Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
11. 6. 2014 12:05

Politici se nakazili virem nejapnosti, naposledy Sobotka

Kdyby místo „noci dlouhých nožů“ něco přirovnávali k vyvraždění Slavníkovců, asi by se nejvýš někdo uchechtl. Jenže tady jde o krutě moderní dějiny.
Diagnóza: virus nejapnosti.
Diagnóza: virus nejapnosti. | Foto: Aktuálně.cz

Mezi českými politiky se šíří zvláštní nákaza: neodolatelné puzení charakterizovat své protivníky pojmy z dob třetí říše a nacionálního socialismu. V úterý jí podlehl sám premiér Sobotka. Miroslav Kalousek podle něj prý nechce služební zákon proto, aby se po každých volbách mohla na úřadech odehrát „noc dlouhých nožů“.

Nocí dlouhých nožů historie nazývá krvavé čistky mezi členy SA, které Hitler nařídil na konci června 1934. Kolik lidí bylo zavražděno a popraveno, se přesně neví.

Sobotka nebyl první, s nocí dlouhých nožů hauzíroval svého času i Mirek Topolánek. U temperamentního střelce ovšem slovní úlet překvapí o něco méně než v případě uhlazenějšího Sobotky.

Infekce koluje už léta. Skrze narážky jako „Es kommt der Tag“ (Topolánek), „gestapo“ (Petr Nečas a svého času leckdo), „grosstapo“ (Petr Bendl a jiní), „osvětimská lež“ (Topolánek), „spálená země, stejně jako nacisté v Rusku“ (Zdeněk Škromach o Nečasově vládě).

Ne že by Sobotka a jeho rádoby duchaplní předchůdci přímo vyvolávali démony nacionálního socialismu – to, co řekli, bylo pouze a zkrátka nejapné. Což ale není málo.

Tomio Okamura onehdy zauvažoval nad tím, proč Michal Hašek zapřel lánskou schůzku: „Mnohdy je lépe mlčet než mluvit pravdu a může se stát, že je lépe i lhát. Třeba když se gestapo zeptá, kam ujeli partyzáni…“

Kmotrem tohoto oboru je samozřejmě Miloš Zeman se svým bonmotem o členských legitimacích vázaných v kůži politických protivníků.

Všechny zmíněné hlášky zamořily veřejnou diskusi virem nevkusu a hlouposti. A protože pocházejí od politiků, nešlo tomu jen tak zabránit. Tito bacilonosiči jsou nebezpeční. Jejich slovo má váhu.

Pro pořádek dodejme, v čem je problém. Každá taková odvolávka na „gestapo“ apod. zároveň bagatelizuje skutečný obsah oněch zrůdných pojmů a událostí. Tím, že srovnává věci tak totálně nesrovnatelné – Kalousek je „jakoby“ noc dlouhých nožů, šlachtovci „jakoby“ gestapo -, zároveň je k sobě přibližuje. Sice jen pojmově, ale i to je špatně, vždyť o tom, jak náš jazyk ovlivňuje naše myšlení, byly přece napsány knihy.      

A opravdu je všem bezpečně srozumitelné, že se jedná o nadsázku, opravdu to každý tak cítí?

Kdyby Sobotka a spol. něco přirovnávali dejme tomu k vyvraždění Slavníkovců, asi by se nanejvýš někdo uchechtl. Jenže tady jde o krutě moderní dějiny, které mají své přímé svědky a potomky obětí. Které nás pořád ovlivňují. Nejapnost Sobotkova výroku podtrhuje to, že padl v den výročí vypálení Lidic.

Veřejní činitelé, kterých se to týká, s tímhle byste se už měli jít léčit.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Hamáček do Moskvy v pondělí neodletí, s cestou nesouhlasil Babiš

Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) podle informací Mladé fronty DNES do Moskvy v pondělí neodletí. Důvodem je nesouhlas premiéra Andreje Babiše (ANO). MF DNES se odkazuje na zdroj z vlády. V Rusku měl Hamáček jednat o vakcíně proti covidu-19 Sputnik V. 

Babiš opakovaně dal v minulých dnech najevo, že s cestou nesouhlasí. V pátek premiér řekl, že Hamáčkovi doporučil do Moskvy necestovat, protože na to podle něj není vhodná doba. "Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální," uvedl již ve čtvrtek premiér. Podle něj může Česko téměř okamžitě získat 300 000 dávek ruské vakcíny, čeká ale na její unijní schválení. 

Záměr kritizovali také opoziční politici koalice Spolu a koalice Pirátů a STAN. Cestu chtěli projednat v Poslanecké sněmovně jako nově zařazený bod, ale neuspěli. 

Proti cestě se vyslovil v DVTV také Tomáš Petříček, který byl do minulého týdne místopředsedou ČSSD a v pondělí byl na návrh Jana Hamáčka odvolán z postu ministra zahraničí. "Pro Sputnik bych do Moskvy nejel," řekl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 15 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy