reklama
 
 

ODS protestuje proti hoaxu. Neměla by o tom říct taky Klausovi?

8. 3. 2017 11:30
Předseda Petr Fiala se ohradil proti manipulaci na sociálních sítích. Ovšem to samé v bleděmodrém provozuje Václav Klaus mladší, glosuje Jan Moláček.

ODS se ohrazuje proti hoaxu. Na Facebooku někdo šíří rozhovor jejího předsedy Petra Fialy pro server Echo24.cz, v němž Fiala připouští spolupráci s hnutím ANO. Rozhovor je autentický, ale starý - server ho publikoval v říjnu 2014.

ODS se brání naprostým právem. Šířit tento rozhovor dnes, bez upozornění na datum jeho vzniku, je manipulace. Pomiňme, že rozhovor někdo sdílí pod falešným profilem jiného zpravodajského serveru - Svobodného fóra. Manipulace by to byla i bez toho.

Doufejme, že to Petr Fiala na tomto názorném příkladu vysvětlí i vycházející hvězdě ODS Václavu Klausovi mladšímu. Ten, jak mnozí zaznamenali, před pár týdny sdílel na Facebooku fotku skupiny žen sedících na zemi, o níž tvrdil, že pochází z aktuálního zahájení mistrovství světa v šachu v Teheránu. (Docela dobré shrnutí této mikrokauzy je tady.)

Když se ukázalo, že jde o stejnou manipulaci jako v případě Fialova rozhovoru (mnoho uživatelů Klause upozornilo, že fotka je několik let stará a s MS v šachu nemá nic společného), napsal expert ODS na školství místo omluvy mimo jiné toto:

"Na FB je spousta chytráků, kteří nehodnotí obsah (podstatu), ale nimrají se v datech a podobně."

"Pak je ještě skupina aktivistů, která začne řvát: Je to hoax!!"

Ano, je to hoax. Stejně jako sdílení rozhovoru Petra Fialy.

Doba a kontext vzniku každé zprávy jsou podstatné. To neznamená, že by nebylo možné upozornit na starý rozhovor či fotku. Ale bez upozornění na dobu a kontext vzniku, nebo dokonce s tvrzením, že jsou aktuální a odjinud, než skutečně jsou, jde o klam, podvod, hoax, manipulaci - vyberte si.

Čím víc politiků to pochopí, tím lépe.

autor: Jan Moláček | 8. 3. 2017 11:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama