Ladislav Henek | Komentáře
10. 8. 2011 16:50

Požár Londýna. Kdo ví, jak uhasit oheň i nespokojenost?

Co chtějí, o co jim jde? To je důležitá otázka. Ale jedna je ještě důležitější
Požáry budou uhašeny, ale vyhasne i nespokojenost?
Požáry budou uhašeny, ale vyhasne i nespokojenost? | Foto: Reuters

Britská (evropská, západní) společnost je zděšena zprávami z Londýna. Agenturní zpravodajství informuje o největších nepokojích od osmdesátých let.  A doplňuje řadu podobností: místo vzniku (chudinská čtvrť), aktéři (převážně nezaměstnaní potomci někdejších imigrantů, mnozí žijící v Británii po dvě i tři generace a také noví imigranti), rozbuška (neshoda s policií). To vše je prakticky stejné. Jen jeden rozdíl je zásadní.

Za Margaret Thatcherové třímali lidé nad hlavami transparenty a vykřikovali ideová hesla. Nahlas říkali, o co jim jde, co chtějí. Sami hořeli pro ideály.

Dnes namísto transparentů nosí plné náruče ukradeného zboží, vykřikují nadávky a urážky. Nejsou zapáleni pro ideály. Tedy pokud mezi ideály neřadíme zlaté hodinky nebo LCD televizor. Hoří „jen" supermarkety, obytné domy a policejní stanice.

„Co chtějí, o co jim jde?", ptala se ve zpravodajství BBC s pláčem majitelka vyrabovaného obchodu. Ano, co chtějí, o co jim jde? To je důležitá otázka. Jistě ji bude v těchto a příštích dnech řešit armáda politiků, intelektuálů, aktivistů a expertů všeho druhu. K čemu se doberou, těžko říct.

Ví David Cameron, co chce Británie?
Ví David Cameron, co chce Británie? | Foto: Reuters

Jenže je tu další, ještě podstatnější otázka, kterou pravděpodobně ke škodě věci řešit nebudou: Co chce společnost, která tyto nepokojné lidi přijala, ubytovala a živí je? Přitom právě tato odpověď bude rozhodující pro budoucnost, bude rozhodující pro to, zda se něco podobného už nebude opakovat. Nebo jestli se něco podobného - či horšího - bude opakovat opět za třicet let, za tři roky, za tři měsíce, za tři dny… Správná odpověď na otázku, co reálně chce dnešní britská (evropská, západní) společnost, rozhodne opravdu o mnohém. Rozhodne o osudu Británie, Evropy, Západu.

Ale napadá mě vlastně ještě něco: Dokáže si dnešní britská (evropská, západní) společnost na onu zásadní otázku vůbec odpovědět? A další: Chce si na ni popravdě odpovědět? Má k tomu dostatek odvahy, poznání a vůle? Bylo by velmi hezké moci si alespoň na tohle odpovědět s klidným svědomím: Ano. Protože jinak je to příliš mnoho nejasných odpovědí na jasné otázky.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Robert Šlachta představil své politické hnutí Přísaha

Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta zakládá hnutí Přísaha, se kterým se chce zúčastnit podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Oznámil to ve středu na setkání s médii.

"Chceme a budeme sloužit lidem, občanům naší země, postavíme se čelem k nespravedlnosti a rozkrádání státu. Postavíme se čelem k aktivistickým nesmyslům, které zamořují naši společnost. Postavíme se na stranu lidí, kteří jsou základem naší společnosti," stojí na webových stránkách hnutí.

Své hnutí odmítl charakterizovat jako konverzvativní, liberální, levicové či pravicové. "Moje odpověď je ani jedno. Jsme hnutí spravedlivého středu," řekl. Mimo jiné slíbil například důsledné řešení migrace.

Dalšími zakladateli hnutí jsou taktéž bývalí policisté Tomáš Sochr a Jiří Komárek, právnička Eva Gajdošík a sociální pracovnice Jaroslava Pauchová.  Financovat hnutí plánuje Šlachta z vlastních peněz, společně se Sochrem si vzal půjčku.

Zdroj: Domácí
před 40 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Ruský parlament ratifikoval prodloužení rusko-americké smlouvy o kontrole jaderných zbraní, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy