Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
11. 2. 2015 13:15

Případ lorda Voldemorta (Janouška) ukazuje: Justice se léčí

Glosa Martina Fendrycha: Policejní zásah na Úřadu vlády v červnu 2013 nebyl tak úplně k ničemu. Hodně změnil.
Roman Janoušek už nemá speciální zacházení. Posun.
Roman Janoušek už nemá speciální zacházení. Posun. | Foto: Vojtěch Marek

Na začátku ledna požádal Roman Janoušek, lobbista těšící se přízvisku kmotr, o přerušení trestu vězení. Kvůli zdravotním potížím. Žádostí se zabýval Krajský soud v Brně. Nyní padlo rozhodnutí - lobbista nesupěl. Jeho advokát Vít Široký oznámil, že proti zamítavému rozhodnutí podá stížnost.

Případ je notoricky známý: lobbista Roman Janoušek vyfasoval u soudu 4,5 roku vězení. Opilý přejel ženu, které předtím naboural auto. Když ho doběhla na křižovatce a chtěla zastavit, srazil ji svým vozem, těžce zranil a ujel. Příběh mimořádného pirátství a mimořádné brutality.

Na celé té kauze je nejzajímavější představa, odhad, jak by se asi vyvíjela, kdyby se v lednu 2011 nejvyšším státním zástupcem nestal Pavel Zeman, kdyby žalobci Vlastimil Rampula a Libor Grygárek v srpnu 2012 neskončili na Vrchním státním zastupitelství v Praze a kdyby v červnu o rok později policie nezasáhla na Úřadu vlády a proti kmotrům. (Zásah vyvolal obrovské rozhořčení mezi politiky.)

Opilecké pirátství lobbisty Romana Janouška, i když se dlouho vleklo, bylo vyšetřováno a souzeno zřejmě spravedlivě. Ale z informací, které se dostaly na veřejnost po červnu 2013, můžeme celkem snadno uhodnout, že kdyby ony změny neproběhly, Janoušek by nakonec buď před soud vůbec nešel, nebo by dostal třeba jen podmínku.

V prosinci 2013 byl bývalý náměstek pražského vrchního státního zástupce Libor Grygárek obviněn detektivy z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu ze zneužití pravomoci úřední osoby. Podle šéfa odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Petra Šeredy Grygárek nezahájil trestní řízení, přestože se prostřednictvím právní pomoci dozvěděl, že je Roman Janoušek kvůli praní špinavých peněz vyšetřován švýcarskými úřady. – Dovedeme si tedy představit, co by se dělo, kdyby byl v době žalobce Grygárka jeho přítel Janoušek obviněn.

Kmotr bez extrabuřtů

Značná část veřejnosti byla dlouho přesvědčena, a část médií to přesvědčení pilně podporovala, že případ Romana Janouška „je stejně uplacený“ a že se „z toho kmotr stejně dostane, protože tyhle lidi vždycky ze všeho vyklouznou“. Ale Janoušek nevyklouzl a trest se zdál přiměřený. Zrovna tak se jeví v pořádku, že lobbista nemá extrabuřty a nebyl mu přerušen výkon trestu. Staré vazby prostě přestaly fungovat.

Často slyšíme, jak jsou soudci zkorumpovaní. Na tuto profesi se u nás hojně nadává. Politici navíc zařídili, že lid dnes sudím ze srdce závidí. Nikoli jejich práci (stačí sledovat, jak probíhá soud s Davidem Rathem, aby bylo jasné, jak pekelná práce to je, když se dělá poctivě), ale jejich peníze. V posledních týdnech jsou média plná „platů soudců“. V internetových debatách čtete, jak si soudci svou mzdu nezaslouží, jsou přeplacení, zkorumpovaní.

Občas někteří zkorumpovaní jsou a je to pak děsivé (viz případy jako litoměřičtí soudci Josef Knotek a Ladislav Jelínek, pražský soudce Ondřej Havlín a další). Ale obecně soudci přeplacení nejsou. Mají být dobře odměněni. Obracet proti nim veřejnou zlobu je hloupé, zvlášť když je stát zjevně celá léta okrádal na platech, jak již dříve vyšlo najevo.

Kauza Romana Janouška ukazuje, že kmotrům, aspoň některým, se u nás daří hůř. Díky změnám na státním zastupitelství, které odstartoval coby ministr spravedlnosti ještě Jiří Pospíšil (tehdy za ODS). Díky snaze žalobce Ivo Ištvana a žalobkyně Lenky Bradáčové přestat šanovat politiky a jejich lidi. Dokonce, a to mnozí nebudou rádi slyšet, díky onomu spektakulárnímu zásahu na Úřadu vlády. Samozřejmě to neplatí na všechny kmotry a v celé republice. Ale změna nastala. K lepšímu. Na případu lorda Voldemorta je to pěkně vidět.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Kvůli nejhoršímu suchu za poslední desetiletí se zmenšily Viktoriiny vodopády na hranici Zambie a Zimbabwe oproti normálnímu stavu na pouhý potůček.

Podle agentury Reuters se místní nyní obávají, že pokud změny klimatu povedou k častějším a výraznějším suchům, přijde region o jednu z hlavních turistických atrakcí, kterou ročně navštíví asi milion lidí.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 45 minutami

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy