Josef Pazderka Josef Pazderka | Komentáře
20. 1. 2021 13:30

Nová sebevražedná mise Navalného. Jak dlouho zůstane po návratu do Ruska naživu?

Jednoho z nejostřejších kritiků Kremlu Alexeje Navalného zatkly ruské úřady okamžitě po návratu z léčení v Německu. Známý opozičník nepřipouští ani na sekundu, že by z Ruska odešel a po loňském pokusu o otravu zůstal ve větším bezpečí. Jde hlavou proti zdi a není jasné, zda svůj velmi osobní souboj s Vladimirem Putinem přežije.
Alexej Navalnyj po útoku barvou během demonstrací v Rusku.
Alexej Navalnyj po útoku barvou během demonstrací v Rusku. | Foto: Jevgenij Feldman

"Jsem šťastný, že jsem přiletěl, je to můj nejlepší den za posledních pět měsíců. Tady je můj domov. Nemám strach, vím, že mám pravdu a že věci, za které jsem stíhán, jsou vykonstruované," prohlásil Alexej Navalnyj poté, co o třetím lednovém víkendu po půlročním exilu přistál na moskevském letišti Šeremetěvo, kde byl okamžitě zatčen policií.

Laboratoře v Německu, Francii i v jiných západních zemích mezitím prokázaly, že za jeho loňskou otravou na ruské Sibiři stojí jed novičok, kontrolovaný ruským státem. Další důkazy, které získal sám Navalnyj a investigativní tým Bellingcat společně s novináři ze CNN i dalších médií, navíc ukázaly prstem přímo na Kreml. 

Návrat Navalného do Ruska jen nedlouho poté, co po tomto útoku bojoval o holý život, vyvolává řadu otázek. Proč jde hlavou proti zdi, když dostal jasný signál, že je ve fatálním ohrožení? A když navíc kvůli novému obvinění (Evropský soud pro lidská práva jej nazval "účelovým") může strávit několik let v ruském vězení? Co Navalného do šílené mise žene? Kalkul, póza, tvrdohlavost? Nebo kombinace všeho dohromady a ještě něčeho navíc? 

Opozičníkovo okolí tvrdí, že prostě nemůže jinak. Známý ruský komentátor Leonid Beršidskij připomněl, že rodinu otráveného navštívil loni v Berlíně v momentě, kdy Navalnyj stěží udržel v ruce sklenici vody. 

"Ani tehdy jsem nezapochyboval, že se vrátí do Ruska, jen co se dá zdravotně dohromady, a že jeho žena Julija mu v tom nebude bránit. (…) Navalní měli jasno v tom, že ať se děje cokoli, jejich práce a souboje se odehrávají doma. Odvaha, kterou projevovali, neměla podtóny mučednictví nebo snahy přitahovat pozornost. (…) Šlo o holé konstatování skutečnosti, aby si nikdo nedělal falešné naděje," píše Beršidskij.

Velmi osobní a typicky ruský souboj    

Dodává zároveň, že souboj Putin vs. Navalnyj má velmi osobní a typicky ruský rozměr. "Rusové oceňují a respektují silové hry. Oba, Putin i Navalnyj, to moc dobře vědí. A pro oba je v sázce opravdu hodně," tvrdí. Je to znát i na rétorice obou aktérů. Zatímco ruský prezident zásadně jméno opozičníka nevyslovuje, mluví o "oné osobě", případně "pacientovi z Berlína", Navalnyj počastoval Putina po návratu do Ruska přezdívkou "žába na prameni" nebo "dědek zabarikádovaný v bunkru". 

Reálný vliv Navalného není v Rusku velký a lidé na Západě ho tradičně přeceňují. Známý opozičník je i přesto pro Vladimira Putina a jeho okolí nepříjemnou noční můrou. Dokazují to mimo jiné masivní víkendové policejní manévry v Moskvě při jeho příletu z Německa. 

Kritik Kremlu je sice evidentně "underdog", ale taky velmi schopný "political animal". Jak loni upozornil Ondřej Soukup v podcastu Vinohradská 12, vymyká se pravolevým škatulkám, mluví jednoduše a srozumitelně, strhává na sebe pozornost velmi sugestivními videi, která na internetu sledují desítky milionů lidí. Láká mladší, liberálně laděné lidi do ulic a útočí na nejslabší místa kremelského režimu: všudypřítomné úplatkářství a luxus, který ruští mocní - navzdory oficiálním proklamacím - masivně shromažďují a využívají. Což jsou prvky, které dokážou rozohnit i jinak apatické Rusy. 

Ihned po čerstvém zatčení Navalného zveřejnil jeho tým na internetu další ze série reportáží, které rozkrývají kremelskou korupci. Informace o obřím a luxusně vybaveném paláci v Soči, který pro Putina skrze prostředníky postavili a udržují jeho nejvěrnější, nejsou sice nové, ale je v nich spousta nepříjemných detailů. Včetně zmínek o Putinových milenkách a možná i nemanželských dětech, tiše saturovaných majetky z podezřelých zdrojů.  

Souboj Navalnyj vs. Putin neprobíhá v rukavičkách. Všichni, kdo si myslí, že je v něm ruský opozičník nyní lépe chráněn nově získanou popularitou na Západě, by neměli zapomínat, jak v podobné situaci dopadli jemu podobní kritici Kremlu - bývalý vicepremiér Boris Němcov (zavražděn v únoru 2015) nebo známá novinářka Anna Politkovská (zavražděna v říjnu 2006).

Navalnyj navíc, podobně jako Němcov, čelí čemusi, co analytici nazývají "kolektivním Putinem" - mocnému systému, který kolem sebe Vladimir Putin vystavěl po nástupu k moci v roce 2000. Právě pro tento korupční organismus je známý opozičník, vyzývající k výměně elit, smrtelným nebezpečím. Účty si tak s ním může chtít vyřídit nejen vládce Kremlu, silnou motivaci nepostrádá ani řada "dvořanů". Nepřátel v rámci "kolektivního Putina" má Navalnyj více než dost. Otázkou není, zda zaútočí, ale kdy se tak stane.

VIDEO: Navalnyj se vrátil do Ruska, na letišti ho policisté ihned zatkli

Alexej Navalnyj se vrátil zpět do Ruska, hned na letišti byl zatčen | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy