Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
5. 9. 2017 15:30

Okamura chce zakázat islám. Trumfnul Sobotku

Zákazem islámu by se Česko stalo jakousi ortodoxní náboženskou despocií naruby, což by byl u země proslulé počtem bezvěrců historický výkon.
Volební kampaň 2017.
Volební kampaň 2017. | Foto: ČTK

Prosazujeme zákaz islámu v ČR jako ideologie neslučitelné se svobodou a demokracií, usneslo se předsednictvo hnutí Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura, jak stojí v e-mailu rozeslaném v úterý redakcím.

V obsáhlém politickém stanovisku, zahrnujícím Severní Koreu, kauzu Lidl, NKÚ i hlasování europoslanců o kvótách, jde sice jen o jednu větu, navíc od pohledu nijak novou - že jsou okamurovci proti islámu, se všeobecně ví. Přesto stojí za pozornost.

SPD-TO totiž říká: "Zakážeme islám." Jako takový. Už nepostaví mimo zákon jen šaríu a džihád (jak navrhovali v parlamentu a mají v programu). Už neprosazují jen "zákaz propagace a šíření islámu v České republice", jak říkal Okamura před měsícem. Zestručněno, přitvrzeně: zákaz islámu jako takového. To není slovíčkaření. "Ne islámu" z plakátů v praxi znamená: zakážeme.

Očekávatelná předvolební radikalizace. Strašidlo islamizace je třeba krmit.

Zákazem islámu by se Česko stalo jakousi ortodoxní náboženskou despocií naruby, což by byl u země proslulé rekordním počtem bezvěrců překvapivý a historický výkon.

Ale vážně: náboženské války tu nepamatujeme několik set let, pogromy řadu desetiletí a Okamura a jeho strana by neměli vyvolávat jejich duchy. Je to nebezpečné. Smrdí to pálením knih.

I v Česku platí svoboda vyznání a každý má právo svobodně projevovat své náboženství nebo víru buď sám nebo společně s jinými, soukromě nebo veřejně, bohoslužbou, vyučováním, náboženskými úkony nebo zachováváním obřadu (článek 16 Listiny základních práv a svobod). Zákaz islámu by byl nepochybně porušením lidských práv.

V praxi je neproveditelný. Ledaže bychom důkladně zadrátovali nejen hranice, ale také myšlení lidí a povolali náboženskou policii. Jde o předvolební populismus. Nutné obraně před teroristickou hrozbou hysterie nepomůže.

"Nechceme zde nepřizpůsobivé imigranty nebo příchod islámských náboženských fanatiků." "Nedovolíme v České republice vznik páté kolony radikálních muslimů." Říká SPD-TO.

"Když pozorujeme problémy v jiných evropských zemích, v Česku už muslimy nechceme." Říká předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) v rozhovoru pro rakouský list Die Presse.

Bohužel, ten třetí citát se od prvních dvou liší jen málo. Snad v naléhavosti, s jakou je vysloven, a v použitých jazykových prostředcích. Vyznění je podobné: žádné další muslimy. (Doufám snad správně, že Sobotka měl na mysli "další".)

Když se demokraté pokoušejí hrát stejnou agendu stejným způsobem jako autoritáři, obvykle na tom prodělají. Lidé, které tím možná oslovují, si nakonec ve volbách přijdou spíš ke kovářovi, který "zakáže islám" nebo "zavede pořádek", než ke kováříčkovi. Protože jeho ruka se jim vždycky bude zdát málo pevná, vždycky tam bude i něco jiného než národ a kompromisy v ČR nechceme. Víření údajné islámské hrozby nedává smysl ani z pohledu volebních výsledků demokratů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

před 2 hodinami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy