Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
24. 7. 2014 12:15

Babišova Schopperová a Klausova tenisová raketa

Glosa Martina Fendrycha: Andrej Babiš si dělá z Pražanů legraci. Nabídl jim, ať za primátorku volí veřejnosti zcela neznámou podnikatelku s luxusem Martinu Schopperovou. Vtip? Babišovina.
Babiš (na snímku s Martinou Schopperovou) si z Pražanů dělá šoufky.
Babiš (na snímku s Martinou Schopperovou) si z Pražanů dělá šoufky. | Foto: Aktuálně.cz

Dlouho se čekalo, koho Andrej Babiš (rozuměj ANO) vybere jako lídra pro pražskou kandidátku do komunálních voleb. Exprimátor Jan Kasl se s Babišem neshodl, byl odejit, tak koho šéf ANO Pražanům nabídne. Ve středu to vyřešil. Chce, aby se primátorkou hlavního města stala Martina Schopperová.

Ta dáma je podnikatelka, v politice zcela neznámá, politické zkušenosti nula. (ANO, v lednu založila hnutí Pražané.cz a chtěla s ním jít do podzimních komunálních voleb.) Podle pečlivě vystajlované fotky je to pohledná žena. Podle CV, jež zveřejnilo ANO na svých stránkách, úspěšná podnikatelka.

Obchoduje s luxusním designovým nábytkem. Kupříkladu s Darou Rolins vlastní společnost By Dara Rolins s.r.o. Podstoupila také spoustu kurzů rozvíjejících obchodní osobnost. Některé se jí v politice budou hodit, třeba Course of positive, Advanced presentation skills, Conflict management či Professional image. Samo sebou taky Team leadership.

Není vůbec jasné, jak to Babiš myslí. Co má Schopperová vlastně znamenat? Krom lidí z jejího byznysu ji skoro nikdo nezná. Neangažovala se veřejně. I kdybyste se rozkrájeli na designovém stolu byDara, nenajdete důvod, proč by se právě ona měla stát pražskou primátorkou. Zřejmě existuje jediný důvod a ten se jmenuje Babiš. On chce. Tečka.

Adriana Krnáčová, exředitelka Transparency International, by byla mnohem logičtější volba.
Adriana Krnáčová, exředitelka Transparency International, by byla mnohem logičtější volba. | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Pro pražské voliče je to v podstatě urážka. ANO jimi zjevně pohrdá, myslí si, že Pražanům stačí předhodit jakýsi pseudopolitický „design“ a tím to končí. Že není potřeba hledat lidi, kteří už veřejně pracují a pracovali, kteří už pro druhé ve veřejné sféře něco vykonali.

Přitom ANO nabízí i jiné postavy. Dvojkou na její pražské kandidátce je Patrik Nacher. Léta pracoval pro ODS a Unii svobody. Později pro Národní radu osob se zdravotním postižením ČR. Dnes provozuje známý kritický server bankovnipoplatky.com. Trojkou je další dobře známá osoba, bývalá ředitelka Transparency International Adriana Krnáčová. Ta se léta veřejně stavěla proti korupci v Česku. To by se v korupčním pekle jménem Praha hodilo.

Proč Schopperová? Protože uznává šaty a boty Hugo Boss, brýle Ray Ban, kabelky Prada a pouzdro na pera Louis Vuitton? (Tedy uznávala před pěti lety.)

Schopperová je babišovina. Facka politikům. Pokračování Babišova hesla Nejsme jako politici. Pokud by tato podnikatelka s luxusem uspěla a stala se primátorkou, mohou to klasické strany klidně zabalit. Ukázalo by se, že je nesmysl mít nějaké zázemí, partaj, hledat osobnosti a vychovávat si je pro politiku. Stačí pár kurzů pozitivity a už na to můžete vletět.

Nechce se věřit, že tuto volbu Babiš myslí vážně. Při vší úctě k paní Schopperové to trochu připomíná časy Václava Klause, kdy se říkalo, že v Praze by vyhrála i jeho tenisová raketa. Teď má zřejmě vyhrát Babišova tenisová raketa.

 

Právě se děje

Další zprávy