Emil Aslan Emil Aslan | Komentáře
16. 3. 2016 10:45

Putinův mediální buldozer zemřel po úderu tupým předmětem. Motiv neznámý. Stal se přítěží Kremlu?

Je dokonce možné, že nejnovější informace o Lesinově smrti jsou signálem pro Putina: Washington má důkaz o jeho účasti na další politicky motivované vraždě.
Michail Lesin na snímku z roku 2002.
Michail Lesin na snímku z roku 2002. | Foto: Reuters

Minulý týden přišly justiční orgány Spojených států se zprávou, že Michail Lesin, někdejší Putinova pravá ruka, mediální magnát a kontroverzní “otec ruské propagandy”, vloni v listopadu zemřel na poranění hlavy tupým předmětem. Na jeho těle byla také nalezena četná poranění: krku, trupu, rukou a nohou. Připomeňme si, že 57letý poradce ruského prezidenta Lesin byl nalezen mrtvý v pronajímaném pokoji v hotelu v prestižní washingtonské čtvrti Dupont Circle. Smrt tak vysoce postaveného představitele ruského politicko-mediálního establishmentu již tehdy vyvolala řadu spekulací.

Podivná byla například skutečnost, že ambasáda Ruské federace ve Washingtonu záhy poté, co se do médií dostala informace o Lesinově smrti, přišla se zprávou, že zemřel na zástavu srdce. Přitom americké úřady o příčině smrti nehovořily. Policie se zdržela jakýchkoliv prohlášení do doby, než bude provedena důkladná kriminalistická expertiza. A je velice nepravděpodobné, že by americká policie měla v úmyslu konzultovat okolnosti Lesinovy smrti s ruskými diplomaty. Na druhou stranu, podle informací lidí z Lesinova okolí, mediální magnát si na problémy se srdcem nikdy nestěžoval. Tato smrt mnohým komentátorům připomněla některá podivná – a u některých velice “časná“ –  úmrtí ruských armádních generálů a sportovních funkcionářů.

Vloni vyslovil autor těchto řádků spekulaci, že za Lesinovou smrtí ve skutečnosti stály neshody s Kremlem. Michail Lesin byl předním prorežimním prominentem. Člověkem, který bezprostředně odpovídal za tvorbu a fungování kremelské propagandistické mašinérie. Lesinova role při budování vlajkové lodě ruské propagandy, anglojazyčného televizního kanálu Russia Today, byla nesmírná. Stejně jako úloha v “putinizaci” ruských médií: v cílené snaze potlačit svobodu slova a získat kontrolu nad všemi více či méně významnými sdělovacími prostředky. I proto se Lesinovi dostalo příznačné přezdívky: Buldozer. Rovněž aktivně participoval na současné státní ideologii, která Rusko pod Putinovým vedením umisťuje do pozice konzervativní bašty jako protikladu dekadentního Západu.

V tomto ohledu není tajemstvím, že mediální vliv Kremlu v západních zemích se v posledních letech koncentruje na vytváření “měkké” síly: okruhu prokremelských novinářů, politiků a byznysmenů. Někdo je natvrdo podplácen. Jiným jsou poskytovány štědré “půjčky”. Na další novináře a politiky se dávají dohromady kompromitující materiály, aby bylo jejich chování “vedeno” správným směrem. Tento mediální, ekonomický a politický okruh lidí – byť početně omezený – vytváří nesouměrně značný vliv na diskurs v řadě západních zemí relativizací mainstreamových pravd. Do jisté míry platí tvrzení, že tato síť je efektivnější než tradiční způsoby nátlaku a moci: diplomacie, armáda, výzvědné služby. Tento network lidí, který lecčíms připomíná někdejší Komunistickou internacionálu, je Moskvou využíván stejným způsobem: kdykoliv to je potřeba, je “aktivizován” tak, jak se Moskvě hodí. Pro USA a řadu dalších západních zemí představuje síť hrozbu, kterou lze stěží přecenit. Podle mnoha komentátorů Lesin byl jednou z klíčových postav ve vedení této novodobé “kominterny.”

Michail Lesin delší dobu pobýval na americkém území. Snažil se přitom zachovat osobní kontakt s Putinem. V roce 2013 se stal šéfem Gazprom-Media, což by bez podpory ruského prezidenta zajisté nešlo. A podle všeho – na čemž se shodne řada expertů – byla jeho dlouhodobá přítomnost v USA a časté cesty do západních zemí motivované snahou rekrutovat nové “agenty” do kominterny. Koneckonců získávat a udržovat kontakty s prokremelskými politiky, novináři a byznysmeny je snadnější, když se nacházíte na Západě než v Moskvě nebo Petrohradu.

Najednou se však přihodilo něco nepříjemného a málo očekávaného. V létě 2014 apeloval republikánský senátor ze státu Mississippi Roger Wicker na generální prokuraturu Spojených států, aby prověřila, za jaké prostředky si Michail Lesin, který získal v Americe dlouhodobý pobyt, pořídil majetek ve výši kolem 28 milionů dolarů. V senátorově výzvě byl zmíněn tzv. Money Laundering Control Act: zákon, podle kterého za prokázané praní peněz hrozí milionové pokuty, konfiskace celého majetku nebo mnohaleté vězení. Na podzim loňského roku zahájila FBI vyšetřování Lesinovy kauzy.

Mezitím se Michail Lesin vrací do USA, ale nikoliv do prosluněného Los Angeles, ale do upjatého Washingtonu. A pořizuje si pokoj v hotelu, který se nachází v srdci diplomatické čtvrti a je vzdálen několik málo mil od ústředí FBI. Není možné vyloučit, že se Lesin chystal “prodat” Putina výměnou za slib bezpečnosti pro sebe a svůj majetek. A možná i výměnou za prozrazení oné “kominterny” včetně informací o finanční “pomoci” a citlivých kompromitujících materiálech. Možná měl informace i o vnitropolitických nuancích ruského policy-makingu, které se nemohly dostat k Američanům. Přitom víme, že Putin neodpouští zradu.

Jak uvádí politický komentátor Jurij Fedorov, nejnovější informace o Lesinově smrti dávají prostor pro dvě možná vysvětlení. Za prvé, s ohledem na informaci amerických úřadů, podle které byla magnátova zranění způsobena “nějakou hádkou předtím, než se Lesin vrátil do svého pokoje”, je možné, že se stal obětí útoku chuligánů, kterým šlo o to, okrást staršího pána o pár set dolarů. V tomto případě je podivné, že Lesin před útokem nezavolal policii, stejně jako skutečnost, že k incidentu došlo v tak úctyhodné čtvrti. Druhou možností je, že Lesin byl ubit emisary z Ruska, kteří se ho pokusili donutit k návratu do vlasti.

Neméně zajímavým momentem na celém příběhu je ale to, že americkým úřadům trvalo čtyři měsíce, než přišly s tak jednoduchým zjištěním. To je příliš dlouhá doba na to, ověřit, že byl někdo zabit tupým předmětem. FBI tuto informaci určitě měla záhy po vraždě. Je proto dokonce možné, že nejnovější informace o Lesinově smrti jsou signálem pro Putina: Washington má důkaz o jeho účasti na další politicky motivované vraždě.

 

Právě se děje

Další zprávy