Jan Herzmann | Komentáře
5. 10. 2012 11:00

Starost před volební úrodou: Uzrají nám v říjnu třešně?

Předpokládaný úspěch KSČM je důsledkem poklesu podpory sociální i občanské demokracie
Foto: Jan Lipold

Dozvíme se to za týden. KSČM možná poprvé po dvanácti letech vyhraje v některém kraji volby (podle průzkumů ppm factum nejspíš v Libereckém) a v několika dalších bude mít silnější vyjednávací pozici než v roce 2008, protože její odstup za vítězem bude daleko menší.

Znamená to, že si komunistická strana v očích veřejnosti znatelně polepšila?

Odpovědět na tuto otázku není tak snadné, jak by se zdálo. Je pravdou, že absolutní počty voličů KSČM patrně proti posledním krajským volbám opět poněkud narostou. Nepůjde však pravděpodobně o žádný epochální skok. Jak to jde dohromady s podstatným posílením jejích pozic? Vysvětlení najdeme v prosté kuchyňské pravdě: nezáleží jen na množství přidané soli, jak je slaná polévka. Záleží také na surovinách, ze kterých polévku vaříme.

Předpokládaný úspěch KSČM je více důsledkem velkého poklesu podpory sociální i občanské demokracie. První potrestají voliči za nesplnění slibů z minulých krajských kampaní, za korupci i za díry v povrchu okresek, druhou za nepopulární vládní politiku, za korupci a díry v peněženkách.
 
Volební účast přitom zřejmě nebude v celostátním měřítku nijak zásadně nižší než před čtyřmi lety. Kam se tedy hlasy podějí? Inu, zhruba desetinu si společně odnesou TOP 09 a Starostové, politické uskupení, které „minule" ještě neexistovalo. Pokud by ovšem vedení této parlamentní strany chtělo takový výsledek vydávat za úspěch („z 0 na 10" by k tomu mohlo svádět), mělo by si připomenout, že v parlamentních volbách mělo procentuální výsledek víc než o polovinu lepší a absolutní počet hlasů prakticky dvojnásobný než může čekat teď.

KSČM voliči moc nepřibývají. Podstatné je, že jiným stranám ubývají. (Vojtěch Filip ve volební kampani 2010.)
KSČM voliči moc nepřibývají. Podstatné je, že jiným stranám ubývají. (Vojtěch Filip ve volební kampani 2010.) | Foto: Jan Langer

Další kus celostátního koláče čeká na různá krajsky specifická sdružení a regionální koalice. K jejich smůle to však bude stačit jen na málo maličko zastupitelských mandátů, protože tato uskupení nejsou schopna táhnout za jeden provaz. A to nejen celostátně v rámci nějaké hypotetické „Aliance regionálních iniciativ", ale mnohdy ani v místě svého působení. Krásným příkladem toho budiž Liberecký kraj, kde - podle již zmíněného průzkumu pro Český rozhlas - získají Starostové pro Liberecký kraj, Změna pro Liberecký kraj a Nová budoucnost pro Liberecký kraj přes 17 % hlasů. Ovšem ne dohromady, nýbrž po kouscích, takže kdo ví, kolik z těchto tří subjektů nakonec v krajském zastupitelstvu usedne.

Právě tyto vlivy, špatné vládnutí „velkých" a nejednotnost „malých", pomáhají KSČM dobývat další a další malé kousky půdy zastupitelských sborů a sahat po stále vyšších postech moci výkonné.

Nechci tím říct, že komunisté dostávají tato nová území vysloveně zadarmo. Jejich lidé působí v komunální politice, často velmi úspěšně. Čtyři roky se otevřeně či tiše podílejí na krajských vládách a systematicky kritizují centrální vládu za její nepopulární kroky. Umějí i taktizovat, například nás nechávají v napětí čekat na svého prezidentského kandidáta a do krajských voleb skoro jistě neřeknou, zda nějakého navrhnou. To vše se v politice počítá.
 
Pojďme si na chvíli představit, že krajské volby skutečně přinesou KSČM takové výsledky, jaké signalizují seriózní volební modely. Co se vlastně stane?

Naprostá většina krajů bude mít tak jako tak levicové vedení, je tedy nějaký rozdíl mezi tím, když v nich budou všichni hejtmani oranžoví nebo jeden rudý? A jak moc záleží na tom, kolik krajských vlád se opírá o takovou nebo onakou podporu KSČM? Vždyť v praxi se nic nezmění! Omyl, změní.

KSČM tím udělá další krok k tomu, aby byla v celostátním měřítku vnímána jako „normální" opoziční strana. Někomu to vyhovuje, někomu to vadí, každý podle svého gusta. Rozdíl je to však věru veliký. Každý takový posun přibližuje okamžik, kdy ve vládě budou nejen bývalí, ale i současní komunisté.

Můžete namítnout, že to se tak jako tak dá čekat, že KSČM bude konečně muset ukázat nejen umění kritizovat, ale i schopnost tvořit a řídit, můžete namítnout spoustu dalších věcí. Beru. Co mi ale vadí, je skutečnost, že KSČM nestoupá po žebříku politické elity ani tak díky tomu, že by dokázala přesvědčit široké vrstvy veřejnosti o své schopnosti zajistit Česku lepší budoucnost, jako díky neschopnosti těch ostatních, kteří se zaklínají titulem demokratických stran.

Na druhé straně, nezaslouží si naše současná politická elita, aby jí někdo „zvenčí" pořádně dloubl do žeber? A když tu není nikdo jiný …

Autor je ředitelem agentury ppm factum

Názory Aktuálně.cz

Názory - co vy na to?

Sledujte nás na:

 

Právě se děje

před 41 minutami

Kvůli nejhoršímu suchu za poslední desetiletí se zmenšily Viktoriiny vodopády na hranici Zambie a Zimbabwe oproti normálnímu stavu na pouhý potůček.

Podle agentury Reuters se místní nyní obávají, že pokud změny klimatu povedou k častějším a výraznějším suchům, přijde region o jednu z hlavních turistických atrakcí, kterou ročně navštíví asi milion lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 1 hodinou

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy