Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
18. 8. 2015 12:15

Vrtí Babiš psem? Vrtí Chovancem? Podivné kauzy České pošty

Komentář Martina Fendrycha: Je dost nepochopitelné, proč premiér Sobotka svolává Bezpečnostní radu státu. Případ korupce okolo České pošty vyšetřuje policie. Politici by se do věci neměli míchat.
Sociální demokraté si myslí, že Babiš odvrací pozornost od vlastních potíží. Mají důkazy? Těžko.
Sociální demokraté si myslí, že Babiš odvrací pozornost od vlastních potíží. Mají důkazy? Těžko. | Foto: Matej Slávik

Nejprve vypadal případ údajných úplatků spojených se sporem České pošty a podnikatele Lukáše Čadka jako letní epizodka. Jenomže ministr vnitra Milan Chovanec a premiér Bohuslav Sobotka (oba ČSSD) tu epizodku povýšili na kauzu, jež ohrožuje zemi. Sobotka na tento čtvrtek svolal předsednictvo Bezpečnostní rady státu. Tím končí veškerá legrace. Začíná válka mezi ČSSD a ANO?

Ta kauza je hodně česká. Podnikatel chtěl prodávat zboží na pobočkách České pošty. Přišel o 27 milionů. Pošta od dealu ustoupila, on utrpěl škodu. Miliony by chtěl zpět. Našel se čilý člen středočeské ČSSD, který prý nabídl, že zařídí, aby mu pošta peníze vrátila, ale musel by dát milion pro Chovance a dva pro sociální demokracii.

Chovanec přímo v kauze nefiguruje, nebyla zveřejněna žádná nahrávka, kde by sám mluvil o úplatku. Mluví o něm jiní. Onen člen ČSSD (Kamil Choc) je bývalý policajt a jednatel společnosti Real Security, jež poskytuje služby soukromých detektivů a ostrahu majetku a osob. Ajaj.

Policie dává případ dohromady s půlmiliardovou zakázkou pošty na bezpečnostní služby a společností Alkom, která usiluje o její prodloužení. Chovanec naznačuje, že firma Alkom, jež dvacet let zajišťuje bezpečnost všech pošt, se prý cítí ohrožena tendrem, který pošta vyhlásila. Proto snad rozdmýchává tuto aféru.

Česká pošta figuruje ale ještě v jiné šlamastyce. Policie navrhla obžalovat čtrnáct lidí a sedm firem kvůli manipulaci se zakázkami této státní firmy. Jedním z obviněných podniků je Agrotec, který patří do koncernu Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO).

To je expozice oné kauzy letní korupce, z níž se vyvinulo údajné ohrožení země. Proč premiér Sobotka na popud Chovance svolává Bezpečnostní radu státu? „Důvodem je ohrožení ekonomických zájmů státního podniku Česká pošta a rovněž s tím související pokus destabilizovat pomocí zpravodajsko-bezpečnostních prostředků situaci v resortu ministerstva vnitra,“ vysvětlila mluvčí vnitra Lucie Nováková.

Ohrožení pošty a vnitra. Podivuhodné. Jak je vnitro ohroženo? Nebylo by přesnější napsat, že ohrožen je ministr vnitra? (I když, zopakujme, není žádný důkaz, že by v té polízanici skutečně figuroval.) Není to náhodou jinak? Neukazuje se, že pošta špatně hospodaří a manipuluje se zakázkami? Policie to tvrdí. A pošta spadá pod Chovance, to on za ni nese kůži na politický trh.

Neudržitelná Krnáčová

O.K. Ale svolávat nejvyšší bezpečnostní orgán země? Divné. Věc vyšetřuje policie (jak případ 27 milionů, o něž přišel podnikatel Lukáš Čadek, tak manipulace, v nichž figuruje Babišův Agrotec). Proč se do toho mají najednou míchat politici? Ti by se měli držet pěkně stranou, zvlášť když v jednom případu figuruje ČSSD a v druhém Agrotec, tedy Agrofert, tedy Babiš.

Bezpečnostní rada státu je založena ústavním zákonem o bezpečnosti České republiky. Mimo jiné „vyhodnocuje rizika ohrožení státu, která mohou být příčinou krizové situace, a činí nebo předkládá vládě návrhy na nezbytná opatření ke snížení, popřípadě vyloučení těchto rizik“. Že by měla řešit šlamastyku okolo pošty, to by jednoho nenapadlo.

Oč tedy jde? Je ohrožena bezpečnost České republiky, nebo Chovance a ČSSD? Nebo ANO? Potíž je vtom, že jednání BRS je tajné. Nedozvíme se, o čem ministři a šéfové tajných služeb jednali. Zajímavě taky vypadá, že o svolání BRS požádal Chovanec a Sobotka hned poslechl. Proč? Vědí ti dva něco víc, než čteme v médiích?

Špičky ČSSD vidí v kauze třímilionového úplatku provokaci, vrtění psem, snahu odvést pozornost. Naznačují, že může jít o Agrotec. Místopředsedkyně ČSSD Michaela Marksová řekla Právu o BRS a Sobotkovi: „Nesvolává ji jen kvůli téhle jedné věci. Kolem České pošty se toho děje víc.“

Předseda Senátu Milan Štěch Právu řekl: „Doufám, že to bude seriózně prošetřeno. V posledních letech se stává, že se političtí konkurenti diskreditují nařčeními, která se nakonec neprokážou.“ V kauze vidí rovnou politickou konkurenci, Babiše. Připomíná, že u nás neoperují jen oficiální tajné služby, ale taky „různé skupiny, které jsou financovány ze soukromých zdrojů“. Připomněl Babišovu bezpečnostní divizi v Agrofertu.

Jak to tedy je? Stojí za osočováním Chovance a zatahováním ČSSD do korupce okolo České pošty Babišovi bezpečáci? Budou si toto ministři vyříkávat na zasedání Bezpečnostní rady státu? Přinesou tam nějaké důkazy, jež získaly třeba tajné služby? Jednání je tajné. Basta.

Zvenčí to vypadá, jako měření sil za zavřenými dveřmi. Nezapomeňme, strany už chystají volební kampaně. Babiš pravidelně ČSSD napadá. Jistě by se chtěl od Sobotky trhnout. Jde o to, kdy. Nehraje jen o Českou poštu, ANO dostává zabrat i v Praze, primátorka Adriana Krnáčová je neudržitelná. To může hrát velkou roli.

Zároveň ale platí: premiér Sobotka udělá všecko pro to, aby vládu udržel. Je to jeho kabinet, jiný možná sestavovat nebude. Na praní špinavého prádla se tajné jednání Bezpečnostní rady státu může šiknout.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci ME 3:0 i Bosnu a Hercegovinu

České volejbalistky zvládly v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhé utkání a znovu zvítězily bez ztráty setu. V lotyšském Daugavpilsu si dnes poradily s Bosnou a Hercegovinou 25:23, 25:18 a 25:17 a vedou tabulku skupiny F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a v sobotu uzavřou první turnaj duelem se Slovinskem. Odvety se uskuteční za týden v Bosně, na šampionát postoupí dva týmy.

Volejbalistky jsou na nejlepší cestě na šampionát, který budou na přelomu srpna a září hostit Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko. Turnaj bude hrát 24 týmů.

před 1 hodinou

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách. Bronz v týmovém závodě na mistrovství Evropy ve vodním slalomu přidaly kajakářky. Kanoisté i kanoistky obsadili v italské Ivree šestá místa.

Čeští kajakáři patří dlouhodobě k evropské i světové špičce. Před loňským stříbrem v Praze získali čtyři evropské tituly za sebou. Dnes na ně navázali ve složení Jiří Prskavec, Vavřinec Hradilek, Vít Přindiš. Poslední jmenovaný měl "šťouch" na osmé brance, ale čistě nejel nikdo ze soupeřů. Češi vyhráli o 1,62 sekundy před Německem, třetí skončili Britové.

Neolympijské hlídky jsou doplňkovou disciplínou, v tréninku se vodní slalomáři soustředí na individuální přípravu. "Před tímhle mistrovstvím jsme byli společně na jednom tréninku asi na patnáct minut, takže jsme tomu opravdu moc nedali. Ale naštěstí se to sešlo a ta hlídka dopadla, jak dopadla, takže nádherně," poznamenal Přindiš.

před 1 hodinou

Slovenská policie zadržela a obvinila Češku z převáděčství

Slovenská policie zadržela a obvinila z převáděčství osmatřicetiletou Češku, která podle vyšetřovatelů za finanční odměnu přibližně 20 000 korun pomáhala migrantům při převozu ze Slovenska do Prahy. ČTK o tom informovalo slovenské policejní prezidium. Zadržení Češky označilo za výsledek pokračování dřívější akce, při které byli zadrželi dva Egypťané v souvislosti s převážením nezletilých migrantů z dětského domova ve východoslovenském městě Medzilaborce do západní Evropy.

Slovenská policie uvedla, že Češka v Medzilaborcích převzala tři nezletilé, kteří neměli potřebné cestovní doklady, a plánovala je přepravit do české metropole. Kriminalisté ji zadrželi ve čtvrtek v Ružomberoku na severu Slovenska. Obviněné hrozí v případě prokázání viny u soudu až desetileté vězení. Nezletilí budou vráceni do centra pro děti a rodiny. V dětském domově v Medzilaborcích jsou ubytováni nezletilí migranti, kteří se na Slovensku ocitli bez svých rodičů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy