Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
9. 3. 2015 8:00

Putin chce zas Sovětský svaz. Muzeum gulagu Perm-36 skončilo

Komentář Martina Fendrycha: Rusko se vrací do minulosti. Aby to šlo, musí překroutit historii Sovětského svazu.
Vězenkyně jednoho z ruských gulagů.
Vězenkyně jednoho z ruských gulagů. | Foto: Aktuálně.cz

Některá znamení jsou varovná. Nesmíme je přehlížet. Minulé pondělí ruské muzeum Perm-36, bývalý gulag, věznice pro politické odpůrce Sovětského svazu, definitivně ohlásilo, že končí. Prohrálo boj s místními úřady. Provozovatelé muzea-gulagu jsou napadáni, že přijímají peníze ze zahraničních fondů (ze Západu) a propagují fašismus (Ukrajinu). Kvůli nezaplaceným účtům gubernie muzeu odpojila vodu a elektřinu.

Gulagů, trestných táborů pro politické vězně Stalina, ale i Brežněva, stály po celém Rusku tisíce. Byly součástí jeho nejtemnější, nejkrutější minulosti. Muzeum Perm-36 jako jediné (!) zakonzervovalo přímo pracovní tábor. Představte si, že by česká vláda rozhodla o uzavření Terezína nebo tábora Vojna. Nebo že by Poláci začali likvidovat Osvětim. Nepředstavitelné. Ale u Rusů nás už nic nepřekvapí.

Ruské gulagy se velmi podobaly koncentrákům. Komunistická represe a krutost je přinejmenším srovnatelná s nacistickou. Ale komunistům a jejich nástupcům se podařilo v mnoha hlavách dokonce i u nás zakořenit představu, že komunismus se s nacismem nedá srovnávat. Což je zločinný omyl. Jsou to stejně zvrácené, stejně nebezpečné ideologie. A jejich zvěrstva si máme připomínat, aby se neopakovala.

Tlak proti jedinému ruskému gulagu-pomníku, gulagu-mementu, začal v roce 2012. Do čela kraje byl dosazen nový proputinovský gubernátor Viktor Basargin. Nejprve přestal finančně podporovat akce v muzeu. Jezdila tam Putinova opozice, která prezidenta otevřeně kritizovala; kupříkladu jí vadilo falšování v prezidentských volbách v roce 2012. V polovině roku 2013 ministerstvo kultury Permského kraje oznámilo, že Perm-36 předělá na státní muzeum, což byl počátek konce.

Špióni NATO a Západu

Pak už to šlo rychle. Ruská televize NTV pustila reportáž Pátá kolona: v Perm-36 je prý obhajován fašismus, visí tam plakáty Stěpana Bandery, návštěvníci pějí protistátní písně. Citace z reportáže: „Cílem muzea Perm 36 je učit děti, že ukrajinští fašisté nejsou tak špatní, jak se píše v učebnicích, a že generace jejich vnuků teď způsobuje genocidu ve východní části Ukrajiny.“ V gulagu byl vězněn ukrajinský básník Vasilij Stusov. Zemřel na samotce.

Bývalý bachař z Permu-36 v reportáži Pátá kolona pravil: „Byl jsem tady, když propouštěli takzvané politické disidenty. Všichni byli špioni a všichni odešli z vězení na Západ.“ Takže podpora Ukrajiny a Západu. Nejhorší provinění. V Permu pak byly zorganizovány protesty, na kterých demonstrující nesli hesla: NE základně NATO v Permu 36! – Jak dnes víme sami, putinovská propaganda je na nejvyšší úrovni.

Do toho si promítněme některá další fakta, třeba v Rusku na mnoha místech dodnes pěstovaný kult Lenina a Stalina. Stačí chodit na filmy Jednoho světa; jakmile tam je dokument z dnešního Ruska, zaručeně na Lenina a Stalina narazíte. Na jejich obrazy, sochy, muzea. Kupříkladu v dokumentu o pronásledování homosexuálů Putinovy „Děti 404“ jeden z mladých gayů zpívá kanadskou hymnu (utíká z Ruska do Kanady) pod obří sochou Vladimira Iljiče v jednom Leninově muzeu.

Představte si, že by u nás bylo dnes dál provozováno oslavné muzeum Klementa Gottwalda. Že by se mu tam lidé chodili poklonit. Šílené. Doslova šílené.

Na případu likvidace muzea Perm-36 je vidět, jaké riziko představuje dnešní Putinova říše. A jak to nebezpečí nečekaně rychle narůstá, rozšiřuje se. Stalin byl v pořádku. Muzeum Perm-36 propaguje banderismus. Největší ruské neštěstí byl rozpad mocného Sovětského svazu, ztráta ruského vlivu v Evropě, propuštění vazalů typu Polska, Československa, Maďarska a Východního Německa.

Muzeum Perm-36 je likvidováno, protože Sovětský svaz byl pro Vladimira Putina v pořádku. Aby ne, vždyť dnešní ruský prezident pracoval léta pro jeho tajnou službu KGB. A mnoho jeho spolupracovníků taky (jeden za všechny, přítel Miloše Zemana a Putinova pravá ruka Vladimir Jakunin).

Tohle všechno už tu bylo: překrucování dějin, přepisování historie, štvaní proti opozici a zavírání politických soupeřů. Měli bychom si to pamatovat a do posledního dechu této manipulativní zrůdnosti bránit. Nikdy se jí nevzdat. Nic si nenalhávejme, i u nás je dost lidí, kteří by chtěli bolševika lakovat narůžovo. Nejen komunisté. Stačí sledovat třeba dva roky trvající oranžový likvidační útok na Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR).

 

Právě se děje

před 46 minutami

Vláda Zemanovi navrhla, aby jmenoval druhou generálku české armády

Armáda by měla získat druhou generálku. Vláda dnes schválila návrh na jmenování rektorky Univerzity obrany plukovnice Zuzany Kročové do hodnosti brigádní generálky. Kabinet odsouhlasil také návrh na jmenování dalších deseti generálů. Pokud prezident Miloš Zeman vládní doporučení odsouhlasí, povýšeni budou k 8. květnu. Sdělil to v pondělí Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Návrh vládě předložil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). "Přestože je většina pozornosti věnována pomoci armády v opatřeních proti covidu-19, nebylo možné opomenout tradiční a významnou událost, jmenování nových generálů," uvedl. "Všichni nově jmenovaní i povýšení generálové si uznání zaslouží, protože dlouhodobě prokazují, že patří k nejlepším vojákům z povolání, které ozbrojené síly České republiky mají," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 46 minutami

Německá vládní CDU chce Lascheta jako kandidáta na kancléře, CSU zase Södera

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové dnes podpořila kandidaturu svého předsedy a premiéra Severního Porýní-Vestfálska Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Sesterská bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) se následně jasně postavila za svého šéfa a bavorského premiéra Markuse Södera. Nyní je tak na Söderovi a Laschetovi, aby se dohodli, kdo z nich tedy konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede.

Generální tajemník CDU Paul Ziemiak na dnešní tiskové konferenci po jednání předsednictva CDU prohlásil, že podpora Laschetovi není konečným rozhodnutím. Postoj CDU ho totiž pověřuje k tomu, aby se nyní dohodl se Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě dnes. Söder k tomu uvedl, že s ním již jednal o záležitostech pandemie a že nevylučuje další telefonát. Dodal ale, že dnes nelze rozhodnutí o kandidatuře očekávat.

Další zprávy