Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
5. 9. 2017 15:30

Okamura chce zakázat islám. Trumfnul Sobotku

Zákazem islámu by se Česko stalo jakousi ortodoxní náboženskou despocií naruby, což by byl u země proslulé počtem bezvěrců historický výkon.
Volební kampaň 2017.
Volební kampaň 2017. | Foto: ČTK

Prosazujeme zákaz islámu v ČR jako ideologie neslučitelné se svobodou a demokracií, usneslo se předsednictvo hnutí Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura, jak stojí v e-mailu rozeslaném v úterý redakcím.

V obsáhlém politickém stanovisku, zahrnujícím Severní Koreu, kauzu Lidl, NKÚ i hlasování europoslanců o kvótách, jde sice jen o jednu větu, navíc od pohledu nijak novou - že jsou okamurovci proti islámu, se všeobecně ví. Přesto stojí za pozornost.

SPD-TO totiž říká: "Zakážeme islám." Jako takový. Už nepostaví mimo zákon jen šaríu a džihád (jak navrhovali v parlamentu a mají v programu). Už neprosazují jen "zákaz propagace a šíření islámu v České republice", jak říkal Okamura před měsícem. Zestručněno, přitvrzeně: zákaz islámu jako takového. To není slovíčkaření. "Ne islámu" z plakátů v praxi znamená: zakážeme.

Očekávatelná předvolební radikalizace. Strašidlo islamizace je třeba krmit.

Zákazem islámu by se Česko stalo jakousi ortodoxní náboženskou despocií naruby, což by byl u země proslulé rekordním počtem bezvěrců překvapivý a historický výkon.

Ale vážně: náboženské války tu nepamatujeme několik set let, pogromy řadu desetiletí a Okamura a jeho strana by neměli vyvolávat jejich duchy. Je to nebezpečné. Smrdí to pálením knih.

I v Česku platí svoboda vyznání a každý má právo svobodně projevovat své náboženství nebo víru buď sám nebo společně s jinými, soukromě nebo veřejně, bohoslužbou, vyučováním, náboženskými úkony nebo zachováváním obřadu (článek 16 Listiny základních práv a svobod). Zákaz islámu by byl nepochybně porušením lidských práv.

V praxi je neproveditelný. Ledaže bychom důkladně zadrátovali nejen hranice, ale také myšlení lidí a povolali náboženskou policii. Jde o předvolební populismus. Nutné obraně před teroristickou hrozbou hysterie nepomůže.

"Nechceme zde nepřizpůsobivé imigranty nebo příchod islámských náboženských fanatiků." "Nedovolíme v České republice vznik páté kolony radikálních muslimů." Říká SPD-TO.

"Když pozorujeme problémy v jiných evropských zemích, v Česku už muslimy nechceme." Říká předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) v rozhovoru pro rakouský list Die Presse.

Bohužel, ten třetí citát se od prvních dvou liší jen málo. Snad v naléhavosti, s jakou je vysloven, a v použitých jazykových prostředcích. Vyznění je podobné: žádné další muslimy. (Doufám snad správně, že Sobotka měl na mysli "další".)

Když se demokraté pokoušejí hrát stejnou agendu stejným způsobem jako autoritáři, obvykle na tom prodělají. Lidé, které tím možná oslovují, si nakonec ve volbách přijdou spíš ke kovářovi, který "zakáže islám" nebo "zavede pořádek", než ke kováříčkovi. Protože jeho ruka se jim vždycky bude zdát málo pevná, vždycky tam bude i něco jiného než národ a kompromisy v ČR nechceme. Víření údajné islámské hrozby nedává smysl ani z pohledu volebních výsledků demokratů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezidenti Macron a Zelenskyj a kancléřka Merkelová po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska od ukrajinských hranic a z Krymu

Prezidenti Francie a Ukrajiny Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj s německou kancléřkou Angelou Merkelovou po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska z ukrajinských hranic a z Krymu. Ruský prezident Vladimir Putin dnes naopak vyzval Macrona a Merkelovou, aby donutili Ukrajinu k zastavení provokací na hranicích s Ruskem. Napjatá situace trvá už déle než týden, Rusko poslalo k hranicím desetitisíce vojáků, kteří se tam účastní vojenského cvičení.

Další zprávy