Jan Lipold Martin Fendrych Jan Lipold, Martin Fendrych | Komentáře
Aktualizováno 10. 10. 2014 11:21

Volební řež: Už jim to leze na mozek a Batman kontra Loveman

Den za dnem jsme sledovali zářezy volební kampaně. Přizpůsobíte se?
Déja vu.
Déja vu. | Foto: Jiří Kropáček

Pátek, 10. října, 11:17

Prostomyslný volič, a je nás hodně, si myslí, že předvolební kampaň je náročná jen pro něj. Omyl. Máme nahlášeny smutné případy, kdy kampaň zasáhla velmi tvrdě také kandidáty, dokonce se ošklivě podepsala na jejich již tak rozhozené psychice. Nejprve jedna zatím oficiálně nepotvrzená informace. Jistý partajní místopředseda M.K. (Aeskulapovo tajemství nám neumožňuje uvádět celé jeho jméno), se prý katatonicky zasekl, strnule ukazuje prstem směrem od sebe a neustále dokola koktá: "E-esté bábá báckej fí fí fízl, e-esté bábá báckej fí fí fízl." Údajně se setkal se svým sokem A.B., který na něj měl se silným východním přízvukem křičet: "ÁNO ÁNO ÁNO ÁNO ÁNO ÁNO ÁNO ÁNO ÁNO ÁNO ÁNO ÁNO ÁNO ÁNO ÁNO ÁNO."

M.K. měl zvláštní výkyvy už dříve.
M.K. měl zvláštní výkyvy už dříve. | Foto: Ludvík Hradilek

Kandidát do Senátu R.K. byl údajně hospitalizován v léčebně Bohnicích, neboť chodí stále v tunice se širokým purpurovým pruhem, na hlavě věnec z bobkového listu a volá: "Uklidím Řím od hoven! Chléb a hry. Uklidím Řím od hoven! Chléb a hry."

V jednom případě volební psychóza či kandidátní schíza postihla celé volební uskupení (davová psychóza). Je to o to závažnější, že se jedná hned o několik stran současně: piráti, zelení, eurodemokrati a nezávisláci pro sedm. Ti pod tíhou stresu z kampaně, prý měli moře práce, propadli bludu, že Praha 7 je moře. Chodí tam v plavkách, usedají na kraje chodníků a loví ryby, někteří veslují, jiní nasedli na flibustýrskou plachetnici a blokují už tak dost zasekanou dopravu. Křičí na zatím duševně zdravé spoluobčany: "Praha sedm je naše moře!" a nestále se sprchují, aby prý smyli sůl. Podle profesora C.H. je na vině i náhlá změna teploty.

Foto: Martin Fendrych

Gumové stěny a jen jeden netopýr

Dalším kampaní postiženým je jistý Václav Láska (příjmení je zřejmě fiktivní, proto ho zde klidně uvádíme), kandidát do Senátu. Ten si začal přezdívat Loveman a trpí stihomamem, že soutěží s jistým Batmanem (tato osoba však podle policie v hlavním městě nebydlí). Loveman vyvěsil plakáty "Volte Lásku do Senátu, Batman nekandiduje" a srovnává se na nich se svým soupeřem:
Batman: Ve dne arogantní miliardář, v noci bojovník se zločinem
Loveman: Ve dne bojovník se zločinem v noci bojovník se zločinem
Batman: Neohrožený ochránce svého města
Loveman: Neohrožený ochránce celého státu
Batman: Brilantní detektiv
Loveman: Brilantní detektiv
Batman: Svou tvář skrývá pod masku, která všem křivákům nahání strach
Loveman: Svou tvář neskrývá, už jeho úsměv nahání křivákům strach.
Profesor C.H. soudí, že jde o silný, těžko léčitelný výron spasitelského komplexu a navrhuje hospitalizaci v místnosti s gumovými stěnami a maximálně jedním netopýrem.

Foto: Martin Fendrych

Zahrajme si lodě

Je zkrátka nejvyšší čas přestat, protože už jim to leze na mozek. Děkujeme všem voličům, že si vzali čtrnáctidenní dovolenou, doma či na chatě vystěhovali z několika místností nábytek, rozložili si na pečlivě vydrhnutou podlahu plachty mylně nazývané lístky, poctivě prošli životopisy, případně programy, pokud nějaké byly, a sliby všech kandidátů - a pak si zahráli lodě.

Úterý 7. října, 17:00

Jde do tuhého. Za tři dny volíme. Konec legrace. Hin sa ukáže. Známkou té akutnosti jsou volební lístky. Říkat tomu lístky je asi stejné, jako byste mamutovi nadávali zajíček. Leč tak už to u nás chodí. Na volebních lístcích vás nemohou nezaujmout jistá uváděná povolání. Z té přehršle zvědavce zaujmou nejvíce dvě.

Za Českou pirátskou stranu kandiduje na Praze 8 jistá Lydie Franka Hejnová, 31 let, jež, ač mladá, již to dotáhla hodně daleko. Jako své povolání uvádí: kněžka chaosu. Úžasné. To je zkrátka svoboda. Škoda, že nekandiduje rovnou do pražského zastupitelstva. (Ale on i chaos se musí šířit postupně, že.) Představte si, že by se z magistrátu Prahy stal velechrám chaosu. Nebo je to naopak? Lydie Franka kandiduje do vedení Prahy 8, protože tam chaos již zdárně panuje?

Sakra. jak vypadá levý senátor?
Sakra. jak vypadá levý senátor? | Foto: Renata Srpková

Z volebních plachet se také dočtete, že kupříkladu nadějný Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury není žádný rasistický spolek, jak je tomuto rodilému přímodemokratickému Moravanovi často podsouváno. Jinak by za ně na pražský magistrát prostě nemohl kandidovat Marek Černoch, 45 let.

I do vedení hlavního města se pokoušejí prodrat Piráti. Tedy ti, kteří do vedení Prahy 8 vysílají kněžku chaosu Franku. Na magistrát míří mimo mnohé další ostřílené flibustýry Václav Fořtík, stáří 43 let, tvůrce hádanek. A zase nemůžeme než konstatovat: To se hodí, to se hodí.

Ženy za Brod a Muži před Brodem

Pozoruhodné jsou rovněž strany. Ta pestrost! Mezi registrovanými subjekty najdete třeba Pro Prahu a PRO PRAHU. Můžeme tedy čekat, že ANO doplní Ano? A TOP 09 zase Top éí? - Zelenoplaché občany potěší i ABS - ANTIBURSÍK - STOP EKOTERORU. To je opravdu dobrá strana, s jasným programem, inteligentní. Tak to má být. Víme, proti komu jdeme. Kdo to má? Podobně, jenže naopak, to dělala SPOZ - Strana práv občanů - Zemanovci. A když Zeman dosedl na Hrad, už je z ní jen ubohá, nedomrlá SPO, což asi jako byste místo ovar říkali jen ova. Co je SPO? Co je ova?

Na své si přijdou i staromilci s vissariono-džugašvilistickými sklony ke gulagům, neboť kandiduje stále dál KSČ - Komunistická strana Československa. (Nemohl by jim někdo - velice šetrně, prosím, mají už leccos za sebou - sdělit, že od roku 1993… víte, co myslíme, že.)

Každý si přijde na své. K mání je LSL - Liga spořádaných lidí. Považujete se za spořádaného? Nebo toho hodně spořádáte? Nebo vás dokonce někdo spořádal? Pak jste spořádaný člověk a šup, volte eleseláky.

Někdo vyléčí společnost, někdo uklidí Prahu.
Někdo vyléčí společnost, někdo uklidí Prahu. | Foto: Martin Fendrych

Doslova nadšení vyvolávají Doktoři - Doktoři (za uzdravení společnosti). Doufejme, že uspějí. Pak si udělají někde na velké pláni ordinaci a předvolají si společnost (českou? světovou? učenou?) na zdravotní prohlídku. Všichni dostanou prášky proti úzkostem, kleptomanii, bájné lhavosti a dalším drobným neduhům.

Stranou nezůstali zemědělci. Existuje HLŘ - Hnutí LEPŠÍ ŘEPY. Pravda je, že jsem tuhle takhle o víkendu klopýtal přes pole, a koukám, řepa není úplně, co bývala, fakt ne. Není dost kónická, tak se jako divně kroutí, vykopu další, zase jedna chyba na druhou. Takže souhlas, taky jsem názoru, milí řepaři, že stav je neúnosný, bez lepší řepy to dlouhodobě nepůjde.

Naprostá poctivost, žádné hry, žádné zastírání, to vše emanuje, čiší z OCJJ - Hnutí o co jim jde?! - Ta přímočarost! Třeba se jich zeptáte: "Vážení Ocojojáci nebo Ocojojové, jaký máte program, můžete mi laskavě říci?" A oni hned: "O co jim jde, pane? No, o co jim jako jde?" Podle mě dobře volitelná strana.

A jedna bomba, doslova atomovka: HZTZ.CZ - Hnutí Za Telefonování Zdarma. (Pokusme se prozatím tuto stranu utajit před svými dcerami i syny, prosíme snažně.) Co kdyby telezdarmáci vyhráli? Představte si ten ráj na zemi: všichni neustále mobil u ucha, nebo v dlani a žbluňk žbluňk solej esemesky. Tohle ani za komoušů nebylo, telefonování zdarma. To je nový komunismus! Kdyby vstal Karel Marxů z mrtvých, napsal by nepochybně dílo Tři zdroje a tři součásti mobilismu.

Představte si Karla s mobilem.
Představte si Karla s mobilem. | Foto: Aktuálně.cz

Nadějné je i seskupení NS - NOVÝ SEVER. Popravdě i nám se už Sever zdá takový trochu onošený a fádní, fouká od něj, prší od něj. Že by se - aspoň v létě - předělal na Jih?

Ani kasaři nezůstali politicky opodál, tahle stará profese se taktéž modernizuje. Založili KH - Klíčové hnutí. Zřejmě KH půjde proti kartám, jež nahrazují klíče. A proti tomu se nedá nic říct. Proč všecko elektronizovat? Kam se takhle dostaneme? Co když dojde proud?

Snad ještě dvě hnutí: VvD - Volyně v dolyně. Na volyňovdolyňáky by bylo potřeba nasadit piráta, tvůrce hádanek, Václava Fořtíka, aby to tajemství rozlouskl. - Naopak jasně misogynní je hnutí ŽB - Ženy za Brod. (Podle informací z obvykle dobře infomovaných zdrojů budou Ženy za Brod volit členové tajného podzemního hnutí Muži před Brodem).

Dèja vu. Ulice hrůzy namalovaná týden před volbami.
Dèja vu. Ulice hrůzy namalovaná týden před volbami. | Foto: Atelier K2

Úterý 7. října, 11:00

Milí čtenáři, pokud jste to náhodou nepoznali, tak na snímku je pražská Severojižní magistrála. Nejbrutálnější "ulice" v zemi, ve skutečnosti stoka automobilové dopravy polepená obrovskými reklamami.

Ano, v tomto případě jde o vizualizaci, o obrázkovou science-fiction. Přesně čtyři roky starou.

Tehdy - o volebním svatém týdnu, jistěže - radnice Prahy 4 představila x-tou studii, jak se má magistrála "zklidnit" a "humanizovat". Doporučujeme porovnat ten bukolický obrázek plný nezbytné zeleně s tím, jak to tam vypadá dnes, na konci volebního období.

A ještě jedno retro: komunální krédo z roku 2010, přibližný formát deset krát deset metrů.
A ještě jedno retro: komunální krédo z roku 2010, přibližný formát deset krát deset metrů. | Foto: ČTK

Přibližně stejně optimistický vztah nás pojí se všemi těmi slíbenými rychlodrahami na letiště, okruhy, šesti až deseti stanicemi metra a tak dále. Nejsme škodolibí, ale máme to zaznamenáno a dá-li pánbůh, za čtyři roky si vzpomeneme, jak se pokročilo. Magistrála se humanizuje a koleje na letiště vizualizují dobrých dvacet let - zatím.

TH + AK = VL?

Před čtyřmi lety touto dobou se Bohuslav Svoboda vyjádřil, že by šel se Zdeňkem Tůmou (Prahu si beru na triko, vzpomínáte?) krást koně. Co by šel krást Tomáš HudečekAdrianou Krnáčovou, nevíme, ale spíš nic, protože momentálně to mezi oběma náplavami na nějakou velkou důvěru nevypadá. Natož že by přeskočila jiskra. Krnáčová se zatím, soudě podle její předvolební prezentace, především seznamuje s Prahou.

Průměrný kandidát

Z Brazílie mezitím přišla zpráva, že ve volbách obhájil poslanecké křeslo pologramotný klaun Francisco Silva, vystupující pod uměleckým jménem Tiririca (Bručoun). Základy čtení a psaní si osvojil teprve s nástupem do politiky.

Nechápeme, co je na tom tak zajímavého, u nás stačí omrknout volební billboardy - a hned je z čeho vybírat. O Bručouny zakopáváte na každém rohu.

Pátek 3. října, 13:20

Ve stínu komunální řeže se odehrává i méně nápadná řež senátní. Takže by vám mohlo například uniknout, že hned tři senátoři ČSSD tentokrát kandidují za stranu jménem Republika. To by samo o sobě nebylo až tak mimořádné, nebýt toho, že jde o partaj, která se "ideologicky hlásí k pravicovému konzervatismu," jak stojí na Wikipedii. A kde tvrdí muziku bývalí poslanci Bártových véček Otto Chaloupka (předseda) a Michal Babák (první místopředseda). A pilíři programu jsou "přísnější tresty pro zločince" a boj proti nepřizpůsobivým a politické korektnosti.

Člověk si říká, jak to ti senátoři mohli vůbec u sociálních demokratů tak dlouho vydržet? Tu krutou přetvářku, když jejich politické srdce ve skutečnosti bije daleko napravo?

Hlupák váhá

Prezident republiky míří v sobotu do Slušovic, kde pořádají Dostihový den Františka Čuby. Tento "tvůrce legendárního JZD Slušovice", jak zní podtitul jeho facebookových stránek, shodou okolností kandiduje do Senátu za Stranu práv občanů (mínus Zemanovci). To je ale klika!

Na čí konto bude vyúčtována tato prezidentská cesta, nevíme, na Čubovy dostihy a bohatý doprovodný program je každopádně vstup zdarma, takže někdo to platit musí. Prezident má dorazit ve 12:00, což podle programu znamená, že se jeho návštěva kryje s vystoupením skupiny Katapult Revival. Vlastně celé to všechno je jeden velký revival. Hlupák váhá!

Středa 1. října, 10:54

Neuvěřitelná předvolební kreativita stran nezná mezí. Letos na podzim zažíváme, a za tím si stojím, nejskvělejší, nejinteligentnější, nejnápaditější kampaň od roku 1989. Je úžasné, jak nás demokracie rozvíjí, povznáší, uvolňuje v nás to nej nej nejlepší!!! (Nebojím se třech vykřičníků.)

Neodolatelné!
Neodolatelné! | Foto: facebook.com

Všichni jsou dobří, všichni. Tak kupříkladu pravicová lídryně TOP 09 vymyslela heslo, které jako by v sobě ukrývalo celý program tohoto konzervativního uskupení, sdruženého kol bafající dýmky: "Kalousek nám pivo nese, volme TOPku a nedejme se!" K tomu je - pro ty blbější, i když topku nevolí žádní blbci - doprovodný text: "Kdo si na jaře nestihl v Turnově koupit housku od Mirka Kalouska, má možnost nyní. Přijeďte do Liberce na pivo, kde vás obslouží :) právě Miroslav Kalousek."

Jak je to důsledně dotažené do konce, třeba to "obslouží" a hned smajlík. Jako že v tom je ten vtip. Fakt dobrý. Představte si ten zážitek: tenhle muž, který zachránil v krizi český rozpočet, který vybavil českou armádu padáky, který se nebojí dokonce ani v roce 2014 nazývat fízla fízlem, který, jak se říká lidově, "dejchá pro demošku", tak ten se tak neuvěřitelně sníží, že vám přinese pívo! Chápete to vůbec? Nejlepší světový ministr financí všech dob a on bude dělat pingla. On jde za námi dolů. On se k nám skloní. Uváže si pinglovskou zástěru, vezme tác, ne fakt, to je bomba. Viděl jsem několik pravicových voličů, jak jim vytryskly slzy dojetí.

Dýmka, dýmka. A pívo. Haleluja.
Dýmka, dýmka. A pívo. Haleluja. | Foto: Martin Fendrych

To člověk rád odpustí, že topkařům onen verš (Kalousek nám pivo nese, volme TOPku a nedejme se) kulhá, že tam omylem přistrčili ono "a". Nevadí, Mirda kulhat nebude! Už loni rozdával jitrnice, housky (žádné koblihy!), teď jde do piva. Chápete to? Jak v topce rozumějí chmelné české duši, jak neomylně vystihli, že jsme národ pivařů. Prostě radost, radost radost. Kalousek nám pivo nese, veselme se, ožerme se.

Kde leží hrad Chirš, poTOPil se?

A snad ještě jednou, pravice si pozornost zaslouží. Nedaleko místa, kde nám, Pražanům, nedávno tak krásně zahráli Kabáti (kéž by takový koncert odeesácká starostka Maruška Kousalíková pořádala aspoň jednou měsíčně, dodnes tam jako upomínka intenzivně voní vylité záchody a pláň je tak jako lidově, pro lidi, rozježděna náklaďáky), tedy na Vypichu, stál o víkendu stánek TOP 09. A zase, ta nápaditost, ta schopnost se odlišit od ostatních, jež nemá obdoby: za stánkem tyčil se nafukovací hrad CHIRŠ. Prostě super. Úplně jsem měl chuť tam vběhnout a zařádit si. Bez hradu to nejde. (Neprojevuje se tu všeobecná partajní frustrace z loni projeté hradní volby..?)

Hrad Chirš jsem na mapě Česka nenašel.
Hrad Chirš jsem na mapě Česka nenašel. | Foto: Martin Fendrych

Maličko se stydím, že nevím, kde vlastně český hrad Chirš leží. Dokonce jsem se díval do seznamu našich hradů a zámků, ale Chirš prostě nikde. Je hrad Čachrov (ten by se hodil třeba), hrad Burkvíz, Čepička, Dršťka, Hrad u Čtyřkol (ten by byl pro zelené), Jivno, je hrad Lopata a Luleč a Myšenec, Paradis (ideální do kterékoli kampaně), najde se Pořešín (Prostě to pořešíme), hrad Pravda (jenže o ten by nebyl zájem), Pušperk a Pyšolec, hrad Stagnov (ani ten by nikdo nechtěl, kdepak stagnovat, my vyznáváme růst a hrad Růst neexistuje), je hrad Vydřiduch (co dodat), Zbořený Kostelec (ten by si mohli vzít sociálisti), ale kdybyste se rozkrájeli, nenajdete hrad Chirš. Možná to byl vodní hrad a poTOPil se?

Pondělí 29. září, 11:45

Právo přineslo ukázky z manuálu, který z centrály dostali ANOkandidáti do ruky, aby uměli odpovídat na nelehké dotazy nesnesitelných voličů. Hnutí nepolitiků má problémy. "I v našem poslaneckém klubu máme případy tzv. lidí s názorem, jejichž názory pak musíme týdny řešit, což se v době předvolební příliš nehodí."

Přiznejme, mít "tzv. lidi s názorem", to musí být v babišstraně, babišfirmě, naprostý malér, hrůza. Co to ty trubky napadlo? Mít názor? To jim nestačí, že to Andrej PROSTĚ vyřeší? Ne, dělat s lidmi je peklo a dělat s lidmi s názorem očistec. Pár příkladů, jak mají kandidáti (zřejmě přeškolení na kusy bez názoru) odpovídat na hloupé voličské otázky.

1. "Co říkáte na střety zájmů Andreje Babiše, který je zároveň majitelem jedné z největších firem v ČR, ministrem financí, vicepremiérem a majitelem významných médií?" Ožehavá otázka. Centrální odpověď: "Nevšiml jsem si, že by tohoto postavení, kterého pan Babiš dosáhl vlastní pílí, nějak zneužíval. Podle mě to ani nemá zapotřebí. Mám pocit, že další peníze pro sebe nepotřebuje."

Nádhera. Člověk bez názoru, tedy vítaný anoista, "si nevšiml". No, ono všimnout si zneužívání, to chce hodně práce, investigace. Takže odpověď poměrně poctivá. (U všímavých bych doporučil odpověď: "Zavřel jsem obě oči a PROSTĚ to jde." Pěkné, povedené je také sousloví "vlastní pílí". Jestli to čte Standa Gross, tak se musí chechtat. - A snad ještě něco, pro šťouravé. Pokud nějaká firma dluží údajně 25 miliard (podle některých hnidopichů ještě mnohem víc), opravdu peníze nepotřebuje?

Prostě je to prosté.
Prostě je to prosté. | Foto: Martin Fendrych

Další Babišova bolavá pata (2.): co kdyby odvolací soudy na Slovensku řekly, že Andrejko vědomě spolupracoval s StB. (To si centralisté dovolili hodně. Na druhou stranu deset různých spisů StB je prostě deset spisů.) Centralizovaná, povolená odpověď: "Neřeším žádné kdyby. Hnutí ANO a Andrej Babiš dávají šanci na změny dosavadní české politiky, proto za ně kandiduji."

Suprmegakůůůl! "Neřeším žádné kdyby" je věta z rodiny "nevšiml jsem si". A hned do protiútoku: ANO a AB dávají šanci na změny: poněkud opatrné, ne? Jenom šanci? Jako že změny třeba ani nebudou? Je vidět, že guru nemá čas, tohle by neměl přehlédnout. Správně mělo v ANOmanuálu stát: Prostě to změníme. (Doporučení zvenčí: vyměnit ideologickou centrálu v ANO PR abtajlungu.)

3. V Praze to Andrejovi nejde. Zatrápená Praha. Nejdřív měl lídra Jana Kasla (tomu se nelíbila estébačka na kandidátce, nějaký přecitlivělý, ne?) pak Martinu Schopperovou (necelý týden, objeveny vazby na jistého Romana Janouška). Nyní má Adrianu Krnáčovou. Slovenku. Co když se na to nějaký šťoura zeptá? Centralizovaný názor zní: "Pokud se něco nepovede, tak se to nebojíme přiznat. Paní Krnáčová je podle mého skvělá volba." (Krásné je tam ono "podle mého", centrála to ale měla dotáhnout poctivě na "podle mého vůdce". Sakra, jestli to chtěj dělat jako firma, tak za tohle píáristi mají letět!)

A co říci na fakt, že Krnáčová pochází z Bratislavy a chce řídit matičku Prahu? Centrála: "Poslední pražský primátor je z Olomouce a je to to poslední, co by mi na něm vadilo." Zase chybka, tvůrcům ANOnázoru zřejmě buď uniklo, že Olomouc (zatím) není na Slovensku, nebo že už nějaký pátek nejsme Československo. Takže Hudeček zřejmě není Slovák.

Pokud ANO vyhraje v matičce, zrušit Prahu 10

Nakonec o 132 hlasů vyhrála Ivana Cabrnochová za zelené.
Nakonec o 132 hlasů vyhrála Ivana Cabrnochová za zelené. | Foto: ČTK

Začíná jít do tuhého, volby klepou na dveře a bác ho, v Praze 10 vyhrála doplňovačky do Senátu místostarostka Ivana Cabrnochová, jež kandidovala za Stranu zelených s podporou ČSSD. Porazila ANO kandidátku - stomatoložku Janu Duškovou. Sice o vlas, o 132 hlasů (účastnilo se 7332 z 84 tisíc), ale přece. Dušková se nám tedy v Senátu nekoukne na zoubek. Zřejmě se nedržela doporučeného názorového ANOmanuálu.

Účast 8,75 procenta voličů je krásná. Ani ne, pardon, jinak, skoro, skoro celá desetina oprávněných hlasovačů přišla k urně. Nesporný úspěch "nové politiky nepolitiků". Zajímavé porovnání: zelení mají v průzkumech tak jedno až tři procenta preferencí. Babišovci vedou, pohybují se zhruba okolo třiceti (desetkrát víc než SZ). A Cabrnochovou podporovali sociální demokraté, kteří jsou v průzkumech druzí za ANO. Ale pro babišovce, agroferťáky, je to nemilé překvapení. Na desítce jsou prostě lidé nevděční. Ideální řešení, pokud ANO vyhraje? Zrušit Prahu 10.

Pátek 26. září, 16:00

Kalousek jede.
Kalousek jede. | Foto: TOP 09

Prominentní fízlobijec Miroslav Kalousek měl ve čtvrtek pernou volební kampaň v Plzni. Dle prozíravě sestaveného harmonogramu jízda na kolotoči předcházela posezení u piva s občany, nikoli obráceně.

Z metropole

Radní Prahy 4 (Pro Prahu, ČSSD) slibují dostavět domov pro seniory, ke své smůle mu ovšem i ve volebních materiálech musí říkat podle ulice, kde leží - tedy Domov seniorů Hudečkova. Vypadá to trochu blbě.

Metropolitní volební trumf číslo 1, tunel Blanka, v kampani ožil alespoň komplexním cvičením policie, hasičů a záchranářů. Z vraků vyprostili pět vážně zraněných a jednoho mrtvého, třicet lidí utrpělo lehká zranění. Zlé jazyky se diví, proč se havárie v supersofistikovaném tunelu nacvičuje v době, kdy tunel ještě nemá svůj velín a je v podstatě jen mimořádnou dírou v zemi. Cvičení se za těchto okolností mohlo odehrát v jakémkoli jiném tunelu, co v tunelu, klidně na jakémkoli místě, kam nepadá denní světlo.

Čtvrtek 25. září, 12:43

V kampani se uplatňují i zvířata. Do Senátu kandiduje jistý Martin Burpsík. U nás je prostě možné všecko. Jde do toho za TOP 09 a s podporou nějakého LES. Nebo les? Pořiďte si svého hlídacího psa ekologie a lidských práv, nabádá okoljdoucí třeba v blízkosti Pražského hradu. (Že by si toho ratlíka měl koupit Miloš Zeman? Nevíme.) Ale dobrý nápad být hlídacím psem. Novináři jsou prý taky hlídací psi - demokracie.

Foto: Martin Fendrych

Jak asi bude vypadat rozhovor žurnalisty s Burpsíkem? Novinář: Haf haf haf. Haf haf? Burpsík (přední tlapy natažené): Vrrrrrr, ňaf ňaf. Novinář (couvá): Hafhafhaf. Haf. Haf? Burpsík (zježené chlupy na krku a obojek zarytý tak hluboce, že se dusí): Chrrrr, hrrrr, krrrr. Novinář (ohon jako prut zdvižený vzhůru): Haf haf. - Pokud Burpsík uspěje, budou pro něj muset v Senátu udělat boudu. A dost možná tam zakážou vstup kočkám. Domyslel tohle Burpsík? Taky není jasné, s podporou jakého LES kandiduje ten pes. Ale, pokud to eko-lidsko-právnímu hafanovi vyjde, bude pěkné, až ho budou chodit Schwarzi s Kaldou po večerech venčit.

Jsou neovce krysy? Potkani?

Po Praze se setkáte s vosolity (volebními sololity), na nichž stojí: Jsem volič a ne ovce. Zabarvení je do oranžova, ale o koho se jedná, kdo prozřel, přestal bečet, dávat mléko a rouno, pást se, to nepoznáte. Což je fajn. Proč to vědět, že?

Foto: Martin Fendrych

Prostě někdo vyhodil statisíce za sdělení, že není ovce. Ale přece jen vám vrtá hlavou: jde tedy o koně? Nebo o čuníky, prasátka? Ba ne, jsme ve městě, tak spíš půjde o potkany nebo krysy. Asi o věřící krysy, protože na netu popisují patnáct hříchů topky (tohle zvíře neznám, možná je to nějaký druh kočky) a patnáct hříchů zelených. Míněni zelení mužíčci na Ukrajině? Není to jasné. Uvažuju, že u nás na plotě vyvěsím sdělení: Nejsem meteorit. Nebo: Nejsem, já nevím, Bohuslav Sobotka.

Beran běžící zprava doleva

Zvířecí podstata Jiřího Payna je dosti potlačena, ale úplně ji nezapře. Na vosolitu dominuje sám, jen dole, na zápatí, vzpíná se na zadních beran Svobodných. Poměr je tak jedna ku padesáti. Ale za berana se Payne, doufejme, považuje. (Co na to neovce a burpsík? Považují Jiřího za ovci?)

Foto: Martin Fendrych

Obličej Payna voliče uklidňuje, zná ho přece už tak dávno. Je to přímo veterán, který prošel mnoha boji. Pamatujeme ho v ODS, pamatujeme ho na Hradě, kde radíval blahé paměti Václavu Amnesťákovi. To byly časy! A teď beran Payne, jaká to proměna v čase, prosazuje lidové veto a vyzývá: Zastavte špatná rozhodnutí radnic. Bývalý pravičák jako řemen se vychýlil kamsi vlevo. Co to? Zřejmě se dosud úplně nevzpamatoval z odchodu svého guru z politiky do tichého azylu institutu.

 Středa 24. září, 11:40

Pirátská strana má pěkné plakáty. Takové skromné: Za Prahu travnatější, stojí na jednom. To bude mást zelené, nebudou vědět, komu odevzdat hlas.

Foto: Martin Fendrych

Za Piráty kandiduje jako nestraník Robert Veverka, což je předseda občanského sdružení Legalizace a vydavatel i šéfredaktor magazínu Legalizace. Tohle by na mladé mohlo zabrat. Řehtající se Praha, vyhulená Praha, sjetá Praha. Pokud by Veverka s Piráty uspěl, mohla by se tráva pěstovat třeba na Václaváku. Piráti by ji chodili v létě zalévat a po sklizni by Pražanům nabízeli jointy; jen malé množství samozřejmě. Marjánka by se kouřila na zasedáních magistrátu, a až by tam přišla zatýkat policie, všude by bylo plno smíchu.    

Úterý 23. září, 10:41

Kolik stojí letošní kampaň? Prý se hodně šetří. Kupříkladu vláda dá na kampaň jen 975 milionů. Ani ne miliardu. Peníze vydá až v listopadu a prosinci, a přece je to milý příspěvek do kampaně. Přišlo to jak blesk z čistého nebe (a naše vláda je takové čisté nebe). Již v posledních dvou měsících letošního roku, Andy B. a Bohuš S., ti štědří hoši, zvýší platy všem státním zaměstnancům, čili byrokratům, školometům, pendrekářům, požárníkům atd. o tři a půl procenta. Mělo to přijít až v lednu, ale to nebudou volby. Proto se duu AB + BS podařilo vyškrábnout miliardičku už teď. To je kampaň! Z eráru. Volič - státní zaměstnanec, slzy vděku a dojetí v očích, řeší otázku: Komu dát hlas? Oranžádě, nebo Anoistům? Kdo nám to ty platy zvýší?

Nafukovací městečko Anojelíp

V líčení na voliče je ANO prostě nedostižné. Vezměte si takovou slunnou neděli 21. září v Praze na Landronce. To je zelený pás, kam se chodí lidé procházet, jezdí tam na kolečkových bruslích a kolech, běhají. V neděli ráno tam babišovci postavili Utopii, jakési městečko budoucnosti. Bylo hodně do červena, celé nafukovací, veselé, samý ANObalónek a papů a tak. Veliké nápisy s AB, na jednom říká: "Jsme schopný národ, jen nás řídí nemehla." Je na tom tak dobře, místopředseda vlády, že si může dovolit i sebekritiku. Ale, ruku na srdce, copak by nemehlo dokázalo, že UŽ JE LÍP? Protože to nafukovací ANOměstečko přece znamená, že už je líp. Děti tam řádily, matky se tam hnaly s kočárky, otcové sáli pivíčko, no prostě ráj. Ano, je líp. Je, je, je. Jediná slabina: když jsem tam šel večer, to kouzelné Anojelíp městečko zmizelo. Vrátí se? Vynoří se ještě? Objeví..? Hynku, Viléme, Andreji!

Pondělí 22. září, 14:00

V Mostě je mobilizace proti "nepřizpůsobivým" součástí předvolebního bontonu. (Aniž bychom se chtěli dotknout patriotů, přizpůsobovat se v Mostě skoro čemukoli taky není žádná sláva.)

V důsledku toho kampaň nabývá poněkud pogromoidních rysů. Místní týdeník Homér například dementoval šířící se fámu, že Dopravní podnik vydává nepřizpůsobivým obyvatelům a romským občanům průkazy ZTP a ti pak mají MHD zdarma.

Ještě citujme z Homéra: Nedávno město dementovalo, že by například některým skupinám lidí platilo taxíky, vstup na Aquadrom nebo dokonce odpouštělo dluhy za nájemné v sídlišti Chanov. Tak to je vrchol. Nepřizpůsobivé živly na Aquadromu přece nemají co pohledávat vůbec, natož zadarmo.

Laura: Sex ve městě

Poté, co slíbila konec píchání na ulici, Doc. PhDr. Dr. phil. Laura Janáčková, CSc. se na billboardě na plotě u Hlavního nádraží v Praze vysvlékla do negližé, což zdůvodnila sloganem Láska, sex a politika. Šéfovo efemérní heslo Ano, bude líp tak konečně získalo konkrétní obsah a vybředlo z bažiny populismu.

Foto: Facebooková stránka Laury Janáčkové.

Nic na věci nemění, že jde o kandidátku do Senátu, který ústavodárci koncipovali jako moudrou radu starších, a proto tam zakázali vstup politikům pod čtyřicet. Sex seniorů už přece není tabu.

Ale i tak - nebude mít paní koketní docentka problém, kdyby si náhodou někdy chtěla přijít na Hrad pro profesuru? A to byl Putna oblečený a nekandidoval!

Za řevu motorů

Lídr takřka sluníčkového hnutí Pro Prahu Zbyněk Passer chce zakázat hromadné cyklojízdy, které vidí jako příklad brutálního socialismu primátora Hudečka a Auto*Matu. Vzhledem k tomu, že pan Passer je ve volném čase také automobilovým závodníkem, nejde o překvapivý názor. Ve svém šoférském životopise z roku 2011 uvádí: Š110, Lada 1200, Ford Granada, Corolla, Celica, BMW 735i, Fabia, Passat, Leon Cupra, M3, Evo, BMW 750iL, Daimler SuperV8, Caterham CSR 260 a RS 1.6, Radical sr3 a sr4, Trabant, Wartburg, Š1000MB, Austin Healey 3000 Mk III, MB 280SL Pagoda, 280SEC 3.5 V8 W111, 280SL-C W107, BMW 335i, Multivan T5 4Motion. Ať žije MHD, nebo jak to má na těch billboardech.

Pátek 19. září, 12:25

Záhadou letošní kampaně je, za koho kandiduje muž, jehož hlava je coby freska (to muselo stát peněz, kde na to vzal, kdo mu to platí, je to čisté?) vyobrazena na zdi nedaleko Petřínské rozhledny v Praze na Petříně. Tváří se trochu jako lord, velmi výsostně, vznosně. Půjde tedy snad o kandidáta pravice? O nějakého tichého pana Konzervu?

Foto: Martin Fendrych

Pohled má ovšem, všimněte si, prázdný, do jeho očí si můžete dosadit cokoli, jakýkoli názor, tedy by mohl náležet i k hnutí ANO. Ovšem lustrák má, to si redakce Aktuálně.cz pečlivě ověřila, tak čistý, že ani čistší být nemůže. Nebyl dokonce ani kandidátem tajné spolupráce. Není nemožné, že jde o Nepolitického Politika, který k nám chce sestoupit z Petřína.

Uskupení Sousedova koza útočí

Není jasné, čí je sololitový volební lákač, který visí v okolí Pražského hradu. Stojí na něm "Držíme spolu stejně jako vy!" a dál pak Vaši sousedé z Prahy 1. Plus logo ČSSD. Není jasné, jestli jde o nové uskupení Vaši sousedé z Prahy 1, nebo o nějaký štěp sociálních demokratů. Lidé na lákači zaujímají postoj jako tři mušketýři (zde taky vlastně čtyři plus, zřejmě na důkaz ochoty se dohodnout, Milady de Winter). Ohoz pětice vypadá, jako by pózovala na sjezdu pražských číšníků. Odvolávají se na sousedství.

Foto: Martin Fendrych

Žádný z nich asi neslyšel české rčení o sousedově koze (Bože dej, aby chcípla, já taky žádnou nemám). Záhadná je věta, že spolu drží "stejně jako my". Jak známo, my nejenže spolu nedržíme, ale dokonce ani žádné pražské my neexistuje. Praha je silně individualistická banda. Chce nám tedy oranžová pražská pětka vlastně mezi řádky sdělit, že s námi nedrží?! Navrhuji uskupení Vaši sousedé poctivě přejmenovat na Sousedova koza.

Wir wollen auch Stepanek!

Další povedený volební sololit, říkejme mu krátce "vosolit", patří podle znaku skupině MÁTE PRÁVO TROJKOALICE. (Není jasné, zda nejde o rafinovanou skrytou reklamu deníku Právo, v níž chybí otazník za druhým slovem.) Může to ovšem být i vosolit Trojkoalice. Je na něm vyobrazen Petr Štěpánek, kandidát na primátora. Býval radním Prahy za zelené pro životní prostředí, energetiku a cyklisty. (Pomiňme, že jeho vosolit překáží jak chodcům, tak kolařům jedoucím okolo Hradu po chodníku.) Štěpánek slibuje "Levnější MHD. Za 10 korun denně."

Foto: Martin Fendrych

Roční jízdné dnes Pražáka přijde na 4750 korun. Štěpánek nabízí jízdné za 3650, o 1100 káčé levnější. Nebo snad celodenní jízdenku za deset kaček? To by bylo ještě zelenější. Otázkou je, zda pak ještě zbude na pouliční osvětlení. Cena deset korun za den vlastně znamená jezdit zadarmo. To možná voliči z Berlína a Vídně budou také volat: Wir wollen auch Stepanek!

Čtvrtek, 18. září, 13:15

Strana zelených, konkrétně kandidát Tomáš Průša, místopředseda strany a kavárník, na svém banneru v Praze 8 oznamuje: Nebereme úplatky. To je krásné volební heslo. Takové neobyčejné. Skoro jakoby jiní hlásali: Bereme úplatky. Ale, aspoň pokud známo, to zatím nikdo nedělá. Heslo Nebereme úplatky však funguje, vybízí k zamyšlení. Je napsáno v přítomném čase. Co tím chce autor říct? Že teď ne, ale jednou snad ano? Nestojí tam přece Nebudeme brát úplatky. To by ovšem též vyhlíželo divně, jako že teď je berou, ale až je voliči zvolí, brát přestanou.

Zelení neberou.
Zelení neberou. | Foto: Martin Fendrych

S korupcí je to prostě vošajstlich. Ten přítomný čas je u kavárníka zřejmě pravdivou zpovědí. Těžko si představit, jak mu někdo strká meloun, aby mu uvařil místo turka džezvu. Nebo že chce dvojité mléko a cukry. Zároveň platí, že strana, byť sympatická, při svých zhruba třech procentech preferencí těžko nějaké korupční nabídky dostává. Nebereme úplatky se pak rovná dejme tomu informaci Nelítáme na Mars. (Nemají vesmírnou loď, čili nemají příležitost.) Samo sebou že takový banner člověka setsakramentsky uklidní. Možná by se dalo, třeba příští týden, ještě napsat: Nevraždíme. A další: Neznásilňujeme děti do patnácti let. Nebo aspoň Nepliveme na podlahu. - Ne, jsem si jist, že tohle prostě nemůže nezabrat.  

Středa 17. září, 14:00

Kampaň ještě ani zdaleka nevrcholí, ale o ceně za nejponíženější předvolební prezentaci je rozhodnuto. Vítězem je ODS Praha s modrými plakáty: Opravdu můžeme za všechno?

Překlad: Milí voliči, opravdu je tak nutné, abychom chodili kanálama? Nemůžeme alespoň vystrčit hlavu?

Na sebereflexi a prosbě o odpuštění rozhodně není nic špatného, naopak. Ale volební billboard, kde vládne zákon reklamy a účel světí prostředky, není pro nějaké vzájemné zpytování svědomí úplně tím pravým místem.

A kromě toho, odpověď na položenou otázku stejně zní: Ano. (Ano, ne ANO, probůh.)

PéVé

Komunální geny ODS mezitím koluje po celé zemi. Na první pohled je často nepoznáte a totožnost potvrdí až test DNA. No dobře, většinou stačí, když volič disponuje trochou zájmu a Googlem.

Tak třeba, víte, že kandiduje Pévéčko? Pokud jste z Prostějova, tak pravděpodobně ano.  Ale kdo jinak tuší, co se pod rozpustilým názvem zbrusu nové volební strany skrývá? Čísla a 1 a 2, náměstek a náměstkyně primátora. Doteď ODS, odteď vzhůru za obhajobou v Pévéčku.

Rekord v počtu zažehnutých jisker samozřejmě drží Praha, kde se ODS rozhořela jako prskavka na vánočním stromečku. Ovšem Zoufalíkovo Hnutí pro lepší desítku se dá akceptovat pouze jako odnož Strany přátel piva.

Návrat milionáře

Samostatnou kapitolou života po životě ODS jsou Toryové. Ryzí konzervativci napřed obšlehli název a pak obohatili Ostravu hesly "Konečně řešení" a "Ostrava nemusí být černá", propojenými "Nulovou tolerancí". Kam tím míří, modří už vědí. (Lídrem je náměstek primátora Dalibor Madej, ODS 1995-2014).

Základna Toryů je v jiné hornické metropoli, Mostě, kde kandiduje předseda a podkrušnohorský podnikatel Oldřich Vojíř. Pokud se ptáte, jestli je to týž Oldřich Vojíř, který jako poslanec a člen dozorčí rady proslul nákupem 150 tisíc akcií ČEZu za hubičku, pak se ptáte správně. Ano.

Vojířovi pravděpodobně drží letošní rekord v počtu rodinných příslušníků na jedné kandidátní listině. Do mosteckého zastupitelstva jdou za Torye kromě lídra Oldřicha také Jitka (č. 14), Tereza (č. 30) a Eva (č. 37). Nechceme strkat nos až do kuchyně, každopádně podle webu detail. cz všichni čtyři bydlí na stejné adrese a působí ve stejných firmách. Rodinný podnik.

Úterý 16. září, 11:00

Křeček voličským ombudsmanem

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček, bývalý sociální demokrat, je čilý na Facebooku. Nedávno reagoval na článek o neshodách politiků Trojkoalice pro Prahu takto: "Myslím, že to vypovídá o ´kvalitě´ této kandidátky a o tom, jak by toto seskupení po volbách spolupracovalo. Nevolit!" Údiv některých facebookařů nad svou angažovaností odrazil po křečkovsku: "Tak už si zvykněte, že se nepovažuji jen za chodící funkci, ale také za toho, kdo má svůj vlastní názor. Nejsem ve funkci, která by to vylučovala - jsem pouhý zástupce." Fajn je, že jaksi samovolně vznikl ombudsman pro voliče. Poradí, koho volit a koho ne.

Křeček je oblíbený.
Křeček je oblíbený. | Foto: Jiří Kropáček

Proti všem a pak Temno

O víkendu Andrej Babiš kampaňoval v Havířově. Rozparáděný byl náramně: "Státní firmy nikdo neřídil, to jsem dal do pořádku. Státní tiskárna cenin, z toho lezou takové průsery! Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, ty prasárny, co tam dělali!" Na dotaz týkající se zvýšení důchodů vysvětlil: "Dělám, co můžu, ale musím to někde posbírat. Tento stát je totálně v rozkladu. Běžte na mítink ČSSD a zeptejte se Marksové, já jsem za." Zhodnotil i sebe: "Pro mě je důležité to, jestli lidé, když mě vidí, zvrací nebo plivou na zem. Já jsem sám proti všem." Zřejmě se inspiroval u Aloise Jiráska. Doufejme že po Proti všem nepřijde Temno. Román Proti všem vyšel v roce 1893, Temno vyšlo 1915. To by Babiš musel vydržet v politice 22 let, do dvaaosmdesáti! Pro mnohé by to mohlo znamenat Z Čech až na konec světa.

Pondělí 15. září, 17:00

Až nás upřímně řečeno trochu překvapilo, jak je komunální kampaň xenofobní. Byli jsme naivní - to, co si řada partají tak úplně nelajsne v celostátním měřítku, naopak v tom malém rozjede na plný céres. Zvlášť, když komunální projekty na jedno použití jdou zhusta příkladem - a města se plní hesly o nulové toleranci, nepřizpůsobivých živlech a ekoteroristech.

Kdysi dávno bylo (tušíme, že v ODS) heslo: Řešení místo strašení. Dneska by si takoví naivkové ani neškrtli. Každý kdo v politice alespoň vzal za kliku, přece víc, že správně je oboje: Řešení a strašení. Řešení & Strašení. Anebo když už, pak tedy: Řešením je strašení.

Protože tušíme, že s muslimy, cyklisty, narkomany, bezdomovci, Romy atd. seznam veřejných nepřátel slušných občanů zdaleka neskončí, připravili jsme politikům pro usnadnění výběru dalších témat jednoduchou pomůcku, matematický vzorec. Pokud začínající politik, komunikační specialista, spin doktor atd. dosadí hodnoty pro zamýšlenou odstrašující volební konstantu, ověří si výpočtem, jestli jde o dostatečně chytlavou záležitost, se kterou má smysl jít na billboardy, na Facebook, polepit lavičky a podobně. Vysvětlíme, jak to funguje:

Vzorec pro výpočet použitelnosti Nepřítele (N) zní: N = (2J + F) / Z, kde  

J … jinakost nepřítele (v porovnání s domnělým slušným voličem S, což jsme v marketingu jakoby všichni, respektive vždy musí platit S > N, jinak by vzorec nedával smysl)

F … frekvence výskytu nepřítele (skutečná, mediální i virtuální)

Z … potencionální ztráta (je třeba pamatovat na to, že nějací N se vyskytují i mezi vašimi možnými voliči a jejich rodinnými příslušníky, nebo že vaši voliči mají od N, které chcete vyhnat, nějaké tržby apod.).

Proměnné J, F a Z se pohybují v hodnotách od 1 do 10. Čím vyšší je výsledek N, tím je volební nepřítel bonitnější a tím víc a nesmiřitelněji se politikům vyplatí s ním bojovat. Příklady výpočtů:

Muslimové: N = (2×10 + 4) / 2 = 12.

Bezdomovci: N = (2×8 + 6) / 2 = 10

Narkomani a Feťáci: N = (2×7 + 7) / 3  = 7

Městští cyklisté a jiné ekoteroristé (Praha): N = (2×5 + 8) / 6 = 3

A podobně. Vzorec pro výpočet indexu N je použitelný i v případě vyložených regionálních specifik, jako je Praha 1 a Český Krumlov, čili N turistů ("to, co dělají u nás, by si u nich doma v životě nedovolili") = (2×4 + 10) / 9 = 2.

V celostátním měřítku je index N už dvacet let úspěšně testován na volebních konstantách sudetští Němci a Romové. N = 10 až 30 (maximální možná hodnota).

Přejeme šťastnou cestu do světa politického marketingu.

Billbombardování.
Billbombardování. | Foto: ČTK

Billboardy patří do Haagu

Na pražské "billboardové válce" mezi billboardovými magnáty a Hudečkovým magistrátem (abychom jmenovali jen ty hlavní bojující strany) jsou nápadné dvě věci. Zaprvé: třeskutě sebevědomí billboardisti očividně žijí v nějakém ukrutném bludu, že billboardy znamenají pro město nepostradatelnou, životně důležitou institucí, která tu prostě byla, je a musí být, něco jako řeka Vltava a městský vodovod. Není většího omylu - billboardy jsou pro občany města Prahy zbytečné, a kdyby se ze dne na den vypařily, nic by se nestalo. A za druhé: nikdo se neptá, kolik má tahle válka obětí z řad civilistů, kteří na to musí dennodenně koukat a nemají jak se útočnému billboardu bránit. Tohle už je případ pro haagský tribunál.

Středa 10. září

S plnými kalhotami je lehké smrdět

V úterý začala komunální kampaň pražské TOP 09. Na startu stál předseda Karel Schwarzenberg. Pro Právo promluvil o největší konkurenci pro topku, tedy o hnutí ANO: "Hlavně má spousty peněz, které může dát do kampaně. Vzpomněl jsem si na svého rakouského souseda, sedláka. Ten mi říkal: S plnými kalhotami je lehké smrdět." Když mu bylo namítnuto, že je Andrej Babiš nejen bohatý, ale i populární, Schwarzenberg děl: "Panská láska po zajících chodí. A to platí i pro lásku lidovou." Odtud plyne, že Babiš je zajíc.

Dýmka zas začíná řádit v Praze.
Dýmka zas začíná řádit v Praze. | Foto: Jiří Koťátko/Economia

Do magistrátu Prahy by chtěla také Strana práv občanů. Dříve Strana práv občanů - Zemanovci. Lídrem pražské kandidátky je místopředseda SPO Luboš Smrčka. Chce být zvolen, neboť má Pevné české kořeny (stojí na jeho reklamě). Co by pro Prahu chtěl? První dva body jeho programu znějí: armáda schopná teritoriální obrany a potravinová soběstačnost. Dost nový přístup. Praha si, pokud Smrčka uspěje, postaví svoji armádu schopnou bránit její teritorium. A založí nějaký teletník a bramborové pole, nejlépe na Václavském náměstí. Dobrý program. Smrčka v podstatě nejde nevolit.

Úterý 9. září, 16:30

Dobrý den, milí čtenáři. Měsíc před obecními volbami byl nejvyšší čas, abychom i my odstartovali svou tradiční Volební řež. Například v Praze už se to řeže dávno a celé město se změnilo v jednu obří výstavu politického plakátu. Pocit, že byste se každý den po návratu domů měli od pouliční reklamy umýt, je ještě mnohem silnější než obvykle.

Bezbranné, němé tváře s výrazem "chcete mě" jsou zpět a všudypřítomné. Komunální photoshop jede na plné obrátky. Nápaditost. Inspirace tryská na každém rohu a zdarma. Tvůrčí orgie!

Taková normální rodinka. (Omluvte sníženou technickou kvalitu záznamu.)
Taková normální rodinka. (Omluvte sníženou technickou kvalitu záznamu.) | Foto: Aktuálně.cz

V pekelné konkurenci je samozřejmě čím dál obtížnější vysoustružit nějakou zbrusu novou myšlenku nebo originální vizuál. Tak se nedivte, jestli vám to všechno připadá jako velké deža vý.

Viz například tuto ryzí sociálně-demokratickou myšlenku: Z Nuslí vyženeme pouliční živly. Slib, co zvoní jak mince rozsypané po dláždění. K mání na náměstí bří Synků na pětimetrové reklamní věži. To nepřehlédnete. A zní to nějak povědomě, ne?

Dobrá paměť. Minule oranžoví, strana soucitu se slabšími a společenské solidarity, volali Pryč s narkomany, bezdomovci a hernami. Déjà vu. Akorát že tehdy to nebylo v Nuslích, ale na Smíchově, odkud byli mezitím pouliční živlové patrně vyhnáni do Nuselského údolí. Ano, jsou tam. A odtud je po volbách poženou do Vršovic, pak přes Záběhlice do Hostivaře a tam jim koupí lístek na vlak někam daleko, ovšemže ne zpáteční. Vyhánění živlů však nemá konečné řešení.

Sociální demokracie verze 2014 a 2010. Prosadíme dobře fungující vyhánění živlů (viz foto).
Sociální demokracie verze 2014 a 2010. Prosadíme dobře fungující vyhánění živlů (viz foto). | Foto: Aktuálně.cz

Buďme spravedliví - kromě toho, že ČSSD toto téma přemístila z Prahy 5 do Prahy 4, je tu ještě jeden rozdíl. V roce 2010 z toho byl skandál a vedení strany doporučilo plakáty "pryč s narkomany a bezdomovci" stáhnout. Kdežto letos zatím nikdo ani nepípnul, ačkoli "vyhánění pouličních živlů" je snad ještě horší. To je obludný jazyk komunismu a bez přehánění se dá říct, že i fašismu.

A tady si ho vládní, proevropská a sociálně citlivá partaj klidně dá na plakáty. Koho, jaké "živly", co takhle "protistátní", budou politici vyhánět příště? Neumíme si představit, že by takovou kampaň jela SPD v Berlíně nebo SPÖ ve Vídni, abychom jmenovali blízké země s tradičními sociálními demokraciemi.

Brrrr.

Vyhánění živlů má samozřejmě řadu podob. Tak například strana s mnohoslibným názvem Čisté Ústí na červeném podkladu slibuje, že nasadí "nulovou toleranci vůči nepřizpůsobivým". Takové pěkné heslo by byla škoda trochu nepromyslet, zkusili jsme to - a za ostnaté dráty, případně do Severní Koreje, jsme z Ústí nad Labem teleportovali asi tak za dvě a půl vteřiny. Vysoké holínky mašírují, okované boty přizpůsobují.

Kdo se nepřizpůsobí, bude přizpůsoben (viz foto).
Kdo se nepřizpůsobí, bude přizpůsoben (viz foto). | Foto: Aktuálně.cz

Z politologické literatury je známo, že správná volební kampaň je založená na dvou pilířích - prvním je slibotechna, druhým boj s vnějším nepřítelem. Komunál není z tohoto pravidla žádnou výjimkou, naopak, například v Praze jsou oba nosníky bytelné jako už dlouho ne.

Na lokální úrovni se toho dokonce dá naslibovat ještě víc a hlavně jímavěji než v celostátním měřítku. Čistoskvoucí město, kterým neviditelně a neslyšně tu a tam plují auta a sviští všudedostupná levná MHD. Míst ve školkách, kolik potřebujete, seniorům nakoupíme, všude mraky zeleně s velkým Z, ani stopy po nějakých drogách a pobudech, zato na každém rohu politik-soused, co by za vás srdce dal. Máme silné podezření, že volební programy bývají ve skutečnosti prospekty nějaké realitní kanceláře, která nás hodlá nastěhovat do jednoho velkého Beverly Hills. Tedy až po vyhnání živlů, pochopitelně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Pohonné hmoty v Česku dál zdražují, nafta je poprvé od roku 2014 nad 35 korunami za litr

Zdražování pohonných hmot u čerpacích stanic v České republice pokračuje. Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 od minulého týdne vzrostla o 47 haléřů na průměrných 36,59 korun na litr. Je tak nejdražší za sedm let, naposledy za něj platili řidiči více v říjnu 2014. Nafta zdražila o 64 haléřů na 35,56 korun na litr. Nad 35 korunami byla průměrná cena dieselu naposledy v listopadu 2014. Vyplývá to z informací na webu společnosti CCS, která ceny sleduje. Analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak uvedl, že růst cen pohonných hmot bude pokračovat i v první polovině listopadu, a to o desítky haléřů.

"V první polovině listopadu bude pokračovat růst cen pohonných hmot. Zdražení u benzínu i naftu by mělo být na úrovni několik desítek haléřů. Nafta bude zdražovat rychleji. Důvodem je zvýšení cen ropy Brent na současných 86 dolarů (asi 1900 korun) za barel. Od počátku roku už ropa zdražila o více než 70 procent," řekl ČTK Tomčiak. Výraznější nárůst u nafty než u benzinu je podle analytiků daný prudkým zdražováním zemního plynu, se kterým souvisí vyšší poptávka po topném oleji.

Před rokem stál litr Naturalu v průměru rovných 28 korun, tedy o 8,59 korun méně. Podobný rozdíl je mezi letošní a loňskou cenou nafty, loni byl diesel v posledním říjnovém týdnu v průměru za 27,19 korun na litr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy