Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
18. 2. 2010 9:30

V Brně se ukázalo, jak na korupci. Šlo by to i jinde?

Kasl, Hvížďala a další blogeři a čtenáři debatují o možnostech boje s korupcí
Foto: Aktuálně.cz

"Jak se ukázalo v Brně-Žabovřeskách, když se investor, developer, obecně podnikatel vzepře platit zavedené desátky, Policie ČR dokáže konat. Což tedy brněnské metody přinést do Prahy? Ono to ovšem není tak jednoduché," napsal ve svém blogu na Aktuálně.cz bývalý pražský primátor Jan Kasl.

Bloger se vyjadřuje k případu, kdy kvůli údajné korupci na radnici v Brně-Žabovřeskách policie zadržela dva lidi - politiky ODS. Starosta této městské části Aleš Kvapil si podle obvinění řekl o čtyřmilionový úplatek, a to firmě, která chtěla stavět v Brně multifunkční centrum. Firma se podle dostupných informací spojila s policií, a ta celý případ sledovala.

Čtěte více: Členové ODS zatčení za korupci v Brně jdou do vazby

Bloger Jan Kasl píše, že "předávání milionových odpustků z ruky do ruky je dost málo sofistikovaný systém 'odměny za odstranění problému' se stavbou." Podle Kasla je proti jiným, sofistikovanějším formám korupce boj daleko obtížnější.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Jana Kasla: Páni podnikatelé, že by to přece jen šlo?

Případ údajné korupce v Brně na blozích a v diskusích pod články Aktuálně.cz rozpoutal diskuse čtenářů o potírání úplatkářství v Česku.

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda ve svém blogu ukazuje, jak by v takových případech mohla pomoci práce takzvaného agenta-provokatéra, pokud bude takový postup schválen poslanci. Ti možnost zavedení tohoto opatření nyní projednávají.

"To, k čemu došlo, je vlastně ukázkovým příkladem práce agenta provokatéra nebo protikorupčního agenta. Jen si na místo zástupců firmy, kteří se v tomto případě zachovali zcela výjimečně uvědoměle, dosaďme policejní agenty, kteří budou trvale a dlouhodobě testovat antikorupční odolnost našich politiků a úředníků," myslí si Svoboda.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Cyrila Svobody:
Chycení korupčníci v Brně jako dobrý příklad protikorupčního agenta 

O tématu úplatků v Brně píše například další bloger Aktuálně.cz, nakladatel Petr Minařík, který s nadsázkou radí, co by politici měli příště udělat, aby se při korupci nenechali chytit. Podle něj by se stačilo vsadit, a to takto:

"Vsaďte se, že stavební povolení dostanete," developer odpoví: "vsaďte se, že nedostaneme". Oba zúčastnění se vsadí, třeba o čtyři milióny, a v případě, že se projekt podaří dotáhnout a začne se stavět, starosta získá odměnu, nikoliv za své rozhodnutí, ale jako výhru v sázce.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Petra Minaříka: Vsaďme se, že...

Také novinář Karel Hvížďala ve svém blogu zmiňuje případ brněnské korupce. Připomíná rovněž, že v parlamentu nyní poslanci projednávají návrh na zrušení anonymity akcií na majitele, což by mohlo být jedno z opatření, která by boji s korupcí pomohla - situace je u nás totiž podle Hvížďaly tak neprůhledná, že ani v případě státních zakázek občané nevědí, kdo jsou majitelé firem, kteří v tendru vyhráli. Hvížďala kritizuje politika Ivana Langera, který se staví proti tomuto návrhu zákona.

Další formy úplatků mají podle blogera nejrůznější více či méně rafinované formy, a proto jsou ještě hůře postižitelné.

"Některé jsou velmi těžko dokazatelné, jako jsou například neúměrně vysoké honoráře za přednášky, falešné cestovní výlohy, vysoké honoráře za poradenské služby, zapůjčené kreditní karty, z nichž si dotyčný může vybírat neomezené částky peněz po celém světě atd," napsal Karel Hvížďala.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Karla Hvížďaly: Korupce proměňuje politiku v parodii

Další publicista a další bloger Michal Růžička se ve svém posledním blogovém textu zabýval tématem boje s korupcí - konkrétně tím, jak boj s úplatkářstvím prezentují čeští politici. Připomíná poslední debaty politiků o údajné korupci v kauze letounů Gripen. Zmiňuje slova další blogerky Aktuálně.cz, bývalé ředitelky české pobočky organizace Transparency International Adriany Krnáčové, která ve svém blogu nedávno varovala: dívejte se, před volbami se začne bojovat s korupcí. Boj to bude neefektivní, neupřímný a pokrytecký.

Růžička se v závěru svého textu ptá: "Nemůžu mluvit za všechny občany, ale většina lidí z mého okolí napjatě čeká. Začne se už v Česku konečně diskutovat netakticky, tedy o podstatě?"

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Michala Růžičky: Gripeny naruby aneb V parlamentu o podstatě

Jaká opatření by pomohla v boji s korupcí v Česku? Do debat moderovaných editory Aktuálně.cz se můžete zapojit pod jednotlivými výše uvedenými blogy nebo přímo pod tímto článkem. 

 

Právě se děje

Další zprávy