Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
11. 2. 2015 13:15

Případ lorda Voldemorta (Janouška) ukazuje: Justice se léčí

Glosa Martina Fendrycha: Policejní zásah na Úřadu vlády v červnu 2013 nebyl tak úplně k ničemu. Hodně změnil.
Roman Janoušek už nemá speciální zacházení. Posun.
Roman Janoušek už nemá speciální zacházení. Posun. | Foto: Vojtěch Marek

Na začátku ledna požádal Roman Janoušek, lobbista těšící se přízvisku kmotr, o přerušení trestu vězení. Kvůli zdravotním potížím. Žádostí se zabýval Krajský soud v Brně. Nyní padlo rozhodnutí - lobbista nesupěl. Jeho advokát Vít Široký oznámil, že proti zamítavému rozhodnutí podá stížnost.

Případ je notoricky známý: lobbista Roman Janoušek vyfasoval u soudu 4,5 roku vězení. Opilý přejel ženu, které předtím naboural auto. Když ho doběhla na křižovatce a chtěla zastavit, srazil ji svým vozem, těžce zranil a ujel. Příběh mimořádného pirátství a mimořádné brutality.

Na celé té kauze je nejzajímavější představa, odhad, jak by se asi vyvíjela, kdyby se v lednu 2011 nejvyšším státním zástupcem nestal Pavel Zeman, kdyby žalobci Vlastimil Rampula a Libor Grygárek v srpnu 2012 neskončili na Vrchním státním zastupitelství v Praze a kdyby v červnu o rok později policie nezasáhla na Úřadu vlády a proti kmotrům. (Zásah vyvolal obrovské rozhořčení mezi politiky.)

Opilecké pirátství lobbisty Romana Janouška, i když se dlouho vleklo, bylo vyšetřováno a souzeno zřejmě spravedlivě. Ale z informací, které se dostaly na veřejnost po červnu 2013, můžeme celkem snadno uhodnout, že kdyby ony změny neproběhly, Janoušek by nakonec buď před soud vůbec nešel, nebo by dostal třeba jen podmínku.

V prosinci 2013 byl bývalý náměstek pražského vrchního státního zástupce Libor Grygárek obviněn detektivy z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu ze zneužití pravomoci úřední osoby. Podle šéfa odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Petra Šeredy Grygárek nezahájil trestní řízení, přestože se prostřednictvím právní pomoci dozvěděl, že je Roman Janoušek kvůli praní špinavých peněz vyšetřován švýcarskými úřady. – Dovedeme si tedy představit, co by se dělo, kdyby byl v době žalobce Grygárka jeho přítel Janoušek obviněn.

Kmotr bez extrabuřtů

Značná část veřejnosti byla dlouho přesvědčena, a část médií to přesvědčení pilně podporovala, že případ Romana Janouška „je stejně uplacený“ a že se „z toho kmotr stejně dostane, protože tyhle lidi vždycky ze všeho vyklouznou“. Ale Janoušek nevyklouzl a trest se zdál přiměřený. Zrovna tak se jeví v pořádku, že lobbista nemá extrabuřty a nebyl mu přerušen výkon trestu. Staré vazby prostě přestaly fungovat.

Často slyšíme, jak jsou soudci zkorumpovaní. Na tuto profesi se u nás hojně nadává. Politici navíc zařídili, že lid dnes sudím ze srdce závidí. Nikoli jejich práci (stačí sledovat, jak probíhá soud s Davidem Rathem, aby bylo jasné, jak pekelná práce to je, když se dělá poctivě), ale jejich peníze. V posledních týdnech jsou média plná „platů soudců“. V internetových debatách čtete, jak si soudci svou mzdu nezaslouží, jsou přeplacení, zkorumpovaní.

Občas někteří zkorumpovaní jsou a je to pak děsivé (viz případy jako litoměřičtí soudci Josef Knotek a Ladislav Jelínek, pražský soudce Ondřej Havlín a další). Ale obecně soudci přeplacení nejsou. Mají být dobře odměněni. Obracet proti nim veřejnou zlobu je hloupé, zvlášť když je stát zjevně celá léta okrádal na platech, jak již dříve vyšlo najevo.

Kauza Romana Janouška ukazuje, že kmotrům, aspoň některým, se u nás daří hůř. Díky změnám na státním zastupitelství, které odstartoval coby ministr spravedlnosti ještě Jiří Pospíšil (tehdy za ODS). Díky snaze žalobce Ivo Ištvana a žalobkyně Lenky Bradáčové přestat šanovat politiky a jejich lidi. Dokonce, a to mnozí nebudou rádi slyšet, díky onomu spektakulárnímu zásahu na Úřadu vlády. Samozřejmě to neplatí na všechny kmotry a v celé republice. Ale změna nastala. K lepšímu. Na případu lorda Voldemorta je to pěkně vidět.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Kouč italských mistrů světa Lippi ukončil kariéru

Strůjce italského triumfu na fotbalovém mistrovství světa v roce 2006 Marcello Lippi ukončil trenérskou kariéru. Naposledy vedl do loňského listopadu reprezentaci Číny, ale další angažmá už hledat nebude. Jinou práci ve fotbalovém prostředí nicméně dvaasedmdesátiletý uznávaný kouč nevyloučil.

"Co se týče trenérského řemesla, tak s tím je definitivně konec. Skutečně," řekl Lippi pro RadioSportiva. "Stačilo to. Možná bych mohl být užitečný v jiné funkci, uvidíme. Do jara ale nic," dodal kouč, který s Italy slavil zlato před 14 lety na MS v Německu.

Lippi do roku 2010 působil výhradně v rodné Itálii. S Juventusem získal pětkrát domácí titul a vyhrál i Ligu mistrů. Po odchodu do Číny ovládl tamní soutěž s klubem Kuang-čou a následně neodolal lukrativní nabídce převzít čínský národní tým. Druhé angažmá u něj však ukončil už po čtyřech soutěžních zápasech.

před 30 minutami

Právní výbor Senátu doporučil Barrettovou do Nejvyššího soudu USA

Právní výbor amerického Senátu dnes podle očekávání doporučil soudkyni Amy Conyovou Barrettovou do nedávno uvolněné pozice v Nejvyšším soudu USA. Hlasování bojkotovali opoziční demokraté, kteří hlasitě protestují proti neobvykle rychlé snaze vládních republikánů dosadit Barrettovou do funkce ještě před prezidentskými volbami, do nichž zbývají méně než dva týdny.

Poslední slovo ke jmenování soudkyně vysloví plénum Senátu již v pondělí a s největší pravděpodobností ji jako členku nejvyšší americké soudní instance potvrdí, napsala agentura AP.

Barrettovou do funkce nominoval republikánský prezident Donald Trump krátce poté, co v polovině září zemřela soudkyně Ruth Baderová Ginsburgová. Ta patřila k liberálnímu křídlu soudu, zatímco Barrettová v případě svého potvrzení do funkce posílí konzervativní většinu v tribunálu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy