Aktuálně.cz Aktuálně.cz | Komentáře
25. 2. 2010 13:40

Peníze za medaile? Má stát dát na halu pro Sáblíkovou?

Měl by stát po triumfu Sáblíkové přispět na výstavbu první rychlobruslařské haly?
Foto: Aktuálně.cz

Dvě zlaté medaile, jeden bronz. Rychlobruslařka Martina Sáblíková se díky výkonům na letošní olympiádě stala jednou z nejúspěšnějších sportovkyň v české historii - a to v zemi, kde nestojí žádná rychlobruslařská hala VÍCE ZDE.

Někteří poslanci se hlásí k podpoře projektu výstavby haly ve Velkém Oseku u Kolína, která by podle současných projektů měla stát 1,5 miliardy korun.

"Stát by se měl přihlásit, že je pyšný na někoho, kdo trénoval na rybníku a dojel si pro olympijské zlato, bronz a doufán ještě jedno zlato," řekla před nočním olympijským závodem (který skutečně skončil vítězstvím Sáblíkové) poslankyně školského výboru za ČSSD Vlasta Bohdalová. Sama by si představovala, že stát by na projekt haly mohl přispět jednou desetinou z celkových nákladů. O zbytek by se měla podělit Sazka se sportovními svazy a podnikateli.

Mezi oponenty naopak patří Petr Pleva z ODS: "Oceňuji její výkony ... Ale kvůli jednomu člověku stavět halu za dvě miliardy korun mi přijde jako plýtvání prostředky," míní politik, který zdůrazňuje, že stavbou haly nic nekončí a že další, až několikamilionové položky, spolkne každoroční provoz a údržba.

Čtěte více: Poslanci fandí Sáblíkové. Za medaile kývnou na halu

Má v Česku stát rychlobruslařská hala? A má jít část peněz na její výstavbu ze státního rozpočtu? Kolik? Je lokalita Osek u Kolína vhodná? Zapojte se do čtenářské debaty moderované editory Aktuálně.cz pod tímto článkem.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Sudetští Němci na sjezdu udělí cenu českému exministrovi kultury Hermanovi

Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL) na červencovém sjezdu v Mnichově udělí bývalému českému ministrovi kultury Danielu Hermanovi nejvyšší vyznamenání, kterým je Evropská cena Karla IV. Ve středu to oznámilo krajanské sdružení, které zastupuje zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků. Mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt v prohlášení označil Hermana za člověka, který pomáhá ostatní spojovat a usmiřovat.

Nejvyšší představitel sudetských Němců Posselt uvedl, že Herman je mimořádným křesťanským stavitelem mostů a usmiřovatelem. Cenu si Herman převezme v sobotu 17. července.

Herman navštívil sudetoněmecký sjezd v roce 2016 jako první člen české vlády. V tehdejším projevu, ve kterém sudetské Němce pozdravil oslovením milí krajané, připomněl nacistické zločiny i násilnosti Čechů při poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva. Vyjádřil také lítost nad těmito událostmi. Sjezdu se Herman zúčastnil také v roce 2019, který byl kvůli pandemii nemoci covid-19 zatím poslední. Tehdy byl jedním z řečníků, kteří gratulovali dlouholeté šéfce Izraelitské kulturní obce v Mnichově a Horním Bavorsku Charlotte Knoblochové k Evropské ceně Karla IV.

Zdroj: ČTK
Další zprávy