí. (Riskantní je to, že dárci pak zjevně chtějí protislužby. Peníze zpět.)

Guruovy skryté úmysly

Úsvit, který se díky rvačce o peníze svlékl donaha, ukazuje: problém neleží jen v placení kampaní. Stojí za to bránit vykrádání státních příspěvků. V Úsvitu sice padla trestní oznámení, ale policie, očekává se, na nic nepřijde. Chyba. Policie přece nemůže přijmout fakt, že jeden videoklip pro Okamuru stál 450 tisíc. Přes 600 tisíc propagace Okamurova facebookového profilu. A další podivné výdaje. Miliony od nás tekly firmě bez střechy nad hlavou.

Úsvit je vytunelován finančně i politicky. Po tom, co Okamura a Černoch předvádějí, musejí se jejich voliči stydět dívat do zrcadla. Naletěli. Neuvěřitelně se zbodli. Úsvit opakuje trajektorii Věcí veřejných Víta Bárty. Okamura je megapopulista, útočí na Romy, muslimy, "nepřizpůsobivé". Na první signální. Zklamal důvěru voličů. Kolikrát to ještě lidé zbaští? Jsou poučitelní, nebo chtějí být dál a dál napalováni?

Důležité je, aby byl tunel policií vyšetřen a soudem případně potrestán. Pak je větší šance, že si to rozmyslí další zlatokopové, kteří využijí lenosti a neschopnosti státu kontrolovat, jak strany a hnutí hospodaří s jeho penězi.

Nedělejme si iluze. Každé populistické hnutí, každé hnutí jednoho muže, centrované kolem svého gurua, má záměr, který se do programu nedostane. Přesně řečeno ten guru má svůj skrytý záměr. Připomínám, že třeba Babišovo hnutí ANO dokonce ani žádný program nemá, nepotřebuje. Jen, stejně jako Okamura, dělat to poctivě, zastavit ty zloděje...

 

Právě se děje

Další zprávy