Ladislav Henek | Komentáře
10. 8. 2011 16:50

Požár Londýna. Kdo ví, jak uhasit oheň i nespokojenost?

Co chtějí, o co jim jde? To je důležitá otázka. Ale jedna je ještě důležitější
Požáry budou uhašeny, ale vyhasne i nespokojenost?
Požáry budou uhašeny, ale vyhasne i nespokojenost? | Foto: Reuters

Britská (evropská, západní) společnost je zděšena zprávami z Londýna. Agenturní zpravodajství informuje o největších nepokojích od osmdesátých let.  A doplňuje řadu podobností: místo vzniku (chudinská čtvrť), aktéři (převážně nezaměstnaní potomci někdejších imigrantů, mnozí žijící v Británii po dvě i tři generace a také noví imigranti), rozbuška (neshoda s policií). To vše je prakticky stejné. Jen jeden rozdíl je zásadní.

Za Margaret Thatcherové třímali lidé nad hlavami transparenty a vykřikovali ideová hesla. Nahlas říkali, o co jim jde, co chtějí. Sami hořeli pro ideály.

Dnes namísto transparentů nosí plné náruče ukradeného zboží, vykřikují nadávky a urážky. Nejsou zapáleni pro ideály. Tedy pokud mezi ideály neřadíme zlaté hodinky nebo LCD televizor. Hoří „jen" supermarkety, obytné domy a policejní stanice.

„Co chtějí, o co jim jde?", ptala se ve zpravodajství BBC s pláčem majitelka vyrabovaného obchodu. Ano, co chtějí, o co jim jde? To je důležitá otázka. Jistě ji bude v těchto a příštích dnech řešit armáda politiků, intelektuálů, aktivistů a expertů všeho druhu. K čemu se doberou, těžko říct.

Ví David Cameron, co chce Británie?
Ví David Cameron, co chce Británie? | Foto: Reuters

Jenže je tu další, ještě podstatnější otázka, kterou pravděpodobně ke škodě věci řešit nebudou: Co chce společnost, která tyto nepokojné lidi přijala, ubytovala a živí je? Přitom právě tato odpověď bude rozhodující pro budoucnost, bude rozhodující pro to, zda se něco podobného už nebude opakovat. Nebo jestli se něco podobného - či horšího - bude opakovat opět za třicet let, za tři roky, za tři měsíce, za tři dny… Správná odpověď na otázku, co reálně chce dnešní britská (evropská, západní) společnost, rozhodne opravdu o mnohém. Rozhodne o osudu Británie, Evropy, Západu.

Ale napadá mě vlastně ještě něco: Dokáže si dnešní britská (evropská, západní) společnost na onu zásadní otázku vůbec odpovědět? A další: Chce si na ni popravdě odpovědět? Má k tomu dostatek odvahy, poznání a vůle? Bylo by velmi hezké moci si alespoň na tohle odpovědět s klidným svědomím: Ano. Protože jinak je to příliš mnoho nejasných odpovědí na jasné otázky.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Zadina z Detroitu bude hrát do poloviny listopadu v Třinci

Hokejový útočník Filip Zadina z Detroitu zahájí sezonu v Třinci. Oceláři se dohodli s vedením Red Wings na zapůjčení šestky draftu z roku 2018 před novým ročníkem NHL. Dvacetiletý odchovanec Pardubic bude v Třinci působit do poloviny listopadu, pak by se měly v zámoří rozběhnout přípravné kempy. V Třinci se Zadina setká s otcem Markem, který je asistentem trenéra Václava Varadi.

K Zadinově angažmá v Třinci výrazně pomohlo, že se sám hráč bude finančně spolupodílet na uhrazení vysoké pojistky. "I když děláme vše proto, aby se sezona rozjela v řádném termínu, nacházíme se v nejisté době. Bylo by velmi riskantní platit velké množství peněz za pojistku pro hráče NHL, když se může stát, že odehraje třeba jen tři utkání," řekl klubovému webu sportovní manažer Jan Peterek.

"Filip se nabídl, že se na té finanční zátěži bude sám podílet. Je to ohromné gesto, kterého si vážíme a ukazuje to, jak moc stojí o to si v Třinci zahrát," doplnil Peterek na adresu talentovaného střelce, který v NHL odehrál 37 zápasů a nasbíral 18 bodů za devět branek i přihrávek.

S Třincem už Zadina trénoval a nyní je jasné, že dres Ocelářů oblékne stejně jako v minulosti jeho otec, který má v jejich barvách na kontě 338 zápasů. "Pro mě to bylo jednoduché rozhodování. Třinec patří v Česku ke špičce. Myslím, že právě tady jsou ty nejlepší podmínky pro hokej v Česku," prohlásil Zadina.

Další zprávy