Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
18. 8. 2014 8:00

Putin není bílý. Putin je zelený. Putin má barvu KGB

Komentář Martina Fendrycha: Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin pracoval patnáct let v KGB. Ta praxe se mu dnes hodí. Hraje kágébácké hry a je v tom zatraceně dobrý.
Generálové jsou v putinismu ve svém živlu.
Generálové jsou v putinismu ve svém živlu. | Foto: Reuters

Velmi často teď slyšíme: Vladimir Putin je geniální stratég. Jak on si umí poradit, slíbí projev, všichni čekají, že bude veřejný, ale není. Nikdo neví proč, co se stalo. Ví to jen Putin a jeho okolí. Protože si dělá, co chce. Nebo co chtějí za ním stojící ruští oligarchové, to nevíme.

Poslední kousek se Putinovi opět vydařil. Západní svět žil měsíc případem sestřeleného civilního boeingu, letu MH17. Ta tragédie Rusku uškodila. Značná část soudných lidí, také evropští a američtí politici, vnímala vinu ruské expanzivní politiky na tom děsivém neštěstí. Putin si poprvé vysloužil o něco tvrdší sankce. A to proto, že nejpravděpodobnější verze zní: MH17 sestřelili, zřejmě omylem, proruští separatisté.

Putin proto přišel s dalším manévrem. Na východě Ukrajiny zuří válka. Experti dokonce dodnes nemohli řádně prozkoumat oblast, na níž jsou rozesety trosky boeingu. Město Luhansk je na hraně humanitární katastrofy. Její příčina? Válka, snaha separatistů násilně odtrhnout východ země a připojit ho k Rusku. Jako se to Putinovi povedlo – opět násilně – s Krymem. Nezapomínejme: separatisté se chovají podle vzoru Krym. Nic na tom nemění fakt, že ukrajinské vlády na východ své země kašlaly. Válka prostě není řešení, ani válka živená z Ruska.

Bílý konvoj. Plášť.
Bílý konvoj. Plášť. | Foto: Reuters

Putin na Ukrajinu vyslal „humanitární konvoj“. Vojenské náklaďáky kamazy natřené na bílo. Podle zpravodajů je řídí bývalí ruští výsadkáři (poznají se podle tetování, které mají na těle), tedy speciálně vycvičení vojáci. Kamazy údajně vezou humanitární pomoc. Záběry televizí ale ukazují také skoro prázdné korby, kde je třeba jen pár krabic s mlékem. Prý kdyby jiný „gruzavik“ vyplivl, cestou selhal, aby ho mohli nahradit.

Směšné. Tahle kolona je návnada, po které jdou západní štiky. Ale i ruské lidové masy. V Rusku je „bílá kolona“ symbolem Putina mírotvůrce, Putina myslícího na nebohé Luhanské. Na Západě je bílá kolona velká hádanka: Co tím báťuška Putin myslí? Co tím sleduje? Je to past? Chce, aby byla kolona napadena? Nebo chce opravdu pomoct? Je to mírové gesto? Nebo jeho opak?

Sledujeme kouzelnickou fintu. Divák se kouká tam, kam chce iluzionista, ne na jeho ruce. Díky tomu je oblafnut. Putin nechce, aby se dál probíral let MH17. Nedokázal svobodný svět přesvědčit, že boeing sestřelili Ukrajinci. (Možná ano, ale Moskva důkazy nepředložila. Navíc její tvrzení často selhávala. Třeba to, že let MH17 ukončily stíhačky Su-25. Ty by těžko mohly útočit deset kilometrů vysoko. A kdyby vystřelily raketu vzduch-vzduch, trup boeingu by zřejmě vypadal jinak, tvrdí experti.)

Zelený konvoj. Dýka.
Zelený konvoj. Dýka. | Foto: Reuters

Zelený konvoj rozstřílen

Západní, ale zřejmě i ruská, tedy putinovská média se soustředila na bílý konvoj. Na vyjednávání, za jakých podmínek ta kolona pojede po Ukrajině. Vidíte? Ono to vypadá, že Putin uznává ukrajinskou vládu, jeho lidé s ní přece jednají.

Jenomže zároveň s bílým konvojem jel zelený konvoj. Za bílým mírovým Putinem se skrývá zelený vojenský Putin. Ten konvoj s vysokou pravděpodobností (Rusové to vehementně popírají) projel z Ruska na Ukrajinu. Oznámila to kancelář ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Ten o vpádu hovořil s britským premiérem Davidem Cameronem. Zelenou kolonu na vlastní oči viděl reportér serveru The Guardian Shaun Walker: 23 ruských obrněných transportérů, které doprovázely cisterny s palivem a další technika. Celkem projelo sedmdesát kusů. Přesun ruské zelené kolony potvrdily i další zdroje, mimo jiné o průniku hovořil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Většinu z této Putinem neventilované pomoci (pravděpodobně pomoci proruským povstalcům) údajně zničilo ukrajinské dělostřelectvo. To je důležitý prvek v té zelené hře. Pro Putina je to hra. Pro Ukrajince v Luhansku, Doněcku a jinde peklo.

Jenomže zároveň s bílým konvojem jel zelený konvoj. Za bílým mírovým Putinem se skrývá zelený vojenský Putin. Ten konvoj s vysokou pravděpodobností (Rusové to vehementně popírají) projel z Ruska na Ukrajinu.

Ruský prezident zřejmě zkouší, jestli to s východem Ukrajiny půjde stejně hladce, jako mu to prošlo s Krymem. Protože na Krym už jsme v podstatě zapomněli. Že byl Krym Ukrajině ukraden, že byl proti mezinárodnímu právu vojensky obsazen, to už se dnes bere jako naprosto samozřejmý fakt. Zelený, nikoli bílý Putin obsadil Krym. Je jeho. Ovládl ho. V Rusku si na tom honí popularitu. Mnoho Rusů, jak popisují zahraniční zpravodajové třeba z Moskvy, nosí trika, na nichž je Krym a Putin. Zábor kusu cizího státu berou jako vítězství ruského impéria. Děs.

Jenže mezi Krymem a východem Ukrajiny existuje velký rozdíl. Když muži v zelených uniformách a s armádní výzbrojí přicházeli z Ruska na Krym, když tam proudili vyzbrojení kozáci, Ukrajina to nechala být. Nereagovala. Nebránila se. A tak poloostrov na severu Černého moře Putin bez nejmenšího odporu zabral. Druhá fáze – východ Ukrajiny – už tak hladce nejde. S povstalci, s bandity, tam bojuje ukrajinská armáda. (Ano, armáda podivná, částečně placená oligarchy, ale pořád ukrajinská.) Na sílu nyní Ukrajina odpovídá silou. Tentokrát už nejde kus státu ukrást tak hladce.

Velký válkotvůrce

Rusko tvrdí, že žádný zelený konvoj na Ukrajinu nejel. Pozoruhodné ovšem je, že povstalci, které teď ukrajinská armáda tlačí ke zdi, oficiálně hlásí příchod čerstvých posil z Ruska. Nově jmenovaný šéf samozvané doněcké vlády Alexandr Zacharčenko v Doněcku řekl, že do bojů bylo nasazeno mnoho nových bojovníků „vycvičených na území Ruské federace“. Separatisté znovu nabrali dech, sestřelili ukrajinskou stíhačku. - To je dílo zeleného Putina, který se schovává za bílým, „mírovým“, holubičím konvojem, za Putinem, který se pro veřejnost natřel pěkně na bílo.

V Rusku to má ruský prezident dobré – ovládá zdrcující většinu tamních hlavních médií. Trefil se do imperiálních snů velké části tamního obyvatelstva. (To začalo už onou neuvěřitelně, obludně předraženou zimní olympiádou v Soči.) Podle průzkumů má Putin podporu až 87 procent obyvatel. Věřit průzkumům není radno, ale slušnou většinu na své straně jistě má. Zatím.

Mimo Rusko, hlavně na Západě, si vede hůř. Putin tady není bílý, ale zelený. Valná většina evropských státníků včetně německé kancléřky Angely Merkelové už ví, s kým má tu čest. S politikem, který půjde až tam, kam mu to bude dovoleno. Slyší jen na tvrdou reakci. Bílý konvoj funguje v Rusku, ale ne na Západě. Což nic nemění na tom, že pozornost od MH17 odvedl.

Je velmi důležité, že se Putinovi nedaří zabrat východ Ukrajiny tak lehce, jako se mu povedlo uloupit Krym. Jednou z podmínek pro vznik ruského impéria, nového Sovětského svazu, je Ukrajina, spojenectví s Ukrajinou, ovládnutí, podmanění Ukrajiny. To by Putina nesmírně posílilo. Rozstřílená zelená vojenská kolona je Putinova prohra. Sestřelení MH17 je taky jeho prohra – ukazuje, jaké důsledky má jeho ukrajinská expanze.

I poslední kolo sankcí je Putinova prohra (ačkoli český vicepremiér Andrej Babiš říká, že „smysl nemají“ a že „nic nepřinesly, nic nepřinesou“. Babiš mluví jako Fico a Orbán, ale jiní evropští státníci, ti klíčoví, podobně pošetilý postoj nesdílejí. Zelenému Putinovi něco musí stát v cestě, jinak se přivalí až k nám. A tvrdé sankce mají smysl, tvrdě zasáhnou ruskou ekonomiku.

Ukazuje se den ze dne víc a víc, že Putin není mírotvůrce, ale válkotvůrce. Posílat tanky a vycvičené vojáky povstalcům neznamená nic jiného než to, že bude víc mrtvých civilistů, že se na Ukrajině ještě prohloubí narůstající humanitární katastrofa. Kdo podporuje Vladimira Putina, podporuje přesně takové hrůzné následky. Jeho bílý konvoj připomíná hry KGB, ve které ruský prezident léta pracoval.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Biatlonisté získali na juniorském MS bronz ve štafetě

Biatlonisté Tomáš Mikyska, Vítězslav Hornig, Jonáš Mareček a Mikuláš Karlík získali na mistrovství světa juniorů bronz ve štafetě. České juniorky Tereza Voborníková, Tereza Jandová, Eliška Teplá a Klára Polednová obsadily 13. místo. Oběma kategoriím dominovaly francouzské týmy.

Mikyska rozběhl štafetu výborně a předával na třetím místě v kontaktu s čelem, Hornig posunul tým na druhou pozici, na níž Čechy udržel i Mareček. Karlík, který už na šampionátu získal stříbrnou medaili ve sprintu, ale musel na posledním úseku celkem šestkrát dobíjet a o jednu příčku si pohoršil. Stupně vítězů ale s přehledem uhájil.

Další zprávy