Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
23. 9. 2014 15:00

Pražane, i ty můžeš být užitečným idiotem

Hudeček vs. billboardová lobby. Komu věřit? I otrlý pražský volič má právo doufat, že politik nese odpovědnost a bude skládat účty. Kdežto billbodeveloper Pražanovi tak maximálně vztyčí stožár.
Billboardy se tváří jako pupek světa. Ve skutečnosti jsou zbytečné.
Billboardy se tváří jako pupek světa. Ve skutečnosti jsou zbytečné. | Foto: ČTK

Polemizovat s reklamou, tou „navoněnou zdechlinou“, nemá za normálních okolností smysl. Ale když vás někdo už měsíc bombarduje oslovením „Pražane…“, těžko se můžete jen tak dívat skrz a vysklít to pohledem. Pražane, i ty přicházíš o peníze (komu tykáš, billboarde?), Pražane, i ty budeš moknout při čekání na tramvaj a Pražané, nenechte se mýlit (protože my víme, jak to je ve skutečnosti). Jako bychom to dostali za trest tisíckrát opsat po vyučování.

K tomu by se měl Pražan nějak postavit, ne? Bylo by slušné odpovědět, co on na to, jenže billboard nedovoluje dialog. Proto je inzerenty tak oblíbený. Nedosažitelně trčí na veřejnosti, má monopol na svou pravdu.

Tedy, odpověď. Ale komu? Že kampaň straší Pražana primátorem Hudečkem, je poměrně známo, ale kdo je na druhé straně, kdo je tím naším lépe- a vševědoucím, varujícím dobrodincem? Na billboardech se podepsal nejvýš odkazem na internetovou stránku, nebo ani to ne. Na webové adrese se dá zjistit, že ji zřídil Svaz provozovatelů venkovní reklamy. Zasvěcení vědí, že jde de facto o firmu BigBoard. A její skutečné tváře a jména znají jen opravdoví insideři.

Takže, běžný oslovený Pražan má v podstatě co do činění s anonymem. Na první pohled o něm ví jen to, že na takovou reklamní masáž musí mít hodně peněz.

Ta hra je z principu podezřelá. Známý politik je kýmsi stavěn na pranýř a ten kdosi Pražany – opravdu mocně - varuje, aby ho ztrestali, jinak se jim zle povede. O tom, že si přeje vyhnat konšela proto, aby mu nekazil kšeft, ten bohatý kdosi cudně mlčí, či padne zmínka jen tak mimochodem.

Pražan by musel být pořádně hloupý, kdyby si nevšiml, že tady něco nehraje.

BigBoardové přitom do Hudečka šijou, jakoby proti němu kandidovali ve volbách nebo byli svědomím - občanským sdružením hlídacích psů - metropole. Podstatou sporu jsou Pražské stavební předpisy, které prý „zhorší život Pražanů na desítky let“, jdou „na ruku developerům“, způsobí „kolaps parkování“, „přetíží MHD“ - a Prahu připraví o stamiliony z pronájmu pozemků pro billboardy. Po Pražanech se přitom žádá, aby neviděli, že jde o obchodní, ne politický spor. Cílem je jejich momentálně nejcennější statek: hlas ve volbách.

Strach & hrůza

Pražské stavební předpisy jsou spíš změnou k lepšímu, přinejmenším znamenají příslib většího řádu a jasnější vize v rozvoji města. Dělali na nich odborníci na město hodní toho slova. Kdežto sugestivní, hrůzyplné inzeráty s Prahou podle Hudečka plnou mrakodrapů nad Karlovým mostem jsou mimo mísu. Za hranicí demagogie.

Ale o tom přece tenhle spor není. Pražan může věřit primátorovi z TOP 09, nebo billboardové lobby, to je na něm. Podstatné je, jestli Pražan rozliší, že tu spolu – v jeho jménu - bojují dva nesrovnatelné tábory. První jde s kůží na trh a může být volán k odpovědnosti. Druhý, téměř bez označení, útočí za zálohy. A kdyby se náhodou ukázalo, že pravdu neměl a Pražana napálil, nevezme si na něm Pražan vůbec nic. O morálce politiků si iluze opravdu nedělá – ale odpovědnost společnosti BigBoard vůči voličům je přece už úplně nulová. Politik má Pražanovi skládat účty. Billbodeveloper mu místo toho vztyčí stožár.

Pražan má v tomto případě čest se skutečně „nikým nevolenými elitami“. S tím by měl počítat.

Kdyby se náhodou ukázalo, že billboardová lobby pravdu neměla a Pražana napálila, nevezme si na ní Pražan vůbec nic. O morálce politiků si iluze nedělá. Ovšem odpovědnost společnosti BigBoard vůči voličům je už úplně nulová.

Pokrytectví

Stav takzvané outdoorové reklamy v Praze je šílený, spokojený může být jen ten, kdo na ní vydělává. Dokonce i politici uznali, že je to moc a reklamní smog občanům/voličům vadí. Změnit to je skoro veřejný zájem, že?

A jsme u volebního paradoxu číslo 1 – město je přecpané politickými billboardy a samozřejmě na žádném nikdo vymýcení billboardů neslibuje. Nechce skončit na pranýři jako Hudeček. Bylo by naivní čekat, že jiní politici po útoku na něj projeví solidaritu. (Teoreticky by ale měli politici držet spolu, vždyť příště může lobby odstřelovat kohokoli jiného z nich.)

To je vysoká karta v rukou billboardistů. Dobře vědí, že si na ně politici jen tak netroufnou, že veškeré samoregulační akce typu omezení billboardů ve volební kampani (ČSSD je svého času chtěla dokonce číslovat) vyšumí. Politici dospěli k názoru, že polepit město reklamou – které mají voliči plné zuby – je menší zlo, než kdyby se billboardů vzdali. Nikdo nesmí zůstat stranou – ani Tomáš Hudeček, který místo toho, aby nad diktátem billboardové moci zvysoka mávl rukou, vysoudil, že musí být na ty zatracené billboardy vrácen. Ano, jestli někomu jde o princip „zakázat billboardy“, je to pokrytecké. Billboardové firmy mají pravdu. Momentálně Hudečka dostaly, kam potřebovaly.

Jejich vlastní kampaň je ale ještě mnohem licoměrnější. Pražane, i ty můžeš být užitečným idiotem.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy