Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
24. 7. 2014 12:15

Babišova Schopperová a Klausova tenisová raketa

Glosa Martina Fendrycha: Andrej Babiš si dělá z Pražanů legraci. Nabídl jim, ať za primátorku volí veřejnosti zcela neznámou podnikatelku s luxusem Martinu Schopperovou. Vtip? Babišovina.
Babiš (na snímku s Martinou Schopperovou) si z Pražanů dělá šoufky.
Babiš (na snímku s Martinou Schopperovou) si z Pražanů dělá šoufky. | Foto: Aktuálně.cz

Dlouho se čekalo, koho Andrej Babiš (rozuměj ANO) vybere jako lídra pro pražskou kandidátku do komunálních voleb. Exprimátor Jan Kasl se s Babišem neshodl, byl odejit, tak koho šéf ANO Pražanům nabídne. Ve středu to vyřešil. Chce, aby se primátorkou hlavního města stala Martina Schopperová.

Ta dáma je podnikatelka, v politice zcela neznámá, politické zkušenosti nula. (ANO, v lednu založila hnutí Pražané.cz a chtěla s ním jít do podzimních komunálních voleb.) Podle pečlivě vystajlované fotky je to pohledná žena. Podle CV, jež zveřejnilo ANO na svých stránkách, úspěšná podnikatelka.

Obchoduje s luxusním designovým nábytkem. Kupříkladu s Darou Rolins vlastní společnost By Dara Rolins s.r.o. Podstoupila také spoustu kurzů rozvíjejících obchodní osobnost. Některé se jí v politice budou hodit, třeba Course of positive, Advanced presentation skills, Conflict management či Professional image. Samo sebou taky Team leadership.

Není vůbec jasné, jak to Babiš myslí. Co má Schopperová vlastně znamenat? Krom lidí z jejího byznysu ji skoro nikdo nezná. Neangažovala se veřejně. I kdybyste se rozkrájeli na designovém stolu byDara, nenajdete důvod, proč by se právě ona měla stát pražskou primátorkou. Zřejmě existuje jediný důvod a ten se jmenuje Babiš. On chce. Tečka.

Adriana Krnáčová, exředitelka Transparency International, by byla mnohem logičtější volba.
Adriana Krnáčová, exředitelka Transparency International, by byla mnohem logičtější volba. | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Pro pražské voliče je to v podstatě urážka. ANO jimi zjevně pohrdá, myslí si, že Pražanům stačí předhodit jakýsi pseudopolitický „design“ a tím to končí. Že není potřeba hledat lidi, kteří už veřejně pracují a pracovali, kteří už pro druhé ve veřejné sféře něco vykonali.

Přitom ANO nabízí i jiné postavy. Dvojkou na její pražské kandidátce je Patrik Nacher. Léta pracoval pro ODS a Unii svobody. Později pro Národní radu osob se zdravotním postižením ČR. Dnes provozuje známý kritický server bankovnipoplatky.com. Trojkou je další dobře známá osoba, bývalá ředitelka Transparency International Adriana Krnáčová. Ta se léta veřejně stavěla proti korupci v Česku. To by se v korupčním pekle jménem Praha hodilo.

Proč Schopperová? Protože uznává šaty a boty Hugo Boss, brýle Ray Ban, kabelky Prada a pouzdro na pera Louis Vuitton? (Tedy uznávala před pěti lety.)

Schopperová je babišovina. Facka politikům. Pokračování Babišova hesla Nejsme jako politici. Pokud by tato podnikatelka s luxusem uspěla a stala se primátorkou, mohou to klasické strany klidně zabalit. Ukázalo by se, že je nesmysl mít nějaké zázemí, partaj, hledat osobnosti a vychovávat si je pro politiku. Stačí pár kurzů pozitivity a už na to můžete vletět.

Nechce se věřit, že tuto volbu Babiš myslí vážně. Při vší úctě k paní Schopperové to trochu připomíná časy Václava Klause, kdy se říkalo, že v Praze by vyhrála i jeho tenisová raketa. Teď má zřejmě vyhrát Babišova tenisová raketa.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 2 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy