Ivan Kytka | Komentáře
23. 2. 2007 23:00

Odposlech demokratického deficitu

Na odhalení, že Inspekce ministerstva vnitra odposlouchávala dva české novináře, nejsou patrně nejzajímavější "osoby a obsazení".

Mnohem spíše je to až nesnesitelná lehkost, s jakou policie získává soudní povolení k průlomům do pracovního či osobního soukromí občanů. Ostatně v internetovém věku se stáváme novináři tak trochu všichni.

Politici vyjadřují nad podivnou kauzou bezprostřední a jaksi povinné rozhořčení. Ke cti by jim posloužilo, kdyby se postarali o zveřejnění textu žádosti i samotného soudního povolení k odposlechům.

Ostatně celá aféra spojená s únikem informací z Kubiceho svazku je poněkud zvláštní zprávou o stavu české demokracie a o vztazích mezi mocí výkonnou, zákonodárnou a justiční. Podléhají-li politici pokušení manipulovat policejní šetření, měl by každý detektiv či vyšetřovatel najít dostatečné zastání u "svého" státního zástupce. A nemuset se dovolávat či vydávat napospas buď jiným politikům, nebo dokonce novinářům.

Policejní žalobníčci

Liberální a demokratické systémy znají a respektují ve hraničních a svízelných profesních či osobních situacích institut rezignace.

Obvykle slouží k záchraně či očištění jejich mechanismů. Jinými slovy, pokud nemůže kvalifikovaný policista vykonávat s čistým svědomím svou práci, bylo by od něj ušlechtilé a profesionální, aby svůj protest vyjádřil odstoupením a doprovodil ho srozumitelným veřejným vysvětlením.

Za svou osobní intergritu si vyslouží veřejnou úctu a obdiv. A nemá problém najít nové  místo. Ucházejí se o něj zaměstnavatelé, jejichž firmy stavějí na integritě svou reputaci.

Donášet na politiky jiným politikům na parlamentní půdě připomíná zpověď ublíženého žalobníčka ve školní sborovně. Tím spíše, že parlamentní jednání, i jednání výborů by měla být ze zásady veřejná. Voliči nedelegují svou moc na politiky, aby za jejich zády a zavřenými dveřmi kuli společně s policisty pikle. Voliči delegují svou moc na politiky, aby jim zajistili transparentní a otevřené dodržování zákonnosti.

V tomto kontextu, chcete-li při těchto premisách působí samotný vzník Kubiceho zprávy, její prezentace na parlamentní půdě a nakonec i nejspíše řízený únik informací z jejího obsahu jako humbuk, v kterém se do jisté míry propojila nekompetentnost policistů, politiků a, obávám se, zčásti i novinářů.

Kdo odposlouchává Inspekci?

Inspektoři ministerstva vnitra, kteří se pak prostřednictvím odposlechu novinářů (a snad i politiků) snaží dopátrat, kdo únik zavinil, pak vcelku pochopitelně působí spíše jako spoluviníci, než jako nezaujatí vyšetřovatelé.

Ostatně všimněme si, jakým způsobem se dostala celá záležitost na veřejnost: únikem z policejních kruhů. Možná nastal čas, aby na svou Inspekci ministr nasadil jakési své osobní superinspektory. Ti by pak v prvním kroku by pak mohli požádat o soudní souhlas s odposlechem členů ministerské inspekce.

Méně nákladnou a méně byrokratickou alternativou by bylo samotnou Inspekci zrušit. A nevyčleňovat trestné činy policistů z trestního řádu a procedur platných pro všechny ostatní členy občanské pospolitosti. Krom jiného bychom tím slovu policie, odvozeného zčásti od řeckého polis (základní jednotka organizace lidské pospolitosti) navrátili jeho původní význam.

[email protected]

 

Právě se děje

před 17 minutami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy