Jan Moláček Jan Moláček | Komentáře
8. 3. 2017 11:30

ODS protestuje proti hoaxu. Neměla by o tom říct taky Klausovi?

Předseda Petr Fiala se ohradil proti manipulaci na sociálních sítích. Ovšem to samé v bleděmodrém provozuje Václav Klaus mladší, glosuje Jan Moláček.
"Na FB je spousta chytráků, kteří nehodnotí obsah (podstatu), ale nimrají se v datech a podobně."
"Na FB je spousta chytráků, kteří nehodnotí obsah (podstatu), ale nimrají se v datech a podobně." | Foto: ČTK

ODS se ohrazuje proti hoaxu. Na Facebooku někdo šíří rozhovor jejího předsedy Petra Fialy pro server Echo24.cz, v němž Fiala připouští spolupráci s hnutím ANO. Rozhovor je autentický, ale starý - server ho publikoval v říjnu 2014.

ODS se brání naprostým právem. Šířit tento rozhovor dnes, bez upozornění na datum jeho vzniku, je manipulace. Pomiňme, že rozhovor někdo sdílí pod falešným profilem jiného zpravodajského serveru - Svobodného fóra. Manipulace by to byla i bez toho.

Doufejme, že to Petr Fiala na tomto názorném příkladu vysvětlí i vycházející hvězdě ODS Václavu Klausovi mladšímu. Ten, jak mnozí zaznamenali, před pár týdny sdílel na Facebooku fotku skupiny žen sedících na zemi, o níž tvrdil, že pochází z aktuálního zahájení mistrovství světa v šachu v Teheránu. (Docela dobré shrnutí této mikrokauzy je tady.)

Když se ukázalo, že jde o stejnou manipulaci jako v případě Fialova rozhovoru (mnoho uživatelů Klause upozornilo, že fotka je několik let stará a s MS v šachu nemá nic společného), napsal expert ODS na školství místo omluvy mimo jiné toto:

"Na FB je spousta chytráků, kteří nehodnotí obsah (podstatu), ale nimrají se v datech a podobně."

"Pak je ještě skupina aktivistů, která začne řvát: Je to hoax!!"

Ano, je to hoax. Stejně jako sdílení rozhovoru Petra Fialy.

Doba a kontext vzniku každé zprávy jsou podstatné. To neznamená, že by nebylo možné upozornit na starý rozhovor či fotku. Ale bez upozornění na dobu a kontext vzniku, nebo dokonce s tvrzením, že jsou aktuální a odjinud, než skutečně jsou, jde o klam, podvod, hoax, manipulaci - vyberte si.

Čím víc politiků to pochopí, tím lépe.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Překvapilo mě, že přežil, řekl muž, který napadnul spisovatele Rushdieho

"Asi mě překvapilo, když jsem slyšel, že přežil," řekl listu New York Post Hadi Matar, 24letý muž, který v pátek během přednášky v New Yorku pobodal britského spisovatele indického původu Salmana Rushdieho. Matar odmítl komentovat, zda se k útoku nechal inspirovat bývalým íránským duchovním vůdcem ajatolláhem Rúholláhem Chomejním.

"Respektuji ho. Podle mě to byl skvělý člověk, to je všechno, co k tomu řeknu," prohlásil Matar o Chomejním, který zemřel v roce 1989. S novináři mluvil prostřednictvím videohovoru z okresní věznice Chautauqua. Před soudem znovu stane v pátek.

V roce 1989 íránský duchovní vůdce Chomejní vydal pokyn (fatvu) k zabití Rushdieho za román Satanské verše. Část muslimů tuto knihu považuje za urážku islámu. Rushdie se kvůli fatvě musel léta mnohokrát stěhovat z jednoho přísně tajného místa střeženého britskou vládou na druhé.

Matar uvedl, že ze Satanských veršů četl "jen pár stránek". O Rushdiem ale řekl, že "je někým, kdo napadl islám". "Nemám toho člověka rád. Nemyslím, že je to dobrý člověk. Nemám ho rád. Vůbec ho nemám moc rád," řekl o spisovateli obviněný útočník. Ačkoliv Rushdieho knihy důkladně nečetl, sledoval jeho přednášky na YouTube. "Viděl jsem jich hodně. Nemám rád pokrytecké lidi, jako je on," prohlásil Matar.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Perušič a Schweiner vyhráli na ME skupinu a jsou v osmifinále

Beachvolejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner postoupili na mistrovství Evropy v Mnichově do osmifinále. Po vítězství 2:1 nad Youssefem Krouem a Quincym Ayem z Francie vyhráli skupinu D a vynechají díky tomu čtvrteční úvodní kolo play off. Naopak Jakub Šépka a Tomáš Semerád po druhé porážce na šampionátu dohráli, v konečném pořadí jim patří 25. místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy