Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
9. 3. 2015 13:30

Velebovize. Politici chtějí ČT přitáhnout uzdu

Novela zákona o televizních poplatcích se dá brát i jako špatný vtip. Ale tady jde o víc. Dostat Českou televizi pod tlak, učinit ji rukojmím populismu.
Mluvčí "mlčící většiny" senátor Jan Veleba. Proti ČT dřív demonstrovali například Sládkovi republikáni nebo Holešovská výzva. On má na rozdíl od nich podporu prezidenta republiky.
Mluvčí "mlčící většiny" senátor Jan Veleba. Proti ČT dřív demonstrovali například Sládkovi republikáni nebo Holešovská výzva. On má na rozdíl od nich podporu prezidenta republiky. | Foto: Ondřej Besperát

Ze začátku to vypadalo spíš jako kuriozita, dobrá tak k získání mediální pozornosti (což se podařilo). Senátor Jan Veleba (zvolen jako nezávislý, nyní předseda Strany práv občanů) přišel s myšlenkou, aby ten, koho Česká televize nebo Český rozhlas poškodily, byl na pět let osvobozen od koncesionářských poplatků. A kdokoli by chtěl, nemusel by platit 135 korun měsíčně celé ČT nebo ČRo, ale 162 korun přímo některému z regionálních studií anebo nějaké jiné kulturní instituci, třeba Moravské galerii nebo Filharmonii Brno, jak podotýká právník Zdeněk Koudelka.

Jde o zákon stěží realizovatelný, už kvůli ukrutné byrokracii, kterou by v praxi znamenal. A sám jeho autor – dosud známý především jako agrární, nikoli mediální odborník – přiznává, že „jak by to vypadalo finančně, nedokážu odhadnout, ale nemyslím si, že by z roku na rok došlo k tomu, že by lidé přestali platit koncesionářské poplatky“. Jeho motiv bude trochu jinde: „Že by vedení ČT vzalo kritiku vážně a začalo by se místo přehlížení a pohrdání snažit, aby se vysílání zlepšilo. A pokud by se tak nestalo, tak by čelili hrozbě snížení příjmů.“

Neboli jde o hrubý, neomalený pokus politika přimět Českou televizi k poslušnosti, přičemž Jan Veleba se zaštiťuje míněním „mlčící většiny“, jejíž několik set stoupenců přišlo v sobotu demonstrovat na Hradčanské náměstí. Údajný názor „většiny lidí“, že Česká televize nepřináší objektivní a vyvážené zpravodajství, tlumočil v pátek také prezident Miloš Zeman. (Šaráda s poplatky by se týkala i rozhlasu, ale politici mluví víceméně jen o televizi, která jim svým vlivem leží na srdci a v žaludku mnohem víc.)

Jakkoli jde původně o Velebův-Koudelkův návrh a oni jsou jeho mluvčími, ve skutečnosti je pod novelou zákona podepsáno hned patnáct senátorů. Kromě Jana Veleby jeho kolegové ze SPO František Čuba a Jan Palas, Václav Homolka z KSČM, Pavel Eybert z ODS a plných deset členů horní komory za ČSSD. Takže přesněji, neměli bychom mluvit o návrhu politika (Veleby), ale politiků v množném čísle, a rovnou politiků nejsilnější vládní a parlamentní strany. Věc je vážná.

Politici buď nerozumí, nebo nechtějí rozumět jinému zákonu, totiž o České televizi. Kde stojí, že „orgánem, jímž se uplatňuje právo veřejnosti na kontrolu činnosti České televize, je Rada České televize. Rada má 15 členů.“ Tedy ČT se zodpovídá radě. Nic o tom, že místo patnácti radních má nastoupit patnáct senátorů, kterým se nelíbí zpravodajství a publicistika ČT. A tak ji podusí skrze poplatky. Že Česká televize obsahuje a znamená ještě mnohem víc než zpravodajství, je pro ně zřejmě podružné. Jan Veleba si vystačí se špatným, čecháčkovským bonmotem z internetových diskusí: „Demokracie začíná tam, kde končí signál ČT“.

A k čemu je tím pádem rada veřejnoprávní televize? A nemá k tomu, když na televizi útočí hlava státu a senátoři ji chtějí pustit poplatkovou žilou, taky něco říct?

Radu ČT volí Poslanecká sněmovna, a jak říká zákon, členství v radě je neslučitelné s funkcí prezidenta republiky, poslance nebo senátora atd. Celé je to vůbec pěkně legislativně ošetřeno. Dokud nepřijde Jan Veleba a spol. s tím, že je potřeba sáhnout televizi na peníze, „aby vzala kritiku vážně“.

V čem vidí Veleba a Zeman „problém“, o tom není třeba dlouze spekulovat. Viz jejich politické názory a senátorovy teze ze sobotního mítinku u Hradu: „Je ohýbaná pravda, je nám vnucován jediný správný názor a je nám brán prostor pro demokratickou diskusi. Je trvale znevažován prezident republiky. Jsou znevažováni ti, kteří nepapouškují oficiální propagandu a mají svůj názor.“

Veleba říká: „Hlavní ovlivňovatel veřejného mínění, veřejnoprávní televize, ztratila schopnost plnit svoji funkci.“ Tím, jinak si to těžko přeložit, zřejmě myslí funkci „ovlivňovat veřejné mínění tak, aby to mně-politikovi vyhovovalo.“ Totéž Miloš Zeman.

V éře relativizace informací – pravda je virtuální, všechno a nic – a v éře ruské propagandistické ofenzívy, která zasahuje i český mediální prostor, jde o zvlášť vážná obvinění. Pokud o ohrožení demokracie skrze média káže se standartou „Pravda vítězí“ za zády trio Veleba-Filip-Okamura, dá se to brát i jako špatný vtip. Ale tady jde o víc. Dostat Českou televizi pod tlak, učinit ji rukojmím populismu. (Že ČT není bez chyby a vždycky ji bude dost lidí za dost různých věcí kritizovat, je jiná věc.) 

Deset senátorů sociální demokracie je příliš mnoho na to, aby se dal návrh novely zákona o rozhlasových a televizních poplatcích bagatelizovat. Rada České televize, pokud si chce zachovat důstojnost a v rámci možností emancipaci od politiky, by ho měla odmítnout. Anebo se chce znemožnit a klidně by, jak žádá senátorský návrh, rozhodovala, o kom televize zveřejnila nepravdivou informaci, a kdo má tím pádem pět let poplatkové prázdniny. Ale to už bychom se asi bavili o jiné radě a hlavně o jiné televizi. Velebovizi.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Loňský propad českého HDP byl nejvýraznější od vzniku Česka

Česká ekonomika se loni propadla o 5,6 procenta, nejvýrazněji od vzniku samostatné České republiky. V úterním zveřejněném zpřesněném odhadu to potvrdil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve čtvrtém kvartále loňského roku klesl hrubý domácí produkt (HDP) Česka meziročně o 4,7 procenta, zatímco mezičtvrtletně vzrostl o 0,6 procenta. Předběžný odhad statistiků z počátku února s poklesem o 5,6 procenta za celý loňský rok počítal. Meziroční propad v posledním čtvrtletí odhadovali statistici na pět procent a mezikvartální nárůst na 0,3 procenta.

"Výkon české ekonomiky v minulém roce klesl o 5,6 procenta, nejvíce v novodobé historii. Nejvýrazněji k poklesu, o 2,2 procentního bodu, přispěl vývoj ve skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a dále průmysl o 2,1 procentního bodu," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Na straně poptávky byly podle něj hlavním faktorem nižší investice a spotřební výdaje domácností.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dívky unesené z internátní školy v Nigérii jsou na svobodě

Ze zajetí bylo propuštěno všech 279 dívek, které minulý týden ozbrojenci unesli z internátní školy ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie. S odkazem na sdělení místního guvernéra o tom napsala agentura Reuters.

Dívky byly uneseny ze střední školy v Jengebe v noci na pátek. O jejich propuštění nyní na Twitteru informoval guvernér Bello Matawalle a zveřejnil jejich fotografie. O kolik dívek se jedná, v první chvíli neinformoval. Později novinářům řekl, že na svobodě je všech 279 unesených školaček s tím, že nebylo uneseno 317 dívek, jak dříve informovala média. Mluvčí lokálních úřadů Sulaiman Tanau Anka poté podle Reuters vysvětlil, že se už při útoku únosců některým dívkám podařilo uprchnout do lesa a byly následně nalezeny. Zbylých 279 bylo uneseno a všechny jsou nyní na svobodě.

"Díky Bohu! Je mi potěšením informovat o propuštění unesených studentek GGSS Jangebe," uvedl Matawalle. "Vyzývám všechny dobře to myslící Nigerijce, aby se s námi radovali, protože naše dcery jsou nyní v bezpečí," dodal.

V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Dříve za únosy v zemi stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají ozbrojené zločinecké gangy. Poslední únos dětí byl druhý za necelé dva týdny. V sobotu ozbrojenci propustili 27 dospívajících chlapců, které unesli ze školy v nigerijském státě Niger 17. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy