Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
2. 12. 2011 18:15

Tajný dům ve floridském stylu, to je moc špatná kultura

Ministr Jiří Besser lhal, není důvěryhodný, a měl by odstoupit
Kultura, verze 2011.
Kultura, verze 2011. | Foto: Jan Langer

Ministr vlády si přes účelově založenou firmu pořídil byt v domě u golfového hřiště na Floridě, přičemž jeho společníkem je muž, odsouzený za korupci vysoké státní úřednice. V majetkovém přiznání ministr majetek zatajil.

Tedy, není toho najednou trochu moc?

Jde o ministra kultury. Být přísní, tak řekneme, že Jiří Besser by měl odstoupit už jen kvůli estetické nezpůsobilosti, protože floridský vkus při výběru nemovitostí je u člověka, který má v popisu práce české kulturní bohatství, jen těžko přijatelný.

Ale to bychom Besserovi snad ještě prominuli.

Ne tak už to, že lhal - protože jinak se jeho „opomenutí" nazvat nedá. Ministr transparentní vlády nemůže v majetkovém přiznání zapomenout na to, že mu patří kus domu na Floridě, kam se notabene jezdí rekreovat. To prostě nejde, to je něco jiného, než kdyby Besser nedal do přiznání darované in-line brusle nebo památeční pětku železo.

Majetkové přiznání, jeden z klíčových nástrojů proti politické korupci, se tím pádem mění v cár papíru. Na co ještě novináři přijdou příště? Nebo si snad ministr vzpomene sám?

Jestli je horší Besserova „chyba", nebo okolnosti nákupu samotného, případně jestli spolu to první a to druhé přímo souvisí nebo ne, je vlastně vedlejší.

Není to ani měsíc, co se z vlády poroučel ministr Kocourek, přiznav odklon milionového majetku. Rozdíl je v tom, že Kocourek něco tajil před manželkou (majetkové přiznání tehdy podávat nemusel), kdežto Besser před všemi daňovými poplatníky.

Jde o první vážnou ministerskou aféru v řadách TOP 09 a Starostů (Kalouskovy mystifikace a jiné eskapády nechme stranou). Karel Schwarzneberg by ji měl brát vážně, a ne trousit bonmoty. Besser je i jeho problém, s dovolením.

Pokud už Starostové mezi sebou hledají někoho, kdo umí vyplnit majetkové přiznání, jsme rádi. A když ten člověk kromě toho pochopí, že na bourání jsou Češi po letech komunistických asanací poněkud citliví, tím lépe.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy