Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
1. 3. 2010 14:45

Po Žáčkovi bude totalitu zkoumat Pernes. Co se změní?

Po dvou letech mění Ústav pro studium totalitních režimů ředitele. Obstál ten dosavadní?
Foto: Aktuálně.cz

Za jeho odchod z čela Ústavu pro studium totalitních režimů sepsal petici Stanislav Penc, známý aktivista na poli lidských práv, a získat se mu podařilo i podpis Václava Havla (i když s poznámkou, že souhlasí kritikou ústavu, nechce však hovořit do personálních záležitostí).

Podporu mu naopak vyjádřili disidenti a exministři Jan Ruml či Alexandr Vondra, kteří připojili svá jména pod výzvu sepsanou Havlovým "revolučním" poradcem Jiřím Křižanem.

Čtěte také Žáčka v čele ústavu pro studium totality nahradí Pernes
Po dvou letech v čele Ústav pro studium totalitních režimů Pavel Žáček končí...
Po dvou letech v čele Ústav pro studium totalitních režimů Pavel Žáček končí... | Foto: Ludvík Hradilek

Kritici Pavla Žáčka, někdejšího studentského vůdce z roku 1989 a později šéfredaktora Studentských listů vyčítali, že se podílí překrucování dějin (někteří dokonce tvrdili, že na politickou objednávku). Nelíbilo se jim, že během jeho působení v čele ústavu se do médií dostaly dokumenty o údajné spolupráci některých lidí s StB.

Za jeho vedení také ústav opustilo několik historiků nespokojených s celkovou atmosférou v instituci.

Velký rozruch způsobilo například zveřejnění dokumentu StB, podle něhož spisovatel Milan Kundera nahlásil v roce 1950 na policii západního agenta Miroslava Dvořáčka, který pak strávil 14 let ve vězení.  Na dokument narazil během svého pátrání v Ústavu pro studium totalitních režimů badatel Adam Hradilek.

Čtěte více Zveřejnil aféru Kundera. Na pravosti dokumentu trvá
Blogeři o Kunderovi: Křivda? Honba za senzací? Reflexe?

Zřejmě poslední příslovečnou kapkou, která rozhodla o Žáčkově pádu, se stala publikace vydaná Ústavem pro studium totalitních režimů, z níž mimo jiné vyplývá, že někdejší disident a spolupracovník Václava Havla Joska Skalník byl informátorem StB. Kritici především Žáčkovi vytýkali, že Skalník nedostal možnost se v knize též vyjádřit.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Jana Urbana:
Skalník, Penc, Žáček - a pravda
Foto: Aktuálně.cz
Blogy Stanislava Pence:
Otevřený dopis radě Ústavu pro studium totalitních režimů
Je Pavel Žáček žábou na prameni?

Nakonec Pavla Žáčka, který stál v čele Ústavu pro studium totalitních režimů od jeho vzniku v roce 2008, zřejmě vystřídá Jiří Pernes. Minulý týden ho čtyřmi hlasy ze sedmi vybrala rada ústavu.

Server Týden.cz ovšem ve středu přinesl informaci, že Pernes studoval Večerní univerzitu marxismu-leninismu (VUML), což ve svém životopise neuvádí. Místopředseda rady Patrik Benda Týdnu řekl, že rada se bude touto skutečností ještě zabývat.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Jana Šterna:
Volba Jiřího Pernese do čela ÚSTR byla chybou
... na jeho místo zřejmě přijde Jiří Pernes.
... na jeho místo zřejmě přijde Jiří Pernes. | Foto: Ludvík Hradilek

Dvaašedesátiletý Pernes je od roku 1994 vedoucím vědeckým pracovníkem Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR. Vystudoval češtinu a dějepis na Univerzitě J. E. Purkyně (nyní Masarykova univerzita) v Brně a poté postgraduálně muzeologii. V letech 1984 až 1990 vedl Historické muzeum ve Slavkově u Brna, poté byl dva roky ředitelem Moravského zemského muzea v Brně. Je členem politické strany Moravané. Specializuje se na dějiny českých zemí na přelomu 19. a 20. století a československé dějiny po roce 1945.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Karla Hvížďaly:
ÚSTR si výměnu ředitele zaslouží

Jaký je Váš názor na Ústav pro studium totalitních režimů? Jak hodnotíte působení Jiřího Žáčka v jeho čele?  Mají pravdu jeho kritici? A jakou změnu může přinést zvolení Jiřího Pernese? Do moderovaných čtenářských diskusí se můžete zapojit pod jednotlivými blogy nebo přímo pod tímto článkem.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela nehoda dvou nákladních aut

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela v sobotu odpoledne nehoda dvou nákladních aut, směr na Prahu je neprůjezdný. Hasiči odstraňují kapaliny vyteklé na vozovku, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Evy Hašlové se kolize obešla bez zranění.

Událost se stala po 13:30 na 22. kilometru ve směru na Prahu. Nákladní auta podle Fliegerové skončila zhruba 300 metrů od sebe, z jednoho unikly provozní kapaliny.

"Oba jízdní pruhy jsou uzavřeny kvůli vyšetřování dopravní nehody a odčerpávání pohonných hmot," uvedla Hašlová před 14:30. Řidiči havarovaných aut byli cizinci, podle dechové zkoušky před jízdou nepili alkohol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy