Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
16. 6. 2017 13:05

Štěch: Živnostníci do montoven! Babiš: Soudruhu, víc jsi pro ANO udělat nemohl!

Milan Štěch: "Mezi skutečnými živnostníky a skutečnými podnikateli je mnoho pseudo-, kteří tam jsou jenom proto, že mají trvale lepší odvodové podmínky."
Vizionář Milan Štěch: vidí zřejmě již záporné preference sociální demokracie.
Vizionář Milan Štěch: vidí zřejmě již záporné preference sociální demokracie. | Foto: Aktuálně.cz

Vedou se debaty, zda se ČSSD střelila do nohy, či do hlavy, když Bohuslav Sobotka přestal stranu šéfovat. Ve čtvrtek se však pro změnu střelila do břicha. To když na sjezdu odborového svazu Kovo v Olomouci promluvil předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).

Zřejmě si vzpomněl na léta, kdy byl členem KSČ, a horlil: "Myslím si, že je tu velká skupina lidí, kteří pracují jako OSVČ a nejsou z národohospodářského hlediska efektivně využití. My máme tolik OSVČ, jako mají typicky agrární země na jihu Evropy, a nikdo neví, jaký je jejich přínos pro tvorbu HDP." (OSVČ jsou osoby samostatně výdělečně činné.)

Živnostníků si prý Štěch váží, protože se o sebe umějí postarat, ale před kováky pokračoval: "Mezi skutečnými živnostníky a skutečnými podnikateli je mnoho pseudo-, kteří tam jsou jenom proto, že mají trvale lepší odvodové podmínky. Platí pouze jednu třetinu pojištění zdravotního a sociálního a to je enormně velká výhoda oproti zaměstnancům."

Hned nastínil recept na nedostatek pracovních sil v Česku (muslimští uprchlíci nám nevoní, ukrajinští migranti podle Milana Chovance třetinu dne páchají kriminalitu a naši lidé se flákají coby OSVČ). Firmy by dle Štěcha měly chtít, aby se odvody sjednotily: "Jsem přesvědčený, že by přibylo několik desítek tisíc zaměstnanců nebo lidí, kteří by chtěli být zaměstnanci."

Podobně geniálního výroku se v březnu 2013 dopustil tehdy stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek, když napadl živnostníky: "Parazitují na zaměstnancích," pravil a sklidil bouři. Teď druhý nejvyšší ústavní činitel udělal "pseudo" z desítek tisíc podnikatelů a živnostníků. Bomba.

Jestli by to sociální demokracie neměla zabalit? Pro koho ta strana vlastně je? Pro bohaté ne. Pro střední třídu též ne, viz nedávný velenávrh na zvýšení daní pro lidi, kteří u nás jakž takž slušně vydělávají. A nyní vypálili odrazující, ničící kulometnou dávku na chudé. Takže ani pro ně.

Po tunách řečí, že nemáme být "montovnou Západu", tahle údajná levo-partaj zaútočí na OSVČ, tedy třeba na matky s dětmi, které si chtějí přivydělat, navrhne, že jim zničí džob a poté je nažene do mizerně placených montoven. Geniální taktika.

Triumvirát Zaorálek - Sobotka - Chovanec by mělo nahradit lídrovské duo Mládek - Štěch. Cíl: žádná skupina voličů a preference minus 20 procentních bodů. Nemůže to nevyjít.

Poznámka. Představme si, jak se asi tváří šéf kampaně Zaorálek, nařídí zavřít Štěcha na samotku, zašít mu na čtyři měsíce ústa? (Poté bude možná kandidovat na prezidenta, tak mu je zase rozešijí.)  Shání si od listopadu kšeft v Bruselu, protože na českého premiéra to opravdu, ale opravdu nevypadá? Lije do sebe jednoho panáka za druhým?

A naopak, představme si, jak se asi tváří Andrej Babiš: i on si nalije koňak, protože má co slavit, navíc možná sedne a napíše Štěchovi děkovný dopis: "Drahý soudruhu, ze srdce Vám děkuji, víc jste pro moje ANO čtyři měsíce před volbami udělat nemohl. Srdečně Váš Andrej."

Přihlaste se k našim newsletterům
Odhlásit se můžete kdykoliv.
Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů naleznete ZDE.
 

Právě se děje

před 57 minutami

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

Další zprávy