Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
29. 6. 2020 7:30

Samet byl omyl. Vládne Bureš, drží ho Falmer, #MILADA70 je pro KSČM buzení nenávisti

Oba mé dědečky zabili komunisté, naši rodinu ničili celou dobu, kdy byli u moci. A třicet let po revoluci KSČM lže dál a drží u moci vládu, která mlčí. Hnus.
Tyto plakáty KSČM Praha vadí. Neskutečné.
Tyto plakáty KSČM Praha vadí. Neskutečné. | Foto: Martin Fendrych

V jaké době a zemi žijeme? Krajský výbor KSČM Praha vydal den před výročím vraždy Milady Horákové stanovisko "proti zkreslování a přepisování historické pravdy a proti rozdmýchávání antikomunistické nenávisti". V takové době a zemi žijeme. Komunistům neskutečně narostl hřebínek, jsou čím dál drzejší a útočnější. Reagovali na projekt sdružení Dekomunizace "Milada70", který autoři ve zkratce vyjádřili slovy "ZAVRAŽDĚNA KOMUNISTY. Výzva k uctění památky Milady Horákové u příležitosti 70. výročí justiční vraždy".

Mnoho českých institucí vyvěsilo transparent připomínající 70 let od vraždy slavné české feministky (Filozofická fakulta Univerzity Karlovy tento transparent vyvěsit odmítla, taky úkaz). I na vesnicích visí vlajky na její počest. Probíhají pietní akce po celé republice. Důvodem není jen kulaté výročí komunistického zločinu, ale taky fakt, že se komunisté nezměnili.

Pražská KSČM píše, že Paměť národa je pokrytecký projekt, který "se neštítí vydat prohlášení" o tom, že se KSČ ani KSČM "nerozešly s komunistickou ideologií, jejíž nedílnou součástí je násilí, popření lidských práv i mravních hodnot, o které se opírá demokratický právní stát" atd. "Jedná se o útok státem zřizovaných institucí na KSČM, na jednu z demokratických a k tomu parlamentních stran." (Dovolím si připomenout, že demokracie není jen to, že vás někdo zvolí, je to postoj, způsob myšlení a života.)

Pro komunisty jsou příznačné dva prvky. Zaprvé to údajné "zkreslování a přepisování historické pravdy". Za druhé ono "rozdmýchávání antikomunistické nenávisti". Strana, jejíž část se nerozešla se stalinismem (sem patří předsedkyně Krajského výboru KSČM Praha Marta Semelová), mluví o přepisování historie.

Na svých stránkách odkazuje na text Jaroslava Kojzara v Haló novinách, který sice píše, že "KSČM již několikrát vyjádřila své negativní stanovisko k nejvyššímu trestu" Horákové (všimněte si, ne k vraždě), ale dál se dočtete: "Její protistátní činnost, podle tehdejšího chápání protistátní činnosti, byla doložena (po roce 1990 to přiznal i režimní tisk, i když slovo ‘protistátní‘ nahradil slovem ‘protikomunistický‘ a dodatečně ji zařadil jako účastnici tzv. třetího odboje), proto také byla odsouzena, ovšem k trestu, který neodpovídal charakteru její činnosti, jež byla zřejmě více špionážní než ozbrojená."

Těžko si představit horší překrucování reality, jsou to nechutné, skandální věty, s nimiž se pražští komunisté veřejně ztotožňují.

Kojzar: "Provinila se." - Šílené

Každý, kdo jen trochu zná příběh Milady Horákové, musí být šokován slovy o "rozdmýchávání antikomunistické nenávisti". Připomínat ten strašný okamžik našich dějin, konstatovat, že Horáková byla "zavražděna komunisty", je vydáváno za rozdmýchávání nenávisti. Ve skutečnosti její zatčení, mučení a poprava byly výronem čiré třídní i lidské nenávisti.

Komunisté díky sametu, díky měkkosti revoluce 1989 nebyli potrestáni. Dál pokračují jako komunisté, dál se pokoušejí rozbít základ naší svobody a samostatnosti, tedy pobývání v Evropské unii a Severoatlantické alianci. O nějakém rozchodu s minulostí nemůže být ani řeči, stačí se podívat, kdo je vede (Falmer) a kdo je vedl (Grebeníček). Je naprosto obludné, že někdo jako Marta Semelová a něco jako KSČM Praha může normálně fungovat v české politice, že to přežilo a že to čeští voliči dovolili.

Premiér a prezident mlčí. Neodsoudí KSČM. Miloš Zeman je podporuje, Babišovu vládu komunisté drží u moci. Žijeme v hlubokém rozporu. Na ulicích visí obří transparenty s Horákovou nafocenou před smrtí. Díváte se na ni, znáte její příběh, příběh světově výjimečné ženy, mráz vám běhá po zádech. Znáte ty věty "Jdu s hlavou vztyčenou - musí se umět i prohrát. To není hanba…" a "Padám, padám, tento boj jsem prohrála, odcházím čestně. Miluji tuto zem, miluji tento lid, budujte mu blahobyt. Odcházím bez nenávisti k vám…". A zároveň víte, že nereformovaní komunisté dál lžou, škodí a spolupracují s exagentem StB - premiérem.

Společně s ním a s prezidentem převracejí pravdu, hodnoty. Pravda je lež a naopak, od Babiše přebírají styl "já oběť", který se u nás zdá být až trapně účinný. Kojzar píše: "Dnes je Milada Horáková hodnocena jako oběť tzv. komunistického režimu i přesto, že z pohledu tehdejších zákonů se provinila." Vraždu omlouvá tím, že "zmíněné represivní zákony vznikly až poté, co ze Západu přišedší rychle vyškolení agenti začali na našem území vraždit, plnit špionážní úkoly a ničit hodnoty". Děs. Nechutné. Lži.

A KSČM Praha píše: "My komunisté od samého vzniku komunistické strany, jejíž 100. výročí si příští rok připomínáme, bojujeme za důstojný život bez válek, bídy, hladu a vykořisťování." Těsně před výročím vraždy Horákové "důstojný život"? Otřesné.

Oba mé dědečky zabili komunisté po roce 1948, naši rodinu ničili celou dobu, kdy byli u moci. A pak, třicet let po revoluci, čtete a slyšíte tyhle lži. Díváte se na vládu, kterou tihle křiváci drží u moci a která zbaběle mlčí. Samet byl omyl, obrovský omyl.

Byla neskutečně silná osobnost, říká Jana Kánská. Od justiční vraždy demokratické političky dnes uplynulo 70 let. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy