reklama
 
 

Papaláš style. Prezident dolních deseti milionů objíždí kraje, vy naléváte a platíte

24. 2. 2016
Foto: Tomáš Liška
Třináct limuzín s majáčkem na střeše. A to ještě v žádné Zeman nesedí.

Jak návštěvy Miloše Zemana v krajích houstnou, víc a víc z nich vystupují dva navzájem propojené rysy: neobyčejně důkladná zákulisní režie a jakási východní okázalost. Jako by do provincie nezavítal prezident republiky (s přežívajícími monarchistickými prvky), ale rovnou pádišáh. Přijíždí Vyvolený a očekává (se) hold obyvatelstva. Ty dary už snad není na Hradě kam dávat.

Mimochodem, proč tolik zúčastněných na tuhle hru přistupuje? Copak je normální, aby prezident všude dostával nějaké dárky? Dárky! Jako by to bylo malé dítě. Nebo ó, Vaše blahorodí. O sortimentu - alkohol vede - nemluvě, a samopal od hejtmana Martina Půty byl vrchol. Respektive dno stupidity. Půta se znemožnil.

Kde se pocit, že prezidenta je třeba nejen respektovat, zdvořile přivítat a vlídně s ním jednat, ale přímo se mu klanět a smát se jeho vtipům, bere a proč návštěvy působí nabubřelým, a ne civilním dojmem, naznačuje reportáž o přípravě Zemanovy třídenní návštěvy Libereckého kraje, kterou přinesly Hospodářské noviny. Zdůrazněme: prezident v ní přímo vůbec nevystupuje, jde teprve o předvoj, který cestu, jednu z mnoha takových, připravuje.

Přípravná inspekce si neláme hlavu s tím, že by mohla působit ne rovnou nenápadně, ale alespoň běžně. Takže konvoj státních zaměstnanců (úředníků, policistů apod.) čítá třináct limuzín s blikajícími modrými majáčky. Výmluvné. Není to tak dávno, kdy se intenzivně řešilo, jestli má na majáček nárok ten nebo onen ústavní činitel. Tady jsou to zbytečné okolky: jede Hrad!  

Dále: S lidmi, za kterými přijeli, mluví vysoce postavení členové delegace jako madam se služebnictvem. To se týká nejen hlavní servírky v restauraci, kde budou prezident a spol. obědvat, ale dokonce i starostů. „Na stole bude drobné občerstvení. Nějaké ovoce, jablka oloupat, banány nakrájet, jinak by si to nikdo nebral. A také nějaké koláčky, pan prezident má rád makové. A samozřejmě popelníček.“ Nebo: „Jakmile dorazíme, musí být už na stole aperitiv. Poté pronese pan hejtman přípitek, pak pan prezident. Pak si pan prezident zapálí cigaretu a vy naléváte víno. Poprosím o plnější skleničku. A moravské, žádné francouzské, pan prezident je patriot. Při jídle pak všem nabídněte malé pivo.“

Hradní lidé se mimo jiné automaticky dožadují, aby prezident směl kouřit i tam, kde je to výslovně zakázáno.

Je samozřejmě správné, když se někdo z prezidentské kanceláře a ochranky přijede přesvědčit a dohodnout se, co hlavu státu čeká. Cestu je třeba naplánovat, zjistit, co bude jak dlouho trvat, jaká jsou možná bezpečnostní rizika a podobně. Kvůli zdravotním problémům Miloše Zemana by také nebylo šťastné, kdyby musel zdolávat dlouhé schody a podobně.

To je ale něco jiného než přikazovat místním, co a jak musí udělat, aby návštěva byla spokojena a průběh z cesty odpovídal hradním notám do nejmenších detailů. Vyslanci hosta si diktují hostiteli, který tu návštěvu platí. V tomto případě Liberecký kraj 235 tisíc korun. Není v tom třeba účet za naftu do limuzín majáčkové delegace, ale na tom nesejde - z pohledu daňového poplatníka jde o jedny peníze. (Kraj platí ubytování prvního páru a nejbližších spolupracovníků prezidenta na zámku Sychrov, stravování doprovodu a slavnostní obědy a večeře prezidenta s místními představiteli. Účet za oběd pro padesátičlennou (!) přípravnou delegaci byl deset tisíc korun, napsaly HN.)

Že prezidentské cesty jsou zbytečně, na naše poměry nepatřičně honosné, je zřejmé i bez toho, abychom věděli, jak funguje jejich přípravný tým.

Pečlivě připravené aranžmá návštěv bezpečně udá i jejich tón. Chybí už jen vítající pionýři. Hostitelé vycítí náladu a pochopí, co si majestát žádá. Zdvořilost se láme v devótnost. Minimum spontánního. Svůj může být jen vladař, pro kterého se to celé dělá. A kterému platíme příští volební kampaň.

Pan prezident dolních deseti milionů si zapálí cigaretu a vy naléváte víno. A usmívejte se!

autor: Jan Lipold | 24. 2. 2016

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama