Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
9. 12. 2016 13:40

Sbohem, restauračko začouzená. Protikuřácký zákon prošel, kouřit s dětmi v autě se smí

Stát si dokázal, že prosadí svou. Mnohem cennější by bylo trpělivé šíření osvěty mezi mladými lidmi, vysvětlování, jak nesmyslné je kouření.
Kuřácké hospody končí, kouřit můžete venku nebo doma.
Kuřácké hospody končí, kouřit můžete venku nebo doma. | Foto: ČTK

Vládní koalice ve sněmovně tentokrát protlačila tvrdý protikuřácký zákon. Letos v květnu ještě Babišovo hnutí ANO na poslední chvíli cuklo. Takový pěkný koaliční podraz, porušení koaliční smlouvy. O půl roku později však už babišovci podraz neopakovali a koalice předvedla, že hodlá vydržet až do konce funkčního období.

Protikuřácký zákon je striktní, nepovoluje v restauracích kuřárny, za které bojoval milovník cigaret Marek Benda z ODS. Pro jeho návrh hlasovalo 46, proti 86 zákonodárců, jasná porážka.

Víme všichni, že pro venkovské hospody toto bude problém, nejspíš se zákaz nebude dodržovat.

Na zahrádkách hospod se bude bafat dál. Hostinský si není povinen vybrat, jestli předzahrádka bude kuřácká, či nekuřácká, a podle toho ji označit. Vodní dýmky budou ze zákazu vyňaty. (Důvod? Zřejmě proto, že vykouření jedné dýmky odpovídá zhruba vykouření 17 cigaret a obliba čajoven mezi mladými lidmi stále roste.)

Poslanci svorně odmítli návrh, podle něhož by se nesmělo kouřit v autě, ve kterém cestuje dítě. Paradox: stále znovu opakovaným smyslem tvrdého zákona je ochrana zdraví, speciálně zdraví dětí. Z toho pohledu se však cigareta zapálená v autě, kde se veze mimino nebo teenager, jeví jako absurdní, mnohem horší než kouření v hospodách, kam prostě dítě nemusí. Do auta s tátou a mámou obvykle naopak nastoupit musí.

Na druhou stranu je celkem jasné, že by takový zákaz nešlo kontrolovat (leda nějakou online elektronickou evidencí kouření, EEK, která by řidičům uložila povinnost, aby bylo ovzduší interiéru vozu stále napojeno na centrum na ministerstvu zdravotnictví) a že by byl v tomto smyslu absurdní.

Kouřit v autě s dítětem? Jako svléknout se donaha v metru

Fakt, že se smí kouřit v autě s dítětem (dokonce ve zdrcující většině případů s dítětem vlastním; kuřák vědomě škodí svému potomstvu), ilustruje patálii celého protikuřáckého zákona. Kuřák by přece neměl kouřit v prostoru (v autě, doma, ve stanu atd.), kde jsou děti nebo kde žije manželka, babička či jiný člen domácnosti, který nekouří. To se ovšem nedá kontrolovat; jediné, co by fungovalo, by bylo jasné společenské vědomí, že je to úplně špatně, nenormální.

Kde to vědomí existuje, tam doma nebo v autě s nekuřákem, natožpak s dětmi, nikoho kouřit ani nenapadne. Kde to vědomí neexistuje, tam holt malý či velký nekuřák trpí. Takže jde především o to, aby kouření tam, kde zjevně škodím druhým, ať už svým nebo cizím, prostě nepadalo v úvahu, stejně jako nejde někoho fackovat na veřejnosti nebo se v metru svléknout donaha, protože mi je horko.

V zákoně díky poslancům neprošel ani jiný, rozumný návrh, který se týká masivně rozšířené závislosti na alkoholu. Hostinští nebudou muset nabízet jeden nealkoholický nápoj, který by byl levnější než nejlevnější alkoholický nápoj. Takže dál platí absurdní stav, kdy alko je levnější než nealko a vodu vám nenalijou. Jak vidno, alkoholická lobby byla tentokrát silnější než tabáková.  

Je na pováženou, že proti nařízení, aby hospoda musela mít levnější nealko než alko, vystoupil čerstvý ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík za ČSSD. Nepřímo podpořil "chlastání" proti kouření, ačkoliv alkoholismus není o nic menší problém, o nic menší zdravotní a společenské riziko než tabakismus. Spíš větší.

Už to bylo napsáno mnohokrát, stávající zákon, který kouření omezuje a zavedl povinnost označovat kuřácké podniky, v zásadě vyhovoval a stačil. Mohli jste si většinou vybrat, jestli posedíte v "restauračce začouzené" nebo v nezačouzené. Variantou k tomuto rozumnému omezení by byl úplný zákaz cigaret (a ponechání jen těch elektronických, o nichž experti tvrdí, že okolí neškodí a neničí ani plíce kuřáka).

Chodníky coby veřejné kuřárny

Stát by přišel o spotřební daň z tabáku (sám by obětoval miliardy z rozpočtu, šel by tedy příkladem). Ale víme všichni, co by po úplné prohibici cigaret a tabáku nepochybně následovalo: divoký černý trh a kouření jako vzdor proti establishmentu (zapalovali by si i zarytí nekuřáci).

Po přijetí normy premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) tweetoval: "Hotovo, protikuřácký zákon v PS schválen! Mám velkou radost, je to důležité vítězství ochrany lidského zdraví nad komerčními zájmy." Zjevně to je jen půl pravdy, státní komerční zájmy (spotřební daň z tabáku) trvají dál.

Ve skutečnosti je to poněkud zbytečné přitvrzení, jež přinese zřejmě dva klíčové výsledky. Kuřáci budou z restaurací a hospod vytlačeni na chodník. Jaké je tohle vítězství, to mi nikdo nevysvětlí. A kuřáci budou, dost možná, víc pít lahváče a kouřit doma, kde s nimi zhusta žijí nekuřáci.

Stát si však zas jednou dokázal, že prosadí svou, i když zbytečnou. Mnohem cennější by bylo poctivé, trpělivé šíření osvěty mezi mladými lidmi, trpělivé vysvětlování, jaký nesmysl kouření představuje. Pěstování masivního společenského vědomí, že kouřit není normální.

Vždyť v Česku kouří 2,3 milionu lidí, za denního kuřáka se považuje více než pětina lidí a za poslední tři roky se návyky kuřáků nemění, jejich počet neklesá. Tvrdý zákon to s vysokou pravděpodobností nezmění.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 3 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Kvůli obavám z transparentnosti v zemi přišlo Maďarsko o miliony eur z Norských fondů

Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z takzvaných Norských fondů kvůli rostoucím obavám dárců o kvalitu právního státu v zemi. Maďarsko se nedokázalo dohodnout s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem, které finance poskytují, na způsobu vyplacení peněz. Země se obávají, že by přerozdělování v Maďarsku mohlo podléhat politickým tlakům Budapešti. Na spor upozornil server Politico.

Při vyplácení grantů Norsko, které poskytuje 95 procent prostředků, a jeho partneři trvají na tom, aby o přidělení grantů pro občanskou společnost rozhodovaly a peníze spravovaly osoby vybrané ve veřejných soutěžích na základě kompetencí, odborných znalostí a řídících schopností. Ačkoliv maďarská vláda původně s tímto způsobem rozdělování grantů souhlasila, podle norské vlády nakonec Budapešť takto vybraného kandidáta odmítla.

Tři dárcovské země jsou členy evropského ekonomického prostoru, ale nikoliv Evropské unie. Granty vyplácené v 15 zemích mají sloužit ke snižování sociálních a ekonomických rozdílů v Evropě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy