Ondřej Chlupáček Ondřej Chlupáček | Komentáře
18. 12. 2018 17:10

Vrací se spalničky, lidi se topí v dezinformacích. Věří nesmyslům a neočkují děti

Informační přesycenost, dezinformační weby, kampaně na nich a komunikační technologie, po kterých se šíří zhoubné informace, nás vrací o x desítek let zpátky do dob, kdy nás sužovaly dávno vymýcené nemoci.
Foto: iStock

Počet nakažených spalničkami k 7. prosinci 2018 stoupl na 189, o čtvrtinu více oproti loňsku, kdy jich bylo "jenom" 146. O rok dříve bylo případů jenom sedm a v roce 2015 devět.

Čísla Státního zdravotního ústavu jsou za mě jednou z nejděsivějších tuzemských zpráv letošního roku. Proč? "Jedním z hlavních faktorů je negativní postoj populace k očkování proti spalničkám, který je zásadně ovlivněn antivakcinačními kampaněmi," prohlásila lékařka Kateřina Fabiánová z Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu.

Moderní medicína, mílové kroky ve zlepšení kvality života, krev a pot doktorů a laboratorních specialistů nás dostaly na životní úroveň 21. století. Máme se jako prasata v žitě. A pak nás informační přesycenost, dezinformační weby, kampaně na nich a komunikační technologie, po kterých se zhoubné informace šíří, zase vrací o x desítek let zpátky do dob, kdy nás sužovaly dávno vymýcené nemoci. Můžeme si "gratulovat".

Jsme mediálně negramotní, čteme nesmysly na internetu, věříme jim a pak neočkujeme děti, byť to je povinné! Tito lidé, kteří "na všechny vyzráli" a "zaručeně přišli na něco tajného, co ostatní netuší", si na konspiračním serveru AC24.cz přečtou článek s titulkem Proč média mlčí? Švédsko kvůli "závažným zdravotním obavám" zakazuje povinné očkování (mimochodem jeden z nejsdílenějších textů k tématu očkování, samozřejmě fake) a pak dobrovolně svoje ratolesti vystaví horečkám, kašli, zarudlým očím a potenciálně život ohrožujícím komplikacím, jako je zápal plic a onemocnění postihující mozek. U dospělých je průběh nemoci ještě vážnější. Tak hlavně že o tom Česká televize mlčí.

Ta arogance, ignorance a absence totální nekritičnosti k sobě samému je vlastně fascinující. Čím méně toho člověk o něčem ví, tím si je jistější, že má pravdu. Pravý opak Sokratova "Vím, že nic nevím". Kde se v někom bere jistota, že je na něco expert, po přečtení článku na internetu? Nepochopím. Kecal by někdo do práce tesařovi, jak má udělat střechu, po shlédnutí dvou dílů Rad ptáka Loskutáka se sourozenci Gondíkovými? Asi ne, a přitom je to to samé! 

Na druhou stranu, tito lidé za to v podstatě nemohou, je to děsivé, ale jednají podle svého nejlepšího přesvědčení. Jen prostě nevědí, jak kriticky uvažovat, jak pracovat s informacemi a ověřovat si je. Nechají se emočně rozhodit děsivými titulky a náhledovými obrázky u nich. Mají strach. Smetla je dezinformační vlna a nedokážou vyplavat na hladinu zdravého rozumu. Můžeme být jenom rádi za projekty učící školáky i širokou veřejnost, jak pracovat s informacemi a kriticky k nim přistupovat.

Nejhorší je, že konzumenti konspirací přestávají být objektem zkoumání a pobavení v internetových diskusích nebo na Facebooku, ale mohou reálně ohrozit náš život a život našich blízkých. Pokud bude proočkovanost klesat, stává se z toho problém pro nás všechny. (Nutno podotknout, že někteří lidé nejsou proti očkování pod dojmem četby konspiračních webů, ale mají jiné, své důvody.) 

Někdo mohl být v minulosti očkovaný pouze jednou (ne dvakrát, jak to má být správně). Někteří nemohou být očkováni kvůli svým zdravotním potížím a musí se nepřímo spoléhat na očkování ostatních, i tito lidé jsou v ohrožení. Děti se mají první dávkou očkovat ve věku mezi třinácti měsíci a rokem a půl, další kolo mezi pátým a šestým rokem dítěte.

Dokud nemá dítě obě dávky, může je potomek hltačů zaručených pravd z pochybných serverů nakazit. Na dětech ve školce bohužel nikdo nepozná, co jejich rodiče čtou za zprávy. Pojďme vzít rozum do hrsti a očkujme. Tak všechno nejlepší do nového roku a šťastné a proočkované Vánoce!

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy