Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
1. 3. 2017 16:30

Prezident dřevorubec vetuje zákon o Šumavě, bezzásahovost odmítá v lese i v politice

Poslanci jeho názor jasně přehlasovali. Takových politických porážek Miloš Zeman na Hradě moc nezažil.
Boj proti bezzásahovosti bude jedním z hlavních myšlenkových odkazů Miloše Zemana. (Snímek z jeho lobovací řeči v Poslanecké sněmovně.)
Boj proti bezzásahovosti bude jedním z hlavních myšlenkových odkazů Miloše Zemana. (Snímek z jeho lobovací řeči v Poslanecké sněmovně.) | Foto: Poslanecká sněmovna

Poslanecká sněmovna ve středu odmítla senátní návrh zákona o ochraně přírody, za který se vehementně přimlouval prezident Miloš Zeman. Pro jeho pojetí Šumavy zvedlo ruku jen 28 poslanců: deset z ČSSD, čtyři komunisté a všichni přítomní členové ODS.

Je to až překvapivě jasné skóre. Zvykli jsme si, že politická scéna se vůči Zemanovi chová spíš submisivně, politici se mu snaží přizpůsobit a neznepřátelit si ho, když už mu rovnou nelichotí. Pevně čelem se mu ve větším počtu postaví málokdy; rozhodně méně často, než by měli.

Miloš Zeman do zákona investoval mnoho politického kapitálu. Jde o jedno z jeho setrvalých témat, které výborně ilustruje, jak dokáže rozdělovat společnost. V tomto případě a v jeho pojetí na "zdravý rozum" a "zelené fanatiky". Odvolanému řediteli šumavského národního parku, který odpovídal jeho představám, udělil státní vyznamenání.

Prezident se kvůli Šumavě dostavil do sněmovny s projevem - a odpovědí mu bylo jasné Ne. Takových politických porážek - výsledek hlasování se tak dá označit plným právem - Zeman na Hradě moc nezažil.

Ještě když parlamentní stenografové přepisovali rozpravu, potvrdil, že zákon poslancům vrátí. Na just. Přesvědčení o své pravdě, která se kryje s přesvědčením některých jeho podporovatelů, a naopak rozchází s míněním většiny odborníků na ochranu přírody, je ale pro prezidentské veto nedostatečným zdůvodněním.

Zákony se v českém ústavním systému mají vetovat jen ze zásadních příčin, například proto, že v nich jsou věcné chyby, které hrozí právním chaosem. Ne kvůli tomu, že si hlava státu o tom či onom jednoduše myslí něco jiného než parlament.

Vysvětlení je prosté: prezident není z výkonu své funkce odpovědný, na rozdíl od poslanců (a senátorů). Zákony má přijímat kolektivní rozum a vůle parlamentu, dvě komory jsou tu od toho, aby ta horní případně k obecnému prospěchu vyladila to, co schválí kolegové poslanci. Když se prezidentův názor - v principu jde o cokoli, od pojetí národních parků přes daňové sazby po zákon o hudebních nástrojích - od výsledku hlasování liší, není to samo o sobě důvodem, aby zákony vracel. Má zasahovat, například když usoudí, že jsou v rozporu s jinými zákony, že porušují lidská práva, Ústavu, dlouhodobé státní zájmy a podobně.

Nic takového v případě poslanecké verze Šumavy neplatí. Tady bylo porušeno především archaické chápání člověkem uřiditelného světa, které Miloš Zeman ztělesňuje, a s ním spřízněné zájmy.

Zdrženlivost je ovšem vlastností, která nepatří nejen do Zemanova pojetí péče o přírodu, ale ani do jeho pojetí výkonu prezidentského úřadu. "Bezzásahovost" odmítá jak na Šumavě, tak ve své politice. Bezzásahovost prezidenta znamená mluvit decentně, a právě když je potřeba. Kdežto Zeman se prořízlými ústy vyjadřuje ke všemu možnému. Jeho styl připomíná "když se kácí les, létají třísky".

Je absurdní, když prezident vetuje zákon, schválený většinou 117:20. To je přece zpráva, že věc není ve sněmovně sporná, jakkoli se ji tak Miloš Zeman snaží zas a znova stavět skrze opačný názor zastupitelů Plzeňského a Jihočeského kraje a některých obcí. Snad ani on nečeká, že poslanci svůj názor na zákon, o kterém se jednalo mnoho měsíců, na třetí pokus opraví a hlasování dopadne opačně.

V Miloši Zemanovi je ideologie málo, ale jeho antizelené krédo se do téhle škatulky zařadit dá. Ve sporu o Šumavu nechce jen prosadit svou, ale také podtrhuje svůj myšlenkový odkaz. Prezidenta dřevorubce s nastartovanou motorovou pilou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 2 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy