Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
2. 12. 2011 18:15

Tajný dům ve floridském stylu, to je moc špatná kultura

Ministr Jiří Besser lhal, není důvěryhodný, a měl by odstoupit
Kultura, verze 2011.
Kultura, verze 2011. | Foto: Jan Langer

Ministr vlády si přes účelově založenou firmu pořídil byt v domě u golfového hřiště na Floridě, přičemž jeho společníkem je muž, odsouzený za korupci vysoké státní úřednice. V majetkovém přiznání ministr majetek zatajil.

Tedy, není toho najednou trochu moc?

Jde o ministra kultury. Být přísní, tak řekneme, že Jiří Besser by měl odstoupit už jen kvůli estetické nezpůsobilosti, protože floridský vkus při výběru nemovitostí je u člověka, který má v popisu práce české kulturní bohatství, jen těžko přijatelný.

Ale to bychom Besserovi snad ještě prominuli.

Ne tak už to, že lhal - protože jinak se jeho „opomenutí" nazvat nedá. Ministr transparentní vlády nemůže v majetkovém přiznání zapomenout na to, že mu patří kus domu na Floridě, kam se notabene jezdí rekreovat. To prostě nejde, to je něco jiného, než kdyby Besser nedal do přiznání darované in-line brusle nebo památeční pětku železo.

Majetkové přiznání, jeden z klíčových nástrojů proti politické korupci, se tím pádem mění v cár papíru. Na co ještě novináři přijdou příště? Nebo si snad ministr vzpomene sám?

Jestli je horší Besserova „chyba", nebo okolnosti nákupu samotného, případně jestli spolu to první a to druhé přímo souvisí nebo ne, je vlastně vedlejší.

Není to ani měsíc, co se z vlády poroučel ministr Kocourek, přiznav odklon milionového majetku. Rozdíl je v tom, že Kocourek něco tajil před manželkou (majetkové přiznání tehdy podávat nemusel), kdežto Besser před všemi daňovými poplatníky.

Jde o první vážnou ministerskou aféru v řadách TOP 09 a Starostů (Kalouskovy mystifikace a jiné eskapády nechme stranou). Karel Schwarzneberg by ji měl brát vážně, a ne trousit bonmoty. Besser je i jeho problém, s dovolením.

Pokud už Starostové mezi sebou hledají někoho, kdo umí vyplnit majetkové přiznání, jsme rádi. A když ten člověk kromě toho pochopí, že na bourání jsou Češi po letech komunistických asanací poněkud citliví, tím lépe.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Sekáč gólem a asistencí podpořil výhru CSKA nad Čeljabinskem

Jiří Sekáč svým pátým gólem z posledních osmi zápasů Kontinentální hokejové ligy pomohl CSKA Moskva k výhře 3:0 nad Čeljabinskem. Český útočník vstřelil v 51. minutě tečí před brankou druhý gól utkání a pak se ještě asistencí podílel v předposlední minutě na trefě Michaila Grigorenka.

CSKA i díky sedmé Sekáčově brance v sezoně zvítězil pošesté za sebou a je nejlepším týmem celé soutěže. Čeljabinsk s českým útočným duem Tomáš Hyka, Lukáš Sedlák prohrál počtvrté v řadě a na Východě drží poslední osmé postupové místo do play off.

Nejhorším týmem Východu zůstal Kunlun, který dnes se Šimonem Hrubcem v brance podlehl v Pekingu 1:2 Dynamu Moskva. Bývalý třinecký gólman si připsal 23 zákroků.

Další zprávy