Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
30. 8. 2016 11:22

Schaffen wir das? Zvládneme to? Do Česka dorazilo osm uprchlíků. Hravě zvládneme 11 tisíc

Je skoro trapné o těch osmi psát. Uboze nízké číslo, malinkatá pomoc. Ale buďme za ně vděční a nebojme se desítek, stovek, ba tisíců dalších.
Takhle to vypadá v některých městech Sýrie. Kdo by odtud neprchal? Kdo by si nechtěl zachránit život?
Takhle to vypadá v některých městech Sýrie. Kdo by odtud neprchal? Kdo by si nechtěl zachránit život? | Foto: Reuters

Minulý týden k nám přijelo osm uprchlíků z Řecka a Itálie. Jsou to "kvóťáci", tedy žadatelé o azyl, které Evropská unie rozděluje na základě kvót, s nimiž Česko nesouhlasilo. Tihle lidé prošli tvrdou bezpečnostní kontrolou, na níž se podílejí i české tajné služby.

(Jak? Nevíme. Zřejmě žadatele porovnávají s databázemi potenciálních teroristů a zároveň s nimi vedou speciálně cílené pohovory.) Nevíme ani, odkud ti lidé prchli, ale zřejmě ze Sýrie nebo z jiné země sužované válkou. Díky pečlivé kontrole si můžeme být prakticky jisti, že se nejedná o ekonomické migranty, ale o lidi, kteří skutečně mají pádný důvod prchat. Stejně tak zřejmě nejde o zakuklené bojovníky Islámského státu.

Převezli je zřejmě do tábora (obvykle je to Zastávka u Brna), kde podají či podali žádost o azyl, přesně o mezinárodní ochranu, a podstoupí azylové pohovory. Podle toho, jaké důvody útěku uvedou, dostanou buď azyl, který platí bez časového omezení, nebo doplňkovou ochranu na jeden až dva roky.

Už u nás máme tucet lidí, kteří přišli na základě oněch proklínaných, obávaných a v celé EU málo fungujících kvót. Takže celkem dvacet. O důkladnosti prověrek mimo naše území svědčí fakt, že místo osmi mělo přijet jedenáct lidí, ale tři tím hustým sítem neprošli, jak sdělila mluvčí vnitra Lucie Nováková. Jedná se o dvě rodiny. Jiné žadatele Česko prý neprověřuje. Odtud jasně plyne, že žádní další hned tak nepřijdou.

Takže máme dvacet uprchlíků – kvóťáků. Snad je, jak říká Angela Merkelová, "zvládneme". A dokonce snad ani nehrozí, že by české, většinově pohanské občany, přetáhli k islámu.

Nad tisíc obyvatel máme 575 měst

Otázkou je, kolik uprchlíků, ať už muslimů, křesťanů či bezvěrců, by Česko bez rizika zvládlo. Lze na to nahlížet různě. Poučeni zkušenostmi zemí jako Francie, Belgie, Německo, Británie a další víme, že klíčová je integrace příchozích. A další varování: žádná ghetta. Nevytvářet místa, kde se kumulují muslimové či nemuslimové bez práce a bez životního výhledu.

Ghetta vznikat nemusejí. Několik čísel. V Česku bylo k roku 2016 evidováno celkem 604 měst, z toho 26 statutárních. Nad tisíc obyvatel máme 575 měst, nad pět tisíc 270, nad deset tisíc 132, nad padesát tisíc 21 a nad sto tisíc šest měst. V Praze žije více než milion lidí.

Kdyby do každého z 575 měst nad tisíc obyvatel přišlo dvacet uprchlíků, poskytli bychom ochranu 11 500 pronásledovaným, o život se bojícím lidem. A je jisté, že dvacítka nemá sebemenší šanci hnout s tisícovkou. Zvlášť dvacítka prověřená horem dolem. Takže můžeme s kancléřkou Merkelovou konstatovat: Wir schaffen das, zvládneme to. Zvládneme bez ohrožení klidně jedenáct tisíc.

Taky jde o to, aby dospělí našli práci. Ani se zaměstnáním to ale nevypadá špatně. Naopak. Hospodářská komora ČR řeší akutní nedostatek pracovních sil v naší zemi. Proto posílí projekt pro zaměstnávání Ukrajinců. Zaměří se i na nízko a středně kvalifikované zaměstnance. Jistě, Ukrajinci se u nás snadno zabydlí, brzy se domluví. Ale platí, že českým firmám chybí tisíce lidí pro místa, o které tuzemci nejeví zájem.

Náš stát má do konce roku 2017 přijmout celkem 2 691 utečenců ze středomořských zemí, které nejvíc trpí migrační krizí. Nepochybně takový počet bez potíží zvládneme. Jsme s to se postarat o mnohem vyšší počty lidí.

Chybí nám osobní zkušenost s uprchlíky

Ale i těch dvacet, které tu zatím máme, kterým snad poskytneme ochranu, má svůj smysl. Pro místní lidi je cenné, když se se Syřany, kteří uprchli před válkou, setkají. Když uvidí, že se v lecčems vlastně nelišíme. Pokud to budou muslimové a muslimky, poznají, že nás neohrožují. (Byli prověřeni a prověřeny.) Osobní zkušenost nám chybí. Dokud nemáme nablízku pár azylantů, může nás kdekdo děsit, jak jsou nebezpeční a že nás budou obracet na jejich víru.

Strašení se bohužel účastní nejen politici, ale i někteří duchovní. Třeba kardinál Dominik Duka. V rozhovoru pro Echo24 odpovídal na dotaz, jestli se máme bát většího počtu muslimů v Evropě. Opakoval slova kardinála Gantina: "Dokud jich je ve společnosti pět procent, nejsou problémy. Když jich je patnáct procent, začnou přicházet s požadavky, že by chtěli obsazovat svými lidmi určitá klíčová místa ve společnosti. A jakmile se dostanou na 25 procent, začnou do zákonů prosazovat právo šaría a usilovat o převzetí vlády."

Zajímavé. Při sčítání lidu v roce 2011 se k římskokatolické církvi přihlásilo 1 083 899 obyvatel, tedy 10,26 procenta české populace. Sčítání se ale účastnilo 5,8 milionu obyvatel, 55 procent. Takže katolíků je teoreticky okolo dvaceti procent mezi dospělými. Víc než 15 procent. A přece mají daleko k prosazování katolických zásad (ne homosexuálním rodinám, ne potratům atd.) do českých zákonů.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Představa, že u nás bude žít čtvrtina muslimů, tedy přes 2,5 milionu, je absurdní. Proč ji Duka v interview zmínil? Protože chce taky strašit. Muslimové jsou "konkurenční náboženství". Navíc mají křesťané (a katolíci obzvlášť) po církevních restitucích mizerné jméno. Lékem podle Duky je populismus. Sedí vedle Hradu, má tam velký vzor.

Je skoro trapné o těch osmi (dvaceti) vůbec psát. Je to tak uboze nízké číslo, tak malinkatá pomoc. Ale buďme za ně vděční. A nebojme se desítek, stovek, ba i tisíců dalších. S námi nehnou. Stejně jako antiuprchlicky naladěný katolík, primas český.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sudetští Němci na sjezdu udělí cenu českému exministrovi kultury Hermanovi

Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL) na červencovém sjezdu v Mnichově udělí bývalému českému ministrovi kultury Danielu Hermanovi nejvyšší vyznamenání, kterým je Evropská cena Karla IV. Ve středu to oznámilo krajanské sdružení, které zastupuje zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků. Mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt v prohlášení označil Hermana za člověka, který pomáhá ostatní spojovat a usmiřovat.

Nejvyšší představitel sudetských Němců Posselt uvedl, že Herman je mimořádným křesťanským stavitelem mostů a usmiřovatelem. Cenu si Herman převezme v sobotu 17. července.

Herman navštívil sudetoněmecký sjezd v roce 2016 jako první člen české vlády. V tehdejším projevu, ve kterém sudetské Němce pozdravil oslovením milí krajané, připomněl nacistické zločiny i násilnosti Čechů při poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva. Vyjádřil také lítost nad těmito událostmi. Sjezdu se Herman zúčastnil také v roce 2019, který byl kvůli pandemii nemoci covid-19 zatím poslední. Tehdy byl jedním z řečníků, kteří gratulovali dlouholeté šéfce Izraelitské kulturní obce v Mnichově a Horním Bavorsku Charlotte Knoblochové k Evropské ceně Karla IV.

Zdroj: ČTK
Další zprávy