Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
29. 7. 2015 16:40

Psychotesty loajality čili Vědecký babišismus

Vzpomeňte si, jak probíhal konkurs na agenta ve filmu Muži v černém. Will Smith v ANO nemá nárok.
Foto: Petr Vyoral

Nejsou jako politici. Proto i palčivou otázku budoucí stranické loajality řeší jinak než Miroslav Sládek, Vít Bárta či David Rath. Ti své lidi před volbami očkovali proti přeběhlictví pomocí dlužních úpisů a pohrůžek milionovými pokutami. Kdežto hnutí ANO věří na měkčí, pocukrovanější metody. Kandidáti – Jaroslav Faltýnek chce, aby to bylo prvních deset v každém kraji – mají podstoupit psychotesty, aby se ukázalo, jaká je pravděpodobnost, že Andreji Babišovi, až budou zvoleni, zahnou.

Řídit stranu jako firmu. Zapojíme vědecké metody.

ANO 2011 si samozřejmě může lidi do voleb hledat, jakým způsobem uzná za vhodné. Klidně ať uspořádá otevřené výběrové řízení. Nebo soutěž v hodu granátem na cíl. Nebo psychotesty loajality, pokud věří, že skrze ně najde ty pravé. Voliči nezbývá, než aby tuto informaci vzal jako výpověď o straně a zhodnotil u uren.

Volič se už ovšem nedozví, co v psychotestech bylo a do jaké složky s jakým nápisem byly uloženy výsledky. Nebude znát otázky, odpovědi a jejich hodnocení ani to, zda a jak budou shromážděné poznatky využity někdy příště. To zůstane firemním-stranickým tajemstvím. Proč jeden neprošel a jiný naopak nasbíral tolik bodů, že ho to vykopne po kariérním žebříčku vzhůru, až přijde čas? Jakou váhu má u politiků ANO potenciální loajalita (k šéfovi) a jakou jiné schopnosti? Tady už tušíme problém.

Respektive problém může mít ANO, když vybere průměrné loajální osobnosti, zatímco někoho lepšího, kdo se vymyká škatulkám, zapudí. Vzpomeňte si, jak probíhal konkurs na agenta ve filmu Muži v černém.

Klíčovým faktorem demokratické politiky je vklad důvěry. Ten je z podstaty věci více nebo méně iracionální a bylo by bláhové si myslet, že vědecké psychotesty tu iracionalitu vytěsní. Ostatně, voliči si taky jednotlivé kandidáty nepsychotestují. Nic jiného než důvěřovat nebo nedůvěřovat jim nezbývá. A strany by měly hrát stejnou hru – důvěřovat svým vlastním politikům. Tím stoupá pravděpodobnost, že takové strany v sobě mají smysl pro dialog, a tím jsou důvěryhodnější. Než ty, které staví na poslušnosti, máme-li použít pejorativnější slovo než loajalita.

Ale pozor – psychotesty v politice nezavrhovat úplně. Lékař Jan Hnízdil, známý svým názorem, že politika je plná psychopatů, se hlásí k výzkumům amerického psychiatra Roberta Hareho a psychologa Paula Babiaka, kteří doporučují, aby uchazeči o vedoucí místa byli, kromě testování odborných znalostí, podrobováni i psychotestům. Hodnotily by se při nich struktura osobnosti, zvládání emocí, schopnost týmové spolupráce nebo vědomí společenské zodpovědnosti.

To jsou ovšem jiné důvody a jiná měřítka než ty, kvůli kterým chce psychotesty zavádět ANO 2011.

Mimochodem, myslíte, že by psychotest, u Babiše nebo jinde, složili dejme tomu Winston Churchill, Ronald Reagan, Václav Havel? Určitě ne - protože by je ani nenapadlo něco tak směšného podstoupit, ani na začátku politické kariéry ne.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Martin dosáhl na Vueltě po dvou třetích místech etapového triumfu

Třetí etapu cyklistické Vuelty těsně vyhrál irský závodník Daniel Martin ze stáje Israel Start-Up Nation před Slovincem Primožem Rogličem. Obhájce loňského prvenství Roglič, který hájí barvy týmu Jumbo-Visma, udržel červený dres pro vedoucího jezdce celkového pořadí. Devětačtyřicátý byl Jan Hirt, Zdeněk Štybar obsadil 125. místo.

Stejně jako v úvodních dvou etapách byl i tentokrát na 166 kilometrů dlouhé trati z Lodosy do Vinuesy k vidění únik, který však skončil neúspěchem a nesehrál roli v pořadí etapy. Krátce před cílem to zkusili také Francouzi Kenny Elissonde a Clément Champoussin, ale ani jejich pokusy nepřinesly umístění na pódiu.

V závěru mimořádně náročného stoupání o délce přes deset kilometrů, jímž dnešní třetí díl končil, hráli prim hlavní favorité. Čtyřiatřicetiletý Martin potvrdil svou pověst výborného vrchaře a po dvou třetích místech, jež si vyjel v úterý a ve středu, tentokrát oslavil po devíti letech druhý etapový vavřín z Vuelty.

Během rozhovoru krátce po dojezdu rodák z Birminghamu jen ztěžka zadržoval slzy dojetí. "Už jsem tady byl tento rok vítězství hodně blízko… Hrozně moc jsem chtěl pro náš tým vyhrát. Po celý rok se k nám včetně sponzorů choval i přes problémy s koronavirem skvěle, žádné krácení platů či něco podobného. O to více namotivovaní jsme během té nucené závodní pauzy byli, abychom ještě tvrději trénovali," připomněl Martin.

"Během Tour de France jsem se potýkal se zraněním, takže nebylo moc reálné vyhrát tam etapu, ale dnes jsem byl zcela odhodlaný to dokázat. Kluci z týmu mi ohromně pomohli, každý z nich na tom má svůj podíl. Vítězství patří z části jim a z části také mé ženě, neboť tohle je poprvé, co jsem vyhrál závod od narození našich dětí. I proto je pro mě tenhle úspěch tak mimořádný," dodal Martin.

Druhý Roglič vede celkové pořadí o pět sekund právě před Martinem, třetí dnes dojel těsně za Slovincem i díky dobré práci týmového parťáka ze stáje Ineos Grenadiers Chrise Froomea v průběhu etapy Ekvádorec Richard Carapaz. Třetí příčka mu průběžně patří i celkově, na Rogliče má manko 13 sekund.

Smůlu měl dnes po středeční etapě čtvrtý muž celkového pořadí Esteban Chaves (Mitchelton-Scott). Kolumbijec se jen pár kilometrů před cílem potýkal s technickými problémy a ztratil kvůli tomu na nejlepší závodníky dne více než minutu. Hirt dojel s mankem dvou minut a 21 sekund, Štybar ztratil přes 11 a čtvrt minuty.

Po velmi náročném startu, kdy peloton během tří kopcovitých etap urazil více než 490 kilometrů, je v pátek na pořadu první rovinatá etapa. Z Garray do cíle v Ejea de los Caballeros čeká na cyklisty téměř 192 kilometrů.

Cyklistický závod Vuelta - 3. etapa (Lodosa - Vinuesa, 163,8 km):

1. Martin (Ir./Israel Start-Up Nation) 4:27:49, 2. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma), 3. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) oba stejný čas, 4. Poels (Niz./Bahrajn-McLaren) -4, 5. Vlasov (Rus./Astana) -7, 6. Mas (Šp./Movistar) -9, 7. Grossschartner (Rak./Bora-hansgrohe), 8. Carthy (Brit./EF Pro Cycling), 9. Kuss (USA/Jumbo-Visma) všichni -12, 10. Champoussin (Fr./AG2R La Mondiale) -24, …49. Hirt (ČR/CCC) -2:21, 125. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -11:19.

Průběžné pořadí: 1. Roglič 12:37:24, 2. Martin -5, 3. Carapaz -13, 4. Mas -32, 5. Carthy -38, 6. Kuss -44, 7. Grossschartner -1:17, 8. Chaves (Kol./Mitchelton-Scott) -1:29, 9. Soler (Šp./Movistar) -1:55, 10. Bennett (N. Zél./Jumbo-Visma) -1:57, …43. Hirt -23:50, 106. Štybar -42:08.

Zdroj: ČTK
před 4 minutami

Bez kontroly zbrojení svět nebude mít budoucnost, řekl Putin

Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že svět nebude mít budoucnost bez systému kontroly zbrojení, uvedla agentura Reuters s připomínkou, že na vlásku visí osud poslední odzbrojovací dohody mezi Ruskem a Spojenými státy. Washington minulý týden odmítl Putinův návrh, aby obě velmoci bez jakýchkoliv podmínek o rok prodloužily platnost smlouvy omezující americké a ruské strategické jaderné zbraně, jejichž platnost vyprší v únoru příštího roku.

Putin na zasedání diskusního Valdajského klubu uvedl, že ruská bezpečnost neutrpí, pokud smlouva nebude prodloužena, dodal Reuters.

USA s Ruskem podepsaly v roce 2010 na Pražském hradě smlouvu označovanou jako nový START nebo START 3, která omezuje počty strategických jaderných zbraní. Její platnost vyprší příští rok v únoru. Smlouva může být prodloužena o pět let, pokud se na tom státy dohodnou. Washington s Moskvou však dosud nedospěl v tomto směru k dohodě. Nicméně ruská diplomacie v úterý uvedla, že Rusko je v rámci ročního prodloužení dohody připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Washington toto ruské vyjádření přivítal a vyjádřil ochotu okamžitě o tom začít jednat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy