reklama
 
 

Politici se zabývají už jen sami sebou. A Škárkou

6. 4. 2011 15:50
Slovo politiků dramaticky pozbylo na váze. Všude samá mystifikace a žvást

Případ poslance a pokladníka Věcí veřejných Jaroslava Škárky bude ještě nějaký čas plný nezodpovězených otázek. Divoký a výbušný je na to dost. Přesto si už můžeme dovolit nějaký úsudek.

Vycházíme přitom z toho, že poslanec Škárka je svéprávný a netrpí bájnou lhavostí nebo něčím podobným.

1. Vládní koalice a její jednotliví členové se asi půl roku intenzivně zabývají... především sami sebou. Je to bohužel už taková tradice, velmi neblahá a na pohled dost odpudivá. Politici a s nimi média od rána do večera mumlají zaklínadla jako "promopro", "trestní oznámení" , "ká devítka" a "ábéel". Tenhle sebestravující přístup ke správě věcí veřejných musí lézt na nervy snad už úplně všem.

2. Vzpomínáte si, jak byli politici po volbách zjihlí a slibovali, že se polepší?

3. Slovo politiků v posledních týdnech znovu ztratilo svou váhu. „Normální" politický newspeak, všechny ty vytáčky a „pokusné balónky" přešly na jinou, vyšší nebo spíš nižší úroveň. Jde o žvást, ano, o mystifikaci. A proto se skepse „politici lžou a kradou" z hospod rozlévá do ulic. Když se s politikem baví novinář, už se ho musí ptát „a myslíte to vážně, nebo si děláte legraci?". To snad není možné.

4. Nejpozději v době, kdy nechaly podepsat své kandidáty volební úpis za 7 milionů korun, bylo zřejmé, že s Věcmi veřejnými není něco v pořádku. Jen nebylo úplně jasné, co. Teď, ať už to se Škárkou a Bártou dopadne jakkoli, je situace o něco jasnější. Uvnitř drží stranu pohromadě strach.

5. Je smutné sledovat archivní záběry z volebních oslav VV, na kterých se ve štábu radují lidé jako Josef Zieleniec, kdysi vnímaný jako apoštol očisty financování ODS. Naposledy kandidát véčkařů do Senátu. Ať si Škárka vymýšlí hodně nebo jen málo, s „čistotou" VV je konec. Škárka byl přece ten, kdo podepisoval faktury.

6. Klíčové, ale zatím absolutně záhadné je, jak se do kauzy Škárka a jejích následků promítne politická spřízněnost Vít Bárta - Václav Klaus. A už vůbec netušíme, zda a jakou roli tu bude hrát proslulá koaliční „dohoda" z Hradu, kterou Klaus nejdřív „zaštítil", a pak popřel, že existuje. A to byla tehdy, před Vánoci, koalice v lehčí situaci než teď.

Chtělo by to už nějaké lepší zprávy, ne?

autor: Jan Lipold | 6. 4. 2011 15:50

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama