Libor Stejskal Libor Stejskal, stk | Komentáře
23. 12. 2009 18:38

Vánoce vytlačují z blogů politiku. Přesvědčte se

Proč slavíme Vánoce, když to po nás bible nechce? A proč v každé zemi jinak? Blogeři hledají odpověď
Foto: Jan Langer

Většina z nich věnuje zpravidla své blogy politice a podobně "výbušným" tématům. Není divu, mezi osobnostmi, které blogují na Aktuálně.cz je celá řada politiků, právníků, novinářů a vůbec lidí, pro něž jsou věci veřejné denním chlebem.

Vánocům však mnozí neodolají a nabídnou různé úhly pohledu, které mnohdy dokážou překvapit.    

Bývalý ministr Pavel Svoboda se rozepsal o tom, jak se v různých zemích liší vánoční tradice a proč. 

"To, že dárky se nerozdělují všude stejně, mě zaujalo z jednoho důvodu: mám pocit, že pro mnoho lidí u nás Vánoce končí rozbalením dárků. Jakoby se celá doba vánoční scukla do jediného večera, byť sotva začala. Možná, že tam, kde dostávají dárky později, si vánoční očekávání a radost déle užívají," napsal Svoboda.

Foto: Aktuálně.cz
Pavel Svoboda:
Kdo a kdy nosí dárky?

Profesor imunologie a praktikující katolík Václav Hořejší si položil otázku, proč vlastně Vánoce (původně Kristovo narození) slavíme.

"Je celkem zřejmé, že oslava Kristových narozenin nemá žádnou oporu v Písmu, a v křesťanství (především katolickém a pravoslavném) představuje jen jeden z mnoha „přílepků" tzv. církevní tradice," píše Hořejší.

Foto: Aktuálně.cz
Václav Hořejší:
(Nejen) vánoční pohádka

Publicista Alexander Tomský o vánoční noci píše: "Tichá a tajuplná vánoční noc některým šťastlivcům umožní, aby se ohlédli za svým dětstvím, aby jim světla vánoc ozářila pohádkovou a rozmanitou krajinu úžasu, a připomněla onen dávno zapomenutý útulný příbytek rodičovské péče v neútulném světě, kterou symbolizuje betlém. 'Někdy to může být pocit tak intenzivní, jako by si mrtvý vzpomněl na život.'"

Foto: Aktuálně.cz
Alexander Tomský:
O vánoční dobré noci

Profesor informatiky Petr Klán se zkusil na Vánoce postupně podívat očima psychologa, biologa, kvantového fyzika, matematika a nakonec i svýma. 

"Jako člověk bych rád vyslovil přání, aby kvantový fyzik, biolog, psycholog i matematik prožili Vánoce sťastně a naplno. Dovolte je takové popřát i Vám. A protože jsem matematik, také mi prosím dovolte se tiše vytratit spočítat svůj vánoční PageRank. Obávám se, že si Google ani nevšimne," uzavírá Klán.

Foto: Aktuálně.cz
Petr Klán:
Vánoční "PageRank"

Spisovatel a scénárista Jan Krůta nabízí "recept", jak si připravit vánoční cukroví bez obvyklého stresu. Stačí vám k tomu láhev rumu a tradiční čokoládové figurky. 

Foto: Aktuálně.cz
Jan Krůta:
Zabere pečení vánočního cukroví moc času?

Posíláte vánoční přání dopisem psaném na ručním papíře? Či esemeskou z mobilu? O setkání (a nepochopení se) různých generací píše publicista Michal Růžička.

Foto: Aktuálně.cz
Michal Růžička:
Mezigenerační Vánoce: Opice bez papíru

Opravdu musíme o Vánocích zabíjet kapry na ulicích?, zeptala se v blogu čtenářka. A co jste jí odpověděli?

Foto: Aktuálně.cz
Čtenářův blog:
Fresh, fresh, fresh!

Svůj předvánoční zážitek s často proklínanými pražskými taxikáři připojil i Libor Stejskal, editor, který se o stránky blogů stará.  

Foto: Aktuálně.cz
Libor Stejskal:
O špatné pověsti pražských taxikářů (vánoční)

Za redakci Aktuálně.cz i za sebe vám všem zároveň přeje hezké Vánoce.

 

Právě se děje

Další zprávy