Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
26. 6. 2015 12:20

Sobotka na summitu EU vyhrál. Zeman s Fialou jdou proti němu

Komentář Martina Fendrycha: Povinné kvóty ne, usnesli se lídři EU. A přece pomohou, ovšem dobrovolně. Českou vládu za to doma čeká masáž.
Zeman na Vysočině: "Uprchlíci jsou jako jezinky." To je tedy úroveň.
Zeman na Vysočině: "Uprchlíci jsou jako jezinky." To je tedy úroveň. | Foto: Matej Slávik

Povinné kvóty uprchlíků na summitu lídrů Evropské unie neprošly. Po divokém sedmihodinovém jednání český premiér Sobotka oznámil, že se „povedlo uhájit princip dobrovolnosti“. O počtech utečenců, které mají jednotlivé země přijmout, dohoda nepadla. Státy teprve řeknou, kolik jich vezmou.

Zdá se tedy, že Bohuslav Sobotka zas jednou vyhrál. Pokud jde o Unii a náš pobyt v ní, zvolil správnou strategii (ne povinné, ale dobrovolné přijímání utečenců) a přidal se na vítěznou stranu. Může nyní doma tvrdit, že jsme v EU, již sužuje obří uprchlická vlna, zůstali nadále suverénním státem.

Mnohem důležitější než kvóty nekvóty však je fakt, že se státy i přes hádku a vyhrožování odchodem z jednání nakonec dohodly Itálii a Řecku pomoct. Italský premiér Matteo Renzi během nočního jednání sdělil kolegům premiérům: „Pokud nesouhlasíte s rozmístěním 40 tisíc uprchlíků, nezasloužíte si nazývat se Evropany.“ Měl pravdu. Unie jednala o svých hodnotách.

Kolik běženců tedy dobrovolně přijmeme? Zde je tweet Donalda Tuska, předsedy Evropské rady, který napsal na summitu v pátek ve tři ráno: „Ministři vnitra dokončí plán do konce července. A dalších 20 000 bude přesídleno; celkem 60 000 utečenců.“ Mimochodem europolitika je dnes tweetová. Počítejme tedy, že k nám přijde okolo 2000 běženců.

Mezi příjemce nebudou zařazeny státy již nyní přetížené utečenci: Řecko a Itálie (logicky), ale i Maďarsko a Bulharsko, což se jeví jako rozumné a spravedlivé. Na nás vyjde počet zřejmě o něco vyšší, než se původně předpokládalo, okolo dvou tisíc běženců. Číslo únosné. Dodejme, že podle více zpráv z Afriky prchají spíše elity, které se lépe dokážou přizpůsobit.

Sobotka uspěl na summitu, doma si však zavařil. Hysterie stoupá. Napsala mi jedna čtenářka, co jí o utečencích říkají přátelé: „V žádném případě je do Evropy nepustit! Potápět lodě. Pokud to jinak nepůjde, i s lidmi na palubě! Raději ať zemřou i ti nevinní, kterých je minimum, než aby se sem s uprchlíky dostali teroristé. A všichni, kteří se uprchlíků zastávají, si je mají vzít k sobě domů.“ Takovými reakcemi - někdy jako přes kopírák, zhusta anonymními - se internet hemží.

Politické body chce z neštěstí Afričanů vytřískat pravicový populista, předseda ODS Petr Fiala. I on si v pátek zatweetoval: „Premiér nehájil v Bruselu zájmy občanů, ale tváří se jako vítěz. Výsledkem jednání je, že do ČR přijede více uprchlíků, než bylo plánováno.“ Což nemůže vědět. Výsledkem ve skutečnosti je, že Česko přijme, kolik bude schopno.

Zeman: Uprchlíci jsou jezinky

Kam se ale populista Fiala, který myslí na volby, a ne na utečence, hrabe na Miloše Zemana. To je populistické eso číslo jedna. Během návštěvy Kraje Vysočina hovořil i o migraci. „Zastávám názor, který vychází z pohádky o jezinkách. Jen dva prstíčky strčíme, jen co se ohřejeme, hned zase půjdeme. Jde o řetězovou reakci. Dnes se bavíme o tisícovce uprchlíků, ale z tisícovky budou desetitisíce a z desetitisíců statisíce. A potom už to nezastavíme.“

Opravdu se české elity (naši lidé většinou považují za elity politiky, lidi u moci, nikoli intelektuály a lidi z kultury) vyznamenávají. Nadbíhají tomu nejhoršímu v nás. Fiala by rád vzkřísil mrtvou stranu a využije čehokoli (snad se nakonec nepřidá i na stranu Putina). A Zeman, už to tak vypadá, bude chtít kandidovat na Hrad ještě jednou a dělá permanentní kampaň.

Summit jednal o uprchlické krizi šířeji. Lídři se dohodli na krocích, které odpovídají schengenské azylové legislativě. (Udržení Schengenu je pro EU i pro Česko klíčové.) Uprchlíci budou systematicky registrováni a budou jim odebírány otisky v prvních bezpečných zemích, do nichž přijdou. Jednalo se též o vracení ekonomických uprchlíků.

Ti mají být nekompromisně posíláni zpět do bezpečných zemí původu. Pokud to půjde. Není to totiž vůbec jednoduché. Zdrojové státy své občany nemusejí chtít přijmout zpět, nemusejí spolupracovat. Navíc, takovou zkušenost mají třeba v českém detenčním táboře Bělá - Jezová, mnohdy nelze zjistit, z jaké země imigrant přišel. Pak je (u nás) vypuštěn za bránu...

Jaký je výsledek uprchlické agendy summitu lídrů evropských zemí? Rozumný. Nadějný. Ale většinově u nás nebude přijat jako výhra, nýbrž jako prohra. Antiuprchlická hysterie jede na plné obrátky. Viz Fialu a Zemana, ale i tisíce dalších. Pro Sobotkovu vládu to teprve začne být hodně těžké.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 2 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy