Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
24. 11. 2020 11:30

Rusy a Číňany do Dukovan ne, varují tajné služby. Babiš otočil, brzdí

Věřme, že to není jen finta, ale že si premiér snad konečně uvědomil, do jakého maléru by nás mohly ruské nebo čínské firmy (ať už samostatné, nebo třeba v nějakém krycím "západním" konsorciu) dostat. Tlak Zemana, komunistů a okamurovců chválabohu nevyšel.
Ještě v pátek ministr Havlíček na Dukovany strašně spěchal. V pondělí večer Babiš otočil, snad mu došlo, do jakého rizika stát hnal.
Ještě v pátek ministr Havlíček na Dukovany strašně spěchal. V pondělí večer Babiš otočil, snad mu došlo, do jakého rizika stát hnal. | Foto: Jakub Plíhal

Politici často mluví o české suverenitě. Ten pojem bývá používán jako výmluva, když nechceme pomáhat. V jaderné energetice však kupodivu u prezidenta Zemana nehraje žádnou roli. U premiéra Babiše nehrála taky. Ale jen do pondělního večera, kdy náhle otočil. Což je dobře. Po všem chvatu okolo Dukovan náhle oznámil, že o tak důležitém kroku by se nemělo rozhodovat deset měsíců před sněmovními volbami.

Má pravdu, hrozí, že se dostaneme pod silný vliv nepřátelské velmoci, Ruska nebo Číny (pravda, u Číny byl Andrej Babiš vždy opatrnější). Jedná se o tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, tady národní suverenita hraje obrovskou roli. Jde o naši bezpečnost, o naši budoucnost.

V pátek 20. listopadu začala 67. schůze sněmovny, kde se ve druhém čtení projednával "vládní návrh zákona o opatřeních k přechodu České republiky k nízkouhlíkové energetice a o změně zákona č. 165/2000 Sb., o podporovaných zdrojích energie". Můžeme ho překřtít na zákon o dostavbě Dukovan, "lex Dukovany". Už jsem o tom psal, KSČM a SPD s pomocí dalších poslanců prosadily mimořádnou schůzi sněmovny a chtějí normu projednat ve zrychleném řízení. Zjevně proto, aby nemusela projít debatou v bezpečnostním výboru. Důvod: civilní tajná služba BIS varuje před vstupem ruských nebo čínských firem do dukovanského tendru.

Ministr Karel Havlíček při jednání ve sněmovně ještě o Babišově obratu zjevně neměl tušení, naopak poněkud naivně před poslanci zdůraznil, "že tento zákon neřeší bezpečnostní otázky. Řeší pouze ekonomicko-finanční zajištění nových jaderných zdrojů České republiky, to znamená, netýká se to nijak zadávací dokumentace nebo čehokoli s tím spojeného…"

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan naopak připomněl, že jde o strategickou záležitost "ne na jedno volební období, ne do konce této vlády, ale na léta a desetiletí dopředu. A jak to schvalujeme? V padesátiprocentním počtu uprostřed covidové krize na mimořádné schůzi". Pokračoval: "Pan ministr řekl: Tento zákon se přece nezabývá žádnou bezpečností. Není to právě ta chyba? Není to právě to, čím bychom se tady zabývat měli? Protože to přece není jenom ekonomicky strategická záležitost. To je záležitost výsostně strategická i v bezpečnostní politice České republiky."

Projednávání lex Dukovany probíhalo po noci ze čtvrtka na pátek, po té noci, kdy poslanci zvýšili zadlužení Česka o dalších 130 miliard. Cena dostavby Dukovan může činit 160 až 320 miliard a probíhat má v době, kdy se ve světě od riskantních velkých jaderných elektráren ustupuje. Moderní úvahy se vážou na malé jaderné zdroje, na solární zdroje nebo na jadernou fúzi. (Ve francouzském Cadarache pokračuje druhý nejdražší vědecký projekt v historii - tokamak ITER, experimentální termonukleární reaktor, který má zajistit čistou, bezpečnou a nevyčerpatelnou energii.)

Strategický partner na 80 let

Před projednáváním zveřejnilo Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty (nevládní instituce) materiál varující před riziky Dukovan II, největším ekonomickým projektem v Česku za posledních 30 let. "Vláda se chystá do tendru pustit zjevně rizikové uchazeče, tj. uchazeče z Ruska a Číny, a to přes jednoznačné varování bezpečnostních složek ČR, podle kterého je jediným způsobem skutečného zajištění bezpečného tendru vůbec rizikové uchazeče neoslovovat," čteme tam.

Centrum Evropské hodnoty cituje ze stanoviska pracovní skupiny složené z ministerstva vnitra, Bezpečnostní informační služby, Úřadu pro zahraniční styky a informace, Vojenského zpravodajství, ministerstva zahraničí a Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) toto: "Za optimální a jediný skutečně bezpečný postup pro zajištění bezpečnostních zájmů státu v souladu s dokumenty schválenými vládou považuje pracovní skupina neoslovit v tendru uchazeče identifikované ve vládních dokumentech jako rizikové. Tento postup pracovní skupina doporučuje."

Dále čteme, že půjde o strategického partnera na asi 80 let, proto je třeba být při volbě uchazeče velmi opatrný a zohlednit řadu hledisek. Mimo jiné také hledisko, jež ukáže, na kterých soukromých nebo státních společnostech může být Česko v následujících desítkách let závislé v oblasti dodávek elektrické energie. A na kterých být závislé nesmí.

Za riziko není považována jen firma z Ruska nebo Číny, ale i konsorcium firem, kde by taková firma otevřeně či skrytě figurovala. Za hlavní nebezpečí je považována možnost, že "za současného nastavení podmínek projektu vyhraje (i přes známá a bezpečnostními složkami identifikovaná bezpečnostní rizika) ruská státní firma nebo konsorcium firem, ve kterém bude ruská státní firma, a vláda se bude obávat využít své možnosti zpětně vyloučit z tendru rizikového uchazeče například proto, že nabídne nejnižší cenu (což typicky státní či státem ovládané firmy z autoritářských zemí díky subvencím od státu mohou)".

Závislí na kolabujícím Rusku? Proč?

O materiálu bezpečnostních složek těsně před projednáváním lex Dukovany informoval i server iRozhlas.cz. Podivuhodné a zásadně chybné bylo, že jak ministr Havlíček, tak premiér Babiš opakovaně odmítali předem některého z případných uchazečů z tendru vyloučit, případně je neoslovit.

Centrum Evropské hodnoty popisuje, jak může vypadat vydírání Česka pomocí stavby jaderného bloku. "Stačí kvůli nějakému (i umělému) sporu pozastavit stavbu (zejména v době, kdy již bude proinvestována větší suma peněz), Česká republika bude ve svých plánech na této stavbě energeticky a ekonomicky závislá, takže česká politická reprezentace bude pod tlakem Ruské federace donucena udělat to, co si bude Ruská federace přát."

Další argument: "Je třeba též vzít v úvahu, že by tím vznikla závislost na v budoucnu pravděpodobně ekonomicky kolabujícím státu - Rusku. Již dnes je jasné, že nedemokratické státy, které se neřídí mezinárodními pravidly a principy právního státu, jsou, zejména nyní, kdy jsou v antagonistickém vztahu k Evropě a ČR (typicky Rusko a Čína), vysoce nespolehlivým partnerem, a to i v menších projektech. Natožpak ve strategickém ekonomickém projektu typu dostavby klíčové části kritické infrastruktury, kde dojde k vytvoření závislosti na dodavateli na desítky let."

Dostali jsme se do nebezpečné situace: klíčové bezpečnostní instituce státu a pracovníci ministerstva zahraničí intenzivně varovali před tím, aby stát do dukovanského tendru pustil Rusko a Čínu. Ale Babiš s Havlíčkem dlouho předstírali, že neslyší, nevidí. A komunisté a okamurovci se vší silou snažili vyhnout projednání zákona v bezpečnostním výboru. Naštěstí byla 67. schůze sněmovny nakonec v pátek přerušena na neurčitou dobu. V pátek se tedy nepovedlo lex Dukovany protlačit. A stalo se z něj téma.

V pondělí večer nastal výše zmíněný obrat. Premiér Babiš uvedl, že situaci okolo Dukovan chce probrat na dalším zasedání vládního výboru pro jadernou energetiku, jehož členy jsou i zástupci opozice. Jde mu o to, aby na postupu panovala všeobecná shoda. "Chceme předložit tu situaci na schválení stálému výboru pro jadernou energetiku. Probrat to s ostatními stranami, aby se na tom všichni shodli. Proto si myslím, že je to v té situaci, kde není co rozhodovat."

Věřme, že to není jen nějaký úhybný manévr, ale že si Andrej Babiš konečně uvědomil, do jakého maléru by nás mohly ruské nebo čínské firmy (ať už samostatné, nebo třeba v západním konsorciu) dostat. Tlak Zemana, komunistů a okamurovců chválabohu nevyšel.

Vláda s dostavbou Dukovan podvádí. Zaplatíme za to a cena bude obrovská, říká Šnobr (video z 24. července 2020)

Investici řídí lidé, kteří vůbec nevědí, o čem mluví. Je to víc politická propaganda než jaderný energetický projekt, tvrdí minoritní akcionář ČEZ. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 14 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 58 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy