Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
1. 3. 2010 14:45

Po Žáčkovi bude totalitu zkoumat Pernes. Co se změní?

Po dvou letech mění Ústav pro studium totalitních režimů ředitele. Obstál ten dosavadní?
Foto: Aktuálně.cz

Za jeho odchod z čela Ústavu pro studium totalitních režimů sepsal petici Stanislav Penc, známý aktivista na poli lidských práv, a získat se mu podařilo i podpis Václava Havla (i když s poznámkou, že souhlasí kritikou ústavu, nechce však hovořit do personálních záležitostí).

Podporu mu naopak vyjádřili disidenti a exministři Jan Ruml či Alexandr Vondra, kteří připojili svá jména pod výzvu sepsanou Havlovým "revolučním" poradcem Jiřím Křižanem.

Čtěte také Žáčka v čele ústavu pro studium totality nahradí Pernes
Po dvou letech v čele Ústav pro studium totalitních režimů Pavel Žáček končí...
Po dvou letech v čele Ústav pro studium totalitních režimů Pavel Žáček končí... | Foto: Ludvík Hradilek

Kritici Pavla Žáčka, někdejšího studentského vůdce z roku 1989 a později šéfredaktora Studentských listů vyčítali, že se podílí překrucování dějin (někteří dokonce tvrdili, že na politickou objednávku). Nelíbilo se jim, že během jeho působení v čele ústavu se do médií dostaly dokumenty o údajné spolupráci některých lidí s StB.

Za jeho vedení také ústav opustilo několik historiků nespokojených s celkovou atmosférou v instituci.

Velký rozruch způsobilo například zveřejnění dokumentu StB, podle něhož spisovatel Milan Kundera nahlásil v roce 1950 na policii západního agenta Miroslava Dvořáčka, který pak strávil 14 let ve vězení.  Na dokument narazil během svého pátrání v Ústavu pro studium totalitních režimů badatel Adam Hradilek.

Čtěte více Zveřejnil aféru Kundera. Na pravosti dokumentu trvá
Blogeři o Kunderovi: Křivda? Honba za senzací? Reflexe?

Zřejmě poslední příslovečnou kapkou, která rozhodla o Žáčkově pádu, se stala publikace vydaná Ústavem pro studium totalitních režimů, z níž mimo jiné vyplývá, že někdejší disident a spolupracovník Václava Havla Joska Skalník byl informátorem StB. Kritici především Žáčkovi vytýkali, že Skalník nedostal možnost se v knize též vyjádřit.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Jana Urbana:
Skalník, Penc, Žáček - a pravda
Foto: Aktuálně.cz
Blogy Stanislava Pence:
Otevřený dopis radě Ústavu pro studium totalitních režimů
Je Pavel Žáček žábou na prameni?

Nakonec Pavla Žáčka, který stál v čele Ústavu pro studium totalitních režimů od jeho vzniku v roce 2008, zřejmě vystřídá Jiří Pernes. Minulý týden ho čtyřmi hlasy ze sedmi vybrala rada ústavu.

Server Týden.cz ovšem ve středu přinesl informaci, že Pernes studoval Večerní univerzitu marxismu-leninismu (VUML), což ve svém životopise neuvádí. Místopředseda rady Patrik Benda Týdnu řekl, že rada se bude touto skutečností ještě zabývat.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Jana Šterna:
Volba Jiřího Pernese do čela ÚSTR byla chybou
... na jeho místo zřejmě přijde Jiří Pernes.
... na jeho místo zřejmě přijde Jiří Pernes. | Foto: Ludvík Hradilek

Dvaašedesátiletý Pernes je od roku 1994 vedoucím vědeckým pracovníkem Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR. Vystudoval češtinu a dějepis na Univerzitě J. E. Purkyně (nyní Masarykova univerzita) v Brně a poté postgraduálně muzeologii. V letech 1984 až 1990 vedl Historické muzeum ve Slavkově u Brna, poté byl dva roky ředitelem Moravského zemského muzea v Brně. Je členem politické strany Moravané. Specializuje se na dějiny českých zemí na přelomu 19. a 20. století a československé dějiny po roce 1945.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Karla Hvížďaly:
ÚSTR si výměnu ředitele zaslouží

Jaký je Váš názor na Ústav pro studium totalitních režimů? Jak hodnotíte působení Jiřího Žáčka v jeho čele?  Mají pravdu jeho kritici? A jakou změnu může přinést zvolení Jiřího Pernese? Do moderovaných čtenářských diskusí se můžete zapojit pod jednotlivými blogy nebo přímo pod tímto článkem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bezplatnými menstruačními potřebami pro nízkopříjmové se má zabývat ministryně Schillerová, uvedl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) přitakal dotazům, zda by v Česku bylo možné zajistit bezplatný přístup k menstruačním pomůckám, jak se k tomu rozhodlo jako první na světě Skotsko. Na twitterovém účtu uvedl, že Skotové tím chtějí zbořit stigma menstruace a bojovat s chudobou. U příjmově nejslabších by to podle Babiše bylo možné i v Česku. Řešení má nalézt ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), uvedl Babiš.

"Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo by něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení," uvedl Babiš.

V úterý schválený zákon zavádí ve Skotsku, kde žije přibližně 5,5 milionu lidí, právo na bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickým potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejných budovách. Pro návrh se podařilo ve Skotsku přesvědčit všechny strany tamního parlamentu. Některé z nich se přitom zpočátku zdráhaly, protože považovaly odhadované náklady 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč) za příliš vysoké a dost možná i značně podhodnocené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy