Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
3. 11. 2011 21:10

Pravidlo č.1: Plyn zdražujeme až po volbách. Už potřetí

Světové ceny klesají, plyn domácnostem zdražuje. Vlastně se nic nezměnilo
Lešení s volebním plakátem Pavla Hurdy, Praha 2010.
Lešení s volebním plakátem Pavla Hurdy, Praha 2010. | Foto: Jan Langer

Jsou věci, kvůli kterým stojí za to trpět. Například: Jestli nechcete, aby vám zdražovali plyn, tak jako teď, museli byste každý rok vydržet nejméně jedny komunální volby.

V Praze a okolí, kam vede potrubí Pražské plynárenské, byly volby naposledy loni v říjnu. Plynárenské firmě, ve které má většinový podíl magistrát, předsedá Pavel Hurda z ODS, veterán pražské a žižkovské komunální politiky.

Vloni před volbami v placených inzerátech občany ujistil, že „na zimu jsme připraveni", a připomněl, že „se nám daří zemní plyn nakupovat za dobrých podmínek, „což nám umožňuje držet příznivé ceny". „Od 1. října jsme mohli zlevnit v rozsahu 1 až 7 %", pochlubil se tehdy.

Čtrnáct dní po zlevnění byl Pavel Hurda zvolen městským zastupitelem. V Pražské plynárenské předsedá představenstvu dodnes, ačkoli se jeho strana usnesla, že to politici nemají dělat. (Momentálně se na představenstvo městských plynáren připravuje výběrové řízení, vysvětlil rozpor Hurda. Jeho odměny za členství v různých statutárních orgánech činily v roce 2009 čtyři miliony korun).

Vlastně se nic nezměnilo.

Co se naopak mění, je situace na trhu s plynem a ceník Pražské plynárenské. Vývoj ilustruje následující graf světových cen zemního plynu, doplněný o zářezy cenové politiky Pražské plynárenské.

Foto: kurzy.cz, li

Vodorovná červená čára ukazuje období, kdy se pražský plyn nezdražoval. Bylo to patnáct měsíců od dubna 2010 do července 2011. Modré kolečko uprostřed této éry je termín komunálních voleb.

V Libni na kopečku vypíná se prázdný symbol.
V Libni na kopečku vypíná se prázdný symbol. | Foto: Plynárenské muzeum

Červené křížky označují data letošního trojího zdražení: červenec, říjen a listopad. Plyn přitom od léta zlevňuje a celkově není dražší, než byl vloni.

Co to? Už se Praze nedaří „nakupovat za dobrých podmínek"?

Ano, na zimu jsme připraveni. Předseda představenstva i naše peněženky.

Pro pořádek: Pražané ani Češi nejsou jediní, kdo se vzteká nad tím, že plynaři zdražují, ačkoli sami plyn nakupují levněji než předtím, jelikož na trzích je ho přebytek. I otužilí Britové skřípou zuby, a jak píše list The Sun, rozhodují se před zimou mezi eating or heating.

Ale skoro se nechce věřit, že by i v Londýně měli svého Pavla Hurdu.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Tesla podle Muska postaví novou továrnu blízko Berlína

Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá postavit novou továrnu v blízkosti Berlína. Oznámil to podle agentur DPA a Reuters generální ředitel podniku Elon Musk.

Tesla již dříve uvedla, že brzy sdělí umístění svého evropského závodu s označením Gigafactory 4, který by měl zahájit výrobu v roce 2021. Musk dnes při předávání ocenění "Zlatý volant" v Berlíně prohlásil, že závod bude stát blízko berlínského letiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy