reklama
 

Nizozemsko, ó Nizozemsko, jsi šampion! Pošle Zeman Wildersovi kondolenci?

16. 3. 11:49

Před holandskými volbami se psalo, že výhra Wilderse by mohla "strhnout lavinu" v EU, že populismus nakazí i jiné státy. Lavinu nestrhne.

Nizozemský populista Geert Wilders nejásá, čekal víc. Takhle tu Unii nerozloží. Nizozemský populista Geert Wilders nejásá, čekal víc. Takhle tu Unii nerozloží. | Foto: Reuters

Nizozemské volby nevyhrál Geert Wilders a jeho nacionalistická protiimigrační, antimuslimská Strana pro svobodu (PVV). Porazila ho Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho. Wilders získal 20 a Rutte 33 mandátů ze sto padesáti.

Před těmito volbami se psalo, že výhra Wilderse by mohla "strhnout lavinu" v EU, že by populismus mohl nakazit i jiné státy, třeba Francii, kde na prezidentku kandiduje a nemalé podpoře se těší Marine Le Penová. Očekáván byl dominový efekt. Panovaly obavy, co bude dál, jestli se Unie nezačne nezadržitelně rozpadat. Přitom i kdyby by byl Wilders vyhrál, stejně by zřejmě nedokázal složit vládu, takže by se zase tak moc nestalo a antiimigranti by s vysokou pravděpodobností v Nizozemsku tak jako tak nevládli.

Euroskeptici Wildersovi, odpůrci islámu a islámských uprchlíků, přáli samozřejmě i u nás. Jeho úspěch by posílil antibruselské tendence, byl by oslavován stejně jako výhra antikorektního Trumpa v USA. Jenomže se to nestalo, "Brusel" nedostal kopanec do slabin. Miloš Zeman nemůže s gustem gratulovat kolegovi populistovi.

Erdoğan nemá právo v Evropě agitovat za autokracii. Fascinující střet o svobodu

Erdoğan nemá právo v Evropě agitovat za autokracii. Fascinující střet o svobodu

Společná zahraniční politika by Unii dávala větší sílu nejen v konfliktu s Tureckem, které se sune do polohy vlády jednoho muže, ale i v konfliktu s prezidentem Trumpem.

číst dále

Česko se často s Holandskem (mám radši tento název) srovnává. Podívejme se tedy, v čem se podobáme, pokud jde o klíčové téma nizozemských voleb. V Holandsku žije 17 milionů obyvatel, z toho šest procent, zhruba jeden milion, tvoří muslimové. Mezi nimi je 400 tisíc tureckých a 385 tisíc marockých Nizozemců. Pětina obyvatel má přistěhovalecký původ, kořeny. Holandsko drželo kolonie, ze Surinamu pochází 350 tisíc lidí, z Nizozemských Antil 150 tisíc.

Před dvěma roky do země přišlo 57 tisíc uprchlíků, polovinu tvořili Syřané, loni tam o azyl požádalo 31 tisíc utečenců, z toho asi deset tisíc ze Sýrie.

A teď Česko: něco přes deset milionů obyvatel, zhruba 20 tisíc muslimů, tedy 0,2 procenta z celkové sumy zde žijících, což je v poměru na počet obyvatel třicetkrát méně než v Nizozemsku. Zanedbatelný počet. Uprchlíků přijímáme pouhé stovky a stát je vůči imigrantům (včetně nemuslimských) obecně velmi nevstřícný, neochotný až nepřátelský. A to i přes notoricky známý fakt, že tuzemským firmám chybí zaměstnanci.

Po brexitu a Trumpovi přišla "živá voda"

V Nizozemsku za všech popsaných okolností získala Wildersova strana zhruba 13 procent hlasů, u nás má SPD Tomia Okamury kupříkladu podle lednového průzkumu SANEP 6,3 procenta preferencí. I při našich pouhých 0,2 procenta muslimů máme antimuslimského prezidenta, většina politiků odmítá kvóty a přijímání utečenců z muslimských zemí. Zvláštní. Těžko pochopitelné, iracionální, české.

Nizozemsko má dlouholetou zkušenost s muslimy a s imigrací. (Mimochodem se v té zemi alespoň podle předvolebních průzkumů ukazuje, že nemálo přistěhovalců třeba i z islámských zemí podporuje Wilderse.) A přece tam po velké migrační krizi jeho Strana pro svobodu není s to vyhrát. Sice získala o osm křesel víc, o výhře však může hovořit leda on (a samozřejmě to také činí). Prohrál. A nic na tom nemění fakt, že premiér Rutte bude mít honičku, aby složil vládu.

Proč Wilders zůstává ve svém ghettu. Mnoho Nizozemců ho chtělo zastavit, Ruttemu pomohl Erdogan

Proč Wilders zůstává ve svém ghettu. Mnoho Nizozemců ho chtělo zastavit, Ruttemu pomohl Erdogan

Wilders nedokázal oslovit voliče mimo tvrdé jádro svých příznivců. Nizozemsko tak zůstává pevnou součástí EU a tzv. nexit je vyloučený.

číst dále

Pro Evropu je čerstvá "zvěst z Holandska" důležitá. Předcházel brexit a výhra Donalda Trumpa v USA (fakt, který EU ovlivňuje). Loni v prosinci ovšem také předcházela výhra Alexandera Van der Bellena v rakouských prezidentských volbách. Porazil populistu Norberta Hofera. V sousedním Německu to, alespoň dnes, také nevypadá na vítězství populistů z AfD ani omylem, nejspíš vyhraje Angela Merkelová nebo Martin Schulz, oba proevropští a jistě ne antiuprchličtí politici.

Holandsko tedy lavinu nestrhlo, Evropská unie se nerozpadá, nekorektnost a všelijaké populistické, autoritářské, demokracii ohrožující tendence nepřevažují. A to v situaci, kdy Evropa čelí soustavě na sebe navazujících krizí (finanční, migrační a hledání identity či směřování sedmadvacítky, již opouští Británie).

Podstatnou roli v Nizozemsku sehrála volební účast. K urnám šlo (nebo jelo na kole) přes osmdesát procent oprávněných voličů, neobvykle vysoký, úctyhodný počet. Holanďané si uvědomili, že se hraje o hodně. Popsal to premiér Rutte: "Nizozemsko řeklo ne špatnému druhu populismu."    

Předseda poslanců Evropské lidové strany v europarlamentu Manfred Weber pravil: "V Nizozemsku se vyplatila odpovědná občanská politika. To je skvělá zpráva pro všechny středové a proevropské politické síly." Srovnejme si to však s Českem, kde se "občanská společnost" stává takřka nadávkou, tuzemská Občanská demokratická strana se mění v partaj tvrdě populistickou a občanské společnosti vysloveně nepřátelskou. Hlava státu i členové nejsilnější vládní strany ČSSD pak často neziskové organizace považují za pijavice a zlo.

Do skutečných Evropanů máme ještě hodně daleko. Srovnání s Nizozemskem padá v úvahu bohužel jen u menšiny obyvatel, nikoli u většiny.

Peter Altmaier, šéf úřadu německé kancléřky Angely Merkelové, napsal na Twitter: "Nizozemsko, ó Nizozemsko, jsi šampion! Srdečné gratulace ke skvělému výsledku." Buďme si jisti, že z pražského Hradu tak nadšená reakce nezazní. Spíš si umíme představit, že Zeman Wildersovi pošle kolegiální kondolenci.

autor: Martin Fendrych

reklama
reklama
reklama