Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
30. 3. 2013 10:45

Rekonstrukce: Jak vznikl nápad s Klausovou na Slovensku

V Česku kvete protekce. Vyslání manželky exprezidenta do Bratislavy není nic jiného
Livia Klausová byla deset let kvalitní první dámou. Ale profesní diplomatku to z ní rozhodně neučinilo.
Livia Klausová byla deset let kvalitní první dámou. Ale profesní diplomatku to z ní rozhodně neučinilo. | Foto: Ondřej Besperát

Komentář deníku Insider - Česká klientelistická republika se zas jednou předvedla. Novopečený prezident Miloš Zeman by rád na bratislavské ambasádě upíchl manželku předchozího prezidenta Livii Klausovou. Ministerstvo zahraničí a slovenská ambasáda, kterou vede kariérní diplomat Jakub Karfík, o přání Zemana vědí tři týdny.

V médiích se zpráva objevila na Zelený čtvrtek, kdy jíme jidášky. A zrada to byla.

Velvyslance na Slovensko totiž čtyři dny před koncem svého prezidentování podepsal Václav Klaus. Má jím být Jaromír Plíšek, kancléř Karla Schwarzenberga, profesionální diplomat. Vedl ambasádu v Rumunsku a v Maďarsku. Nominaci Plíška se Zemanem předem projednal Schwarzenberg a nebylo námitek.

Před třemi týdny ale Zeman osobně zavolal na Slovensko a dotazoval se, zda už je vyřízen "agrément", tedy souhlas s vysláním Plíška do Bratislavy...

Přečtěte si celý text Martina Fendrycha v deníku Insider: Co následovalo po Zemanově dotazu? A bude jezdit Livia Klausová pro Škromacha na letiště?

 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy