Jan Herzmann | Komentáře
5. 10. 2012 11:00

Starost před volební úrodou: Uzrají nám v říjnu třešně?

Předpokládaný úspěch KSČM je důsledkem poklesu podpory sociální i občanské demokracie
Foto: Jan Lipold

Dozvíme se to za týden. KSČM možná poprvé po dvanácti letech vyhraje v některém kraji volby (podle průzkumů ppm factum nejspíš v Libereckém) a v několika dalších bude mít silnější vyjednávací pozici než v roce 2008, protože její odstup za vítězem bude daleko menší.

Znamená to, že si komunistická strana v očích veřejnosti znatelně polepšila?

Odpovědět na tuto otázku není tak snadné, jak by se zdálo. Je pravdou, že absolutní počty voličů KSČM patrně proti posledním krajským volbám opět poněkud narostou. Nepůjde však pravděpodobně o žádný epochální skok. Jak to jde dohromady s podstatným posílením jejích pozic? Vysvětlení najdeme v prosté kuchyňské pravdě: nezáleží jen na množství přidané soli, jak je slaná polévka. Záleží také na surovinách, ze kterých polévku vaříme.

Předpokládaný úspěch KSČM je více důsledkem velkého poklesu podpory sociální i občanské demokracie. První potrestají voliči za nesplnění slibů z minulých krajských kampaní, za korupci i za díry v povrchu okresek, druhou za nepopulární vládní politiku, za korupci a díry v peněženkách.
 
Volební účast přitom zřejmě nebude v celostátním měřítku nijak zásadně nižší než před čtyřmi lety. Kam se tedy hlasy podějí? Inu, zhruba desetinu si společně odnesou TOP 09 a Starostové, politické uskupení, které „minule" ještě neexistovalo. Pokud by ovšem vedení této parlamentní strany chtělo takový výsledek vydávat za úspěch („z 0 na 10" by k tomu mohlo svádět), mělo by si připomenout, že v parlamentních volbách mělo procentuální výsledek víc než o polovinu lepší a absolutní počet hlasů prakticky dvojnásobný než může čekat teď.

KSČM voliči moc nepřibývají. Podstatné je, že jiným stranám ubývají. (Vojtěch Filip ve volební kampani 2010.)
KSČM voliči moc nepřibývají. Podstatné je, že jiným stranám ubývají. (Vojtěch Filip ve volební kampani 2010.) | Foto: Jan Langer

Další kus celostátního koláče čeká na různá krajsky specifická sdružení a regionální koalice. K jejich smůle to však bude stačit jen na málo maličko zastupitelských mandátů, protože tato uskupení nejsou schopna táhnout za jeden provaz. A to nejen celostátně v rámci nějaké hypotetické „Aliance regionálních iniciativ", ale mnohdy ani v místě svého působení. Krásným příkladem toho budiž Liberecký kraj, kde - podle již zmíněného průzkumu pro Český rozhlas - získají Starostové pro Liberecký kraj, Změna pro Liberecký kraj a Nová budoucnost pro Liberecký kraj přes 17 % hlasů. Ovšem ne dohromady, nýbrž po kouscích, takže kdo ví, kolik z těchto tří subjektů nakonec v krajském zastupitelstvu usedne.

Právě tyto vlivy, špatné vládnutí „velkých" a nejednotnost „malých", pomáhají KSČM dobývat další a další malé kousky půdy zastupitelských sborů a sahat po stále vyšších postech moci výkonné.

Nechci tím říct, že komunisté dostávají tato nová území vysloveně zadarmo. Jejich lidé působí v komunální politice, často velmi úspěšně. Čtyři roky se otevřeně či tiše podílejí na krajských vládách a systematicky kritizují centrální vládu za její nepopulární kroky. Umějí i taktizovat, například nás nechávají v napětí čekat na svého prezidentského kandidáta a do krajských voleb skoro jistě neřeknou, zda nějakého navrhnou. To vše se v politice počítá.
 
Pojďme si na chvíli představit, že krajské volby skutečně přinesou KSČM takové výsledky, jaké signalizují seriózní volební modely. Co se vlastně stane?

Naprostá většina krajů bude mít tak jako tak levicové vedení, je tedy nějaký rozdíl mezi tím, když v nich budou všichni hejtmani oranžoví nebo jeden rudý? A jak moc záleží na tom, kolik krajských vlád se opírá o takovou nebo onakou podporu KSČM? Vždyť v praxi se nic nezmění! Omyl, změní.

KSČM tím udělá další krok k tomu, aby byla v celostátním měřítku vnímána jako „normální" opoziční strana. Někomu to vyhovuje, někomu to vadí, každý podle svého gusta. Rozdíl je to však věru veliký. Každý takový posun přibližuje okamžik, kdy ve vládě budou nejen bývalí, ale i současní komunisté.

Můžete namítnout, že to se tak jako tak dá čekat, že KSČM bude konečně muset ukázat nejen umění kritizovat, ale i schopnost tvořit a řídit, můžete namítnout spoustu dalších věcí. Beru. Co mi ale vadí, je skutečnost, že KSČM nestoupá po žebříku politické elity ani tak díky tomu, že by dokázala přesvědčit široké vrstvy veřejnosti o své schopnosti zajistit Česku lepší budoucnost, jako díky neschopnosti těch ostatních, kteří se zaklínají titulem demokratických stran.

Na druhé straně, nezaslouží si naše současná politická elita, aby jí někdo „zvenčí" pořádně dloubl do žeber? A když tu není nikdo jiný …

Autor je ředitelem agentury ppm factum

Názory Aktuálně.cz

Názory - co vy na to?

Sledujte nás na:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 7 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy