Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
5. 9. 2017 15:30

Okamura chce zakázat islám. Trumfnul Sobotku

Zákazem islámu by se Česko stalo jakousi ortodoxní náboženskou despocií naruby, což by byl u země proslulé počtem bezvěrců historický výkon.
Volební kampaň 2017.
Volební kampaň 2017. | Foto: ČTK

Prosazujeme zákaz islámu v ČR jako ideologie neslučitelné se svobodou a demokracií, usneslo se předsednictvo hnutí Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura, jak stojí v e-mailu rozeslaném v úterý redakcím.

V obsáhlém politickém stanovisku, zahrnujícím Severní Koreu, kauzu Lidl, NKÚ i hlasování europoslanců o kvótách, jde sice jen o jednu větu, navíc od pohledu nijak novou - že jsou okamurovci proti islámu, se všeobecně ví. Přesto stojí za pozornost.

SPD-TO totiž říká: "Zakážeme islám." Jako takový. Už nepostaví mimo zákon jen šaríu a džihád (jak navrhovali v parlamentu a mají v programu). Už neprosazují jen "zákaz propagace a šíření islámu v České republice", jak říkal Okamura před měsícem. Zestručněno, přitvrzeně: zákaz islámu jako takového. To není slovíčkaření. "Ne islámu" z plakátů v praxi znamená: zakážeme.

Očekávatelná předvolební radikalizace. Strašidlo islamizace je třeba krmit.

Zákazem islámu by se Česko stalo jakousi ortodoxní náboženskou despocií naruby, což by byl u země proslulé rekordním počtem bezvěrců překvapivý a historický výkon.

Ale vážně: náboženské války tu nepamatujeme několik set let, pogromy řadu desetiletí a Okamura a jeho strana by neměli vyvolávat jejich duchy. Je to nebezpečné. Smrdí to pálením knih.

I v Česku platí svoboda vyznání a každý má právo svobodně projevovat své náboženství nebo víru buď sám nebo společně s jinými, soukromě nebo veřejně, bohoslužbou, vyučováním, náboženskými úkony nebo zachováváním obřadu (článek 16 Listiny základních práv a svobod). Zákaz islámu by byl nepochybně porušením lidských práv.

V praxi je neproveditelný. Ledaže bychom důkladně zadrátovali nejen hranice, ale také myšlení lidí a povolali náboženskou policii. Jde o předvolební populismus. Nutné obraně před teroristickou hrozbou hysterie nepomůže.

"Nechceme zde nepřizpůsobivé imigranty nebo příchod islámských náboženských fanatiků." "Nedovolíme v České republice vznik páté kolony radikálních muslimů." Říká SPD-TO.

"Když pozorujeme problémy v jiných evropských zemích, v Česku už muslimy nechceme." Říká předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) v rozhovoru pro rakouský list Die Presse.

Bohužel, ten třetí citát se od prvních dvou liší jen málo. Snad v naléhavosti, s jakou je vysloven, a v použitých jazykových prostředcích. Vyznění je podobné: žádné další muslimy. (Doufám snad správně, že Sobotka měl na mysli "další".)

Když se demokraté pokoušejí hrát stejnou agendu stejným způsobem jako autoritáři, obvykle na tom prodělají. Lidé, které tím možná oslovují, si nakonec ve volbách přijdou spíš ke kovářovi, který "zakáže islám" nebo "zavede pořádek", než ke kováříčkovi. Protože jeho ruka se jim vždycky bude zdát málo pevná, vždycky tam bude i něco jiného než národ a kompromisy v ČR nechceme. Víření údajné islámské hrozby nedává smysl ani z pohledu volebních výsledků demokratů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Skokanka Ptáčková získala na olympijských hrách mládeže bronz

Skokanka na lyžích Štěpánka Ptáčková vybojovala na zimních olympijských hrách mládeže v Lausanne bronz a postarala se o druhou českou medaili v oficiálním hodnocení zemí. Sedmnáctiletá reprezentantka, která už dokázala bodovat v seniorském Světovém poháru, navázala na čtvrteční stříbro rychlobruslařky Zuzany Kuršové.

V Lausanne se radovali z medailí také čeští hokejisté, kteří byli členy mezinárodních týmů ve formátu tři na tři. Štěpán Maleček a Zuzana Trnková získali zlato, Matyáš Šapovaliv přidal bronz.

Třetí zimní olympijské hry mládeže potrvají v Lausanne do středy.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Francouz Noël zopakoval ve Wengenu loňský triumf ve slalomu

Francouzský lyžař Clément Noël obhájil ve Wengenu loňské vítězství ve slalomu. Na trati, na níž v minulé sezoně zaznamenal premiérový úspěch ve Světovém poháru, dnes vedl už po prvním kole a nakonec vybojoval pátý triumf v kariéře. Vedoucího muže průběžného pořadí SP i disciplíny Henrika Kristoffersena z Norska porazil o čtyři desetiny sekundy.

Jediný český reprezentant ve startovní listině Jan Zabystřan nedokončil úvodní kolo a další body do hodnocení SP nepřidal.

Dvaadvacetiletý Noël vyrazil do závodu s číslem jedna a v 1. kole se jeho času nikdo ze soupeřů nedokázal přiblížit. Před Kristoffersenem měl náskok 67 setin a ve finálové jízdě si v houstnoucím sněžení druhé vítězství v sezoně pohlídal. Na třetí místo se posunul Rus Alexandr Chorošilov.

Kristoffersen se díky druhému místu vrátil do čela celkového hodnocení SP. Před Francouzem Alexisem Pinturaultem, jenž dnes druhé kolo nedokončil, vede o 78 bodů. V hodnocení slalomu má náskok 62 bodů před Noëlem, který v pořadí přeskočil dnes pátého Švýcara Daniela Yuleho, vítěze posledních dvou závodů z Adelbodenu a Madonny di Campiglio.

Závod SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - slalom:

1. Noël (Fr.) 1:46,43 (50,72+55,71), 2. Kristoffersen (Nor.) -0,40 (51,39+55,44), 3. Chorošilov (Rus.) -0,83 (52,15+55,11), 4. Foss-Solevaag (Nor.) -0,85 (51,90+55,38), 5. Yule -0,90 (52,20+55,13) a Zenhäusern (oba Švýc.) -0,90 (51,71+55,62), 7. Schwarz (Rak.) -0,91 (51,45+55,89), 8. Nef (Švýc.) -1,05 (51,93+55,55), 9. Grange (Fr.) -1,23 (52,74+54,92), 10. Meillard (Švýc.) -1,32 (51,90+55,85), …Zabystřan (ČR) nedokončil 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 6 z 12 závodů): 1. Kristoffersen 402, 2. Noël 340, 3. Yule 335, 4. Zenhäusern 225, 5. Pinturault (Fr.) 206, 6. Foss-Solevaag 202.

Průběžné pořadí SP (po 21 z 44 závodů): 1. Kristoffersen 691, 2. Pinturault 613, 3. Kilde (Nor.) 591, 4. Paris (It.) 556, 5. Mayer (Rak.) 512, 6. Feuz (Švýc.) 461, …119. Zabystřan 12.

Zdroj: ČTK
Další zprávy