Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
14. 12. 2017 12:00

První den vlády: O makání jsme slyšeli už tolikrát, že z toho bolí ruce. Co tam máte dál?

Celkový dojem zatím je: téhle vládě by se odcházelo opravdu těžko. Makací masáž funguje jako její sebepotvrzování.
Odcházet se bude těžko, bude-li se.
Odcházet se bude těžko, bude-li se. | Foto: Jakub Plíhal

Vláda Andreje Babiše úřaduje prvních 24 hodin. Ze slovesa "makat" mi už zvoní v uších, to je zatím nejhmatatelnější výsledek její aktivity. Neprotestuju, vždyť vlády si dřív vybíraly nárok na 100 dní hájení, nelze chtít výsledky hned.

Ale jestli máme brát vládu za slovo, musí se to změnit. Marketingový futrál makání, kterým premiér a jeho lidé v čele s agilní Karlou Šlechtovou obalují svůj nástup, by bylo dobré něčím vyplnit. S přihlédnutím, že jde o menšinovou vládu bez důvěry parlamentu, zatím.

Kdyby důvěru získala, právem mohou lidé očekávat, že se makací rétorické cvičení změní ve skutky kabinetu; ale hlavně to, že makání začne překapávat níž a níž, do fungování státu, které se občanů týká v běžném životě. Příklad: že dopravní policie, v pražské džungli takřka neviditelná, se bude vyskytovat i při usměrňování provozu, a ne jen číhat za bukem a kasírovat.

Když už jsme u vnitra, úřad by měl zamakat i na žádostech o azyl čínských křesťanů; zatím mu to trvá skoro dva roky a výsledek žádný.

Tohle všechno jsou nesrovnatelně důležitější a také obtížnější věci než selfíčka z vládního autobusu (jedno cestou "busíkem" do Lán, druhé cestou zpět, sdílela ministryně obrany).

Andrej Babiš úvod svého vládnutí komunikoval na Facebooku takto: Tak jo. Pan prezident dneska jmenoval naši menšinovou vládu, na které jsem dělal poslední týdny. Já zítra letím do Bruselu. Podali na nás žalobu, pořad nás kritizují, že nechceme brát uprchlíky, tak se jim představím, vysvětlím jim naši pozici a navrhnu naše řešení. No, a proto už dnes uvedu hned sedm ministrů do úřadu, aby mohli makat, když já budu pryč. Další zase až v pondělí, nedá se nic dělat, takhle to vyšlo. No, a zatímco začnou ministři pracovat pro lidi, já ještě do Vánoc budu jednat s parlamentními stranami. O podpoře. Toleranci. Nebo koalici? Jsem opravdu zvědavý, jestli takhle za stolem, bez kamer, budou mít reálný zájem něco domluvit, nebo se jen předvádí v mediích a vážně touží jen po opozici. Co myslíte?

Nepřekvapí, že jde o stejný reklamní tón jako ve volební kampani. Až na oslovení "čau lidi", nahrazené ve Strakovce méně familiárním "tak jo".

Je to tam hned třikrát: Babiš dělal na vládě, ministři budou makat a ještě jednou pracovat pro lidi. Pro lidi!

Jedná se o opakování naprostých banalit. Že mají členové vlády pracovat (tímto výrazem doporučuji v mysli nahradit to otravné "makání"), a ne se koukat z okna, to je tedy objev. No a pro koho asi, když ne pro lidi (dříve pro lid)? Prázdná fráze. Předseda vlády hovoří k občanstvu jako k malým dětem.

Ještě je zajímavé, jak se zmíněným Babišovým textem vine známý motiv "já (a moje makající vláda) versus oni". Brusel (nevyjádřený podmět, jsou to "oni, co nás pořád kritizují") u Babiše aspiruje na dalšího člena sestavy "systém - matrix - tradiční strany", která mu ubližuje, hází klacky pod nohy, případně po něm rovnou jde. (Uvidíme, co vyšetří OLAF ohledně Čapího hnízda.) Možná z toho bude další žvanírna, kde se nemaká a kde tomu šéfují politici, co nikdy nepostavili ani psí boudu.

Celkový dojem zatím je: téhle vládě by se předčasně odcházelo opravdu těžko. Makací masáž funguje jako její sebepotvrzování a zároveň pokus o získání dodatečného zdroje legitimity. Smyslem je dosáhnout stavu, kdy by konec Babišova a Zemanova kabinetu vypadal jako něco, co zemi škodí, a to téměř osudově.

"Pracujeme (tvrdě) pro lidi," uslyšíme ještě stokrát. A vy se nás chcete zbavit, to si, když nás neschválí parlament, jako máme zase sbalit kufry? To fakt chcete? Proč?

Bohužel pro Babiše, nemůže vládnout jako teď Zeman, který není ze své funkce odpovědný. Vláda odpovědná je - Poslanecké sněmovně. Obracet se k lidem, vysvětlovat, vést dialog: v pořádku, komunikace a marketing, nic víc, nic míň. Ale vláda nemůže jen pracovat pro lidi - musí pracovat pro lidi a pro Poslaneckou sněmovnu. Jinak nastane chaos nebo demontáž demokracie, žádné lepší Česko.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy