Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
3. 7. 2014 7:54

Vody ubývá, ale splachujeme jak diví a bez bazénu jsme nuly

Komentář Martina Fendrycha: Vysycháme. Ale náš způsob života není nastaven tak, abychom dokázali vodou šetřit.
Nevnímáme, jak ubývá povrchové i spodní vody. Ale budeme to muset začít vnímat.
Nevnímáme, jak ubývá povrchové i spodní vody. Ale budeme to muset začít vnímat. | Foto: Ludvík Hradilek

Málo prší. Bylo by lepší, kdyby pršelo mnohem víc. Tak zní letní rouhání. Vody ubývá, mizí a to je velký malér. Rostu, když v televizních zprávách moderátoři nasadí smutný, omluvný obličej, protože by mohlo výjimečně zapršet. Pěkné počasí rovná se slunce a sucho. Pak jdete ve městě po zelené pláni, která je ve skutečnosti žlutobílá, suchá, vyprahlá, polomrtvá. V ulicích vítr zvedá prach. Půda, pokud na ni někde narazíte, praská. Hlasatelky počasí by měly říct: „Bude pršet, sláva!“ Jenže to by se diváci hněvali.

Mluvil jsem s pánem, který bydlí vedle Lipna. Řekl, že tamní hladina je tři roky minimálně dva metry pod normálem. Vody v nádrži ubylo a ubývá dál. Její kvalita podle toho vypadá. Lipno klesá.

Řeky mají podstav, vysychají. V zimě napadlo jen málo sněhu, čtvrtina průměrných srážek. Děčínský Hladový kámen v Labi, ukazatel extrémně nízkého stavu vody, se v posledních letech ukazuje několikrát do roka. Ubylo spodní vody, někde klesla o 40 až 60 procent. Vysychají studny a studánky, mizí potůčky, na které jsme byli zvyklí. Dá se dnes říct, že je to trend.

Odtud i naprostému laikovi vyplývá, že bychom měli s vodou začít jinak nakládat. Že bychom si jí měli vážit a šetřit s ní. V Česku není její spotřeba extrémně vysoká. Hlavně díky tomu, že voda velmi zásadně zdražila. Ale to nic nemění na faktu, že vody ubývá a že bychom si ji měli začít jako stát hlídat.

Lipno vysychá.
Lipno vysychá. | Foto: www.ckrumlov.cz

Snaží se o to Evropská unie. Brusel kupříkladu dopracovává doporučení, které se týká splachování. Klozety v průměrné evropské domácnosti proteče asi čtvrtina spotřeby vody. Neuvědomujeme si, nevnímáme, jak absurdní je, že jedno vymočení, dvě tři deci urinální tekutiny, spláchneme minimálně třemi litry vody, mnohdy i litry šesti, nebo dokonce devíti či jedenácti (podle typu klozetové nádržky). Přitom se považujeme za inteligentní bytosti a sázíme na vědecký pokrok...

Klausi, pomoc! Brusel nám kouká do záchodu

Když chce Evropská komise zavést doporučení, jež by velké spláchnutí omezilo na pět litrů vody (Development of EU Ecolabel Criteria for Flushing Toilets and Urinals), ozve se křik, že je to „buzerace“, „nesmyslná regulace“, „banán číslo dvě“ a podobně. Přitom hledat cesty, jak vodou šetřit, je naprosto nutné.

Pokud by pětina prodejců záchodových nádržek získala pro svoje kolektory „ekolabel“ (nálepku, že jsou šetrné k životnímu prostředí), kdyby nádržky byly na 3,5 litru až pět litrů vody, ušetřilo by se podle výpočtů bruselských úředníků na spotřebě pitné vody až neskutečných 2500 litrů vody na každý jeden evropský záchod ročně. Každý pisoár řídící se tímto doporučením by ušetřil okolo 210 litrů vody za rok.

Příklad s klozety je dobrý. Ukazuje, jak jsou věci rozjeté a že jakákoli změna je v pokročilé civilizaci neskutečně složitá, náročná a nepopulární. Nejde totiž jen o nádržky, ale taky o mísy, které musí být menší dávce vody tvarově přizpůsobeny. To by bylo ještě skvělé, jenže problém máme i s kanalizací. Aby fekálie odpluly z ležatého potrubí v zemi, potřebují velké množství vody. Kanalizace by se, tvrdí někteří stavaři, musela přestavět, aby stačilo méně vody. Jinak se podle německých výzkumů ucpe už po čtyřech až pěti metrech...

Dá se stanovit, že jedinec má denně nárok na určité množství vody, dejme tomu 200 litrů. Pokud během účtovaného období spotřebuje víc, zaplatí nadlimitní množství pitné vody vyšší, „bazénovou“ taxou.

EU je mimochodem pozadu. Spojené státy přijaly v roce 1992 zákon o energiích. Klozetové nádržky omezuje na šest litrů vody (a kanalizace to zvládá). Stejně se zachovaly některé evropské země i bez doporučení Evropské komise, kupříkladu moderní Nizozemsko.

Splachování výkalů pitnou vodou je neskutečný přepych a obrovský nesmysl. Ideální by bylo, kdyby domy, domácnosti dokázaly využívat pro splachování třeba vodu ze sprchování nebo dešťovou vodu. Jenže to představuje velké a drahé zásahy do celého systému.

Já mám Mácháč, ty máš Mácháč, ona má Mácháč

Nejde jen o záchody. Češi jsou mistři světa v pořizování bazénů. Mít svůj bazén je zřejmě norma, měřítko společenského úspěchu. Každoročně se jich u nás prodají desítky tisíc. Loni do zahradních bazénů Češi napumpovali tolik vody, že by naplnila dvě Máchova jezera. Podle odhadu společnosti Mountfield se loni prodalo asi 270 tisíc pevných bazénů a okolo 350 tisíců nafukovacích a gumových bazénů. Nateklo do nich 13 milionů metrů krychlových vody. Letos, počítají znalci, začneme do bazénů napouštět třetí „Mácháč“. - A zase: bazény většinou plní pitná voda.

Loni klesla průměrná spotřeba vody na osobu denně (zahrnuje i spotřebu podniků a úřadů) o víc než dva litry. Činila 133,7 litru. Samotné domácnosti spotřebovávaly necelých 88 litrů denně na osobu. Obyvatelé Prahy pak zhruba o třetinu víc, než činí republikový průměr. Spotřebu vody snižují rok od roku i čeští zemědělci. Předloni jí odebrali o 14,6 procenta méně. Průmysl snížil odběr o 3,3 procenta.

Akvapark? Ano. Doma na zahradě.
Akvapark? Ano. Doma na zahradě. | Foto: Reuters

Takže se u nás s vodou poměrně šetří (když odmyslíme klozety a bazény a unikající vodu z vodovodních řadů atd.) Ve Spojených státech činí spotřeba vody denně na osobu 300 litrů. Ve vyspělých západoevroských zemích 150 až 200 litrů. V zemích třetího světa ovšem lidé spotřebovávají pouhých deset litrů vody na osobu denně.

Neplýtváme jako Američané, to však neznamená, že máme vody dost a že s touto vzácnou surovinou nemáme šetřit mnohem víc. Cest se najde dost. Jistě by se vyplatilo více šetřit při splachování. Jistě by stálo za to začít stavět domy tak, aby využívaly vodu ze sprchování a mytí v umyvadlech.

Jde nějak omezit bazénovou mánii? Jistě jde. Dá se stanovit, že jedinec má denně nárok na určité množství vody, dejme tomu 200 litrů (střílím od boku). Pokud během účtovaného období spotřebuje víc, zaplatí ono nadlimitní množství pitné vody vyšší, „bazénovou“ taxou. - Bylo by to fér? Pokud vody ubývá, pak ano.

(Pomohlo by taky pít méně piva, což je další rouhání. Na výrobu jednoho litru piva spotřebuje pivovar 25 litrů vody. Šetřit by se mělo i papírem. Na jeden kilogram papíru padne 300 litrů vody.)

Vodohospodáři by měli myslet na zachytávání dešťové vody. Mění se, jak všichni vidíme, charakter počasí. Buď je sucho, nebo přicházejí bouře a přívalové deště. Voda pak z povrchu odteče pryč do řek, nestačí se vsáknout (budujeme po léta průmyslovou, betonovo-asfaltovou krajinu). Pomohlo by vystavět nádrže, které by vodu zachytily a nenechaly odtéct. Cest je víc, jen musíme brát nedostatek vody vážně.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 1 hodinou

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy