Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
7. 3. 2019 13:30

Pravda vystřelí: Pistole pro Trumpa a Masaryk jako Buffalo Bill

Pistole pro Trumpa.
Speciální limitovaná edice pistole CZ 75 Republika z produkce firmy Česká zbrojovka Uherský Brod a.s.
Této zbraně bylo vyrobeno pouze sto kusů.
Trump dostane tu s označením CSR - 1946, což je rok narození amerického prezidenta. Na zbrani je vyryto také "pravda vítězí".
Autorem zbraně  je dvorní rytec České zbrojovky René Ondra.
Foto: Česká zbrojovka Uherský Brod a.s.
Dárek je to mimořádně vhodný, geniálně vybraný také vzhledem k situaci ve Spojených státech, kde každou chvíli nějaký šílenec vystřílí školu.

Dar je v diplomacii důležitý, mluví za dárce. Co veze premiér Andrej Babiš prezidentu Donaldu Trumpovi? Pistoli CZ 75 Republika z limitované edice ke stému výročí založení Československa. Bylo jich vyrobeno pouhých sto kusů. (Nabízí se však otázka: neměla Česká zbrojovka v Uherském Brodu vyrobit jednu pistoli jen pro Trumpa? Donaldovku?)

Fascinující je zdobení smrtonosné zbraně. Pistole pro Trumpa nese označení CSR - 1946, což je i rok Trumpova narození. Na pistoli pak rytec zbrojovky René Ondra vyryl "Pravda vítězí", heslo, které najdeme také na vlajce prezidenta České republiky (i Zeman tedy alespoň náznakem do oválné pracovny pronikne). Bouchačka je pak uložená v umně vyrobené krabici, z jejíhož vnitřního víka někam za Trumpa hledí Tomáš Garrigue Masaryk a je na něm i náš prvorepublikový státní znak. Třeskutá směsice symbolů.   

Vyvolá pistole u Trumpa radost? Bude tušit, kdo byl onen Masaryk? (Nějaký český pistolník, řekne si, "asi nějaký jejich Buffalo Bill".) Snad si nebude myslet, že Masaryk je něco jako "massa Bob". Další drobnost, nápis "Pravda vítězí" je vyryt pochopitelně česky, nikoli anglicky. Jistě, Trumpovi Babiš řekne, že je to "Truth wins", ale jak si to Američan č. 1 vysvětlí? Má teď s pravdou okolo svého zvolení a prezidentské kampaně fůru potíží. Nu, doufejme, že Pravda vystřelí.

Další riziko, jak bude po dárku našeho Babiše oslovovat? Víme, že ve čtvrtek přezdil šéfa firmy Apple Tima Cooka na Tima Appla, aby tedy Andreje Babiše neoslovoval "my Andy Gun"…

Na druhou stranu nápad vyrýt na pistoli Pravda vítězí, to by mohlo zabrat. Pravda je tu srozumitelně vtělena do zbraně, do kulky, kterou pistole vypálí například do hlavy nebo do srdce, stejně jako pálí od boku do soupeřů Donald Trump. Navíc je střílení kryto humanistou Masarykem (Massa Rykem).

Uzavřeme celou věc konstatováním, že dárek je to mimořádně vhodný, byť je škoda, že ona zbrojovka nepatří do Agrofertu, je geniálně vybraný také vzhledem k situaci ve Spojených státech, kde každou chvíli nějaký šílenec vystřílí školu, kde mají zbraně, ozbrojování se, ohromnou tradici. A věřme, že Trump pistoli hned na fleku nenaláduje a českou delegaci v oválné pracovně ze samé radosti nezdecimuje.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 25 minutami

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela nehoda dvou nákladních aut

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela v sobotu odpoledne nehoda dvou nákladních aut, směr na Prahu je neprůjezdný. Hasiči odstraňují kapaliny vyteklé na vozovku, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Evy Hašlové se kolize obešla bez zranění.

Událost se stala po 13:30 na 22. kilometru ve směru na Prahu. Nákladní auta podle Fliegerové skončila zhruba 300 metrů od sebe, z jednoho unikly provozní kapaliny.

"Oba jízdní pruhy jsou uzavřeny kvůli vyšetřování dopravní nehody a odčerpávání pohonných hmot," uvedla Hašlová před 14:30. Řidiči havarovaných aut byli cizinci, podle dechové zkoušky před jízdou nepili alkohol.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Feuz vyhrál sjezd ve Wengenu a vyrovnal Klammerův rekord

Sjezd Světového poháru ve švýcarském Wengenu potřetí v kariéře vyhrál domácí lyžař Beat Feuz a vyrovnal rekord slavného Rakušana Franze Klammera. Dvaatřicetiletý závodník navázal na triumfy z let 2012 a 2018.

Feuz si na zkrácené trati po nočním sněžení dojel pro vítězství časem 1:42,53. Dominika Parise na druhém místě porazil o 29 setin a navíc italského reprezentanta sesadil z prvního místa průběžného pořadí Světového poháru sjezdařů a vede před ním o 16 bodů.

Třetí příčku obsadil se ztrátou 31 setin Thomas Dressen z Německa a na stupních vítězů se tak seřadili pouze vítězové dosavadních pěti sjezdů v sezoně. Dressen ovládl úvodní závod v Lake Louise, Feuz poté triumfoval v Beaver Creeku a v Bormiu dvakrát vyhrál Paris.

Feuz vedle tří vítězství ve Wengenu ještě skončil dvakrát druhý. Klammer závod na Lauberhornu ovládl třikrát za sebou v letech 1975 až 1977.

SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - sjezd:

1. Feuz (Švýc.) 1:42,53, 2. Paris (It.) -0,29, 3. Dressen (Něm.) -0,31, 4. Mayer (Rak.) -0,38, 5. M. Caviezel (Švýc.) -0,42, 6. Kilde (Nor.) -0,48, 7. Bennett (USA) -0,87, 8. Hintermann (Švýc.) a Kriechmayr (Rak.) oba -0,93, 10. Weber (Švýc.) -1,00.

Průběžné pořadí sjezdu (po 5 z 10 závodů): 1. Feuz 400 b., 2. Paris 384, 3. Dressen 201, 4. Mayer 200, 5. Kilde 198, 6. Kriechmayr 198.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 44 závodů): 1. Pinturault (Fr.) 613, 2. Kristoffersen (Nor.) 611, 3. Kilde 591, 4. Paris 556, 5. Mayer 512, 6. Feuz 461, …116. Zabystřan (ČR) 12.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 43 minutami

Lyžařka Smutná dojela třetí v dálkovém závodu La Diagonela

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla třetí v závodu seriálu Ski Classics ve Švýcarsku, který před rokem vyhrála. Na dvaašedesátikilometrové trati La Diagonely porazila i dosud vedoucí ženu seriálu Brittu Johanssonovou Norgrenovou ze Švédska, přesto průběžné třetí místo neudržela.

Do čela Ski Classics se dostala suverénní vítězka Astrid Öyre Slindová z Norska. Smutná na ni ztratila téměř sedm minut, ale Johanssonovou Norgrenovou zdolala o 25 sekund a podruhé v sezoně se postavila na stupně vítězů.

Závod mužů vyhrál rovněž s velkým náskokem Nor Chris Andre Jespersen. Nejlepším Čechem byl na 32. místě šestačtyřicetiletý Stanislav Řezáč.

Smutná se na trati musela vypořádat s pádem na 22. kilometru a zlomenou hůlkou. "My se blížily ke štědře dotované sprinterské prémii a najednou se tam přiřítili zezadu muži. Max Novak mě bohužel regulérně napálil zezadu a už jsem ležela. Měla jsem zlomenou hůlku a navíc mě začala bolet záda," uvedla Smutná v tiskové zprávě.

V tu chvíli byla osmá, po velké stíhací jízdě se ale prodrala až na třetí pozici. "Jak se mi hnula záda, tak jsem si asi po šesti kilometrech říkala, že končím. Pak ale přišel delší sjezd, kde se to srovnalo, a dojela jsem až do cíle - navíc na bronzové pozici. Těžko říct, jak by to vypadalo bez toho pádu," dodala Smutná, která ani při šestém startu na La Diagonele nechyběla na stupních vítězů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy