Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
12. 1. 2015 7:30

Zemanův džihád: Český prezident by z Evropy vyháněl muslimy

V neděli jsme sledovali masivní demonstrace proti teroru. V sobotu otiskl Deník rozhovor, ve kterém prezident Zeman navrhuje vystěhovat muslimy z Evropy. Tragéd.
Teď jde o podstatu, smysl Evropy.
Teď jde o podstatu, smysl Evropy. | Foto: Reuters

Pochod národní jednoty v Paříži. Silné emoce. Cítíme, že jde o náš svět. V ulicích tam demonstrovalo 1,5 milionu lidí. Do Paříže, „antiteroristické světové metropole“, přijely desítky státníků. Mezi nimi český premiér Bohuslav Sobotka a český šéfdiplomat Lubomír Zaorálek. „Pokládám za důležité, aby zástupci České republiky byli přítomni na pochodu, abychom podpořili Francii v této těžké chvíli, abychom vyjádřili solidaritu," řekl Sobotka.

Evropská jednota je nyní klíčová ve dvou směrech: nevzdat pod tlakem naše hodnoty a zároveň se dokázat účinně bránit teroristům. Tomu druhému se budeme věnovat jindy. Je jasné, že bezpečnostní složky budou hrát zásadní roli. Ale to první, nevzdat pod tlakem, ve strachu naše hodnoty, je klíčové. Mezi ty hodnoty patří nejen svoboda slova, klíčový atribut demokracie, ale také schopnost soužití: křesťané, nevěřící, židé, muslimové a další.

Pochod národní jednoty v Paříži i shromáždění a protiteroristické demonstrace v jiných světových městech ukázaly, že se lidé odmítají bát. Ve Francii šli do ulic, i když neměli úplnou jistotu, že na ně někdo nebude střílet, že mezi nimi nevybuchne bomba. Ale teď půjde také o další sdílení Evropy s lidmi, kteří přišli z islámského světa, s muslimy. Bylo by nesmírně levné a u nás v Česku i jinde velmi populistické začít muslimy strkat na okraj společnosti, vyhánět pryč.

Ve Francii jsou dnes nejvíc ohroženi židé. Žije jich tam přes půl milionu. Proběhla zde série protižidovských útoků. Naposledy v pátek zabil džihádista čtyři židovské zákazníky košer lahůdkářství. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli francouzské židy vyzval, aby odešli do Izraele: „Každý žid, který se bude chtít vystěhovat do Izraele, tu bude přijat s otevřenou náručí," řekl Netanjahu před odletem do Paříže. Francouzský premiér Manuel Valls ale v sobotu večer prohlásil: „Francie bez francouzských židů by už nebyla Francií.“ – Přesné.

Podobně jako by Evropa bez muslimů – kdyby byli vyháněni – nebyla tou svobodnou, tou naší Evropou. Samozřejmě platí, že ti muslimové, kteří žijí u nás nebo jinde v Evropě, musí dodržovat naše zákony, naše ústavy. Ale to zdrcující většina z nich dělá. - Tragický byl v tomto smyslu sobotní rozhovor Deníku s českým prezidentem Milošem Zemanem - ukázka rozdělování, rozdmychávání nesnášenlivosti.

Každý má žít ve své původní zemi?

Zeman nabídl starému kontinentu recept, jak se zbavit „výsadků Islámského státu v Evropě“, které, jak tvrdí představitelé IS, chtějí zabít stovky milionů lidí: „Každý má žít ve své původní zemi. Něco jiného je cestovat a poznávat jiné kultury a něco jiného ve své původní vlasti pro její prospěch pracovat. Myslím, že tito lidé by měli žít ve svých zemích, tam praktikovat svoje náboženství a nepokoušet se narušovat normální život v zemích, které mají jinou kulturu.“ - Zíráte na ty věty v ustrnutí.

Vinu za útoky podle českého ministra zahraničí Zaorálka nesmíme svalovat na všechny muslimy. Připomněl v evropské historii nedávné chování Evropanů k židům: „Musí se hledat konkrétní zločinci,“ zdůraznil.

Redaktorka prezidentovi ihned namítla, že zeměmi původu těchto lidí už ovšem nejsou Alžír, Mali, Libye, nýbrž Francie, Německo, Británie či Švédsko, kde se narodili už jejich rodiče. Na to Zeman: „Jejich původními zeměmi nadále zůstávají Alžír, Libye nebo, chcete-li, Mali z prostého důvodu, že je tam jakási genetická závislost. Čech zůstává Čechem i tehdy, když žije ve Francii. Zatímco
v případě Čechů není problém odlišné kultury, Čech se ve Francii dokáže skvěle adaptovat, viz Milan Kundera, tak lidé z těchto zemí zmíněnou adaptační schopnost nemají. To není kritika, to je konstatování.“

Pokud mluvíme o demokratických evropských hodnotách, tak toto je úvaha naprosto mimo jejich rámec. Miloš Zeman hodil do jednoho pytle všecky muslimské přistěhovalce do Francie během posledních šedesáti let: „Lidé z těchto zemí zmíněnou adaptační schopnost nemají.“ Neuvěřitelné. Neskutečné. Mimořádně, krutě populistické.

Kdyby tato slova prezidenta země EU slyšel bratr policisty Ahmeda Merabeta, který byl zastřelen při pokusu zastavit útočníky u redakce Charlie Hebdo, jak by se asi cítil? Sám v neděli řekl: „Můj bratr byl muslim a byl zabit dvěma teroristy, dvěma falešnými muslimy.“ Dodal, že islám je náboženstvím lásky a jeho bratr byl velmi hrdý na to, že je policistou a může bránit tradiční francouzské hodnoty - svobodu, rovnost a bratrství.

Europrověrky muslimů à la Miloš Zeman

V další odpovědi Zeman na otázku, zda vybídne EU k deportaci do prapůvodních vlastí třetí generaci přistěhovalců, pravil: „Řekl bych jim: Pokud nedokážete přijmout pravidla hostitelské země, a vraždění novinářů rozhodně není přijímání pravidel, vraťte se domů, do své původní vlasti.“ – Takže zase generalizace; tři lidé, tři džihádisté vraždí, ale všichni muslimové ven. Muslim rovná se džihádista. Nebo snad recept na nějaké europrověrky muslimů? Každý před komisi, a pokud se jí nebude zdát, šup do Egypta, Maroka, Iráku, Afghánistánu…?

Lubomír Zaorálek v neděli vyslovil naprosto opačný názor (však ho taky Zeman na zahraničí nechce). Vinu za útoky podle českého ministra zahraničí nesmíme svalovat na všechny muslimy. Připomněl v evropské historii nedávné chování Evropanů k židům: „Musí se hledat konkrétní zločinci,“ zdůraznil. Není divu, vystěhování milionů muslimů z Francie či stovek normálních, mírumilovných muslimů od nás by byl zločin, obří nespravedlnost.

Džihádisté nyní cítí, že přišla jejich chvíle. Lidé jako Zeman, hrdinové za pecí, se jim hodí. Německý deník Bild v neděli napsal, že americká rozvědka odposlechla rozhovory vůdců extremistické organizace Islámský stát. Teror v Paříži podle nich má být signálem k sérii útoků i v jiných evropských městech, například v Římě. Teroristé potřebují vyvolávat strach, chtějí nás hnát proti muslimům.

Pochod národní jednoty v Paříži byl dobrou odpovědí. Ochrana židovských škol a synagog ve Francii policií i armádou je dobrou odpovědí. Po schůzce s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem o případném nasazení armády mluvil předseda hlavní židovské organizace ve Francii (CRIF) Roger Cukierman. Chytání džihádistů-teroristů je dobrou odpovědí. Vyhánění muslimů, pro které je džihád mimochodem stejně nebezpečný jako pro nás, jak ukazují masakry nejen ve Francii, by byl útok na jejich práva a svobody. Vyhánění, vystěhovávání není uskutečnitelné a nesmí být uskutečněno. Zeman je, bohužel, opět vedle.

 

Právě se děje

Další zprávy