Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
18. 1. 2016 8:00

ODS vybrala zatáčku smrti, ale zůstala polomrtvá. Ryba, která nesnáší řeku, v níž plave

Modrá strana odmítá Brusel, uprchlíky, Babiše, Sobotku. Nabízí nízké daně a národní stát. Už zase.
Věříme v Českou republiku, má pod sebou Petr Fiala. Ale věří Česká republika už zase ODS?
Věříme v Českou republiku, má pod sebou Petr Fiala. Ale věří Česká republika už zase ODS? | Foto: Jiří Zerzoň

Občanští demokraté si v Ostravě zvolili vedení. Tvrdí, že „vybrali zatáčku smrti“ a jsou zase ve formě. Chtějí vládnout. V čele ODS zůstal Petr Fiala. Jeho volba byla typická. Ve straně, která staví na svobodě a konkurenci, neměl konkurenta. Dostal 93 procent hlasů, takže se příliš neliší od Andreje Babiše, který při volbě předsedy ANO získal 99 procent.

Jistě, předseda nemusí mít protikandidáta, na to není předpis. Jenomže profesor Fiala není příliš přesvědčivý, divák by čekal, že bývalá nejsilnější česká politická partaj najde jiného jestřába do vedení. Žádný není. Nemá.

To bylo obnaženo při volbě místopředsedů. Projevy kandidátů chatrné, slabé. Proti nim i značně nepřesvědčivý Fiala vypadal se svým kandidátským projevem jako politický titán. (Řeči je možné zhlédnout na stránkách ODS.)

Modří mají ve vedení dvě dámy (Alexandru Udženiju a Drahomíru Miklošovou). Fiala tweetoval: „ODS si dnes zvolila do svého vedení 2 ženy. Na rozdíl od jiných stran jsme to zvládli bez kvót.“ I ten tweet je typický. Ano, ODS to zvládla bez kvót, ale dost možná by to bez debaty o kvótách dopadlo jinak. (To je ovšem jen dohad.)

Co strana nabízí? Jak je silná? Fiala řekl: „Mnoho lidí odepisovalo ODS. Ještě před rokem byla mnohými označována za mrtvou stranu. Ale ODS je zde, obnovena a připravena znovu vládnout.“ Podle průzkumů má řekněme osm až deset procent preferencí. To na vládnutí nevypadá.

Utekla hrobníkovi z lopaty? Deset procent po dvouletém vládnutí „oligarchy“ se „socialistickým populistou“ a s lidovci? To se nejeví jako zázrak. Je to málo. ODS tvrdí, že má pro zemi recepty, jenomže to, co nabízí, už slibovala dřív. Jen slibovala. Nízké daně, rovné daně, tohle všecko si pamatujeme, jen to nikdy nenastalo.

Berou nám svobodu pálit petky!

Jak vypadá skutečný program ODS? Ten, který předvádí ve Sněmovně, v médiích, a předváděla ho na kongresu v Ostravě? Odmítání Babiše a jeho nápadů (EET kupříkladu). To se odehrává s mimořádnou vášní. Odmítání ČSSD a různých „regulací“. Odmítání Bruselu. Velmi vášnivé. Odmítání uprchlíků. Vášnivé. Odmítání sjednocování Evropské unie a kritika EU. Vášnivá.

Převládá silné Ne. Fiala svou velkou řeč na kongresu začal smyšleným příběhem, jak jde večer do hospody. Vypočítává, co všecko nesmí a musí. Nesmí na zahradě pokácet starý strom. Musí do domu pustit kontrolora kamen. Musí mít, je už tma, reflexní prvky na oblečení. V jeho vsi hospodu nemají, majitel ji kvůli státní buzeraci zavřel.

Jde tedy do sousední vsi. Kamarádi pana profesora nepřijdou, jsou kuřáci, v hospodě kouřit nesmějí. Jídlo si nedá, protože byl svátek a hospodský si nemohl nakoupit. Limonáda stojí méně než pivo. (Hrůza!) Poslouchá rozhlasovou stanici ministra financí. - Ten výčet ukazuje, jak Sobotka a Babiš náš svět přeregulovávají. Jak nám berou svobodu.

Jenomže ona je to otázka pohledu. Berou nám svobodu pálit v kamnech petlahve a gumy, otravovat vzduch sousedům. Svobodu kouřit ve společnosti nekuřáků, zadělávat jim na rakovinu. Svobodu nechat se v noci přejet autem, protože nejsem vidět.

Chápete? Jistě je zlé, když Babiš, politik, místopředseda vlády a ministr financí, vlastní holding Agrofert a má pod palcem média. Jeho střet zájmů je obří chyba. Ale kontroly, čím topíte? Zákazy kouření? Různá „zelená“ opatření, která mají chránit naši budoucnost?

Brojit proti tomu všemu jako útoku na svobodu je divné. ODS jako by zaspala. Společnost se mění, na Západě je mnoho podobných věcí samozřejmostí. Modré pojetí svobody? Svoboda klidně na úkor druhých, to je jedno.

Kaczynski a boj ODS za svobodu médií

Hit pravice, to jest odmítání EET (elektronické evidence tržeb), je jiná píseň, rozumný boj. Tam skutečně není jasné, jestli to pomůže, podle více hlasů je naopak jisté, že to výběru daní nepomůže. Jít proti? V pořádku.

Zajímavá věc. Fiala vládě vyčetl kdeco, ale vynechal věci, které skutečně souvisejí s naším soukromím (svobodou). Vadí mu kontrola komínů (není mimochodem pravda, že majitel bude muset pustit kontrolory do domu, nic takového vláda nenavrhuje). Nevadí mu však, že prakticky nejsou kontrolovány tajné služby a speciální útvary policie. Zcela bez dohledu funguje nebezpečný Finančně analytický útvar ministerstva financí (pod Babišem) atd.

Že by ODS neměla na bezpečnost experty? Nebo jim nekontrolované silové složky vyhovují, protože už se naivně těší na vládnutí? Těžko říct. Ale v době, kdy má posílit policie, kdy se zvyšují pravomoci tajných služeb, kdy už zase prudce roste počet odposlechů, je to divné. Protože tady skutečně může jít o naši svobodu.

Fiala taky vypočítával, čeho se nechtěl dočkat a dočkal. Příklad: „Před 25 lety bych si nemyslel, že budeme znovu svádět boj o opravdu svobodná média.“ V pořádku. Beru. Nezávislost médií je pro demokracii naprosto klíčová.

Jenomže na tomtéž kongresu zazněla zdravice, kterou ODS zaslal šéf polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczynski. Cupoval EU na cucky, migrační krizi hodnotí „bez iluzí“. O.K. Ale tenhle pán a jeho PiS přece taky stojí za „znárodněním“ polských veřejnoprávních médií!

ODS nevadí, co se v Polsku děje? Nebo je svoboda médií jen klacek na Babiše? Chápete? Když chci kázat o nezávislosti, tak bych měl vystrčit hlavu taky ven z českého okna. Jenže to by se ODS nehodilo, ona přece chce plnou parou zpět k národnímu státu a dál od Unie.

Když se Kolín šikne

V jednom se z Fialy stal echt ódeesák: útočil na Brusel. Využil silvestrovské události v Německu. Stát nás prý nechrání, „jak to dramaticky ukázaly např. události v Kolíně nad Rýnem a jinde – a ať nám nikdo nelže, za chvíli se to může stát i u nás. Vytvořili jsme státy, kde se staráme dobře o hosty, ale mizerně o domácí.“

Tady Fiala nasadil množné číslo, jako by i on byl Německo či Unie. Podivuhodně pružný pán, chvílemi dokonce Evropan. Pravil, že „jestli dovolíme, aby se naše ženy bály chodit večer po ulici, tak jsme všechno prohráli.“ (Německo i jiné země už ale dělají mnoho kroků, aby ženy před uprchlíky chránily. To Fiala nepostřehl? Ale jistě že postřehl.)

Dál: „A jako konzervativec vám s plnou odpovědností říkám: není chyba žen, že jdou samy večer po ulici, je chyba státu, že jim nedokáže... zajistit bezpečnost. A kdo říká opak, ten už opustil západní hodnoty a podlehl ideologii radikálního islámu.“ Takhle „šikovně“ ono násilí na ženách rovnou spojil s Islámským státem (to je dnes symbol radikálního islámu).

Smutné. Potupné. Navíc nikdo neříká, že stát nemá zajistit bezpečnost žen. Ani v Německu, ani u nás.

Jaká je ta nová, po vládnutí žíznící ODS? Zastaralá, zastydlá parta. Silně antibabišovská, což je O.K. Silně antisocialistická. O.K., je to pravicová strana. Ale taky silně protiunijní. Místo silné EU nabízí národní stát. Hmm, jen aby ódeesku Brusel nevzal za slovo. Jsme na Unii životně závislí. Silně, levně, populisticky antiimigrační.

U protiuprchlíků už je ale tlačenice, s tím ODS voliče nenažene. Andrej Babiš do téhle party patří taky, dnes už nahlas tvrdí, že uprchlíky přijímat nemůžeme a basta.

Fiala se nás snažil přesvědčit, že jeho ODS je opět v kondici. Jenomže ona se dál jeví jako nemoderní, setrvačné, polomrtvé uskupení. Nemá lidi, nemá nápady. Je jako říční ryba, která odmítá evropskou řeku, v níž od 1. května 2004 plave. Že by s tímhle vyhrála volby? Těžko.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Sudetští Němci na sjezdu udělí cenu českému exministrovi kultury Hermanovi

Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL) na červencovém sjezdu v Mnichově udělí bývalému českému ministrovi kultury Danielu Hermanovi nejvyšší vyznamenání, kterým je Evropská cena Karla IV. Ve středu to oznámilo krajanské sdružení, které zastupuje zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků. Mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt v prohlášení označil Hermana za člověka, který pomáhá ostatní spojovat a usmiřovat.

Nejvyšší představitel sudetských Němců Posselt uvedl, že Herman je mimořádným křesťanským stavitelem mostů a usmiřovatelem. Cenu si Herman převezme v sobotu 17. července.

Herman navštívil sudetoněmecký sjezd v roce 2016 jako první člen české vlády. V tehdejším projevu, ve kterém sudetské Němce pozdravil oslovením milí krajané, připomněl nacistické zločiny i násilnosti Čechů při poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva. Vyjádřil také lítost nad těmito událostmi. Sjezdu se Herman zúčastnil také v roce 2019, který byl kvůli pandemii nemoci covid-19 zatím poslední. Tehdy byl jedním z řečníků, kteří gratulovali dlouholeté šéfce Izraelitské kulturní obce v Mnichově a Horním Bavorsku Charlotte Knoblochové k Evropské ceně Karla IV.

Zdroj: ČTK
Další zprávy