Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
6. 4. 2011 15:50

Politici se zabývají už jen sami sebou. A Škárkou

Slovo politiků dramaticky pozbylo na váze. Všude samá mystifikace a žvást
Vystačí si sami.
Vystačí si sami. | Foto: Ludvík Hradilek

Případ poslance a pokladníka Věcí veřejných Jaroslava Škárky bude ještě nějaký čas plný nezodpovězených otázek. Divoký a výbušný je na to dost. Přesto si už můžeme dovolit nějaký úsudek.

Vycházíme přitom z toho, že poslanec Škárka je svéprávný a netrpí bájnou lhavostí nebo něčím podobným.

1. Vládní koalice a její jednotliví členové se asi půl roku intenzivně zabývají... především sami sebou. Je to bohužel už taková tradice, velmi neblahá a na pohled dost odpudivá. Politici a s nimi média od rána do večera mumlají zaklínadla jako "promopro", "trestní oznámení" , "ká devítka" a "ábéel". Tenhle sebestravující přístup ke správě věcí veřejných musí lézt na nervy snad už úplně všem.

2. Vzpomínáte si, jak byli politici po volbách zjihlí a slibovali, že se polepší?

3. Slovo politiků v posledních týdnech znovu ztratilo svou váhu. „Normální" politický newspeak, všechny ty vytáčky a „pokusné balónky" přešly na jinou, vyšší nebo spíš nižší úroveň. Jde o žvást, ano, o mystifikaci. A proto se skepse „politici lžou a kradou" z hospod rozlévá do ulic. Když se s politikem baví novinář, už se ho musí ptát „a myslíte to vážně, nebo si děláte legraci?". To snad není možné.

Škárka taky podepsal úpis. Ale teď už je to vlastně jedno.
Škárka taky podepsal úpis. Ale teď už je to vlastně jedno. | Foto: ČTK

4. Nejpozději v době, kdy nechaly podepsat své kandidáty volební úpis za 7 milionů korun, bylo zřejmé, že s Věcmi veřejnými není něco v pořádku. Jen nebylo úplně jasné, co. Teď, ať už to se Škárkou a Bártou dopadne jakkoli, je situace o něco jasnější. Uvnitř drží stranu pohromadě strach.

5. Je smutné sledovat archivní záběry z volebních oslav VV, na kterých se ve štábu radují lidé jako Josef Zieleniec, kdysi vnímaný jako apoštol očisty financování ODS. Naposledy kandidát véčkařů do Senátu. Ať si Škárka vymýšlí hodně nebo jen málo, s „čistotou" VV je konec. Škárka byl přece ten, kdo podepisoval faktury.

6. Klíčové, ale zatím absolutně záhadné je, jak se do kauzy Škárka a jejích následků promítne politická spřízněnost Vít Bárta - Václav Klaus. A už vůbec netušíme, zda a jakou roli tu bude hrát proslulá koaliční „dohoda" z Hradu, kterou Klaus nejdřív „zaštítil", a pak popřel, že existuje. A to byla tehdy, před Vánoci, koalice v lehčí situaci než teď.

Chtělo by to už nějaké lepší zprávy, ne?

 

Právě se děje

před 51 minutami

Volejbalistky porazily v kvalifikaci ME 3:0 i Bosnu a Hercegovinu

České volejbalistky zvládly v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhé utkání a znovu zvítězily bez ztráty setu. V lotyšském Daugavpilsu si dnes poradily s Bosnou a Hercegovinou 25:23, 25:18 a 25:17 a vedou tabulku skupiny F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a v sobotu uzavřou první turnaj duelem se Slovinskem. Odvety se uskuteční za týden v Bosně, na šampionát postoupí dva týmy.

Volejbalistky jsou na nejlepší cestě na šampionát, který budou na přelomu srpna a září hostit Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko. Turnaj bude hrát 24 týmů.

před 53 minutami

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách. Bronz v týmovém závodě na mistrovství Evropy ve vodním slalomu přidaly kajakářky. Kanoisté i kanoistky obsadili v italské Ivree šestá místa.

Čeští kajakáři patří dlouhodobě k evropské i světové špičce. Před loňským stříbrem v Praze získali čtyři evropské tituly za sebou. Dnes na ně navázali ve složení Jiří Prskavec, Vavřinec Hradilek, Vít Přindiš. Poslední jmenovaný měl "šťouch" na osmé brance, ale čistě nejel nikdo ze soupeřů. Češi vyhráli o 1,62 sekundy před Německem, třetí skončili Britové.

Neolympijské hlídky jsou doplňkovou disciplínou, v tréninku se vodní slalomáři soustředí na individuální přípravu. "Před tímhle mistrovstvím jsme byli společně na jednom tréninku asi na patnáct minut, takže jsme tomu opravdu moc nedali. Ale naštěstí se to sešlo a ta hlídka dopadla, jak dopadla, takže nádherně," poznamenal Přindiš.

před 56 minutami

Slovenská policie zadržela a obvinila Češku z převáděčství

Slovenská policie zadržela a obvinila z převáděčství osmatřicetiletou Češku, která podle vyšetřovatelů za finanční odměnu přibližně 20 000 korun pomáhala migrantům při převozu ze Slovenska do Prahy. ČTK o tom informovalo slovenské policejní prezidium. Zadržení Češky označilo za výsledek pokračování dřívější akce, při které byli zadrželi dva Egypťané v souvislosti s převážením nezletilých migrantů z dětského domova ve východoslovenském městě Medzilaborce do západní Evropy.

Slovenská policie uvedla, že Češka v Medzilaborcích převzala tři nezletilé, kteří neměli potřebné cestovní doklady, a plánovala je přepravit do české metropole. Kriminalisté ji zadrželi ve čtvrtek v Ružomberoku na severu Slovenska. Obviněné hrozí v případě prokázání viny u soudu až desetileté vězení. Nezletilí budou vráceni do centra pro děti a rodiny. V dětském domově v Medzilaborcích jsou ubytováni nezletilí migranti, kteří se na Slovensku ocitli bez svých rodičů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Křeslo v britském parlamentu po doplňovacích volbách získali konzervativci

Křeslo v britském parlamentu ve čtvrtečních doplňovacích volbách v severoanglickém Hartlepoolu získala kandidátka Konzervativní strany Jill Mortimerová. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Je to poprvé, co konzervativci v tomto tradičně levicovém volebním obvodu zvítězili.

Mortimerová v Hartlepoolu, jednom z nejchudších anglických měst, a jeho okolí získala 52 procent (přes 15 500) hlasů, kandidát opoziční Labouristické strany 29 procent (okolo 8500 hlasů). O křeslo se celkem ucházelo 16 politiků. "Labouristé příliš dlouho Hartlepool považovali za samozřejmost… Lidé už toho mají dost. A nyní skrze tyto výsledky promluvili a dali najevo, že je čas na změnu," uvedla Mortimerová, která zveřejněné výsledky označila za "historické".

Analytik BBC Chris Mason výsledek nazval zemětřesením, které sice nezmění poměr sil v parlamentu, zato změní náladu. Prohra labouristů podle něj povede k vzájemnému obviňování uvnitř britské levice. Konzervativní premiér Boris Johnson má po předloňských volbách v parlamentu pohodlnou většinu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy