Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
3. 4. 2012 21:30

Nové volby, to by byla jízda na tygrovi. Riskneme to?

Vláda nesplnila svůj hlavní úkol: obnovit důvěru v politiku
Prezident Klaus si předčasné volby jistě nepřeje. Když jmenoval Nečasovu vládu, poznamenal, že je to snad už poslední. Od té doby Klaus působí jako ,,čestný ministerský předseda", jeho vliv na kabinet je velký.
Prezident Klaus si předčasné volby jistě nepřeje. Když jmenoval Nečasovu vládu, poznamenal, že je to snad už poslední. Od té doby Klaus působí jako ,,čestný ministerský předseda", jeho vliv na kabinet je velký. | Foto: Ludvík Hradilek

Předčasné volby. Překvapivě rychle je po novém ultimátu Věcí veřejných vytáhli na světlo i Miroslav Kalousek a Petr Nečas. Jako by si byli jisti tím, že véčkaři stejně jako dřív zase obrátí a vládu nepotopí. Anebo už jich mají plné zuby a usoudili, že volební očistec bude vysvobozením.

Takže předčasné volby už hlásá pomalu každý - kromě těch, kteří dali vládě nůž na krk, tedy Věcí veřejných samotných.
To není překvapivé. Že by se VV napodruhé udržely v Parlamentu, je pravděpodobné jako srážka s kometou. A poslanecká imunita a prebendy se vždycky hodí.

Podstatný je ještě jeden faktor - kdyby vláda padla teď a politici se nedomluvili na jiné koalici, byly by volby pravděpodobně na podzim. A tedy bez účasti Václava Klause, který bude mít před sebou poslední měsíce na Hradě. Pokud se chce Klaus vrátit do ostré politiky a třeba být ještě někdy premiérem, bylo by to pro něj prachmizerné načasování.

V novém dílu vládní krize jde Věcem veřejným především o odvedení pozornosti od vlastních průšvihů, ne o konec vlády. I když, u téhle partaje si nemůžete být jistí skoro ničím, kromě toho, že každý má v kapse nahrávací zařízení.

Vláda zklamala

Složité motivy a taktika politických stran jsou jedna věc. A smysl předčasných voleb druhá. Bylo by správné, kdyby vláda po necelých dvou letech skončila a šlo se hlasovat znovu?

Veřejné mínění v tom má jasno. S politickými poměry je spokojených pět procent občanů. Naštvané jsou tři čtvrtiny. V suterénu je i důvěra ve vládu, mínění o morálce politiků a jiné průzkumy měřitelné veličiny.

Po volbách 2010, interpretovaných jako kroužkovací revoluce a důrazný vzkaz politikům, aby se chovali zodpovědněji, hlavní úkol pro vládu zněl: Obnovit důvěru veřejnosti v politiku.

Je zřejmé, že to se trojkoaličnímu kabinetu nepodařilo. V tomto směru vládní strany - v pořadí Věci veřejné, ODS a TOP 09 - těžce selhaly. Výčet afér a problémů, které si nadrobily, by vydal na stostránkový manuál. Vláda práva, boje proti korupci?

Koalice zklamala. A ve chvíli, kdy předčasné volby připouštějí už dva její ústřední protagonisté, je čas vzít je za slovo. Ano, předčasné volby by byly lepší řešení, než aby se vládní strany dál neúspěšně zabývaly samy sebou a svými skandály. Nebo aby vládla jen ODS s TOP 09 a pod krkem je v Parlamentu držely hlasy jurodivých véčkařů.

Změna?

Předčasné volby by ovšem připomínaly jízdu na tygrovi. Většina stran na ně nemá peníze a sháněla by zdroje, kde se dá. Do hry by vstoupily nové značky a noví populisté, kartami by míchal Andrej Babiš, Holešovská a jiné výzvy by plnily náměstí nespokojenými. Pravděpodobně by uspěli komunisté, ale celkový výsledek - natož poměr sil v Parlamentu a možná vládní většina - by byl v tuto chvíli naprosto nepředpověditelný.

Ale většina lidí si podle průzkumů a anket předčasné volby přeje. Chtějí to risknout.

Bez toho, aby se změnila politická kultura, ovšem nebudou mít volby valný smysl. Volby nefungují jako knoflík, který stačí stisknout a z automatu nám vypadne Změna se čtyřletou záruční lhůtou. To je nebezpečná iluze. Snažit se musí všichni, ne jen politici.

 

Právě se děje

Další zprávy