Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
18. 1. 2016 8:00

ODS vybrala zatáčku smrti, ale zůstala polomrtvá. Ryba, která nesnáší řeku, v níž plave

Modrá strana odmítá Brusel, uprchlíky, Babiše, Sobotku. Nabízí nízké daně a národní stát. Už zase.
Věříme v Českou republiku, má pod sebou Petr Fiala. Ale věří Česká republika už zase ODS?
Věříme v Českou republiku, má pod sebou Petr Fiala. Ale věří Česká republika už zase ODS? | Foto: Jiří Zerzoň

Občanští demokraté si v Ostravě zvolili vedení. Tvrdí, že „vybrali zatáčku smrti“ a jsou zase ve formě. Chtějí vládnout. V čele ODS zůstal Petr Fiala. Jeho volba byla typická. Ve straně, která staví na svobodě a konkurenci, neměl konkurenta. Dostal 93 procent hlasů, takže se příliš neliší od Andreje Babiše, který při volbě předsedy ANO získal 99 procent.

Jistě, předseda nemusí mít protikandidáta, na to není předpis. Jenomže profesor Fiala není příliš přesvědčivý, divák by čekal, že bývalá nejsilnější česká politická partaj najde jiného jestřába do vedení. Žádný není. Nemá.

To bylo obnaženo při volbě místopředsedů. Projevy kandidátů chatrné, slabé. Proti nim i značně nepřesvědčivý Fiala vypadal se svým kandidátským projevem jako politický titán. (Řeči je možné zhlédnout na stránkách ODS.)

Modří mají ve vedení dvě dámy (Alexandru Udženiju a Drahomíru Miklošovou). Fiala tweetoval: „ODS si dnes zvolila do svého vedení 2 ženy. Na rozdíl od jiných stran jsme to zvládli bez kvót.“ I ten tweet je typický. Ano, ODS to zvládla bez kvót, ale dost možná by to bez debaty o kvótách dopadlo jinak. (To je ovšem jen dohad.)

Co strana nabízí? Jak je silná? Fiala řekl: „Mnoho lidí odepisovalo ODS. Ještě před rokem byla mnohými označována za mrtvou stranu. Ale ODS je zde, obnovena a připravena znovu vládnout.“ Podle průzkumů má řekněme osm až deset procent preferencí. To na vládnutí nevypadá.

Utekla hrobníkovi z lopaty? Deset procent po dvouletém vládnutí „oligarchy“ se „socialistickým populistou“ a s lidovci? To se nejeví jako zázrak. Je to málo. ODS tvrdí, že má pro zemi recepty, jenomže to, co nabízí, už slibovala dřív. Jen slibovala. Nízké daně, rovné daně, tohle všecko si pamatujeme, jen to nikdy nenastalo.

Berou nám svobodu pálit petky!

Jak vypadá skutečný program ODS? Ten, který předvádí ve Sněmovně, v médiích, a předváděla ho na kongresu v Ostravě? Odmítání Babiše a jeho nápadů (EET kupříkladu). To se odehrává s mimořádnou vášní. Odmítání ČSSD a různých „regulací“. Odmítání Bruselu. Velmi vášnivé. Odmítání uprchlíků. Vášnivé. Odmítání sjednocování Evropské unie a kritika EU. Vášnivá.

Převládá silné Ne. Fiala svou velkou řeč na kongresu začal smyšleným příběhem, jak jde večer do hospody. Vypočítává, co všecko nesmí a musí. Nesmí na zahradě pokácet starý strom. Musí do domu pustit kontrolora kamen. Musí mít, je už tma, reflexní prvky na oblečení. V jeho vsi hospodu nemají, majitel ji kvůli státní buzeraci zavřel.

Jde tedy do sousední vsi. Kamarádi pana profesora nepřijdou, jsou kuřáci, v hospodě kouřit nesmějí. Jídlo si nedá, protože byl svátek a hospodský si nemohl nakoupit. Limonáda stojí méně než pivo. (Hrůza!) Poslouchá rozhlasovou stanici ministra financí. - Ten výčet ukazuje, jak Sobotka a Babiš náš svět přeregulovávají. Jak nám berou svobodu.

Jenomže ona je to otázka pohledu. Berou nám svobodu pálit v kamnech petlahve a gumy, otravovat vzduch sousedům. Svobodu kouřit ve společnosti nekuřáků, zadělávat jim na rakovinu. Svobodu nechat se v noci přejet autem, protože nejsem vidět.

Chápete? Jistě je zlé, když Babiš, politik, místopředseda vlády a ministr financí, vlastní holding Agrofert a má pod palcem média. Jeho střet zájmů je obří chyba. Ale kontroly, čím topíte? Zákazy kouření? Různá „zelená“ opatření, která mají chránit naši budoucnost?

Brojit proti tomu všemu jako útoku na svobodu je divné. ODS jako by zaspala. Společnost se mění, na Západě je mnoho podobných věcí samozřejmostí. Modré pojetí svobody? Svoboda klidně na úkor druhých, to je jedno.

Kaczynski a boj ODS za svobodu médií

Hit pravice, to jest odmítání EET (elektronické evidence tržeb), je jiná píseň, rozumný boj. Tam skutečně není jasné, jestli to pomůže, podle více hlasů je naopak jisté, že to výběru daní nepomůže. Jít proti? V pořádku.

Zajímavá věc. Fiala vládě vyčetl kdeco, ale vynechal věci, které skutečně souvisejí s naším soukromím (svobodou). Vadí mu kontrola komínů (není mimochodem pravda, že majitel bude muset pustit kontrolory do domu, nic takového vláda nenavrhuje). Nevadí mu však, že prakticky nejsou kontrolovány tajné služby a speciální útvary policie. Zcela bez dohledu funguje nebezpečný Finančně analytický útvar ministerstva financí (pod Babišem) atd.

Že by ODS neměla na bezpečnost experty? Nebo jim nekontrolované silové složky vyhovují, protože už se naivně těší na vládnutí? Těžko říct. Ale v době, kdy má posílit policie, kdy se zvyšují pravomoci tajných služeb, kdy už zase prudce roste počet odposlechů, je to divné. Protože tady skutečně může jít o naši svobodu.

Fiala taky vypočítával, čeho se nechtěl dočkat a dočkal. Příklad: „Před 25 lety bych si nemyslel, že budeme znovu svádět boj o opravdu svobodná média.“ V pořádku. Beru. Nezávislost médií je pro demokracii naprosto klíčová.

Jenomže na tomtéž kongresu zazněla zdravice, kterou ODS zaslal šéf polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczynski. Cupoval EU na cucky, migrační krizi hodnotí „bez iluzí“. O.K. Ale tenhle pán a jeho PiS přece taky stojí za „znárodněním“ polských veřejnoprávních médií!

ODS nevadí, co se v Polsku děje? Nebo je svoboda médií jen klacek na Babiše? Chápete? Když chci kázat o nezávislosti, tak bych měl vystrčit hlavu taky ven z českého okna. Jenže to by se ODS nehodilo, ona přece chce plnou parou zpět k národnímu státu a dál od Unie.

Když se Kolín šikne

V jednom se z Fialy stal echt ódeesák: útočil na Brusel. Využil silvestrovské události v Německu. Stát nás prý nechrání, „jak to dramaticky ukázaly např. události v Kolíně nad Rýnem a jinde – a ať nám nikdo nelže, za chvíli se to může stát i u nás. Vytvořili jsme státy, kde se staráme dobře o hosty, ale mizerně o domácí.“

Tady Fiala nasadil množné číslo, jako by i on byl Německo či Unie. Podivuhodně pružný pán, chvílemi dokonce Evropan. Pravil, že „jestli dovolíme, aby se naše ženy bály chodit večer po ulici, tak jsme všechno prohráli.“ (Německo i jiné země už ale dělají mnoho kroků, aby ženy před uprchlíky chránily. To Fiala nepostřehl? Ale jistě že postřehl.)

Dál: „A jako konzervativec vám s plnou odpovědností říkám: není chyba žen, že jdou samy večer po ulici, je chyba státu, že jim nedokáže... zajistit bezpečnost. A kdo říká opak, ten už opustil západní hodnoty a podlehl ideologii radikálního islámu.“ Takhle „šikovně“ ono násilí na ženách rovnou spojil s Islámským státem (to je dnes symbol radikálního islámu).

Smutné. Potupné. Navíc nikdo neříká, že stát nemá zajistit bezpečnost žen. Ani v Německu, ani u nás.

Jaká je ta nová, po vládnutí žíznící ODS? Zastaralá, zastydlá parta. Silně antibabišovská, což je O.K. Silně antisocialistická. O.K., je to pravicová strana. Ale taky silně protiunijní. Místo silné EU nabízí národní stát. Hmm, jen aby ódeesku Brusel nevzal za slovo. Jsme na Unii životně závislí. Silně, levně, populisticky antiimigrační.

U protiuprchlíků už je ale tlačenice, s tím ODS voliče nenažene. Andrej Babiš do téhle party patří taky, dnes už nahlas tvrdí, že uprchlíky přijímat nemůžeme a basta.

Fiala se nás snažil přesvědčit, že jeho ODS je opět v kondici. Jenomže ona se dál jeví jako nemoderní, setrvačné, polomrtvé uskupení. Nemá lidi, nemá nápady. Je jako říční ryba, která odmítá evropskou řeku, v níž od 1. května 2004 plave. Že by s tímhle vyhrála volby? Těžko.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 1 hodinou

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy