Situace kolem policejního zátahu na prominenty českého sportu je v tuto chvíli stále nepřehledná. A u těch, kterých se aféra přímo týká, platí presumpce neviny. Jedno se ale tvrdit dá: sport jako téma volební kampaně 2017 nebude tak žhavé.
Od jisté doby - průkopníkem v tomto směru byl Jiří Paroubek - je sport nezbytnou kapitolou každého pořádného volebního programu. Podpora sportu! Navzájem výhodná symbióza politiky a sportu, politiků a sportovních funkcionářů, nabývá před každými volbami na vřelosti. I na objemu. Politici kopou do mičud, fotí se se sportovci, přestřihávají pásky… a slibují nebo rovnou posílají peníze. (Například v Brně už vědí, že když bude mít Kometa nový stadion, může za to Andrej Babiš.)
Tohle všechno, tenhle přístup, ke kterému měli politici očividně našlápnuto i letos, bude potřeba po razii v sídle fotbalové asociace a na jiných místech přehodnotit. Stavět na odiv státní podporu, zatímco žalobci - jaký bude vývoj, zatím nemůžeme předpovídat - řeší "trestné činy v souvislosti s dotačními programy ministerstva školství v oblasti státní podpory sportu"? To bude přinejmenším choulostivé.
Fotbal, o který v nejnovější kauze jde, je přitom jako nejpopulárnější sport i nejčastějším předmětem politického zájmu.
Problém má v první řadě sociální demokracie, která ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy celé volební období spravuje. Mezi obviněnými je i náměstkyně (dříve šéfka kanceláře ministryně) Simona Kratochvílová. Kdyby zrovna vláda nepodávala demisi, byla by kvůli tomu pod tlakem i ministryně Valachová. Její předchůdce Marcel Chládek teď působí jako manažer ve fotbalové asociaci, ale v kauze podle dostupných informací nefiguruje.
Na rozdíl od Karla Březiny, notorické postavy pražské politiky a symbolu propojení politiky a sportu. Nyní poradce na MŠMT. Další zádrhel pro sociální demokracii. Na čestné výkopy mohou před volbami politici ČSSD zapomenout, nevypadalo by to dobře.
Policie zadržela také předsedu České unie sportu a advokáta Miroslava Janstu, v médiích - tak jako Březina - neodmyslitelného bez přívlastku "vlivný člen ČSSD". Což je pravda. (Letos před sjezdem kritizoval v Lidových novinách poměry ve straně, kde podle něj panuje centralismus a jsou upozadění schopní lidé z regionů, "vytrácí se život".) Jeho role v případu, stejně jako Březinova, není zatím stoprocentně jasná.
Samostatnou kapitolou je Miroslav Pelta. (Byl zadržen a podle původních informací i obviněn, to druhé jeho právník pozdě odpoledne popřel.) Tady politická stopa míří rovnou na Hrad. Čínská CEFC je oficiálním partnerem Fotbalové asociace ČR. Představitel CEFC je poradcem Miloše Zemana. Miroslav Pelta byl mezi hosty slavnostního večera, na kterém Zeman oznamoval druhou kandidaturu. Letošní vyhlášení Fotbalisty roku proběhlo na Hradě, vloni na něm hovořil Zeman osobně, letos přes telemost.
Tyhle všechny nitky, nebo spíš nitě, formálně platí stále, ale jsou porušeny. I kdyby Miroslav Pelta zůstal předsedou svazu (volby jsou v červnu), chuť prezidenta - a politiků vůbec, samozřejmě - dále rozvíjet oboustranně výhodnou spolupráci klesne. Což může platit i pro sponzory, a nejen toho čínského. Fotbal jako "produkt" utrpěl újmu.
S fotbalem opatrně, vzkázala politikům žalobkyně Lenka Bradáčová. Pro bafuňáře: Upravte si notičky.