Jan Moláček Jan Moláček | Komentáře
8. 3. 2017 11:30

ODS protestuje proti hoaxu. Neměla by o tom říct taky Klausovi?

Předseda Petr Fiala se ohradil proti manipulaci na sociálních sítích. Ovšem to samé v bleděmodrém provozuje Václav Klaus mladší, glosuje Jan Moláček.
"Na FB je spousta chytráků, kteří nehodnotí obsah (podstatu), ale nimrají se v datech a podobně."
"Na FB je spousta chytráků, kteří nehodnotí obsah (podstatu), ale nimrají se v datech a podobně." | Foto: ČTK

ODS se ohrazuje proti hoaxu. Na Facebooku někdo šíří rozhovor jejího předsedy Petra Fialy pro server Echo24.cz, v němž Fiala připouští spolupráci s hnutím ANO. Rozhovor je autentický, ale starý - server ho publikoval v říjnu 2014.

ODS se brání naprostým právem. Šířit tento rozhovor dnes, bez upozornění na datum jeho vzniku, je manipulace. Pomiňme, že rozhovor někdo sdílí pod falešným profilem jiného zpravodajského serveru - Svobodného fóra. Manipulace by to byla i bez toho.

Doufejme, že to Petr Fiala na tomto názorném příkladu vysvětlí i vycházející hvězdě ODS Václavu Klausovi mladšímu. Ten, jak mnozí zaznamenali, před pár týdny sdílel na Facebooku fotku skupiny žen sedících na zemi, o níž tvrdil, že pochází z aktuálního zahájení mistrovství světa v šachu v Teheránu. (Docela dobré shrnutí této mikrokauzy je tady.)

Když se ukázalo, že jde o stejnou manipulaci jako v případě Fialova rozhovoru (mnoho uživatelů Klause upozornilo, že fotka je několik let stará a s MS v šachu nemá nic společného), napsal expert ODS na školství místo omluvy mimo jiné toto:

"Na FB je spousta chytráků, kteří nehodnotí obsah (podstatu), ale nimrají se v datech a podobně."

"Pak je ještě skupina aktivistů, která začne řvát: Je to hoax!!"

Ano, je to hoax. Stejně jako sdílení rozhovoru Petra Fialy.

Doba a kontext vzniku každé zprávy jsou podstatné. To neznamená, že by nebylo možné upozornit na starý rozhovor či fotku. Ale bez upozornění na dobu a kontext vzniku, nebo dokonce s tvrzením, že jsou aktuální a odjinud, než skutečně jsou, jde o klam, podvod, hoax, manipulaci - vyberte si.

Čím víc politiků to pochopí, tím lépe.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Test motoru nové rakety pro lety na Měsíc skončil v USA předčasně

Důležitý test motorů nové rakety SLS (Space Launch System), která má v dalších letech dopravit astronauty na Měsíc, skončil v americkém testovacím středisku v Mississippi předčasně. Podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) běžely čtyři motory jen něco přes minutu, zatímco původně měli inženýři v plánu zážeh ukončit až po osmi minutách, aby mohli nasimulovat let rakety na oběžnou dráhu Země. Napsal o tom server BBC.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soud EU pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, píše server

Žaloba, kterou Česko podalo na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro holding Agrofert se zatím odkládá. Napsal to server iRozhlas s odkazem na ministerstvo zahraničí. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," sdělila serveru mluvčí resortu Zuzana Štíchová.

Zhruba 800 tisíc korun Brusel zatím odmítá proplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Zdroj: Domácí
Další zprávy