Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
17. 6. 2019 16:55

Teď zas vrací zemi lidem Kiska. Jak se v tom vyznat, to je nějaká reklamace?

Pravidlo č. 1: Země se vracejí lidem, zásadně ne lepšolidem. Ti patří do polepšovny.
Prezidentská inaugurace v Bratislavě, Zuzana Čaputová uprostřed mezi manželi Kiskovými.
Prezidentská inaugurace v Bratislavě, Zuzana Čaputová uprostřed mezi manželi Kiskovými. | Foto: Reuters

Inflace lidí v politicko-jazykovém marketingu zrychluje. Jen co předal klíče od Grasalkovičova paláce, představil Andrej Kiska svou politickou stranu jménem Za lidi (Za ľudí). Má heslo Vraťme Slovensko všem lidem. "Potřebujeme vrátit Slovensko zpět lidem," pravil Kiska na tiskové konferenci.

Takže lidi. Čau lidi. Budu bojovat za Apple Store pro naše lidi (Babiš). Jiní o lidech, my s lidmi (KSČM na plakátech v několika volbách.) Lepší budoucnost pro obyčejné lidi (Paroubkova ČSSD tamtéž). Peníze našim lidem, ne migrantům (T. Okamura). Dokonce se tu kdysi vyklubala strana LIDEM (Karolína Peake aj.). "Přišel čas vrátit tuto zemi lidem, kteří pracují, platí daně, vychovávají děti." (Klaus ml. minulý týden.)

Je to sice trochu naturalistické, ale politici mají lidí plná ústa. Lidožrouti.

Technická poznámka: Země se vracejí lidem, zásadně ne lepšolidem. Ti patří do polepšovny.

Kisku a Klause mladšího by do stejné lavice neposadil ani ten poslední politolog-začátečník. Přesto mluví skoro stejně. O vracení země lidem. Co z toho plyne?

Zaprvé, úkol pro lidi: Vykašlat se na proklamace a nálepky a uvažovat hlavou. Dřív než někdo z lidí vyrobí lid, masu, kolektiv, potravu pro lidožrouty. To by byl teprve průšvih. Budu bojovat za Apple Store pro náš lid. Peníze našemu lidu, ne migrantům. Vraťme Slovensko všemu lidu. No nazdar.

Zadruhé, při praktikování bodu 1 hlídat detaily: Například, jestli se politici obracejí k lidem jako takovým, nebo jde o humanitu s ručením omezeným, protože se týká jen některých: našich lidí nebo lidí, kteří pracují, atd. Jestli jdou po specifikovaných nebo nespecifikovaných lidech sice samo o sobě generálním vodítkem k určování stran není, ale aspoň něco.

Kiska to každopádně odbrzdil: Jestli vrací Slovensko opravdu všem lidem, pak i mafiosům, kvůli kterým lidé (sic!) vloni demonstrovali na náměstích. To bude ještě napínavé.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Končí další časopis Jaromíra Soukupa, poslední Instinkt vyjde v říjnu

Měsíčník Instinkt, který vychází pod vydavatelstvím Empresa Media vlastněným Jaromírem Soukupem, končí. Poslední číslo vyjde v říjnu, informoval server Médiář. Vydavatelství tak hlásí konec už čtvrtého časopisu za poslední rok. Závěrem loňského roku přestaly vycházet magazíny pro mladé Popcorn a Top dívky, letos v létě pak z trhu zmizel i měsíčník Faktor Soukup. Instinkt vznikl v roce 2002 jako týdeník, do vlastnictví Empresy se dostal o devět let později. Letos v květnu se z časopisu stal měsíčník.

Zdroj: Domácí
před 1 hodinou

Jandová skončila v časovce juniorek na MS na 25. místě

Veronika Jandová skončila v časovce juniorek na mistrovství světa v silniční cyklistice v britském Harrogate na 25. místě, další česká závodnice Kristýna Burlová obsadila 37. pozici. Zlato získala Ruska Ajgul Garejevová, který 13,7 kilometru dlouhou trať zvládla za 22:16 minuty.

Druhá skončila mistryně Evropy ze srpnového domácího šampionátu v Alkmaaru Nizozemka Shirin van Anrooijová, která zaostala za Garejevovou o 3,61 sekundy. Obě si tak prohodily pořadí z ME. Bronz získala doma Britka Elynor Backstedtová, jež na vítězku ztratila 10,93 sekundy.

před 1 hodinou

Za útoky na saúdská ropná zařízení je zodpovědný Írán, tvrdí Boris Johnson

Británie je přesvědčena, že za útoky na saúdskoarabská ropná zařízení v polovině září je zodpovědný Írán. Uvedl to v pondělí britský premiér Boris Johnson, informovala agentura Reuters. Francouzský prezident Emmanuel Macron řekl, že při připisování zodpovědnosti je "velmi opatrný". Útoky podle něj nicméně nepomohly v úsilí zmírnit napětí v oblasti Perského zálivu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy