Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
5. 11. 2009 8:43

Napište nám, po čem se vám stýská z dob komunismu

Debata čtenářů o tzv. ostalgii
Foto: Aktuálně.cz

Ostalgie, termín hojně používaný hlavně v Německu - od slov Ost (východ) a Nostalgie - vyjadřuje vzpomínání na v očích některých obyvatel výhody, které zmizely s pádem Berlínské zdi. Dvacet let poté lze v Berlíně ve specializovaných obchodech zakoupit trička s nápisy DDR, DVD se socialistickými zábavními estrádami či potraviny v obalech ze socialistických časů.

V zemích na Balkáně lze zase zaslechnout pojem Jugostalgie VÍCE ZDE a obchody se „socialistickými" suvenýry lze najít i třeba v centru Prahy.

Čtěte také: Na komunismus vzpomíná s nostalgií čím dál více lidí

Je něco z dob před sametovou revolucí, po čem se stýská vám? Je něco, o co česká společnost s pádem socialismu přišla? Níže se zapojte do čtenářské debaty, kterou moderují editoři Aktuálně.cz.

Tato debata je první z moderovaných diskusí, které se týkají výročí 20 let od listopadu 1989. Další čtenářské debaty najdete na Aktuálně.cz během příštích dvou týdnů. 

 

Právě se děje

před 19 minutami

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Ruská policie provedla razii v bytě Navalného

Pracovníci ruských úřadů prohledali byt opozičního předáka Alexeje Navalného, informoval na Twitteru ředitel Navalného Fondu boje s korupcí Ivan Ždanov. Příslušníci speciálních jednotek v rouškách podle Ždanova vylomili dveře moskevského bytu, v němž se v tu chvíli nacházel Oleg Navalnyj, bratr známého politického aktivisty, který byl před více než týdnem krátce po svém návratu do Ruska zatčen a je ve vazbě. Ždanov později upřesnil, že razie souvisí s podezřením úřadů na porušení epidemických opatření.

Policie kromě toho dorazila také do bytu, kde v tuto chvíli žije Navalného manželka Julija. I do něj se podle televize Dožď jednotky dostaly vylomením dveří. Ždanov krátce předtím zveřejnil video, v němž je slyšet, jak se příslušníci bezpečnostních orgánů do bytu dobývají a žena je žádá, aby vyčkali čtvrt hodiny do příjezdu jejího advokáta. Úřady zahájily razii také v kancelářích Fondu boje s korupcí, upozornil Ždanov. Prohlídce se nevyhnula ani právnička Fondu Ljubov Sobolová, informoval server Baza.

Zdroj: ČTK
Další zprávy