Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
31. 5. 2018 14:45

Slušní poslanci zastavili provokování prezidenta. Bingo demokracie!

Poslanci a poslankyně alespoň dodrželi společenský oděv a odložili tmavé brýle a bicepsy.
Slušní lidé na scéně (Brno, 26. května).
Slušní lidé na scéně (Brno, 26. května). | Foto: ČTK

Parlament je divadlo politiky. Chcete důkaz? Poslanci ve větším než malém množství ve čtvrtek dělali, že ve sněmovně nejsou, a tak se plánovaná schůze na téma novičok nekonala.

Jinými slovy: slušní poslanci z klubů ANO, KSČM, SPD a ČSSD si stoupli na parlamentní jeviště, aby zablokovali představení, ve kterém viděli skandál. Provokaci!

Klub KSČM podle Vojtěcha Filipa "neměl zájem na tom, aby pod jiným názvem probíhala schůze, která má sloužit pouze k pomlouvání prezidenta republiky".

Předseda dolní komory Radek Vondráček z ANO v televizi říkal:

"Nevím, čemu by prospělo, kdyby zazněly kontroverzní výroky, ať už jakýmkoliv směrem."

"Kdo ví, co tam zazní a kdo co řekne."

"Nevím, proč by se měl prezident republiky provokovat. Ta diskuse může být kontroverzní."

Kontroverzní a provokativní představení Naše násilí, vaše násilí zastavili týpci ze Slušných lidí v bleděmodrých tričkách. "Kontroverzní" a "provokativní" jednání parlamentu o novičoku zastavili poslanci. Obstrukce jako obstrukce. Ta parlamentní se od té brněnské lišila akorát v tom, že poslanci a poslankyně dodrželi společenský oděv a odložili tmavé brýle a bicepsy. A že v Brně se nakonec přece jen hrálo, koneckonců diváci měli koupené lístky (bylo vyprodáno).

Diametrální rozdíl je samozřejmě v motivu a argumentech. Zatímco minulý týden šlo o spor o urážku křesťanství, případně státního symbolu, v parlamentu se náhubek bez mrknutí oka vysvětlí tím, že politické divadlo nemá "pomlouvat" a "provokovat" prezidenta republiky, protože by to "ničemu neprospělo". Bingo demokracie!

Že si za to zbytek sněmovny, který o novičoku jednat chtěl, může také sám, je jiná věc. Kdyby do práce býval přišel dostatek herců-poslanců, mohlo se představení odehrát bez ohledu na obstrukce slušňáků.

S některými by to ale stejně nehnulo. Hádejte, kdo na Facebook napsal: "Rozhodl jsem se, že nebudu dělat publikum demožvanilům"? Ano, komunista Zdeněk Ondráček je abonentem úplně jiného divadla.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Koronaviru podlehl slavný jazzový klavírista Ellis Marsalis

Ve věku 85 let ve středu v New Orleans zemřel známý americký jazzový klavírista Ellis Marsalis. Podle agentury AP za to může zápal plic vyvolaný koronavirem. Marsalis, který za své vzory považoval Oscara Petersona či Dukea Ellingtona, proslul zejména coby pedagog. Vychoval jednu z nejznámějších amerických jazzových rodin, jako hudebníci se proslavili také čtyři z jeho šesti synů: trumpetista Wynton, saxofonista Branford, trombonista Delfeayo a bubeník Jason. Českému publiku se Elis Marsalis představil v lednu 1999, kdy s triem vystoupil v pražském Rudolfinu po boku Českého národního symfonického orchestru řízeného americkým dirigentem Paulem Freemanem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy