Blogy a názory, mih, stk | Komentáře
2. 10. 2009 9:51

Připomeňte si: Co napsali blogeři po prvním irském NE?

V červnu 2008 Irové odmítli Lisabon. Nyní hlasují znovu. Co tehdy napsali blogeři?
Foto: Aktuálně.cz

Praha - V červnu loňského roku Irové v referendu zamítli přijetí Lisabonské smlouvy.

Někteří z diskutujících Aktuálně.cz již tehdy zmínili možnost, že Irsko vypíše nové referendum. Pravidelná diskutující v moderovaných debatách Aktuálně.cz vystupující pod jménem Monika tehdy o možném opakování plebiscitu napsala: 

"To, zda Irové budou znovu hlasovat o LS, si rozhodnou výhradně sami. Žádný stát EU je k tomu nemůže nutit ani vybízet. Pokud se tak rozhodnou, je to jejich suverénní rozhodnutí. Může jim v tom někdo bránit? Pokud se rozhodnou z EU vystoupit (a to přece klidně mohou), bude to taktéž jejich vlastní rozhodnutí."

Právě nyní Irové podruhé rozhodují o směřování EU a průzkumy naznačují, že tentokrát by Lisabonská smlouva mohla projít.

Čtěte více: Irové napodruhé rozhodují, co s Lisabonskou smlouvou

Co po prvním irském referendu psali blogeři Aktuálně.cz?

Publicista Benjamin Kuras připomínal slova irského premiéra, podle kterého se další referendum konat nemělo.

"Vypadá to, jako by Irové byli posledním demokraticky myslícím národem Evropy. Jako by jediní, ze samotného nejzápadnějšího okraje Evropy, ještě vnímali riziko, že z Lisabonu už nebude cesta zpět. Úcta patří jejich premiérovi, který ač sám propagátor unifikace, prohlásil na adresu evropských unifikátorů, že hlas irských voličů je konečný a žádné druhé referendum se v Irsku konat nebude," napsal v červnu minulého roku ve svém blogu na Aktuálně.cz Kuras.

Foto: Aktuálně.cz
Benjamin Kuras:
Dublin, ne Brusel

Europoslanec za ODS Jan Zahradil vyčítal evropským politikům, že se snaží i přes irské odmítnutí nadále Lisabonskou smlouvu prosazovat. 

"Evropská unie je právním společenstvím. Měla by se tedy držet vlastních pravidel. Ta hovoří jasně. I kdyby v Irsku smlouvu zamítli o jeden jediný hlas, bez jejich souhlasu neplatí. K čemu tedy to divadlo s další ratifikací? Je to metoda politického nátlaku na Iry, aby změnili názor?" ptal se Zahradil.

Foto: Aktuálně.cz
Jan Zahradil:
Nic se nenaučili, nic nezapomněli

"Irské lidové odmítnutí Lisabonské smlouvy a následné zoufalé tance evropských politiků, které mají za cíl odmítnutou smlouvu zase v nějaké podobě vrátit do ringu, znovu potvrdily, o co jde. Evropské národy totiž nechtějí delegovat další a další pravomoci nevolené byrokracii v Bruselu," napsal více než rokem politolog Alexander Tomský.

Foto: Aktuálně.cz
Alexander Tomský:
Evropská unie proti Evropanům

Publicista Karel Hvížďala viděl v irském odmítnutí hned několik paradoxů. 

"Irsko, původně nejchudší země Evropské unie, se právě díky EU stalo během pětatřiceti let spolu s Lucemburskem nejbohatší zemí tohoto společenství, a přesto odmítlo v referendu Lisabonskou smlouvu," píše Hvížďala a dodal: "I my, podobně jako Irsko, jsme ze střední Evropy zatím asi na vstupu do EU nejvíc vydělali, a přesto je u nás nejvíc euroskeptiků."

Foto: Aktuálně.cz
Karel Hvížďala:
Tři irské paradoxy

Scénárista a dramaturg Jan Štern se pozastavoval nad skutečností, že 862 tisíc Irů, kteří v plebiscitu řekli Lisabonské smlouvě NE, by mohlo rozhodnout o osudu  dalšího směřování unie, v níž žije 456 milionů lidí. 

"Není lepšího příkladu síly a zároveň slabosti projektu Evropské unie... Nyní jde o to, jak se k irskému vetu zachová zbylých 456 milionů, samozřejmě svobodně, rozumně a demokraticky," konstatuje Štern.

Foto: Aktuálně.cz
Jan Štern:
Irská facka Evropě

Tehdejší ministr Ondřej Liška se ptal, čeho se lidé - zejména u nás -, kteří brojí proti evropské integraci, tolik bojí?

"Copak si myslí, že člověk není schopen žít s mnoha identitami najednou? Že nemůže být Čechem a současně Evropanem? Bojí se snad ztráty suverenity v době, kdy se globální problémy (od mezinárodního zločinu po změnu klimatu) neptají, kde jsou hranice jednotlivých států?" táže se Liška

Foto: Aktuálně.cz
Ondřej Liška:
Kdo se bojí, nesmí do Evropy

Ředitel gymnázia Václav Klaus tehdy hovořil o překvapivé odpovědi "normálních lidí bruselským eurofeudálům, a jejich přidruženému politicko-mediálnímu lokajstvu." Závěr, který podle něj udělali, je nasnadě: politici již žádné referendum nepřipustí.

"Irské referendum nepřineslo otazníky, zda je Lisabonská smlouva (mohutné posílení Bruselu na úkor národních států) mrtvá či nikoli. Irské referendum a následný týden nám přinesly mezi řádky informaci jinou. Ta zní, že je to naposledy, co o evropských věcech rozhodovali sami občané," domníval se Klaus.

Foto: Aktuálně.cz
Václav Klaus:
Irsko - poslední referendum

Přední český imunolog, profesor Václav Hořejší v blogu publikoval názor, že vytvoření evropské federace nebo konfederace je proces velmi žádoucí a téměř nevyhnutelný.

"Na tom nic nemění to, že jej někteří zdržují a někteří, jako např. náš pan prezident nebo pan europoslanec Zahradil, by jej dokonce chtěli úplně zvrátit a vrátit se do stavu jakési Organizace evropských států," míní Hořejší.

Foto: Aktuálně.cz
Václav Hořejší:
Ať žije Evropská federace!

Milan Šmíd z Fakulty sociálních věd UK okomentoval reakci prezidenta Václava Klause, který v červnu roku 2008 ve svém prohlášení uvedl, že projekt Lisabonské smlouvy rozhodnutím irských voličů skončil a v jeho ratifikaci již nelze pokračovat.

"To, že tudy cesta reformy asi nepovede, jsem pochopil i bez tohoto prohlášení. Ale kudy by tedy měla vést? Nepokoušet se o žádnou reformu? ... Nebo z EU raději vystoupit? To jsem se od našeho čelného státníka nedozvěděl," píše Šmíd.

Foto: Aktuálně.cz
Milan Šmíd:
O té naší vytunelované suverenitě

Václav Klaus má nyní, více než rok po prvním irském referendu, Lisabonskou smlouvu na stole. Evropa v případě schválení Irů v druhém referendu bude čekat na Klausův podpis.

Diskuse čtenářů:

Více o druhém irském  referendu:

Blog Jiřího Havla:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Skupina útočníků na východě Iráku zabila 11 lidí a dalších 15 zranila. Útočníci byli vyzbrojeni poloautomatickými zbraněmi

před 5 hodinami

Veselý se blýskl 24 body, ale Fenerbahce podlehlo v Eurolize Barceloně

Basketbalista Jan Veselý odehrál nejlepší zápas v této sezoně Evropské ligy, ale těsné porážce Fenerbahce Istanbul s Barcelonou 74:76 nezabránil. Český reprezentant nasbíral 24 bodů a byl nejlepším střelcem zápasu. K tomu přidal osm doskoků.

Do poslední minuty šlo Fenerbahce s pětibodovým mankem, ale díky Veselému vykřesalo naději na zvrat. Český hráč byl 43 sekund před koncem faulován, proměnil jeden trestný hod, po druhém nepřesném si doskočil míč a snížil na 72:74. V koncovce se domácí opět snažili dostat míč k Veselému, ale neúspěšně. Dostal se k němu však Devin Booker a nekompromisní smečí vyrovnal. Hostům vyšla poslední akce - v poslední sekundě rozhodl v obtížné střelecké pozici Nikola Mirotič, který do té doby nijak nezářil. Minul všech šest trojek a zápas zakončil s osmi body.

Turecký tým prohrál čtvrtý z šesti zápasů, zatímco Barcelona si udržela stoprocentní bilanci a je v čele soutěže.

Evropská liga basketbalistů - 6. kolo: Fenerbahce Istanbul - FC Barcelona 74:76 (za domácí Veselý 24 bodů, 8 doskoků, 2 asistence), Monako - Crvena zvezda Bělehrad 70:62, Olympiakos Pireus - Alba Berlín 87:83, Maccabi Tel Aviv - Žalgiris Kaunas 76:62, Bayern Mnichov - Milán 83:77.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Súdánská armáda nechala odejít domů premiéra Abdalláha Hamduka i jeho ženu

Vojáci je zadrželi spolu s dalšími vládními představiteli při pondělním převratu.

Jeho vůdce generál Abdal Fattáh Burhán na dnešní tiskové konferenci oznámil, že je premiér v jeho domě z bezpečnostních důvodů.

Večer agentura AFP s odvoláním na jiný armádní zdroj oznámila, že se mohl premiér i jeho žena vrátit domů. "Doprovodili jsme premiéra Abdalláha Hamduka k němu domů, kolem jeho bydliště byla zavedena bezpečnostní opatření," sdělil tento zdroj. Odmítl ale podle AFP říci, zda je premiér v domácím vězení.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V litvínovské chemičce hořela trafostanice, škoda je 25 milionů

V areálu litvínovské petrochemické společnosti Orlen Unipetrol RPA v úterý hořela trafostanice. Požár, jehož příčinou byla technická závada, způsobil podle odhadů škodu 25 milionů korun, uvedli na twitteru ústečtí krajští hasiči.

Trafostanice v litvínovské chemičce vzplanula dnes odpoledne. Uhasila ji podniková jednotka profesionálních hasičů. Na místo přijel také hasičský vyšetřovatel. "Škoda způsobená požárem byla předběžně odhadnuta na 25 milionů Kč," uvedli krajští hasiči.

Společnost Unipetrol RPA vyrábí v rafineriích Litvínově a Kralupech petrochemické, rafinérské a agrochemické výrobky. Na trh dodává především motorová paliva, topné oleje, asfalty, zkapalněné ropné produkty či polyetylen. V rafinerii v Litvínově-Záluží firma ročně zpracuje kolem 5,4 milionu tun ropy.

Další zprávy