dam | Komentáře
30. 1. 2006 13:15

Spor o vyšetřování zločinů komunismu

Desítky let páchali komunisté v Československu vážné zločiny. Ničili církve, nechali střílet do lidí na státní hranici, brutálně týrali politické vězně.

18. ledna zveřejnil deník Aktuálně.cz analýzu Jana Hrona Zločiny komunismu kryje stín archivů. Autor rozebírá nedostatky práce Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) a porovnává, jak se s komunistickou minulostí a totalitními zločiny vyrovnávají jiné země.

Pracovníkům ÚDV se zhodnocení jejich práce nelíbí a sepsali proto svou vlastní obhajobu práce ÚDV.

Badatel Radek Schovánek připravil pro Aktuálně.cz komentář Klid na práci, který s postoji zaměstnanců ÚDV polemizuje.

Obě stanoviska vám nabízíme v původní, nezkrácené a redakčně neupravené podobě.

Pokud vás polemika zaujme, můžete svůj názor vyjádřit například v anketě. Nebo své vlastní hodnocení či zkušenosti můžete poslat na adresu [email protected]. Rádi vaše postřehy využijeme v další debatě o vyrovnání se s komunistickou minulostí.#reklama

před 30 minutami

Vaclík se po pauze do španělské ligy vrátil prohrou v Elche

Fotbalisté Sevilly s Tomášem Vaclíkem, který ve španělské lize chytal po více než třech měsících, prohráli utkání 26. kola na hřišti sestupem ohroženého Elche 1:2. Vaclík se dostal do branky na úkor Maročana Bunúa, který chyběl kvůli zranění prstu.

Vaclík dostal příležitost už ve středeční odvetě semifinále Španělského poháru proti Barceloně (0:3 po prodl.). V Elche poprvé kapituloval v 70. minutě, kdy ho obstřelil Raúl Guti. O šest minut později jednatřicetiletý brankář sledoval po křížné hlavičce Guida Carilla míč směřující od tyče do branky a vyrazil ho až zpoza čáry. Hosté snížili až na prahu nastaveného času, prosadil se Luuk de Jong.

Sevilla nezažívá dobré období. Na Barcelonu nestačila ani před týdnem v lize, úvodní duel osmifinále Ligy mistrů doma s Dortmundem také prohrála. Z posledních pěti soutěžních duelů zvládla jen ligový zápas v Pamploně (2:0). Elche se díky třem bodům dostalo přinejmenším dočasně ze zóny sestupu.