Daniel Anýž Daniel Anýž | Komentáře
11. 11. 2022 11:11

Biden versus Trump. Tohle repete už Amerika nechce, je připravena obrátit list

Úterní volby do Kongresu ukázaly, že s exprezidentem se republikáni střílejí do vlastní nohy. Přišel čas, aby se ho zbavili. Pak bude moci s klidným svědomím konečně odejít do politického důchodu i prezident současný.
Boj, o jaký už Amerika nestojí. Donald Trump a Joe Biden během jedné z debat před dosud posledními prezidentskými volbami.
Boj, o jaký už Amerika nestojí. Donald Trump a Joe Biden během jedné z debat před dosud posledními prezidentskými volbami. | Foto: Reuters

Sotva mají Spojené státy jednu velkou show - tu volební - za sebou, už jim Donald Trump slibuje další. A bude to rána, jako když hrom udeří. "V úterý 15. listopadu učiním velmi velké oznámení," hlásil minulou neděli večer na předvolením shromáždění senátora Marca Rubia.

Foto: Aktuálně.cz

Trump měl přijet jako člověk, který chce podpořit svého hostitele v boji za obhajobu (nakonec úspěšnou) senátního křesla. Jenže jako host se musel nakonec cítit sám Rubio. Nebo spíše jako náhodný kolemjdoucí. Urval si pro sebe pár minut Trumpova zájmu a pak už to byl jen exprezidentův monolog: já, já, já. A zase já. A ještě jednou já…

Pro nic jiného než své ztučnělé ego se zjevně nenarodil. Má se tak rád, že nepozná, kdy už překáží. Takový ten týpek, co nikdy neodejde z večírku, i když jsou z jeho velkohubé trapnosti už všichni kolem rozpačití. Co to tedy v úterý hodlá oznámit?

S největší pravděpodobností kandidaturu v prezidentských volbách, které připadají na rok 2024. V posledních týdnech to naznačoval opakovaně. Například v Iowě minulý čtvrtek své příznivce natěšil, že to "velmi, velmi, velmi pravděpodobně udělám znova". Ale tím nejpřesvědčivějším signálem, že do toho zřejmě opravdu půjde, bylo v minulých dnech něco jiného. Trump začal rozdávat hanlivé přezdívky.

"Ron DeSanctimonious," vypustil Trump před týdnem pokusnou nálepku na adresu floridského guvernéra Rona De Santise. Zatím sice není jisté, zda se to ujme. Je to docela nesrozumitelné a Američané se dohadují, co to má vlastně být, možná prý aluze na Harryho Pottera. Nicméně dvě věci to říká zcela jasně.

Když se zbabělec lekne

Zaprvé, jak už bylo řečeno, Trump se chystá kandidovat. A zadruhé, právě v De Santisovi v tuto chvíli vidí rivala, který by jej mohl ohrozit, zkřížit mu cestu do Bílého domu. Zažili jsme to už v Trumpově první prezidentské kampani.

V republikánských primárkách tehdy posměšně počastoval například právě Rubia. "Malý Rubio" (Little Rubio), dělal si šprýmy z jeho vzrůstu. "Nízkoenergetický Jeb" (Low Energy Jeb), pokoušel se vytočit Jeba Bushe, který nehodlal přistoupit na Trumpův styl a vyjadřoval se věcně a klidně. "Prolhaný Ted" (Lying Ted), navážel se do Teda Cruze. I když to byl Trump, kdo proti svému soupeři používal naprosto smyšlené obvinění, že jeho otec byl nějak zapleten do atentátu na J. F. Kennedyho.

Pokračovat můžeme demokraty. "Crooked Hillary" (Podvodná Hillary Clintonová), "Crazy Bernie" (Blázínek Bernie Sanders), "Googy Elizabeth" (Praštěná Elizabeth Warren). A samozřejmě, jak bychom mohli zapomenout, "Sleepy Joe" (Ospalý Joe Biden). Prostě koho se Trump obává, toho se pokouší zesměšnit.

Poťouchlá nátura, ale těm, které něco takového baví, už bývalý prezident hodil první pamlsek. Přičemž k přezdívce "Ron DeSanctimonious" rovnou přidal svůj další špinavý trik - rány pod pás. "Když bude kandidovat, tak bude kandidovat. Ale když bude, tak vám o něm řeknu věci, které nebudou příliš lichotivé. Vím o něm víc než kdokoli jiný, možná i než jeho manželka, třeba kdo ve skutečnosti řídí jeho kampaň," naznačuje Trump, že na floridského guvernéra něco příšerného ví.

Prohra Trumpových "koňů"

Lži, výhružky, jedovatosti. A to vše by se teď mělo vrátit s ještě větší silou, když se Trump bude v prezidentské kampani hlava nehlava mstít za to, že mu "ukradli" minulé volby? Nebyl by to hezký pohled. A není vůbec uklidňující, že Joe Biden, který Trumpa už jednou porazil, by cítil jako svůj uděl zastavit jej znovu.

Opakovaně tvrdí, že chce znovu kandidovat, obhajovat Bílý dům. Podle amerických médií, která citují zdroje z jeho okolí, se ovšem definitivně rozhodne právě podle toho, jak se rozhodne Trump. Podivná motivace. Jeden kandidovat umíněně chce, a druhý proto musí.

Jenže všechno může být jinak. Úterní volby do Kongresu Trumpovi chrstly vodu do očí. Podpořil stovky kandidátů, z nichž většina souhlasila - ať už z přesvědčení nebo ze zbabělosti - s jeho lží o ukradených volbách. Řada z nich však v úterý utrpěla debakl. V Pensylvánii kvůli tomu republikáni prohráli senátorské křeslo i post guvernéra. Michigan, Wisconsin, New York - další státy, kde si Trumpovi kandidáti mysleli na vysoká místa. A kde dostali na frak. Navíc se k prohrám Trumpových "koní" možná přiřadí ještě Arizona a Georgie.

Začíná být evidentní, že s Trumpem se Republikánská strana už střílí do vlastní nohy. V primárkách vyhrávají jeho kandidáti, protože do této volby se promítá hlas těch nejaktivnějších, nejvěrnějších straníků. Tvrdého jádra, které stále stojí při bývalém prezidentovi. Jenže ve všeobecných volbách už vstupují do hry všichni voliči - republikáni, demokraté, nezávislí. A tam už kvalifikace "já jsem Trumpův člověk" zjevně nestačí.

Volby do Kongresu ukázaly, že může být spíše přítěží. Je sice pravděpodobné, že liberálně naladěná média, New York Times či CNN, přehánějí, když po úterních volbách píší o vzpouře uvnitř republikánského establishmentu, který prý už nechce Trumpa. Jenže jeho porážka - a neúspěch jeho kandidátů je porážkou - je v každém případě výzvou. Hozenou rukavicí pro ty, kdo by se mu chtěli postavit.

Bidenova "Mission Accomplished"

Na oslavě vítězství Rona DeSantise v úterních volbách, kdy zcela přesvědčivě obhájil guvernérský úřad, jeho příznivci neskandovali "four more years", další čtyři roky, jak by se slušelo na délku funkčního termínu. Ale "two more years", protože příští prezidentské volby jsou už za dva roky.

A nejsou to jen DeSantisovi floridští voliči. Jedete po Pensylvánii a vidíte transparenty a vlajky Trump 2024. Ale v rozhovorech pak zní i něco jiného. Možná už opravdu nastal čas na "trumpismus bez Trumpa". Na to, aby někdo převzal jeho politiku, ale bez jeho toxické osobnosti.

Na straně demokratů je to podobné. Biden přišel, zvítězil a jako prezident byl z hlediska demokratů úspěšnější, než mnozí straníci čekali. Ale i jeho čas už se nachýlil. Ukazují to průzkumy, v kterých většina demokratů říká, že už by funkci neměl obhajovat. A opět to zaznívá v rozhovorech s voliči. Nic mu nezazlívají, nevyčítají, ale vidí, že v jeho případě prostě neplatí známé "věk je jenom číslo". Osmdesátka je na Bidenovi poznat.

Trump už není neohrozitelný, úterní volby do Kongresu ukázaly jeho slabinu. A slabost ovšem vždy vyzývá ostatní členy tlupy, aby se "alfa samce" pokusili sesadit. Trump je k poražení, republikáni jsou načatí mu zamávat. A bez něj na scéně by mohl pak i současný prezident s klidným svědomím "mission accomplished" - mise splněna - odejít do politického důchodu.

Souboj Biden versus Trump není nevyhnutelný. Naopak, tohle politické repete si většina voličů už ani nepřeje. Zprava i zleva, ze stejného důvodu. Nevěří, že Trump a Biden by byli těmi nejlepšími kandidáty, které by měli poslat do boje. Amerika je připravena obrátit list.

Video: Místo červené vlny přišel růžový potůček. Republikáni jsou z Trumpa nešťastní, říká profesor Igor Lukeš

Voliči vzkázali Bidenovi, že se jim nelíbí a že inflace je příliš vysoká. Nemá charisma, které by měl politik na takové úrovni mít, říká historik. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Prezident Peru ohlásil předčasné volby a rozpuštění parlamentu, ten jej poté odvolal

Peruánský parlament jasnou většinou odvolal z funkce prezidenta Pedra Castilla jen krátce poté, co hlava státu oznámila záměr zákonodárný sbor rozpustit a vyhlásit předčasné volby. Poslanci Castilla zbavili funkce kvůli "trvalé morální nezpůsobilosti". Do čela státu má nyní nastoupit viceprezidentka Dina Boluarteová, která Castillovo počínání označila za státní převrat, uvedla agentura EFE. Boluarteová má složit přísahu ještě ve středu večer.

Pro odvolání prezidenta hlasovalo 101 ze 130 peruánských poslanců. V polovině října prokuratura podala do parlamentu stížnost, ve které Castilla obvinila mimo jiné ze zločineckého spolčení či zneužívání pravomocí.

Několik hodin před hlasováním parlamentu Castillo vystoupil v televizi, kde oznámil svůj úmysl rozpustit parlament a "svolat v co nejkratší době volby do nového kongresu". V mezidobí měl podle Castilla zemi řídit krizový kabinet. Castillo chtěl také provést změny v justicii a policii. Řada peruánských politiků okamžitě označila prezidentovo jednání za pokus o státní převrat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šéf úřadu práce není dost aktivní, odrazí se to na jeho hodnocení, řekl Jurečka

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) není spokojen s prací šéfa úřadu práce Viktora Najmona. Generální ředitel podle něj není dost aktivní při organizaci úřadu, který čelí náporu žádostí, řekl Jurečka v reakci na středeční jednání sněmovního sociálního výboru, který oba vyzval, aby okamžitě řešili zpožďování dávek a zajistili jejich rychlé vyplácení.

Jurečka řekl, že s Najmonem o potřebě změn opakovaně v posledních měsících vede debaty a vyzývá ho k větší aktivitě. Uvedl také, že se nespokojenost projeví v hodnocení generálního ředitele podle služebního zákona.

"Rozhodně spokojen nejsem, kroky nejsou činěny nejen v posledních měsících, ale dlouhodobě," uvedl Jurečka na adresu vedení úřadu práce. Na dotaz, zda z toho vyvodí personální důsledky, řekl, že je limitován služebním zákonem. Později dodal, že jeho názor se projeví v pravidelném služebním hodnocení generálního ředitele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy