Blogy a názory, mih, stk | Komentáře
2. 10. 2009 9:51

Připomeňte si: Co napsali blogeři po prvním irském NE?

V červnu 2008 Irové odmítli Lisabon. Nyní hlasují znovu. Co tehdy napsali blogeři?
Foto: Aktuálně.cz

Praha - V červnu loňského roku Irové v referendu zamítli přijetí Lisabonské smlouvy.

Někteří z diskutujících Aktuálně.cz již tehdy zmínili možnost, že Irsko vypíše nové referendum. Pravidelná diskutující v moderovaných debatách Aktuálně.cz vystupující pod jménem Monika tehdy o možném opakování plebiscitu napsala: 

"To, zda Irové budou znovu hlasovat o LS, si rozhodnou výhradně sami. Žádný stát EU je k tomu nemůže nutit ani vybízet. Pokud se tak rozhodnou, je to jejich suverénní rozhodnutí. Může jim v tom někdo bránit? Pokud se rozhodnou z EU vystoupit (a to přece klidně mohou), bude to taktéž jejich vlastní rozhodnutí."

Právě nyní Irové podruhé rozhodují o směřování EU a průzkumy naznačují, že tentokrát by Lisabonská smlouva mohla projít.

Čtěte více: Irové napodruhé rozhodují, co s Lisabonskou smlouvou

Co po prvním irském referendu psali blogeři Aktuálně.cz?

Publicista Benjamin Kuras připomínal slova irského premiéra, podle kterého se další referendum konat nemělo.

"Vypadá to, jako by Irové byli posledním demokraticky myslícím národem Evropy. Jako by jediní, ze samotného nejzápadnějšího okraje Evropy, ještě vnímali riziko, že z Lisabonu už nebude cesta zpět. Úcta patří jejich premiérovi, který ač sám propagátor unifikace, prohlásil na adresu evropských unifikátorů, že hlas irských voličů je konečný a žádné druhé referendum se v Irsku konat nebude," napsal v červnu minulého roku ve svém blogu na Aktuálně.cz Kuras.

Foto: Aktuálně.cz
Benjamin Kuras:
Dublin, ne Brusel

Europoslanec za ODS Jan Zahradil vyčítal evropským politikům, že se snaží i přes irské odmítnutí nadále Lisabonskou smlouvu prosazovat. 

"Evropská unie je právním společenstvím. Měla by se tedy držet vlastních pravidel. Ta hovoří jasně. I kdyby v Irsku smlouvu zamítli o jeden jediný hlas, bez jejich souhlasu neplatí. K čemu tedy to divadlo s další ratifikací? Je to metoda politického nátlaku na Iry, aby změnili názor?" ptal se Zahradil.

Foto: Aktuálně.cz
Jan Zahradil:
Nic se nenaučili, nic nezapomněli

"Irské lidové odmítnutí Lisabonské smlouvy a následné zoufalé tance evropských politiků, které mají za cíl odmítnutou smlouvu zase v nějaké podobě vrátit do ringu, znovu potvrdily, o co jde. Evropské národy totiž nechtějí delegovat další a další pravomoci nevolené byrokracii v Bruselu," napsal více než rokem politolog Alexander Tomský.

Foto: Aktuálně.cz
Alexander Tomský:
Evropská unie proti Evropanům

Publicista Karel Hvížďala viděl v irském odmítnutí hned několik paradoxů. 

"Irsko, původně nejchudší země Evropské unie, se právě díky EU stalo během pětatřiceti let spolu s Lucemburskem nejbohatší zemí tohoto společenství, a přesto odmítlo v referendu Lisabonskou smlouvu," píše Hvížďala a dodal: "I my, podobně jako Irsko, jsme ze střední Evropy zatím asi na vstupu do EU nejvíc vydělali, a přesto je u nás nejvíc euroskeptiků."

Foto: Aktuálně.cz
Karel Hvížďala:
Tři irské paradoxy

Scénárista a dramaturg Jan Štern se pozastavoval nad skutečností, že 862 tisíc Irů, kteří v plebiscitu řekli Lisabonské smlouvě NE, by mohlo rozhodnout o osudu  dalšího směřování unie, v níž žije 456 milionů lidí. 

"Není lepšího příkladu síly a zároveň slabosti projektu Evropské unie... Nyní jde o to, jak se k irskému vetu zachová zbylých 456 milionů, samozřejmě svobodně, rozumně a demokraticky," konstatuje Štern.

Foto: Aktuálně.cz
Jan Štern:
Irská facka Evropě

Tehdejší ministr Ondřej Liška se ptal, čeho se lidé - zejména u nás -, kteří brojí proti evropské integraci, tolik bojí?

"Copak si myslí, že člověk není schopen žít s mnoha identitami najednou? Že nemůže být Čechem a současně Evropanem? Bojí se snad ztráty suverenity v době, kdy se globální problémy (od mezinárodního zločinu po změnu klimatu) neptají, kde jsou hranice jednotlivých států?" táže se Liška

Foto: Aktuálně.cz
Ondřej Liška:
Kdo se bojí, nesmí do Evropy

Ředitel gymnázia Václav Klaus tehdy hovořil o překvapivé odpovědi "normálních lidí bruselským eurofeudálům, a jejich přidruženému politicko-mediálnímu lokajstvu." Závěr, který podle něj udělali, je nasnadě: politici již žádné referendum nepřipustí.

"Irské referendum nepřineslo otazníky, zda je Lisabonská smlouva (mohutné posílení Bruselu na úkor národních států) mrtvá či nikoli. Irské referendum a následný týden nám přinesly mezi řádky informaci jinou. Ta zní, že je to naposledy, co o evropských věcech rozhodovali sami občané," domníval se Klaus.

Foto: Aktuálně.cz
Václav Klaus:
Irsko - poslední referendum

Přední český imunolog, profesor Václav Hořejší v blogu publikoval názor, že vytvoření evropské federace nebo konfederace je proces velmi žádoucí a téměř nevyhnutelný.

"Na tom nic nemění to, že jej někteří zdržují a někteří, jako např. náš pan prezident nebo pan europoslanec Zahradil, by jej dokonce chtěli úplně zvrátit a vrátit se do stavu jakési Organizace evropských států," míní Hořejší.

Foto: Aktuálně.cz
Václav Hořejší:
Ať žije Evropská federace!

Milan Šmíd z Fakulty sociálních věd UK okomentoval reakci prezidenta Václava Klause, který v červnu roku 2008 ve svém prohlášení uvedl, že projekt Lisabonské smlouvy rozhodnutím irských voličů skončil a v jeho ratifikaci již nelze pokračovat.

"To, že tudy cesta reformy asi nepovede, jsem pochopil i bez tohoto prohlášení. Ale kudy by tedy měla vést? Nepokoušet se o žádnou reformu? ... Nebo z EU raději vystoupit? To jsem se od našeho čelného státníka nedozvěděl," píše Šmíd.

Foto: Aktuálně.cz
Milan Šmíd:
O té naší vytunelované suverenitě

Václav Klaus má nyní, více než rok po prvním irském referendu, Lisabonskou smlouvu na stole. Evropa v případě schválení Irů v druhém referendu bude čekat na Klausův podpis.

Diskuse čtenářů:

Více o druhém irském  referendu:

Blog Jiřího Havla:

 

Právě se děje

před 22 minutami

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Volný má zaplatit pokutu za lednovou potyčku na plénu, potvrdila sněmovna

Nezařazený poslanec Lubomír Volný (Volný blok) má zaplatit pokutu, kterou mu uložil mandátový a imunitní výbor kvůli lednové potyčce přímo na plénu. Postih v úterý potvrdila sněmovna hlasy 89 ze 105 přítomných členů, poslancovo odvolání tak odmítla. Volný má uhradit podle verdiktu výboru z poloviny února jeden měsíční poslanecký plat, tedy zhruba 90 800 korun.

Volný uvedl, že disciplinární řízení proti němu bylo politicky motivované a nezákonné. Sněmovnu nařkl z toho, že poruší zákon, pokud odvolání odmítne. Nezařazený poslanec přečetl na plénu zdůvodnění odvolání, jak je zpracovala jeho právní zástupkyně. Volného návrh, aby sněmovna konstatovala nulitu rozhodnutí imunitního výboru, dolní komora odmítla.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zelení jsou v průzkumu nejsilnější německou stranou, strana Merkelové ztrácí

Zelení se po nominaci spolupředsedkyně Annaleny Baerbockové kandidátkou na kancléřku stali jasně nejsilnější politickou stranou v Německu. Hlas by jim podle aktuálního průzkumu Trendbarometer televize RTL dalo 28 procent voličů. Vládní konzervativní unie CDU/CSU dosluhující kancléřky Angely Merkelové, která byla dosud vůdčí parlamentní silou, se propadla na druhé místo s 21 procenty hlasů.

Ještě před týdnem unie v tomto průzkumu vedla, nyní si ale pohoršila o sedm procentních bodů. Koalici CDU/CSU tak po rozhodnutí, že kancléřským kandidátem bude předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) Armin Laschet, čeká úkol získat zpět důvěru voličů. Čas mají do 26. září, kdy Němci vyberou nové složení Spolkového sněmu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy