Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
18. 8. 2016 12:35

Nestřílejte si z policie! Kdo si plete kombajn s traktorem, na toho vletí ušaté torpédo

Těžko Robertu Šlachtovi vyčítat, že je "cíťa". Žil léta pod neustálým tlakem. Když to neodskáčou kmotři, holt to odskáče aktivista Zelený.
Robert Šlachta ještě v době před bolestivou operací odstávajících uší.
Robert Šlachta ještě v době před bolestivou operací odstávajících uší. | Foto: Ondřej Besperát

Soud bude řešit velmi vážnou kauzu. Jednu z nejvážnějších. Jde v ní o dehonestaci a zesměšnění policie. Těžko si představit něco horšího. Policie má být vážena, uctívána, má z ní jít strach, nikoli se jí vysmívat, na tom se jistě všichni shodneme. Nebo ne?

Levicový aktivista, který používá pseudonym Tomáš Zelený (nemělo by i skrývání totožnosti býti trestné?), si dělal legraci z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a z jeho bývalého ředitele Roberta Šlachty. Utahovat si z centrálního policejního útvaru? Zelený má kliku, že u nás byl zrušen trest smrti.

Policejní složku oslovoval "Zdar útvare!", jako by byl snad nějaký její náčelník či co, její název měnil na "odbor teroristů a extremistů" a o Robertu Šlachtovi se vyjadřoval jako o "ušatém traktoristovi". Za tyto hrubé útoky vyfasoval pokutu osm tisíc korun. Podal ovšem stížnost a bude se jí zabývat Okresní soud v Mostě.

Zelený se antimafiánskému útvaru posmíval proto, že uvízl v jeho síti. Loni ho sebrali při zátahu proti levicovým extremistům v akci Fénix. To je ta kauza, kterou nyní taktéž projednává soud. Zatčeno bylo tehdy jedenáct lidí, pět stanulo před soudem, tři čelí obvinění z přípravy teroristického útoku na vojenský vlak.

Celé to ale při pohledu zvenčí vypadá na neúspěšnou provokaci policajtů z ÚOOZ. Anarchistický aktivista Tomáš Zelený byl sice zatčen, jenomže dodnes mu detektivové nic nedokázali, a nebyl tedy ani obviněn. Proto si na blogu v časopisu Nový prostor začal utahovat ze Šlachty a jeho (bývalého) útvaru.

Naše policie je však jednak bdělá, jednak dostatečně citlivá; cítila se uražena a poškozena, proto začala Zeleného vyšetřovat a kriminalista Lukáš Kořínek mu po zralé úvaze napařil štráf osm tisíc korun českých.

Sám Robert Šlachta k případu řekl: "Za prvé jsem nikdy nejezdil s traktorem, ale s kombajnem, a za druhé se tak nejenom o mně, ale o celém útvaru vyjadřoval člověk, kterého jsme vyšetřovali." Takže je to ještě vážnější, Zelený lhal! Šlachta byl jezdec na kombajnu, nikoli na traktoru. A víme všichni, že řídit kombajn a traktor, to je nebe a dudy. Zelený chtěl Šlachtu nepochybně poškodit, když snížil jeho řidičské schopnosti.

Ušatec nebo tak nějak

Navíc se aktivista zařadil mezi galerku. Šlachta již dříve v rozhovoru pro Lidovky.cz popsal, že si nechal přišít uši a proč. Redaktorka Alena Plavcová se ho tázala, jestli si nechal boltce přišít kvůli nějaké ženě. Řekl: "Už ani nevím. Pravda ale je, že extremisti občas vykřikovali, že je zatkl ušatec nebo tak nějak..."
Plavcová: "... ušaté torpédo vám, s prominutím, říkali."
Šlachta: "Jo, že na ně vjelo ušaté torpédo. Takže za tím nestála žádná žena, ale spíš to, že se mi smáli lumpové. A pak mi jedna kamarádka řekla, že není problém to spravit, tak jsem na to šel. Jen jsem si neuměl představit, že to bude tak hrozně bolet."

Objevujeme tedy další aspekt věci. Zelený se surově vysmívá člověku, který podstoupil velmi bolestivou operaci uší, aby získal vážnost u extremistů. Chápete? Toto jednání mohlo českou kriminálku v podstatě položit na lopatky, proti tomu se Šlachta musel bránit.

Podstatu útoku na policii popsal státní zástupce Richter: "Je to úřední orgán. Není možné si neustále nechat snášet ataky." A dodává: "Bylo tam chování, které bylo za hranou zákona. A byly splněny podmínky pro uložení pokuty. K policejnímu orgánu se chová urážlivě. Žijeme v právním státě a policie se má proboha taky respektovat."

Svatá pravda, proboha. Respekt se musí nějak vydobýt. Když to nejde v kauze Fénix (tam to vypadá na zesměšnění utajených policajtů), tak se to musí hnát jinudy. A těžko Šlachtovi vyčítat, že je "cíťa", tedy přecitlivělý. Žil léta pod neustálým tlakem, v napětí. Když to neodskáčou kmotři, holt to bude muset odskákat Zelený.

Jak říkal ve Švejkovi obrlajtnant Makovec: "Disciplína, vy kluci pitomí, musí bejt, jinak byste lezli jako vopice po stromech, ale vojna z vás udělá lidi, vy blbouni pitomí." A není to pravda? Představte si park, řekněme na Karláku, a na každým stromě jeden voják bez disciplíny. Z toho jsem vždycky měl největší strach.

Představme si dnes, že by si každý pokřikoval na policii "Útvare!" a šéfům nadával do ušatých (nebo nosatých, břichatých či jiných) traktoristů, ačkoliv řídili kombajn! Ne, toto nechceme. Nějaká svoboda slova? Kam bychom s ní došli? K zesměšnění policie!

 

Právě se děje

Další zprávy